Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 03-09-09, 12:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nikik Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν πήγα σε γιατρό εχτές (σε παθολόγο από το Τεβε του πατέρα μου) και μου είπε ότι θα πρέπει να πέρνω σκευάσματα σιδήρου για πάντα.
Υπάρχουν και τροφές που έχουν πολύ σίδηρο, όπως πχ οι φακές, το σπανάκι, το κρέας κλπ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-09-09, 12:43
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορείς να πας στο Λαικό. Από ότι λέει και ο Πέτρος (Stanley) και από ότι έχω ακούσει έχουν ένα καλά οργανωμένο αιματολογικό.

ΥΓ. Οι ώρες που ήσουν νηστική δεν παίζουν ρόλο στην συγκεκριμένη εξέταση, αλλά αν όντως ήσουν τόσες ώρες νηστική σημαίνει ότι δεν τα πας και τόσο καλά με την διατροφή σου, οπότε είναι πολύ πιθανό να οφείλεται η έλλειψη σιδήρου και σε αυτό!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-09-09, 13:26
Το avatar του χρήστη nikik
nikik Ο χρήστης nikik δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-09-09 19:32
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά αν όντως ήσουν τόσες ώρες νηστική σημαίνει ότι δεν τα πας και τόσο καλά με την διατροφή σου, οπότε είναι πολύ πιθανό να οφείλεται η έλλειψη σιδήρου και σε αυτό!
Μπα, τρώω πολύ και η διατροφή μου είναι πιστεύω καλή (τρώω συκώτια, όσπρια, πουλερικά και οτιδήποτε έχει να κάνει με σίδηρο), έτυχε απλώς εκείνη την ημέρα να μην φάω, έφαγα το μεσημέρι και έκανα τις εξετάσεις το πρωί στις 8. Tnks πάντως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikik : 03-09-09 στις 13:33
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-09-09, 19:06
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nikik Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν πήγα σε γιατρό εχτές (σε παθολόγο από το Τεβε του πατέρα μου) και μου είπε ότι θα πρέπει να πέρνω σκευάσματα σιδήρου για πάντα. Πιο συγκεκριμένα μου είπε ότι θα πρέπει να τα παίρνω συνέχεια για 2 μήνες και ύστερα κάθε φορά που θα έχω το κύκλο μου. Δεν μου αρέσει η λύση αυτή. Μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει κανένα καλό αιματολόγο?
Αν υποθέσουμε οτι δεν έχεις καμία άλλη ανησυχητική αιτία για την αναιμία σου και οτι όντως η μόνη θεραπεία που χρειάζεσαι είναι ο σίδηρος, για να αναπληρώσεις τις απώλειες με την έμμηνο ρύση, τότε ο σίδηρος απο το στόμα είναι μια εξαιρετική λύση. Δεν μπορείς να τα καταφέρεις μόνο με δίαιτα γιατί γρήγορα ξεπερνάς τις δυνατότητες απορρόφησης του πεπτικού. Εναλλακτική λύση είναι ο σίδηρος ενδοφλέβια, που βολεύει αρκετά σε ασθενείς που ξεχνούν τα χάπια τους ή βαριούνται ή ... Το μειονέκτημα είναι οτι χρειάζεται πάλι ενέσεις αραιά και που, πχ 2-3 φορές το χρόνο, ανάλογα με την αναιμία και τις απώλειες.

Αν όντως έχεις μια απλή σιδηροπενική αναιμία δε χρειάζεσαι αιματολόγο, οι παθολόγοι τα καταφέρνουν μια χαρά.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-09-09, 15:38
Το avatar του χρήστη nikik
nikik Ο χρήστης nikik δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-09-09 19:32
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υποθέσουμε οτι δεν έχεις καμία άλλη ανησυχητική αιτία για την αναιμία σου και οτι όντως η μόνη θεραπεία που χρειάζεσαι είναι ο σίδηρος...
Επειδή ρώτησα την γιατρό μήπως υπάρχει κάποιου είδους εξέταση για να κανω για ποιο λόγο χάνω το σίδηρο τόσο γρήγορα μου απάντησε ότι δεν υπάρχει τέτοια εξέταση. Η γυναικολόγος μιας φίλης μου όμως είχε πει ότι υπάρχει τέτοια είδους εξέταση. Γι'αυτό θέλω να πάρω και μια γνώμη από κάποιο αιματολόγο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikik : 04-09-09 στις 15:40
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-09-09, 23:33
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nikik Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ρώτησα την γιατρό μήπως υπάρχει κάποιου είδους εξέταση για να κανω για ποιο λόγο χάνω το σίδηρο τόσο γρήγορα μου απάντησε ότι δεν υπάρχει τέτοια εξέταση. Η γυναικολόγος μιας φίλης μου όμως είχε πει ότι υπάρχει τέτοια είδους εξέταση. Γι'αυτό θέλω να πάρω και μια γνώμη από κάποιο αιματολόγο.
Μπορείς να πας στο Λαϊκό όπως σου συνέστησαν νωρίτερα, αν και προσωπικά θα άκουγα τις συμβουλές του γιατρού μου και του Stanley που τον εμπιστεύομαι ιδιαίτερα.
Το "μικρό" Λαϊκό που φιλοξενεί το αιματολογικό τμήμα - και θεωρείται το καλύτερο στον τομέα αυτό - είναι κοντά στο κεντρικό Λαϊκό νοσοκομείο, στην Αθήνα.
Απ' όσο θυμάμαι, Δευτέρες και Τετάρτες είναι χωρίς ραντεβού, δηλαδή γι' αυτούς που πάνε πρώτη φορά. Οι υπόλοιπες μέρες είναι γι' αυτούς που για κάποιο λόγο παρακολουθούνται, οπότε θα πας άδικα. Φρόντισε να είσαι πολύ νωρίς και να είσαι βέβαιη ότι θα φας τη μέρα σου!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.