Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #2011  
Παλιά 26-06-17, 15:17
Saizo Ο χρήστης Saizo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-06-17 10:25
Καλησπέρα σε όλους! Πριν 2 χρόνια διαγνώσθηκα και γω με νοσο Crohn έπειτα από επίμονες αιματηρές διάρροιες. Στένωση στην ειλεοτυφλική βαλβίδα μου είπαν κ κάποια έλκη στο παχύ έντερο. Με την αγωγή που μου έδωσαν τότε (purinethol, mezavant, budecol) γρήγορα συνήλθα με αποτέλεσμα να κόψω το budecol μετα από ένα 6μηνο. Για το υπόλοιπο διάστημα δεν είχα κάτι σοβαρό οπότε πίστεψα πως η νόσος θα με άφηνε! Δυστυχώς όμως με επανέφερε στην πραγματικότητα μια έξαρση τους τελευταίους 2 μήνες με πολύ αίμα κ πάλι στις κενώσεις μου σε βαθμό που έπεσε πολύ χαμηλά ο αιματοκρίτης μου. Το φόρουμ το ανακάλυψα πρόσφατα και πραγματικά πήρα πολύ δύναμη και κουράγιο απ'όλους σας. Βρήκα επίσης και πολύ χρήσιμες τις όποιες συμουλές δίνει ο καθένας με βάση την εμπειρία του. Σας ευχαριστώ πολύ και καλή δύναμη σε όλους...!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2012  
Παλιά 04-07-17, 01:57
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Anastasia1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα είμαι η Αναστασία 27 ετων και μόλις πριν απο 4 μερες μετα απο μια κολονοσκόπηση και μια καλπροτεκτινη κοπράνων 760 (Φ.Τ <=50) ο γιατρος με ενημερωσε ότι πάσχω από νόσο του Crohn. Κάτι που απευχόμουν καθώς πολύ γνωστή σε εμένα αφού εδώ και 6+ χρόνια νοσεί η αδελφή μου. Ακόμα δεν μου έχει δώσει κάποια θεραπεία καθώς περιμένουμε να βγουν οι βιοψίες, μου είπε πολύ φευγαλέα ότι θα ακολουθήσουμε θεραπεια με κορτιζόνη, κάτι το οποίο με τρομαζει, καθώς η κορτιζόνη ως γνωστων σε πρίζει καθως και επιρρεάζει ψυχολογια κτλ. Απο την στιγμη της διαγνωσης οι πόνοι στην κοιλια και οι επισκέψεις στην τουαλέτα αυξήθηκαν συμαντικά, μου είναι πολύ δύσκολο να το δεχτώ και να το διαχειρηστώ. Ακούω ιστορίες άλλων και όλοι μου λένε ότι υπάρχουν και χειρότερα, αλλά καθόλου απίθανο τα χειρότερα να με περιμένουν και εμένα. Πώς καταφέρατε να δεχτείτε αυτήν την κατάσταση και να την αντιμετωπίσετε? ποιες ήταν οι δικές πρώτες σκέψεις όταν διαγνωστήκατε με την Νόσο? Εγώ αντιμετωπίζω την κατάσταση με υπερβολή ή είναι όντως δύσκολο για όλους? Φοβάμαι στην συνέχεια τι θα πρέπει να αντιμετωπίσω, φοβαμαι τα φαρμακα, τους γιατρους, τις ενεσεις όλα!
Γεια σου Αναστασία. Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις μιας και ΟΛΟΙ έχουμε περάσει απο αυτό το στάδιο που περνάς τώρα όταν πρωτο-διαγνωστήκαμε με τη νόσο. Κι εγώ με κορτιζόνη είχα ξεκινήσει (αζα*****νη) και τώρα πλέον κάνω βιολογικό παράγοντα (ορός στο νοσοκομείο). Τα χαπάκια που θα παίρνεις πίστεψε με είναι πολύ μικρή ταλαιπωρία σε σχέση με το να κάνεις ορό σε δημόσιο νοσοκομείο (γραφειοκρατία, αναμονή κλπ). Εμένα πάντως δεν με "πείραξε" σε τίποτα η κορτιζόνη, δεν με έπιασε γενικώς και γι' αυτό πήγα σε βιολογικό παράγοντα. Όλοι απο 'κει ξεκινάμε, κι αν δεν μας πιάσει, το επόμενο βήμα είναι ο βιολογικός. Η ψυχολογία είναι το παν σε αυτή τη νόσο. Προσπάθησε να το αποδεχτείς όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί θα ενταχθεί στον τρόπο ζωής σου απο 'δω και πέρα. Με το να αγχώνεσαι και να φοβάσαι για όλα κλπ κλπ μόνο κακό στον εαυτό σου θα κάνεις. Είμαι σίγουρος θα έρθει στιγμή που πλέον θα είναι όλα τυπικά για σένα και θα σου φύγει το άγχος, όπως άλλωστε και σε όλους μας στην αρχή της νόσου. Θα μάθεις να ζεις με αυτήν. Θα τρως τα πάντα και ότι σε πειράζει θα το βγάζεις απο την διατροφή σου, θα κάνεις την θεραπεία σου και θα κάνεις τις εξετάσεις σου. Απλά όλα αυτά θα πρέπει να τα συνδυάσεις κάπως και με την δουλειά και την προσωπική σου ζωή γιατί όλα θα επηρεαστούν, έστω και λίγο. Όντως όπως είπες υπάρχουν και πολύ χειρότερες καταστάσεις, απλά εσύ προσπάθησε να το αποδεχτείς όσο γίνεται πιο γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #2013  
Παλιά 12-07-17, 18:41
FwtiniX Ο χρήστης FwtiniX δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-07-17 19:10
Γεια σας,
είμαι σχεδόν 18 χρόνων έχω την νόσο crohn εδώ και 4 χρόνια από τα 14 μου δηλαδή τον ίδιο χρόνο που διαγνώστηκα με την νόσο έκανα και εγχείρηση.Η αλήθεια είναι πως πέρασα δύσκολα γιατί κάθε 10 ημέρες πάθαινα φλεγμονές με αποτέλεσμα να πηγαίνω στο νοσοκομείο για αρκετές ημέρες.Τελικά έχασα χρόνια στο σχολείο αλλά δεν με πειράζει. Τώρα 3 χρόνια είμαι καλά βέβαια πίνω αζα 3 την ημέρα κάποιες φορές και πιο λίγα ή και καθόλου. Επίσης τρώω κανονικά τώρα. Μου είπαν πως όταν κλείσω τα 18 θα κάνω τα χαρτιά μου για το επίδομα(σύνταξη) για να βγάλουν το ποσοστό της αναπηρίας .Ηθελα να ρωτήσω κάποιον ο οποίος παίρνει το επίδομα(σύνταξη) αν αξίζει να τα κάνω, ξέρω πως θα πάρει αρκετό χρόνο όλο αυτό.. Οντως όμως παίρνουμε αυτά τα χρήματα; αν όντως ναι θα ήθελα ανάλογα την αναπηρία να μάθω και πόσα χρήματα και κάθε ποτέ..
Απάντηση με παράθεση
  #2014  
Παλιά 24-07-17, 15:45
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από FwtiniX Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηθελα να ρωτήσω κάποιον ο οποίος παίρνει το επίδομα(σύνταξη) αν αξίζει να τα κάνω, ξέρω πως θα πάρει αρκετό χρόνο όλο αυτό.. Οντως όμως παίρνουμε αυτά τα χρήματα; αν όντως ναι θα ήθελα ανάλογα την αναπηρία να μάθω και πόσα χρήματα και κάθε ποτέ..
Το επίδομα Πρόνοιας θα πάρεις, όχι αναπηρική σύνταξη επειδή δεν έχεις ένσημα για αναπηρική σύνταξη. Το επίδομα Πρόνοιας είναι 313€ τον μήνα αλλά θα πληρώνεσαι κάθε 2 μήνες, και άρα θα παίρνεις 626€ κάθε 2 μήνες.
Τώρα εσύ επειδή είσαι εγχειρισμένη θα πάρεις 80%. Όταν πάρεις αυτό το ποσοστό, δικαιούσαι κι άλλα "πραματάκια" όπως ελεύθερη πρόσβαση στα αστικά λεωφορεία βγάζοντας πάσο, έκπτωση στα τρένα και Κτελ, έκπτωση στην φορολογική σου δήλωση και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή.
2-3 μήνες θα σου πάρει να βγει η απόφαση απο την στιγμή που θα καταθέσεις τα χαρτιά σου πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #2015  
Παλιά 02-08-17, 13:46
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
αντιγραφη απο την επισημη ανακοινωση του συλλογου,, και το επικολλω εδω
------------------------------------------------
Ο Σύλλογος Ατόμων με Νόσο του Crohn και Ελκώδη Κολίτιδα Ελλάδας καλεί όλους τους ασθενείς, τις οικογένειες και τους φίλους τους να δείξουν την αντίθεσή τους προς το σχέδιο του νέου Ενιαίου Πίνακα Προσδιορισμού Ποσοστών Αναπηρίας με τους ακόλουθους τρόπους:

Πάρε μέρος στη συγκέντρωση διαμαρτυρίας που διοργανώνει ο Σύλλογος την Πέμπτη 3 Αυγούστου 2017 στις 10:30 το πρωί κάτω από το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, Σταδίου 29, Αθήνα.

Στείλε το παρακάτω μήνυμα στα e–mail asf@yeka.gr και gramm_k.asfalisis@yeka.gr :

«Προς τον Υφυπουργό Κοινωνικής Ασφάλισης κο Πετρόπουλο και την Γενική Γραμματέα Κοινωνικής Ασφάλισης κα Βρακά

Αντιτίθεμαι στα ποσοστά αναπηρίας που αποδίδονται στο σχέδιο του νέου Ενιαίου Πίνακα Προσδιορισμού Ποσοστών Αναπηρίας στα άτομα με Νόσο του Crohn, Ελκώδη Κολίτιδα και όσα από αυτά τα άτομα έχουν υποβληθεί σε χειρουργικές επεμβάσεις.

Υποστηρίζω τις θέσεις του Συλλόγου Ατόμων με Νόσο του Crohn και Ελκώδη Κολίτιδα Ελλάδας επί του σχεδίου του νέου Ενιαίου Πίνακα Προσδιορισμού Ποσοστών Αναπηρίας.

Απαιτώ την αναγνώριση της σοβαρότητας της Νόσου του Crohn και της Ελκώδους Κολίτιδας και της αρνητικής επίπτωσης που έχουν στη ζωή των πασχόντων
Απάντηση με παράθεση
  #2016  
Παλιά 07-08-17, 12:35
anastasia! Ο χρήστης anastasia! δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-08-17 12:36
Χαίρεται, είμαι η Αναστασία 28 χρονών. Έχει ο πατέρας μου νόσο Crohn. Και έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Έχω κάνει γαστροσκόπηση και έχω χρόνια γαστρίτιδα. Απλώς θέλω να προσπαθήσω χωρίς φάρμακα. Έχω δει μέγάλη βελτίωση με την ελαχιστοποίηση των γαλακτοκομικών. Γενικά αποφεύγω οτιδήποτε με ενοχλεί (σπόροι, όξινα φρούτα και λαχανικά, σάλτσες). Έχει κάποιος το βιβλίο nomorecrohndisease να μου στείλει; Επειδή είναι πολύ μεγάλο το φορουμ, υπάρχουν σε κάποιο σημείο πληροφορίες για την διατροφή και ανταλλαγή απόψεων; Στα αγγλικά έχω βρεί χρήσιμη αυτή την ιστοσελίδα http://www.crohnsforum.com/ Ευχαριστώ,
Απάντηση με παράθεση
  #2017  
Παλιά 08-08-17, 10:00
geosavvo Ο χρήστης geosavvo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-08-17 10:00
Φύλο: Άντρας
Μαγνητική εντερόκλυση μέσω ΕΟΠΠΥ.

Αρχική Δημοσίευση από σισι Εμφάνιση μηνυμάτων
η καλύτερη και μη επώδυνη εξέταση
Γεια σας κι από μένα.
Η μαγνητική εντερόκλυση είναι όντως μια πού αξιόπιστη διαγνωστική εξέταση. Σας ενημερώνω οτι υπάρχει δυνατότητα να κάνει κανείς την εξέταση μέσω ΕΟΠΠΥ. Συγκεκριμένα, με παραπεμπτικό γιατρού από Δημόσιο Νοσοκομείο, έχω προγραμματίσει την εξέταση αυτή στην Βιοιατρική Αμπελικήπων για αρχές Σεπτεμβρίου. Την ίδια εξέταση είχα κάνει και πριν από 2 χρόνια στο Ευγενίδειο, του οποίου ο τομογράφος την εποχή αυτή, έχει κάποιο πρόβληα.
Απάντηση με παράθεση
  #2018  
Παλιά 09-08-17, 23:58
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από anastasia! Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει κάποιος το βιβλίο nomorecrohndisease να μου στείλει; Επειδή είναι πολύ μεγάλο το φορουμ, υπάρχουν σε κάποιο σημείο πληροφορίες για την διατροφή και ανταλλαγή απόψεων; Στα αγγλικά έχω βρεί χρήσιμη αυτή την ιστοσελίδα http://www.crohnsforum.com/ Ευχαριστώ,
O Ηλίας Μαμαλάκης (ο γνωστός σεφ) έβγαλε πρόσφατα ένα βιβλίο με συνταγές για τα άτομα με νόσο κρον, ψάξτο αν σε ενδιαφέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #2019  
Παλιά 17-08-17, 23:47
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από anastasia! Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρεται, είμαι η Αναστασία 28 χρονών. Έχει ο πατέρας μου νόσο Crohn. Και έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Έχω κάνει γαστροσκόπηση και έχω χρόνια γαστρίτιδα. Απλώς θέλω να προσπαθήσω χωρίς φάρμακα. Έχω δει μέγάλη βελτίωση με την ελαχιστοποίηση των γαλακτοκομικών. Γενικά αποφεύγω οτιδήποτε με ενοχλεί (σπόροι, όξινα φρούτα και λαχανικά, σάλτσες). Έχει κάποιος το βιβλίο nomorecrohndisease να μου στείλει; Επειδή είναι πολύ μεγάλο το φορουμ, υπάρχουν σε κάποιο σημείο πληροφορίες για την διατροφή και ανταλλαγή απόψεων; Στα αγγλικά έχω βρεί χρήσιμη αυτή την ιστοσελίδα http://www.crohnsforum.com/ Ευχαριστώ,
Καλησπέρα,προσωπικά δε θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις χωρίς καθόλου φάρμακα,από όσο έχω καταλάβει σε μένα πιστεύω πως οι πολύ ''ελαφριές'' περιπτώσεις στην Κρον είναι πολύ λίγες αναλογικά,ενώ στην ελκώδη περισσότερες..η διατροφή και τα συμπληρώματα είναι το ένα μέρος της εξίσωσης,έχε υπόψη σου ότι η Κρον μπορεί να ''προχωρήσει'' σε επιπλοκές ακόμα και χωρίς να εμφανίσει συμπτώματα,και για αυτό είναι πιο ύπουλη..ό,τι και να αποφασίσεις τελικά,πιστεύω πρέπει απαραιτήτως να το παρακολουθείς με εξετάσεις σε τακτά διαστήματα..έχω το βιβλίο και μπορώ να στο στείλω,προσωπικά με έχουνε βοηθήσει αρκετά από όσα προτείνει
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikos9 για αυτό το μήνυμα:
kostasmar (03-09-17)
  #2020  
Παλιά 23-08-17, 05:32
Effie89 Ο χρήστης Effie89 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-09-17 06:47
Αρχική Δημοσίευση από Anastasia1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα είμαι η Αναστασία 27 ετων και μόλις πριν απο 4 μερες μετα απο μια κολονοσκόπηση και μια καλπροτεκτινη κοπράνων 760 (Φ.Τ <=50) ο γιατρος με ενημερωσε ότι πάσχω από νόσο του Crohn. Κάτι που απευχόμουν καθώς πολύ γνωστή σε εμένα αφού εδώ και 6+ χρόνια νοσεί η αδελφή μου. Ακόμα δεν μου έχει δώσει κάποια θεραπεία καθώς περιμένουμε να βγουν οι βιοψίες, μου είπε πολύ φευγαλέα ότι θα ακολουθήσουμε θεραπεια με κορτιζόνη, κάτι το οποίο με τρομαζει, καθώς η κορτιζόνη ως γνωστων σε πρίζει καθως και επιρρεάζει ψυχολογια κτλ. Απο την στιγμη της διαγνωσης οι πόνοι στην κοιλια και οι επισκέψεις στην τουαλέτα αυξήθηκαν συμαντικά, μου είναι πολύ δύσκολο να το δεχτώ και να το διαχειρηστώ. Ακούω ιστορίες άλλων και όλοι μου λένε ότι υπάρχουν και χειρότερα, αλλά καθόλου απίθανο τα χειρότερα να με περιμένουν και εμένα. Πώς καταφέρατε να δεχτείτε αυτήν την κατάσταση και να την αντιμετωπίσετε? ποιες ήταν οι δικές πρώτες σκέψεις όταν διαγνωστήκατε με την Νόσο? Εγώ αντιμετωπίζω την κατάσταση με υπερβολή ή είναι όντως δύσκολο για όλους? Φοβάμαι στην συνέχεια τι θα πρέπει να αντιμετωπίσω, φοβαμαι τα φαρμακα, τους γιατρους, τις ενεσεις όλα!

Γειά σου Αναστασία, είμαι η Έφη και είμαι στην ηλικία σου Λοιπόν έχω να σου πω το εξής όντας αισθητικός φοβόμουν αρκετά και για το πρήξιμο προσώπου και για την αύξηση της τριχοφυιας εξαιτίας της κορτιζόνης.. Όμως έκανα τόσο προσεκτική διατροφή αυστηρά όχι αλάτια και όχι ζάχαρη και το σώμα μου όχι μόνο δεν φούσκωσε αλλά αδυνάτισε.. Αναστασία έχω κάνει σωματαρα και χωρίς ίχνος κυτταρίτιδας πρώτη φορα το βλέπω τόσο τέλειο το σώμα μου και δεν θα το κατάφερνα αν δεν έπαιρνα κορτιζόνη και δεν αναγκαζόμουν να κόψω αυτά τα 2.. Πριστηκα ελάχιστα στο πρόσωπο.. Προσοχή όμως μην κόψεις μόνο τα αλάτια κόψε και τη ζάχαρη κατάλαβα ότι και αυτή σε πρήζει λίγο. Όσο για την τριχοφυια απλά το χνουδι έγινε μετά από ένα 2 μηνό λίγο πιο έντονο αλλά μλκιες.. Μια χαρά πούλαγα και πάλι τις αποτριχώσεις. Τώρα το ψυχολογικο σίγουρα βοηθάει αν έχεις κάποιες συγκρούσεις μέσα σου να απευθυνθείς σε ειδικό ψυχολόγο η κορτιζόνη δεν θυμάμαι να μου δημιούργησε κάτι... Όσο όταν μου πρώτοεμφανιστηκε ήμουν 18 έδινα πανελλήνιες ανυπομονούσα να βγω απτό νοσοκομείο για να διαβάσω και δίπλα μου ήταν μια κοπέλα με καρκίνο στα 19 και όταν με είδε να κλαίω μου είπε "γιατί κλαις εγώ μπορεί να μη ζω μέχρι τις δικές σου πανελλήνιες" συνεπώς το βούλωσα και κατάλαβα ότι υπάρχουν και χειρότερα.. Πρέπει να κάνεις υγιηνη ζωή και όχι άγχος είναι σαν να σε αναγκάζει το σώμα σου να το κάνεις και έτσι παρτο. Επίσης μην διαβάζεις όλες τις μλκιες που γράφουν η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική εσύ μπορεί να κάνεις μια υποτροπη σε όλη σου τη ζωή και ο άλλος να έχει 5 χειρουργεία τον μηνα... Δεν είναι τίποτα όλα καλά θα πάνε φιλιά
Απάντηση με παράθεση
  #2021  
Παλιά 27-08-17, 14:42
rose1967 Ο χρήστης rose1967 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-17 12:55
αποστολη βιβλιου

[QUOTE=terror;476892]Ειναι πολλα τα πραγματα που πρεπει να κανουμε φιλε φτανει να εχεις θεληση και ορεξη.

Όλα αρχιζουν απο τη διατροφη και μετα τα αλλα..

Οσοι θελετε να δειτε γρηγορα αποτελεσματα παρτε αυτα:

Προβιοτικα - Ειναι τα καλα βακτηρηδια τα οποια βοηθουν στην ομαλη λειτουργια του πεμπτικου συστηματος. Λογω τον φαρκακων και των κενωσεων πεθαινουν. Μπορειτε να τα βρειτε σε φαρμακεια και health stores.

Γλουταμινη - Βασικο αμινοξεο το οποιο χανεται στις πολλες κενωσεις. Θα βοηθησει στην ενδυναμωση του εντερου. Μπορειτε να το βρειτε σε φαρμακεια. Κατα προτιμηση παρτε το σε σκονη, εχει καλυτερα αποτελεσματα.

To slippery elm το οποιο αναφερα στο πιο πανω ποστ. Αυτο κανει την περισσοτερη δουλεια. Ειναι σαν και παιρνετε 32mg κορτιζωνης, χωρις τις παρενεργειες εννοειται..

Πολυβιταμινες σε υγρη μορφη και ωμεγα-3.

Αυτα φιλε με βοηθησαν εμενα και ειμαι εδω και 3 μηνες καθαρος απο κορτιζωνες και φαρμακα..
Τα παιρνω αυτα και νοιωθω πιο ζωντανος απο ποτε..

Επισης οσοι δυσκολευστε να πιστεψετε απλα επισκεφθειτε αυτη την ιστοσελιδα και διαβαστε τις εντυπωσεις μερικων ανθρωπων που τα δοκιμασαν.. (συγνωμη στους mods για το λινκ)

nomorecrohnsdisease.com

Ειναι μια κοπελα η οποια επασχε για πολλα χρονια αυτη την νοσο και καταφερε απο μονη της, χωρις γιατρους και φαρμακα να εξαφανισει την νοσο! Στο σαιτ θα βρειτε και ενα e-book το οποιο εξηγα βημα προς βημα τι πρεπει να κανετε για να εξαφανισετε για παντα την νοσο. Το βιβλιο στοιχιζει περιπου 15-20 ευρω και το εχω αγορασει.. Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του το στειλω χωρις κοστος για να δοκιμασει αυτα τα πραγματα και να μου πει τις εντυπωσεις του μετα απο αυτα τα βηματα.[/QUOTE
Απάντηση με παράθεση
  #2022  
Παλιά 27-08-17, 14:43
rose1967 Ο χρήστης rose1967 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-17 12:55
αποστολη βιβλιου

Μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις το βιβλιο;ευχαριστω!rose
Απάντηση με παράθεση
  #2023  
Παλιά 29-08-17, 19:29
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από rose1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως θα μπορουσες να μου στειλεις το βιβλιο;ευχαριστω!rose
Μπορώ να σας το στείλω αν θέλετε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikos9 για αυτό το μήνυμα:
rose1967 (08-10-17)
  #2024  
Παλιά 03-09-17, 13:14
kostasmar Ο χρήστης kostasmar δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 14:54
καλημερα!

Καλημερα και ευχομαι περαστικα σε ολο τον κοσμο με αυτο το νοσημα και οτι καλητερο !
Χωρις παρεξηγηση εχω καποια κουτια salofalk 500 που ληγουν τον Δεκεμβριο
και καποια κουτια Doralin που ληγουν με το νεο ετος , θα ηθελα να τα χαρισω εαν γινεται σε καποιον - καποια που να τα εχει πραγματικα αναγκη!
Ειμαι πειραια !
Συγχωρεστε αν το εγραψα σε λαθος τοπικ !
Απάντηση με παράθεση
  #2025  
Παλιά 03-09-17, 14:27
kostasmar Ο χρήστης kostasmar δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 14:54
Καλησπερα , και περαστικα σε όλο τον κοσμο που ασχολειται με αυτην την νοσο.
Εχω καποια κουτια salofalk 500 και καποια κουτια doralin και ληγουν στο τελος του χρόνου
και ενδιαφερομαι να τα χαρισω σε καποιον – καποια που τα εχει αναγκη.Μενω περιοχη Πειραια , αν ενδιαφερεται καποιος – καποια ας επικοινωνήσει
Συγνωμη αν ειμαι σε λαθος τοπικ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.