Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1921  
Παλιά 19-05-15, 08:19
kostask Ο χρήστης kostask δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-15 12:57
Αρχική Δημοσίευση από Rafailia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους και από μένα! ήθελα και γω με τη σειρά μου να ρωτήσω λίγα πράγματα.. τον Δεκέμβρη και τον Ιανουάριο για λίγες μέρες είχα πυρετό και κοιλιακό άλγος (όχι συνεχόμενα) ψηλά στο διάφραγμα.. και τώρα τον Μάη ξανά.. με όχι τόσο υψηλό πυρετό.. έκανα κολονοσκόπηση και η τελική έκβαση είναι ειλεϊτιδα.. και τώρα περιμένω τις βιοψίες για να έχουμε πιο σίγουρα αποτελέσματα.. ήθελα λοιπόν να ζητήσω τη γνώμη σας για το αν πρόκειται για τη νόσο του Crohn..Σε λίγο καιρό θα κλείσω τα 22 μου χρόνια και δυστυχώς είμαι υπερβολικά αγχώδης άνθρωπος..
Αλλες ονομασίες της νόσου crohn είναι: ειλεΐτιδα,τελική ειλεΐτιδα, τοπική εντερίτιδα,κοκκιωματώδη εντερίτιδα.

Πάντως ο ειλεός βρίσκεται χαμηλα κατω δεξιά κοντα στην σκωληκοειδή απόφυση.
Απάντηση με παράθεση
  #1922  
Παλιά 08-06-15, 00:22
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Σας καλησπερίζω μετά από πολύ καιρό και πραγματικά εύχομαι να είστε όλοι καλά.Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα λόγια που έχουν ειπώθει σε αυτό το φόρουμ και πραγματικά πολλά απο αυτά μου δίνουν κουράγιο και άλλα πάλι με φοβίζουν.Αυτό που έχω καταλάβει και που έχω προσπαθήσει να αντιμετωπίσω όλον αυτό τον 1 χρόνο που έχω διαγνωστεί, είναι το εξής: τη νόσο αυτή καθεαυτή μπορεί και να μην μπορέσουμε τόσο εύκολα να την αντιμετωπίσουμε, αυτό όμως που είναι στο χέρι μας είναι να αντιμετωπίσουμε την κακή ψυχολογία μας..Ξέρω πως όταν πονάς, υποφέρεις, χάνει στιγμές της ζωής σου τότε και τι ψυχολογία να έχεις;;Μην ξεχνάτε όμως πως η νόσος μας, όπως και όλα τα αυτοάνοσα επηρεάζονται πολύ απο την ψυχολογία,όποτε ας προσπαθούμε να μην επιβαρύνουμε αλλό την κατάστασή μας..Ας σταθούμε δυνατοί σε αυτή την κατάσταση και να σκεφτόμαστε πάντα και όσο μπορεί ο καθένας μας θετικά και αισιόδοξα..Δεν κουράζω άλλο..Καλή συνεχεια..
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην calm για αυτό το μήνυμα:
Nikos9 (14-06-15)
  #1923  
Παλιά 10-06-15, 01:12
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπερίζω και πάλι..Θα ήθελα τη γνώμη σας για το hum.. μιας και θα είναι το καινούργιο μου φάρμακο αφού η αζα..δεν με έπιασε..Δεν με φοβίζουν οι ένεσεις όσο οι παρενέργειες που έχω διάβασει οτι το συνοδεύουν..Μην γλυτώσουμε απο τη νόσο και πάθουμε τίποτα άλλο χειρότερο..
Απάντηση με παράθεση
  #1924  
Παλιά 15-06-15, 05:13
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερίζω και πάλι..Θα ήθελα τη γνώμη σας για το hum.. μιας και θα είναι το καινούργιο μου φάρμακο αφού η αζα..δεν με έπιασε..Δεν με φοβίζουν οι ένεσεις όσο οι παρενέργειες που έχω διάβασει οτι το συνοδεύουν..Μην γλυτώσουμε απο τη νόσο και πάθουμε τίποτα άλλο χειρότερο..
δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε αλλιως, χωρις το φαρμακο θα πεθανουμε οποτε πιστευω οτι αμα ο γιατρος σου επιμενει οτι ειναι η καλυτερη δυνατη λυση στο προβλημα σου, να το παρεις..(παιρνω remicade)

τι να κανεις..
Απάντηση με παράθεση
  #1925  
Παλιά 15-06-15, 10:47
eirinaki Ο χρήστης eirinaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-15 10:52
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ...
ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΑ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΝΟΣΟ CROHN ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΠΙΟ ΗΠΙΑ ΜΟΡΦΗ ΤΗΣ...ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΠΙΜΟΝΑ...ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΜΙΑ ΡΑΓΑΔΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΚΤΟ Η ΟΠΟΙΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΠΟΥΛΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΠΟΝΑΩ...
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΕΚΤΟΜΗ ΤΗΣ...ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΑΚΡΑΤΕΙΑ ΚΟΠΡΑΝΩΝ?ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΟΝΟ?ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ, ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ...ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΩΣ ΕΧΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ?
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...
Απάντηση με παράθεση
  #1926  
Παλιά 17-08-15, 12:14
efi72 Ο χρήστης efi72 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-16 17:39
καλημερα σε ολους,θα ηθελα να ρωτησω αν το ενδοφλεβιο σκιαγραφικο που χρησιμοποιειται στη μαγνητικη εντερογραφια σας εφερε ναυτια,αλλεργικο σοκ κ.λ.π
Απάντηση με παράθεση
  #1927  
Παλιά 17-08-15, 14:50
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από efi72 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα σε ολους,θα ηθελα να ρωτησω αν το ενδοφλεβιο σκιαγραφικο που χρησιμοποιειται στη μαγνητικη εντερογραφια σας εφερε ναυτια,αλλεργικο σοκ κ.λ.π
Ναι ισχύει,έπαθα αλλεργικό σοκ και ευτυχώς το κατάλαβα αμέσως...αλλά μετά από τουλάχιστον μια ώρα από τη χορήγησή του
Απάντηση με παράθεση
  #1928  
Παλιά 17-10-15, 03:42
Elfer Ο χρήστης Elfer δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-01-16 09:56
Καλησπέρα κ από μένα!Ή διάγνωση της crohn έγινε με την εκπνοή του 2009.Εκείνο το διάστημα είχα τρομερές κενώσεις 10-11 την ημέρα κ απώλεια 40 κιλών.ξεκίνησα με prezolon και salofalc.για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα ήμουν καλά και εννοώ κ ψυχολογικά πολύ καλά!πέρασα από επιτροπή αμέσως ενιωσα ότι με κορόιδευαν.έγραψαν στην απόφαση του δεν ήμουν σε έξαρση κ μου έδωσαν 20%.από τότε έχω κάνει διένεξη σε παραεδρικο απόστημα κ το τελευταίο χρονικό διάστημα από αρχές καλοκαιριού βασανιζομαι από οζωζη ερεθυματα.πλέον δεν μπορώ να περπάτησα κ είμαι με αναρρωτική. Ξεκίνησα 2,5 εβδομάδες άζα κ παίρνω πάλι prezolon για τα ερεθυματα. Σκέφτομαι να κάνω πάλι τα χαρτιά μου για αναπηρία με την ελπίδα ότι θα πετύχω κάτι καλύτερο κ δε θα με διώχνουν από κάθε δουλειά γιατί κάτι έτυχε πάλι..καμία ιδέα για την επιτροπή ως προς το πως το διαχειριστηκατε εσείς;;Καλή δύναμη σε όλους!!κ καλή ψυχολογία γιατί είναι το παν!
Απάντηση με παράθεση
  #1929  
Παλιά 30-10-15, 18:37
fibo Ο χρήστης fibo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-15 19:10
Καλησπέρα σε όλους!!

Το τελευταίο 4μηνο έχω πάθει 3 φορές γαστρεντερίτιδα(έτσι το λέω εγώ..) δηλαδή είχα τα εξής συμπτώματα:πολύ διάρροια , πολλούς εμετούς και ελαφρύ πυρετό για μία ημέρα και μόνο.Επίσης όταν ένιωθα να κουράζομαι ή να πιέζομαι από νεύρα,ή έτρωγα κάτι βαρύ με έπιανε ναυτία.Αφού μου είχε περάσει το σύμπτωμα πήγα στον γιατρό και μου έγραψε έναν υπέρηχο όπου δεν φάνηκε τίποτα.Κάποια στιγμή μέσα στον χρόνο πριν συμβούν τα παραπάνω παρατήρησα και μία ραγάδα.Γενικά επειδή το ψάχνω υποψιάζομαι ότι μπορώ να έχω και εγώ την νόσο.Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν θυμάται τι συμπτώματα παρουσίασε στην αρχή??

Ευχαριστώ πολύ!!
Απάντηση με παράθεση
  #1930  
Παλιά 02-11-15, 09:00
Elfer Ο χρήστης Elfer δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-01-16 09:56
Καλησπέρα σε όλους!!

Το τελευταίο 4μηνο έχω πάθει 3 φορές γαστρεντερίτιδα(έτσι το λέω εγώ..) δηλαδή είχα τα εξής συμπτώματα:πολύ διάρροια , πολλούς εμετούς και ελαφρύ πυρετό για μία ημέρα και μόνο.Επίσης όταν ένιωθα να κουράζομαι ή να πιέζομαι από νεύρα,ή έτρωγα κάτι βαρύ με έπιανε ναυτία.Αφού μου είχε περάσει το σύμπτωμα πήγα στον γιατρό και μου έγραψε έναν υπέρηχο όπου δεν φάνηκε τίποτα.Κάποια στιγμή μέσα στον χρόνο πριν συμβούν τα παραπάνω παρατήρησα και μία ραγάδα.Γενικά επειδή το ψάχνω υποψιάζομαι ότι μπορώ να έχω και εγώ την νόσο.Θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν θυμάται τι συμπτώματα παρουσίασε στην αρχή??

Ευχαριστώ πολύ!!


Καλημέρα fibo,
Γενικά τα συμπτώματα που εμφανίζονται είναι πολλές κενώσεις την ημέρα, με δέκατα και απώλεια βάρους.Επίσης δε θα αντέχεις να φας οτιδήποτε πράσινο κ γαλακτοκομικά, εμένα μου έκαναν κ εμετούς. Βέβαια αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις κ τη νόσο. Καλό θα ήτανε να απευθυνθείς σε κάποιον γασ/λόγο προκειμένου να κανείς εξετάσεις.καλό θα ήταν να του αναφέρεις τις υποψίες σου βέβαια κ αν θες τη γνώμη μου πήγαινε σε δημόσιο νοσοκομείο καθότι οι γιατροί έχουν κ ανάλογη εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
  #1931  
Παλιά 04-11-15, 20:20
KostasXJ Ο χρήστης KostasXJ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-11-15 20:34
Καλησπέρα σε όλους! Διαγνώστηκα πριν ένα χρόνο με ΙΦΕΝ χωρίς σαφή διάγνωση. Μπορώ να πω οτι έχω ήπια σχετικά συμπτώματα τα οποια δεν παύουν να ειναι όμως βασανιστικά κατα περιόδους. Εχω κάνει τεστ για κοιλιοκάκη αλλα ειναι αρνητικό. Η κολονοσκοπηση έδειξε ηπια κοκκινίλα στο τελικό ειλεό και στην αρχή του παχέως εντέρου και ανταποκρίνομαι στη μεσαλαζινη. Θα ηθελα να ακουσω απο κανενα με εμπειρία, αν θα έπρεπε να κάνω κάτι παραπάνω.. κάποια εξέταση? Επισης έχει κανενας πόνο κατω απο το τελευταιο αριστερό πλευρο?
Απάντηση με παράθεση
  #1932  
Παλιά 08-11-15, 13:15
Qwerty Ο χρήστης Qwerty δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-03-16 00:34
Κρον ή Υερσίνια εντεροκολίτιδα

Καλησπέρα σε όλους,

Τον τελευταίο τρίμηνο η σύζυγος (ηλικία 31 ετών) παραπονιόταν για παρουσία αίματος και βλέννας κατά την αφόδευση. Επειδή είχε και αιμοροοίδες δεν δώσαμε πολύ βάση γιατί δεν είχε άλλα συμπτώματα. Τελικά επειδή παραπονιόταν και για φουσκώματα στην κοιλιά κάναμε κολονόσκοπηση και γαστροσκόπηση η οποία έδειξε 3 φλεγμονές στο παχύ έντερο αλλά και μία στο στομάχι και μία στον δωδεκαδάκτυλο. Ο γιατρός μας είπε για ελκώδη κολίτιδα ή κρον και παράλληλα μας έγραψε να κάνουμε στο Παστέρ μία εξέταση για την ασθένεια της υερσίνια εντεροκολίτιδα. Νόσος που δεν είναι χρόνια έχει ίδια συμπτώματα με την κρον και μεταδίδετε από τα ζώα. Η εξέταση αυτή στο Παστέρ βγήκε θετική και ο γιατρός μας είπε ότι μπορεί όλα να οφείλονται σε αυτό αλλα το ίδιο πιθανόν να έχει και κρον ή ελκώδη κολίτιδα. Τα μόνα συμπτώματα που έχει είναι καούρες, φουσκώματα και αίσθημα ατελούς κένωσης με αίμα και βλέννες. Γενικά ο doctor δεν είναι και πολύ ομιλητικός και δεν μπορείς να κάνεις συζήτηση μαζί του..Τώρα αναμένουμε τις βιοψίες. Αυτό που έχω απορία είναι αν σε κάποιον άλλον έχουν προτείνει αυτή την εξέταση για την υερσίνια εντεροκολίτιδα και αφού βγήκε θετική γιατί ψάχνουμε και για τα άλλα..

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Qwerty : 08-11-15 στις 16:10
Απάντηση με παράθεση
  #1933  
Παλιά 09-11-15, 19:07
Elfer Ο χρήστης Elfer δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-01-16 09:56
Αν δεν κάνω λάθος,κ χωρίς καμία ειδικότητα,ή κλινική εικόνα της υερσινια είναι παρόμοια με εκείνη της crohn,οπότε λογικά ή βιοψία είναι αυτή που θα σας δώσει σίγουρα αποτελέσματα. Τώρα όσον αφορά την ομιλητικοτητα του Dr.αν δεν σας κάνει κάτι ή δεν σας καλύπτει δοκιμαστε να πάτε κ άλλου, πρέπει να έχετε εμπιστοσύνη σε αυτόν που σας παρακολουθεί,ειδικά αν αποδειχτεί ότι είναι κάποιο χρόνιο νόσημα όπως ή crohn..
Απάντηση με παράθεση
  #1934  
Παλιά 13-11-15, 19:24
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Μετα απο 4 χρονια ειπα να σας ξαναεπισκεφτω...βλεπεται αν εισαι καλα θελεις να απομακρυνεσαι οσο γινεται λες και περασες καμια γριπη και παει περασε....εν συντομια εχω την νοσο απο τα 18 εχω παρει οτι θεραπεια υπαρχει και κατεληξα στα 21 να κανω ενχειρηση...και πολυ το ειχα καθυστερησει!!!! τοτε μου φαινοταν βουνο, στο ακουσμα και μονο δεν μπορουσα να παρω ουτε ανασα(αστειακι) γιατι σκεφτομουν οτι θα αλλαζε η ζωη μου,θα ημουν ολη μερα αγκαλια με την τουαλετα και ενα σωρο αλλα....μετα την ενχειρηση και αφου ειχαν περασει οι πρωτες μερες αρκετα δυσκολα,σασ πληροφορω οτι ημουν πιο καλα απο ποτε!!! επαιρνα φυσικα αζα αλλα ειχα ξεχασει την νοσο τελειως...αυτο μπορει να ηταν και λαθος μου!!!για να μη σας πολυ κουραζω, εγω μπορει να την ξεχασα αυτη ομως με θυμηθηκε...εβελπιστουσαμε το χειρουργειο να με κρατησει 10 χρονια σε υφεση,δυστυχως με κρατησε 4...απο βδομαδα μπαινω σε ρεμικαιτ....ελπιζω να με πιασει!!! τι να κανουμε παιδια δυστυχως ακομα οι γνωσεις πανω στην crohn ειναι πολυ λιγες οποτε μπορει να θεωρηθουμε και πειραματοζωα,σκληρο αλλα ειναι η αληθεια!!! καλη μας τυχη λοιπον!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elli : 13-11-15 στις 19:26
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Elli για αυτό το μήνυμα:
Nikos9 (23-11-15)
  #1935  
Παλιά 24-11-15, 20:28
arvapan Ο χρήστης arvapan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-11-15 19:54
καλησπερα εχω ενοχληματα στο πεπτικο και μου ειπε ο γιατρος να κανω εντεροκλυση με μαγνητικη. Διαβασα και μιλαει για καθετηρα απο την μυτη. Εγω δεν μπορω αυτα διοτι εχω μια φοβια με τον εμετο. Οσοι κανατε αν κανατε υπαρχει τετοια παρενεργεια;;; ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.