Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1846  
Παλιά 05-10-14, 07:38
Ρεαλιστής Ο χρήστης Ρεαλιστής δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-10-14 07:38
Αρχική Δημοσίευση από bakakass Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως το συστημα εν προκειμενω θολωνει τα νερα δημιουργωντας μικροσυμφεροντα(συνταξεις και επιδοματα) για να αποπροσανατολισει τη μαζα απο τους πραγματικους στοχους που ειναι η δωρεαν υγεια και το δικαιωμα στην εργασια.

Σας καθησυχαζει με ψιχουλα.

Μην ζητατε το αλογο που δικαιουστε οταν σας χαριζουν γαιδαρο και μην ειστε τοσο αχαριστοι να δειτε και τα δοντια του!!!

Οποιος δεν δεχθει να παρει τον γαιδαρο απαιτωντας το αλογο που διακαουται και σιχτιρισει αυτους που για τον οποιο λογο(τεμπελια,ωχαδερφισμος ,ΑΝΑΓΚΗ) απλα συμβιβαζονται, "λιθοβολειται"αμεσα!!

Οποιος προσπαθει να πει αληθειες διωκεται, σπηλωνεται,φυλακιζεται,απα ξιωνεται,ειναι εχθρος του λαου.
Οι προθεσεις του ειναι εκ του πονηρου,δεν ειναι αγνες και δεν εχουν καμια βαση.(Η σημερινη πολιτικη κατασταση).

Τελος παντων,δε βαριεσαι τωρα,ας κανει ο καθενας ο,τι γουσταρει...
Σιγα μη παρουμε τη ζωη στα χερια μας,εχουμε αλλα πραγματα ν΄ ασχοληθουμε.

Τελικα ο εχθρος της κοινωνιας ειμαστε εμεις.
Μια χειραγωγημενη,υπνοτισμενη και εξαρτημενη μαζα που διαμορφωνει πλειοψηφιες με οτι αυτο συνεπαγεται.....

Ο Ιψεν τα ειχε γραψει μια χαρα στον εχθρο του λαου.

Την απόλυτη αλήθεια την γνωρίζεις εσυ; Γνωρίζεις και τον πόνο που μπορεί να έχει ο καθένας; Για παράδειγμα όσοι έχουν νόσο του Crohn έχουν τον ίδιο πόνο; Όλοι αντέχουν το ίδιο;

Είσαι μπερδεμένος μάλλον. Εδω γράφουμε για άτομα που έχουν προβλήματα υγείας και οχι για τεμπέληδες που δεν εχουν κανένα πρόβλημα υγείας. Ασε τον Ιψεν και τις αμπελοφιλοσοφίες σου ,γιατί προκαλείς μόνο γέλιο.

Οι πολιτισμένες κοινωνίες πραγματικά δεν θα έπρεπε να δίνουν ψίχουλα ,αλλά καλά λεφτά για μια αξιοπρεπή ζωη σε όσους είναι άρρωστοι. Ναι εσυ στην θεωρία είσαι ημίθεος και αντέχεις και το πρήξιμο και τα αέρια και τις αυπνίες και τον πόνο και εχεις και επιχείρηση όπου δουλεύουν 17 άτομα που τελείως τυχαία εχουν και διαβήτη κάποιοι απο αυτούς . αχαχαχ τι τρόμπας

Διάβασε και την δικιά μου αμπελοφιλοσοφία τώρα. Η ζωή είναι μια και ο καθένας διαλέγει πως θα την ζήσει μόνος του. Άλλος που εχει καρκίνο μπορεί να θέλει να δουλέψει , άλλος οχι, άλλος θέλει να κάνει παιδιά, άλλος οχι. Άλλος μπορεί να θέλει να ανοίξει επιχείρηση, άλλος να δουλεύει ως μισθωτός. Το τι κάνει ο καθένας στην ζωή του είναι δικαίωμα του και κανένας bakak-ass με τσιτάτα και αμπελοφιλοσοφίες δεν έχει το δικαίωμα να λεει στον άλλο τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει, τι είναι σωστό και τι οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #1847  
Παλιά 05-10-14, 15:19
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Bazeca και Stathakis σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,πιθανολογω οτι το αιμα ηταν μαλλον απο αιμορραιδες καθως ειδα μονο μια μερα.Αν ξανατυχει θα μιλησω στο γιατρο.Ως καινουργια παντως με τη νοσο βρισκω τις πληροφοριες σας πολυ σημαντικες γιατι ακομα φοβαμαι με το παραμικρο και νιωθω οτι δεν εχω 'παρει τον αερα' σχετικα με την νοσο..
Σε καταλαβαίνω απόλυτα...κι εγώ έτσι ήμουν στην αρχή. Τώρα είμαι χαλαρός.
Με αυτή τη νόσο πρέπει να είσαι και λίγο "στα τέτοια σου" για να μην το πω αλλιώς! Δεν θέλει άγχος, το άγχος είναι ο καλύτερος σύμμαχος της νόσου. Θα 'ρθει και η δικιά σου ώρα που θα βρεις την ηρεμία σου.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
bazexa (06-10-14)
  #1848  
Παλιά 08-10-14, 02:56
Ρεαλιστής78
Guest
 

Τελικά απ'οτι φαίνεται εχω κοιλιοκάκη. Το τεστ με το αίμα βγήκε θετικο και παω για επιπλέον εξετάσεις
Απάντηση με παράθεση
  #1849  
Παλιά 11-10-14, 16:14
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Σας καλησπεριζω ολους και ελπιζω να ειστε ολοι καλα.Ρε παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω αληθεια τι ποτο πινετε οτα βγαινετε;Χαζη ερωτηση,αλλα το εχω απορια.
Απάντηση με παράθεση
  #1850  
Παλιά 11-10-14, 17:17
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας καλησπεριζω ολους και ελπιζω να ειστε ολοι καλα.Ρε παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω αληθεια τι ποτο πινετε οτα βγαινετε;Χαζη ερωτηση,αλλα το εχω απορια.
Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει το αλκοόλ. Μόνο το γάλα με πειράζει κι ο καφές. Τώρα αν θες να μάθεις και τι ποτό πίνουμε, το αγαπημένο μου είναι το B52 και μετά μπορώ να πω είναι βότκα με χυμό πορτοκάλι!
Πες μας όμως κι εσύ τι πίνεις και δεν μας δίνεις!
Απάντηση με παράθεση
  #1851  
Παλιά 11-10-14, 18:24
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Ωχ,ωχ αρισε το δουλεμα.Να σαι καλα ρε stathaki,το ειπα οτι η ερωτηση μου ειναι χαζη..
Απάντηση με παράθεση
  #1852  
Παλιά 14-10-14, 13:55
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωχ,ωχ αρισε το δουλεμα.Να σαι καλα ρε stathaki,το ειπα οτι η ερωτηση μου ειναι χαζη..
εγω κρασι συνηθως.λευκο ποιο συγκεκριμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #1853  
Παλιά 19-10-14, 15:06
parchrys
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Red Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας

Εγώ είμαι 32 χρονών και έχω διαγνωστεί με την νόσο του Κρον πριν 3 χρόνια. Μέχρι πριν 6 μήνες τα πήγαινα αρκετά καλά με μικρές εξαρσεις τις οποιες αντιμετωπιζα είτε με αντιοβίωση, είτε με κορτιζόνη (τις πιο σοβαρές). Τους τελευταιους όμως 6 μήνες ο οργανισμός μου δεν ανταπακρίνεται στα φάρμακα που πέρνω (Salofalk) και μόλις σταματήσω την θεραπεία με κορτιζόνη η έξαρση επανέρχεται, έχω καθημερινές διάρροιες (3-5),πυρετό και πόνους στα έντερα και επίσης φρίκτούς πόνους από τις αιμορροειδες. Ο γιατρός μου λέει ότι πρέπει να αλλαξώ θεραπεία και το επόμενο στάδιο είναι η αζα####. Έχω προσέξει ότι οι έξαρσεις μου συνδέονται αρκετά με τον ψυχολογικό παράγοντα και το στρες....
Θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες από τον **** (Γεω**** ή και όποιον άλλο έχει δοκιμάσει κάτι για τις φυσικές θεραπείες.

Ευχαριστώ

D
γειας σας! ειμαι 20 χρονων και φετος μου διαγνωστηκε η παθηση! θα ηθελα να σας πω οτι εμενα απο την πρωτη κιολας στιγμη δεν με επιανε κανενα αντιβιοτικο, κανενα salofalk και παρα την κορτιζονη οι διαρροιες δεν σταματουσαν και ανεβαζα και πυρετο... μπηκα 2 φορες στο νοσοκομειο με διαφορα 15 ημερων γιατι δεν μπορουσα να ανταποκριθω σε κανενα φαρμακο! τελικα μετα απο συμβουλιο των γιατρων αποφασισαν να μου χορηγησουν τον βιολογικο παραγοντα infliximab, το ονομα του ειναι remicade... απο την επομενη μερα κιολας αρχισα να επανερχομαι ενω ταλαιπωριομουν για περισσοτερο απο 5 μηνες με την 1η μου εξαρση... αργοτερα ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειμαι τυχερη που γλυτωσα την κορτιζονη... συνεχιζω την θεραπεια μου και δοξα τω θεω μεχρι τωρα ειμαι καλα... αν εμπιστευεστε 100% τον γιατρο σας μην διστασετε να προχωρησετε στη χορηγηση αυτου του φαρμακου καθως προκειται για παρομοιο με αυτο που χρησιμοποιω εγω!
βρηκα αυτες τις πληροφοριες για την αζαθιοπρινη
σας ευχομαι τα καλυτερα απο δω και περα...
Απάντηση με παράθεση
  #1854  
Παλιά 20-10-14, 00:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Με δυσάρεστη έκπληξη, διάβασα σήμερα άσχημα μηνύματα, που δεν έχουν καμιά σχέση με την τη νόσο του Crohn, αλλά έχουν φραστικές προσωπικές αντιδικίες και επιθέσεις. Θα διαγραφεί κάθε μήνυμα που ξεφεύγει τα πλαίσια του διαλόγου, που αποκλειστικό σκοπό έχει την ασθένεια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #1855  
Παλιά 20-10-14, 11:29
Διονύσης Ο χρήστης Διονύσης δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-05-15 20:01
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ασθενής της νόσου εδώ και 15 χρόνια περίπου. Εχω νοσηλευτεί μια φορά και έχω πάρει κορτιζόνη δυο φορές. Την ελέγχω με αζαθιοπρίνη 100mg και μεσαλαζίνη (Salofalk, Asacol).
Γαστρεντερικά κτλ δεν αντιμετωπίζω συχνά αν και τα πρωινά συνήθως με δυσκολεύουν. Το μόνο πρόβλημα που δεν μπορώ να λύσω με τίποτα είναι το αίσθημα κόπωσης. Οτι και αν κάνω υπάρχουν μέρες που είναι έντονο σε βαθμό υπνηλίας. Αιματολογικές και άλλες εξετάσεις έχουν αποκλείσει άλλο ενδεχόμενο και έχουμε καταλήξει με το γιατρό ότι είναι από την νόσο. Η πρώτη μου ερώτηση είναι αν αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα και αν έχει βρει κάποια λύση.
Η δεύτερη έχει να κάνει με την αζαθιοπρίνη. Εχω την εντύπωση ότι μου προκαλεί δυο παρενέργειες. Αιμορραγούν τα ούλα μου σε κανα δυο σημεία και όλοι οι οδοντίατροι στους οποίους πήγα με παρέπεμψαν σε αιματολόγο ή στο γαστρεντερολόγο με την διαπίστωση ότι φταίει κάποιο φάρμακο. Η δεύτερη έχει να κάνει με την εμφάνιση δερματίτιδας κυρίως στο κεφάλι και το πρόσωπο. Πήγα σε δερματολόγο και στο ίδιο έργο θεατές. Δεν ξέρω αν φταίει η αζαθιοπρίνη γιατί η εντύπωση μου δημιουργήθηκε όταν μου την είχε διακόψει ο γιατρός για να με βάλει σε κορτιζόνη. Περίπου την δεύτερη βδομάδα ξαφνικά σταμάτησαν τα ματωμένα ούλα και η δερματίτιδα και εμφανίστηκαν πάλι με το που άρχισα την αζαθιοπρίνη. Δεν ξέρω αν σχετίζονται καθώς ένας φίλος μου (ασθενής και αυτός) επιμένει ότι έχουν να κάνουν με τη νόσο που χτυπάει και εκτός πεπτικού.
Ο γαστρεντερολόγος μου δεν μου έχει δώσει ικανοποιητικές απαντήσεις όσον αφορά αυτά, δεν ξέρω αν ταιριάζει η έκφραση πως σηκώνει τα χέρια ψηλά.
Συγγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #1856  
Παλιά 20-10-14, 11:55
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από parchrys Εμφάνιση μηνυμάτων
γειας σας! ειμαι 20 χρονων και φετος μου διαγνωστηκε η παθηση! θα ηθελα να σας πω οτι εμενα απο την πρωτη κιολας στιγμη δεν με επιανε κανενα αντιβιοτικο, κανενα salofalk και παρα την κορτιζονη οι διαρροιες δεν σταματουσαν και ανεβαζα και πυρετο... μπηκα 2 φορες στο νοσοκομειο με διαφορα 15 ημερων γιατι δεν μπορουσα να ανταποκριθω σε κανενα φαρμακο! τελικα μετα απο συμβουλιο των γιατρων αποφασισαν να μου χορηγησουν τον βιολογικο παραγοντα infliximab, το ονομα του ειναι remicade... απο την επομενη μερα κιολας αρχισα να επανερχομαι ενω ταλαιπωριομουν για περισσοτερο απο 5 μηνες με την 1η μου εξαρση... αργοτερα ο γιατρος μου μου ειπε οτι ειμαι τυχερη που γλυτωσα την κορτιζονη... συνεχιζω την θεραπεια μου και δοξα τω θεω μεχρι τωρα ειμαι καλα... αν εμπιστευεστε 100% τον γιατρο σας μην διστασετε να προχωρησετε στη χορηγηση αυτου του φαρμακου καθως προκειται για παρομοιο με αυτο που χρησιμοποιω εγω!
βρηκα αυτες τις πληροφοριες για την αζαθιοπρινη
σας ευχομαι τα καλυτερα απο δω και περα...
Κι εγώ με το remi**** βρήκα την υγειά μου μιας και δεν με 'πιανε το salof**** ή η aza******* . Και καλως ήλθες στην παρέα μας!
υγ: Ο διαχειριστής αυτού του φόρουμ έχει απαγορέψει να λέμε τα φάρμακα που παίρνουμε με το όνομα τους (ολοκληρωμένο) οπότε αν μπορείς βάζε αστερίσκους όπως κάνουμε και οι υπόλοιποι.
Απάντηση με παράθεση
  #1857  
Παλιά 20-10-14, 11:57
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Διονύσης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ασθενής της νόσου εδώ και 15 χρόνια περίπου. Εχω νοσηλευτεί μια φορά και έχω πάρει κορτιζόνη δυο φορές. Την ελέγχω με αζαθιοπρίνη 100mg και μεσαλαζίνη (Salofalk, Asacol).
Γαστρεντερικά κτλ δεν αντιμετωπίζω συχνά αν και τα πρωινά συνήθως με δυσκολεύουν. Το μόνο πρόβλημα που δεν μπορώ να λύσω με τίποτα είναι το αίσθημα κόπωσης. Οτι και αν κάνω υπάρχουν μέρες που είναι έντονο σε βαθμό υπνηλίας. Αιματολογικές και άλλες εξετάσεις έχουν αποκλείσει άλλο ενδεχόμενο και έχουμε καταλήξει με το γιατρό ότι είναι από την νόσο. Η πρώτη μου ερώτηση είναι αν αντιμετωπίζει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα και αν έχει βρει κάποια λύση.
Η δεύτερη έχει να κάνει με την αζαθιοπρίνη. Εχω την εντύπωση ότι μου προκαλεί δυο παρενέργειες. Αιμορραγούν τα ούλα μου σε κανα δυο σημεία και όλοι οι οδοντίατροι στους οποίους πήγα με παρέπεμψαν σε αιματολόγο ή στο γαστρεντερολόγο με την διαπίστωση ότι φταίει κάποιο φάρμακο. Η δεύτερη έχει να κάνει με την εμφάνιση δερματίτιδας κυρίως στο κεφάλι και το πρόσωπο. Πήγα σε δερματολόγο και στο ίδιο έργο θεατές. Δεν ξέρω αν φταίει η αζαθιοπρίνη γιατί η εντύπωση μου δημιουργήθηκε όταν μου την είχε διακόψει ο γιατρός για να με βάλει σε κορτιζόνη. Περίπου την δεύτερη βδομάδα ξαφνικά σταμάτησαν τα ματωμένα ούλα και η δερματίτιδα και εμφανίστηκαν πάλι με το που άρχισα την αζαθιοπρίνη. Δεν ξέρω αν σχετίζονται καθώς ένας φίλος μου (ασθενής και αυτός) επιμένει ότι έχουν να κάνουν με τη νόσο που χτυπάει και εκτός πεπτικού.
Ο γαστρεντερολόγος μου δεν μου έχει δώσει ικανοποιητικές απαντήσεις όσον αφορά αυτά, δεν ξέρω αν ταιριάζει η έκφραση πως σηκώνει τα χέρια ψηλά.
Συγγνώμη αν κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αυτό με την αίσθηση της κόπωσης το 'χω κι εγώ. Μπορεί να μην κάνω και τίποτα όλη μέρα και να νιώθω κουρασμένος που να θέλω να κοιμηθώ.
Επίσης, εμφάνισα κι εγώ δερματίτιδα στο πρόσωπο αλλά ο γιατρός μου μου είπε ότι δεν έχει να κάνει με τη νόσο. Πήγα σε δερματολόγο και μου είπε ότι είχα προδιάθεση και ότι σε κάποια φάση της ζωής μου θα εμφάνιζα και βγήκε τώρα με τη νόσο. Οπότε δε νομίζω να φταίει η aza****** που παίρνεις. Και δεν παίρνω aza******.
Απάντηση με παράθεση
  #1858  
Παλιά 29-10-14, 17:27
giorgoss Ο χρήστης giorgoss δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-15 23:58
Φύλο: Άντρας
Gia sas. Exw kai egw ti noso. Twra kai eksi mines peripou ti gnorizw. Exw nosileuti 5 fores twra 3imai ksana sto nosokomio giati me pirakse i aza..... meta to 3 rem..... exw apelpisti den kserw ti na kanw.
Απάντηση με παράθεση
  #1859  
Παλιά 30-10-14, 15:23
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από giorgoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Gia sas. Exw kai egw ti noso. Twra kai eksi mines peripou ti gnorizw. Exw nosileuti 5 fores twra 3imai ksana sto nosokomio giati me pirakse i aza..... meta to 3 rem..... exw apelpisti den kserw ti na kanw.
Όταν λες "μετά το 3 rem" τί εννοείς;
Έπαιρνες remi***** και το σταμάτησες και τώρα παίρνεις aza******* ;;
Απάντηση με παράθεση
  #1860  
Παλιά 01-11-14, 13:56
giorgoss Ο χρήστης giorgoss δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-15 23:58
Φύλο: Άντρας
Unhappy

Oxi ksekinisa me 1 xapi aza... meta ksekinisa kai remi..... stadiaka afxisa ti dosi tis aza.... kai eixa ftasei na pernw 2misi xapakia aza.... meta omos ti 3 therapia me remi.... arxize na me pirazei aza.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.