Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #166  
Παλιά 10-05-09, 01:23
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εμείς Μάνο...
αναμένουμε!! για τις ρακές!!
να εισαι ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 11-05-09, 13:07
Makis K Ο χρήστης Makis K δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-11-09 10:26
Αγαπητοί φίλοι εδώ και μια εβδομάδα άνοιξε ένα νέο κεφάλαιο στην ζωή μου.
Την Γυναικά μου μετά από κάποιες εξετάσεις αίματος ο παθολόγος την παρέπεμψε σε αιματολόγο ο οποίος μετά από εξετάσεις μας διέγνωσε ΠΜ.
Την Τετάρτη έχουμε ραντεβού στο νοσοκομείο για να τις πάρουν υγρό και κόκαλο για βιοψία , τα αποτελέσματα μας είπαν θα βγουν σε 3-4 εβδομάδες .
Έχω πολλές ερωτήσεις και ελπίζω να με βοηθήσετε με την εμπειρία που έχετε.
Σε αυτό το χρονικό σημείο η αιματολόγος μπορεί να διαγνώσει την ασθένεια ?
Αν ναι γιατί χρειαζόμαστε την βιοψία?
Τι παίζει ρόλο στις αιματολογικές εξετάσεις ? ποια είναι τα όρια ?
Μπορείτε να μου γράψετε ενδεικτικά κάποια δικά σας για να τα συγκρίνω ?
Ο αιματολόγος μας μίλησε για κάποιον Κύριο Δημοπουλο στο Αλεξάνδρας , έχετε κάποια γνώμη ?
Διάβασα επίσης για το φάρμακο thalix , τι είναι αυτό και πότε το παίρνει ο ασθενείς ?
Διάβασα για φακελάκια , τι ύψους είναι αυτά?
Το μήνυμα που έγραψα ήταν μεγάλο γι αυτό στέλνω και δεύτερο
Ελπίζω να μην σας κούρασα , σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και ελπίζω να με βοηθήσουν στην συνεχεία
Η Γυναίκα μου είναι 35 χρονών .
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 11-05-09, 22:08
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Φίλε μου
σε καταλαβαίνω που έχεις τόσες απορίες.
Την βιοψία την κάνουν για να δουν το ποσοστό του μυελώματος στο σώμα της και κάποια άλλα στοιχεία, ούτως ώστε να προσδιορίσουν και την θεραπεία που θα της κάνουν.
Στη Θεσσαλονίκη που παρακολουθούνταν η μητέρα μου ΠΟΤΕ, ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΚΑΝΕΝΑ ΦΑΚΕΛΑΚΙ, κι ούτε ποτέ μας άφησαν κάποιο υπονοούμενο ότι πρέπει να χρηματήσουμε. Δεν ξέρω τί γίνεται στην Αθήνα.
Μην ανησυχείς όμως, αν το προλάβατε στην αρχή του, να είσαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά και η γυναίκα σου με την κατάλληλη αγωγή και θεραπεία θα συνεχίσει τη ζωή της. Το thalix θα κρίνουν οι γιατροί αν πρέπει να το πάρει μετά τα αποτελέσματα της βιοψίας μάλλον. Αλλά μπορεί και να μην χρειαστεί να το πάρει , αλλά να της κάνουν κάποια άλλη θεραπεία.
Φρόντισε να την ενθαρύνεις ψυχολογικά και να μην το "βάλετε κάτω", η καλή ψυχολογία του ασθενούς είναι σύμμαχος κατά της ασθένειας
Καλό κουράγιο, καλή επιτυχία με τα αποτελέσματα της βιοψίας
__________________
Με το να παίρνεις γεμίζουν τα χέρια σου
Με το να δίνεις γεμίζει η καρδιά σου
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 11-05-09, 22:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Και από εμάς καλή δύναμη στον Μάκη και όλα θα πάνε καλά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 12-05-09, 08:45
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητέ φίλε Makis Κ .
Πραγματικά το Π. Μ. Είναι μια ασθένεια του αίματος η οποία τα τελευταία χρόνια έχει πάρα πολλή καλή αντιμετώπιση από τους Έλληνες Αιματολόγους . Συνεχώς νέα φάρμακα βρίσκονται στην διάθεση των γιατρών . Ότι σου γράφω δεν προσπαθώ να σε παρηγορήσω αλλά να σου αποδείξω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά .
Η βιοψία χρειάζεται για την περαιτέρω εξέλιξη της θεραπείας .
Οι αιματολογικές εξετάσεις παίζουν βασικό ρόλο στην εξέλιξη της θεραπείας .Παράδειγμα λευκά εγώ είχα 28000 με όριο 5000 – 10000 . άλλοι είχαν 2500 , 1500 , 1100 , , όλοι οι δείκτες των αιματολογικών εξετάσεων βυθούν για τον τρόπο της θεραπείας . .
Για τον Κ. Δημοπουλο δεν γνωρίζω αλλά πολλή καλή ομάδα είναι στον Ευαγγελισμό του Κ. Νικηφοράκη .
Το thalix είναι ένα φάρμακο το οποίο χρησιμοποιείτε αρκετά χρόνια και τώρα έχει εξελιχτεί .
Τα φακελάκια εγώ προσωπικά δεν τα γνώρισα & δεν νομίζω ότι έχουν διάφορα τα νοσοκομεία , καλά είναι να δεις με πόση ανθρωπεία δουλεύει όλο το προσωπικό των συγκεκριμένων τμημάτων
Κανένα μήνυμα δεν είναι μεγάλο & πρέπει να καταλάβεις ότι το μεγάλο βάρος της ασθένειας πέφτει σ¨ εσένα που πρέπει να ξέρεις ότι δεν πρέπει να λυγίσεις με τίποτα .
Είσαι ένας από αυτούς που ευχαριστώ για την εξέλιξη της ασθένειας μου είσαι ένας από αυτούς που με βοηθήσατε να γίνω καλά και θέλω να ξέρεις ότι όλα θα πάνε καλά .

Πολλά φιλιά σ΄ όλη την παρέα & να κοιτάμε μπροστά Καλή δύναμη σ΄ όλους:
__________________
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 12-05-09 στις 09:20 Αιτία: Αλλαγή μεγέθους γηραμματοσειράς
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 12-05-09, 18:05
Makis K Ο χρήστης Makis K δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-11-09 10:26
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας , σε αυτό το σημείο μου αρκούν
Σίγουρα θα έχω και άλλες απορίες στο μέλλον και είμαι σίγουρος ότι θα πάρω απαντήσεις από εσάς ,όπως και ότι εμπειρία αποκομίσω θα την μοιραστώ μαζί σας.
Όσο για την ψυχολογία προσπαθώ σκέφτομαι και εκφράζομαι θετικά βέβαια υπάρχουν στιγμές …
Δεν μπορώ να πω όμως κ το ίδιο για την γυναίκα μου.
Το κακό ? – καλό ? είναι , ότι όταν έγινε η διάγνωση πέσαμε κ οι δυο με τα μούτρα στο διαδίκτυο έτσι γνωρίζει και αυτή πολλά πράγματα .
Όσο για τα φακελάκια ρώτησα για να ξέρω τι μου γίνεται
Λευκά 4500
Γ σφαιρινες 39,2
Λευκώματα 9.7
ΙgG 4208
Αυτά για σήμερα θα τα ξαναπούμε για σας .
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 13-05-09, 11:10
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Makis K Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αιματολόγος μας μίλησε για κάποιον Κύριο Δημοπουλο στο Αλεξάνδρας , έχετε κάποια γνώμη ?

Η Γυναίκα μου είναι 35 χρονών .

Αγαπητέ φίλε μας Μάκη, καλή δύναμη όπου κι αν βρίσκεσαι..
στην κατάσταση σου είμασταν λίγο - πολύ όλοι μας, πριν απο κάποιο διάστημα..
Είμαι απο την Κρήτη και πριν περίπου ένα χρόνο διέγνωσαν οι γιατροί στον πατέρα μου (προχωρημένο) Π.Μ. .
Περάσαμε απο διάφορα στάδια, μέχρι που μας παρέπεμψαν οι γιατροί στο Αλεξάνδρας κα στην Ομάδα του κ.Δημόπουλου για αυτόλογη μεταμόσχευση.

Μέχρι τότε ο πατέρας μου ήταν πολύ άσχημα..όμως απο τότε που επιστρέψαμε απο την Αθήνα (μετά την μεταμόσχευση) είναι όλο ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!! ΟΔΗΓΑΕΙ, ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΤΟΥ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ, ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΤΟΥ..
νιώθω οτι έχουμε επιστρέψει στην ζωή μας την.."παλιά"...
και έχει περάσει ...μόλις ένας μήνας!
Η προσωπική μου εμπειρία για τους γιατρούς στο Αλεξάνδρα, επειδή ήμουν όλο το διάστημα εκει, είναι η καλύτερη..
Φακελάκι δεν γνωρίσαμε τι σημαίνει..οι γιατροί ειναι πάνω απ όλα άνθρωποι..
επικοινωνιακοί...γλυκομίλη οι..
τον ίδιο δεν τον συνάντησα πολλές φορές, παρά μόνο σε επισκέψεις που έκανε στην εντατική όταν ειμασταν, κατά την διαδικασία της μεταμόσχευσης..
Απο ιατρική δεν γνωρίζω...γνωρίζω όμως οτι ο πατέρας μου..πήρε πίσω τα χρόνια της ζωής που για 8 μηνες είχε χάσει,δεν ξέρω αν είναι καλός γιατρός ή υπάρχει καλύτερος στην Αθήνα, ξέρω οτι πάνω απ όλα η ομάδα του ήταν άνθρωποι που σε ακούν..απαντούν στις ερωτήσεις σου..στις απορίες σου για τον δικό σου άνθρωπο..
όταν είχα ρωτήσει μια φίλη (γιατρό)για τον συγκεκριμένο γιατρό,μου είχε πει οτι για έκείνον είναι υπόθεση ρουτίνας και οτι γενικότερα είναι γνωστός..

Αγαπητέ φίλε,
σου έγραψα εν περιλήψη, το δικό μου προσωπικό ιστορικό και με τον τρόπο που το ένιωσα εγω..
οτιδήποτε αλλο θέλεις να με ρωτήσεις, έχω και τηλέφωνα και ονόματα των γιατρών εκει στο Αλεξάνδρα..μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μηνυμα..

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΣΟΥ..
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ..ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΟΣΟ ΠΟΤΕ!!!!


Κατερίνα Κρήτη
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην katerinio για αυτό το μήνυμα:
Carol M (03-12-15)
  #173  
Παλιά 28-05-09, 19:17
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Smile

Γειά σας. Έχουμε καιρό να τα πούμε. Φταίει ότι παντρεύτηκα. Μετά πήγαμε ταξιδάκι και τώρα πίσω στη καθημερινότητα. Ο μπαμπάς μου τη Δευτέρα μπήκε στο Λαϊκό για την μεταμόσχευση. Προς το παρόν του κάνουν μόνο εξετάσεις. Είναι πολύ καλά ψυχολογικά και νομίζω ότι έπαιξε μεγάλο ρόλο ο γάμος. Το μόνο που τον πτοεί τώρα είναι ότι θα μείνει μακριά από τη Κρήτη που τόσο λατρεύει για περίπου ένα μήνα. Εσείς κανένα νέο? Κατερινιώ όλα καλά? Μάνο? Φιλιά σε όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 28-05-09, 20:23
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από nora Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας. Έχουμε καιρό να τα πούμε. Φταίει ότι παντρεύτηκα. Μετά πήγαμε ταξιδάκι και τώρα πίσω στη καθημερινότητα. Ο μπαμπάς μου τη Δευτέρα μπήκε στο Λαϊκό για την μεταμόσχευση. Προς το παρόν του κάνουν μόνο εξετάσεις. Είναι πολύ καλά ψυχολογικά και νομίζω ότι έπαιξε μεγάλο ρόλο ο γάμος. Το μόνο που τον πτοεί τώρα είναι ότι θα μείνει μακριά από τη Κρήτη που τόσο λατρεύει για περίπου ένα μήνα. Εσείς κανένα νέο? Κατερινιώ όλα καλά? Μάνο? Φιλιά σε όλους.
Nora, αυτά είναι υπέροχα νέα!! Να ζήσετε, να ευτυχήσετε!
Καλή δύναμη και καλή συνέχεια στην πορεία της υγείας του μπαμπά σου.
Σε όλους πολλές ευχές
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 28-05-09, 21:06
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να ζήσετε πάντα ευτυχισμένοι , δύναμη στον Πατέρα σου & πιστεύω ότι ήταν το καλύτερο φάρμακο ο γάμο σας .

Η ευτυχία να γενεί πέλαγος δίχως δύση
να ταξιδεύετε και οι δυο σε όλη σας τη ζήση

Όσες χιλιάδες κύματα την Κρήτη μας κτυπούνε
Τόσες να είναι οι χαρές που θα ‘ρθούν να σας βρούνε
__________________
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 15-06-09, 11:32
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Τα νέα φίλοι μου είναι μάλλον ευχάριστα. Οι γιατροί μας είχαν πεί οτι ο μπαμπάς μου θα κάτσει στο νοσοκομείο περίπου 25 ημέρες για τη μεταμόσχευση. Τα πράγματα όμως μάλλον πήγαν τόσο καλά που βγαίνει σήμερα έχονταν συμπληρώσει 20 μόνο μέρες. Φαντάζομαι οτι αυτό είναι πολύ καλό. Δεν μας έχουν βέβαια μιλήσει για τη εξέλιξη της διαδικασίας. Εμένα πάντως με έκανε χαρούμενη το άκουσμα την πρόωρης εξόδου δου.
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 16-06-09, 01:04
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φίλοι μου καλημέρα σήμερα κλείνω 6 μήνες μεταμοσχευμένος ,
Αγαπητή Νόρα ο καιρός περνά σύντομα & θα τα βλέπεις όλα σαν μια κακή ανάμνηση με τον Πατέρα σου.
Ήρθα για λίγες ημέρες για μια Λυροβραδιά στο Μετόχι ενός φίλου στο Ηράκλειο , σύντομα θα κατεβώ πάλη για να σας συναντήσω & εσένα Κατερίνα .
Παντός αρκετές Ρακές ήπια για την Υγειά όλων σας
__________________
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 22-06-09, 21:59
IOANNISQ Ο χρήστης IOANNISQ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-09 10:39
Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα,
ψάχνοντας πληροφορίες για το ΠΜ βρέθηκα στο acrobase. Δυστυχώς, πρόκειται για την περίπτωση του πατέρα μου (75 χρονών) που εισήχθη πριν 8 μέρες στο νοσοκομείο με κρεατινίνη 17,8 και ουρία 248. Μπήκε αμέσως στην αιμοκάθαρση. Οι γιατροί μιλούν για οξεία νεφρική ανεπάρκεια. Ο φλοιός των νεφρών είναι 4 χιλιοστά αντί για 12. Ταυτόχρονα γίνονται γαστροσκόπηση (πολλά έλκη στο στομάχι) και άλλες εξετάσεις για το αίμα και εξέταση μυελού των οστών με παρακέντηση στο στέρνο. Πριν βγει η βιοψία οι γιατροί μιλούν για Πολλαπλό μυέλωμα καθώς όλα οδηγούν σε αυτό και του ξεκίνησαν χημειοθεραπεία πριν από 4 μέρες. Το παράξενο είναι ότι δεν νιώθει το κύριο σύμπτωμα της ΠΜ που είναι ο πόνος στα οστά. Θα ήθελα τη γνώμη σας.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 22-06-09, 23:12
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
αγαπητέ φίλε, το ότι καταστράφηκαν τα νεφρά του πατέρα σου από τη μια στιγμή στην άλλη, αυτό είναι ένα από τα κύρια συμπτώματα πολλαπλού μυελώματος.
δεν είναι δλδ αναγκαίο να πονάνε τα οστά του πατέρα σου, διότι το πολλαπλό μυέλωμα, όταν βρίσκεται σε έξαρση "χτυπάει" είτε τα οστά είτε τα νεφρά (όπως τουλάχιστον είχαν ενημερώσει εμένα)
εύχομαι καλό κουράγιο, γιατί το ότι μπήκε στην αιμοκάθαρση, ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο.
σε ποιό νοσοκομείο παρακολουθείτε? Αθήνας ή Θεσσαλονίκης? χρειάζεσαι κάτι άλλο?
Καλή δύναμη, και πάντα στη διάθεσή σου
__________________
Με το να παίρνεις γεμίζουν τα χέρια σου
Με το να δίνεις γεμίζει η καρδιά σου
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 23-06-09, 15:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
αγαπητέ φίλε, το ότι καταστράφηκαν τα νεφρά του πατέρα σου από τη μια στιγμή στην άλλη, αυτό είναι ένα από τα κύρια συμπτώματα πολλαπλού μυελώματος.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, πάντως τα νεφρά είναι τα πρώτα που κτυπάνε σε αρκετές ασθένειες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.