Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #46  
Παλιά 08-01-07, 12:56
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω νομιζω το κακο δε βρισκεται ουτε στη θρησκεια, ουτε στο Θεο, ουτε στον Αλλαχ, ουτε το Χριστο, ουτε τους παπαδες, ουτε στους ιμαμηδες, ουτε στην εκκλησια, ουτε στους αθειστες

...Ποσο μαλλον οταν ολα τα παραπανω κηρυσσουν την αγαπη

Το κακο δεν ξεκινησε επειδη το Ευαγγελιο η ο Θεος πχ διδασκει την αγαπη.. το κακο ξεκινησε επειδη καποιος εκανε ο,τι του ηρθε

Ακομα κι αν δεν υπηρχε θρησκεια, τα ιδια θα εκανε.. ο Σταλιν ηταν αθεος και ο Ναζισμος αποκρυφιστικη οργανωση.. η θρησκεια ηταν απλα το πατημα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 09-01-07 στις 18:00
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-01-07, 23:42
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
…Ο λόγος που έγραψα τα παραπάνω, είναι για ερέθισμα αυτογνωσίας, θεογνωσίας και για την έστω και ‘’εξ απαλών ονύχων’’ κατάδειξη της ισορροπημένης ή ελλειπούς προσεγγίσεως της ζητούμενης μακαριότητος.

Βήμα προς βήμα στα σημεία επαφής, είτε μεταφρασμένο στην καθομιλουμένη γλώσσα, είτε περιέχοντας ορολογίες θεολογικές. Σημασία έχουν οι βαθύτερες έννοιες και όχι τόσο πολύ τα περιβάλλοντα σχήματα. Αρκεί να συνεννοούμαστε.

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάριοι είναι εκείνοι που σε αυτόν τον κόσμο θλίβονται για το κακό που επικρατεί…
Προβάλλεται από πολύ κόσμο, πιστούς στο Θεό ή πιστούς στη λογική τους ότι θλίβονται για το κακό που επικρατεί. Αυτό σαν βάση, είναι ένδειξη της ευαισθησίας του ανθρώπου που θλίβεται και συμπονά, δεν είναι όμως απόδειξη της μακαριότητος, αν δεν ακολουθούνται και οι προτεινόμενες παράμετροι.

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
…μετανοούν για τα δικά τους σφάλματα και είναι έτοιμοι να αλλάξουν τρόπο ζωής...
…γιατί αν κάποιος απλά στηλιτεύει το υπάρχον κακό… το καταδικάζει και μένει σε ευχολόγια χωρίς να βάλει πρώτο τον εαυτό του σε ‘’μετάνοια’’ δλδ μεταστροφή του νου του από το κακό στο καλό, την αποδέσμευσή του από πάθη (θεωρητικά και απρόσωπα για τους αθεϊστές προς το ασύλληπτο καλό – προσωπικά και συγκεκριμμένα μεταστρέφοντας το νου στο Νου για τους θεούμενους) για να διορθωθεί… το όλο εγχείρημα, ΔΕΝ θα έχει μακάριο πέρας, ούτε για τον ίδιο (που θα παραμένει στα ίδια, και στα ίδια), ούτε για το άμεσό του περιβάλλον και περίγυρο, ούτε για το έθνος του (που είναι ένα κυτταράκι - μέλος), ούτε τέλος για την όλη ανθρωπότητα.

Πάλι, για τη μετάνοια, ο άνθρωπος έρχεται στον εαυτό του, ενεργεί την αυτοκριτική και κινείται προς το Θεό (ή το Καλό και Αγαθό). Στην θεολογία, μετά από την άσκοπη σπατάλη της ουσίας, ο υιός ελθών εις εαυτόν… μετενόησε και επέστρεψε στον οίκο του Πατρός…

…Ακόμη θυμάμαι και στενοχωριέμαι, που κάποιοι θεωρούν πως… ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΥΛΗ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ… οπότε θεωρείται και ''ουτοπία'' η αναζήτηση ή η κίνησή τους προς τα εκεί… κι όμως, είναι τόσο απλά και αναλογικά, όπως αναφέρθηκε στον μικρο-μικρόκοσμο.

Άντε να δογματίζει ένα σπερματοζωάριο πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΥΛΗ εξόδου από τον βιούμενό του κόσμο, προς τον ανώτερο… Εμείς όμως ξέρουμε, πως αν ''ευστοχήσει'' και ‘’συλληφθεί’’ μέσα στο ωάριο και κινηθούν μαζί στη ‘’γόνιμη μήτρα’’ όπου μετά από ικανό χρόνο κυοφορίας, το έμβρυο θα ‘’γεννηθεί’’, τότε και μόνο τότε περνάει την πύλη από τον μικρο-μικρόκοσμο, στον μικρόκοσμο, του ανθρώπου.

Αναλογικά, η ψυχή, ο σπόρος του Θεού μέσα μας, (αυτό το ασύλληπτο στα επιστημονικά labs) κι όμως το δικό μας πρόσωπο... καλείται να ευστοχήσει στο σώμα (ωόν) δια της μετανοίας, να κινηθούν μαζί στη ‘’γόνιμη μήτρα’’, ώστε μετά ικανό χρόνο κυοφορίας… να ‘’αναγεννηθεί’’ και να περάσει την μακάρια πύλη του Παραδείσου.

...Επανερχόμενος στην μακαριότητα, είναι επανάπαυση συνείδησης και πρέπει να τύχει ιδιαίτερης προσοχής, γιατί η συνείδηση, με την δυνατότητά της να αυτοσυγκεντρώνεται, εστιάζοντας την προσοχή της κάπου… πιθανόν να χάνει τα άλλα πάλι σοβαρά δεδομένα….

έκαναν την αυτοκριτική τους και επιβεβαιώνουν στον εαυτό τους πως...
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Μακάριοι είναι εκείνοι που σε αυτόν τον κόσμο θλίβονται για το κακό που επικρατεί, μετανοούν για τα δικά τους σφάλματα και είναι έτοιμοι να αλλάξουν τρόπο ζωής. ….
αλλά!!! δεν είναι πράοι στην συμπεριφορά τους… δεν είναι ειρηνοποιοί… αλλά έχουν κηρύξει πόλεμο… στις μονοθεϊστικές θρησκείες… μακάρι να ξεθολώσει το μυαλό αυτών των bright… (των αρχηγών του ''κινήματος'' σαλάτας… ευτυχώς όχι αντιπρόσωποι του Κωστή μας)… και να γίνει bright-ότερον… με καλή μεν πρόφαση, πρόθεση και αφετηρία, τον αισθανόμενο πόνο για το κακό που επικρατεί... αλλά, με λάθος όμως αποτέλεσμα, που τα βάζουν με Τον άγνωστο Δημιουργό τους...

...Φυσικά και ένα υπέροχο εργαλείο, που ΔΕΝ προτείνεται και πολύ καθώς είναι out για την εποχή που ζούμε… είναι η ταπεινοφροσύνη κι η άδολη αγάπη, καθώς κάθε μορφή εγωισμού και τομαρισμού, είναι αιτίες τύφλωσης και σκοτισμού… αντιβαίνουσες την πηγαία θέληση του ανθρώπου, για φώτιση… για πιστούς ή αθεϊστές… νομίζω
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 05-03-07, 23:01
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δλδ με τις ειδωλολατρικές θρησκείες... κανένα πρόβλημα; συμπράττουμε;;; συμφωνούμε;;; αρκεί να χτυπηθεί Ο ΘΕΟΣ! δηλαδή αν οι άνθρωποι πιστεύουν σε ''θεούς'' ΔΕΝ μας πειράζει; έ! ούτε και τον διάβολο δεν τον πειράζει να πιστεύουν σε θεούς ακόμη και σε Θεό... αρκεί να μην πιστεύει στον Τριαδικό Θεό...
Ώς κάποιος που έχει διαβάσει το βιβλίο του Ντόκινς (σε αντίθεση με την συγγραφέα του άρθρου), αλλά και ως δηλωμένος άθεος, σε διαβεβαιώ ότι εναντιωνόμαστε σε κάθε δόγμα, δεισιδαιμονία, και δασκάλεμα. Είτε είναι μονοθεϊστικό, είτε πολυθεϊστικό. Ο Ντόκινς απλώς ασχολείται περισσότερο με τον μονοθεϊσμό επειδή έχει τους περισσότερους πιστούς σήμερα.

...ίσως το άμεσο αποτέλεσμα της κατάργησης του Αληθινού Θεού... (κι όχι των ψευδοθεών γιατί κι εγώ μαζί τους είμαι (μέσα σε εισαγωγικά και υπό προϋποθέσεις...) στην προσπάθεια κατάργησης των πολλών σκιών... και των πολωμένων δια των θρησκειών ανθρώπων που αλληλοσπαράζονται... με την συγκεκριμμένη αφορμή) να είναι μια αφετηρία μιας νέας παιδείας... που, ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ, ΟΛΑ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ!!! γιατί, μη μου πείτε πως αν πεθάνουν οι θεοί... θα τελειώσουν κι οι πόλεμοι για λεφτά, για εξουσία, για πετρέλαιο, για έλεγχο ενεργειακών πηγών, για νερό, για δόξα, για... συγγνώμη ας μην
Τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας έχουν γίνει στο όνομα του θεού και των θεών. Είναι το τέλειο άλλοθι. Δείξε μου έναν άθεο πρόθυμο να πιλοτάρει αεροπλάνο σε ουρανοξύστη με την υπόσχεση του μεταθάνατου παραδείσου.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 05-03-07, 23:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας έχουν γίνει στο όνομα του θεού και των θεών.
Ασφαλώς και έγιναν εγκλήματα στο όνομα του θεού, αλλά εν απουσία Του.

Επίσης τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ιστορία έγιναν στον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, ποτέ άλλοτε στην ιστορία δεν είχαμε τόσα θύματα. Για κανένα θεό ή μη θεό δεν έγιναν τόσο φυλετικές εκκαθαρίσεις λαών και πολιτισμών. Αν μου δικαιολογήσετε το μένος των Ναζί κατά των Γερμανών στους Εβραίους απλά να σας θυμίσω ότι οι Καθολικοί Πολωνοί και οι Ορθόδοξοι Ρώσοι είχαν πιο πολλά θύματα από τους Εβραίους.

Δείξε μου έναν άθεο πρόθυμο να πιλοτάρει αεροπλάνο σε ουρανοξύστη με την υπόσχεση του μεταθάνατου παραδείσου.
Μπας και οι Γιαπωνέζοι Καμικάζι έπεφταν στα αμερικάνικα πλοία για την θρησκεία τους; :-)

Ας μην γενικεύουμε τα πάντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-03-07, 00:05
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Δείξε μου έναν άθεο πρόθυμο να πιλοτάρει αεροπλάνο σε ουρανοξύστη με την υπόσχεση του μεταθάνατου παραδείσου.
Νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί πρόθυμοι να κάνουν κάτι τέτοιο ή ανάλογογια την πατρίδα τους, την ελευθερία τους, την ευημερία των παιδιών τους.
Το πρόβλημα δεν είναι η ίδια η θρησκεία αλλά ο τρόπος που διδάσκεται.
Γιατί ακόμα και κάποιος Άθεος, έχει κάποιες αρχές, υπακούσει σε κάποιους νόμους. Αν λοιπόν προσπαθήσει να επιβάλλει αυτές τις αρχές ή τους νόμους σε κάποιον ξένο , τότε και αυτός θα πράξει αντίστοιχα εγκλήματα και όχι απαραίτητα στο όνομα της Θρησκείας.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 06-03-07, 00:11
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ δεν είμαι άθεη αλλά ούτε και πιστή
Είμαι Ορθόδοξη στην ταυτότητα αλλά δεν είμαι Χριστιανή επειδή έτσι πρέπει ούτε ανήκω σε αιρέσεις η άλλα θρησκευτικά δόγματα
Δέχομαι τους Αγίους αλλά όχι τις μούμιες που εκθέτετε μέσα σε χρυσές λάρνακες
Πιστεύω στην διδασκαλία του Χριστού αλλά όχι σε αυτούς που προσπαθούν να τον εκπροσωπήσουν
Ξέρω ότι υπάρχει κάτι ανώτερο από μας και από κάθε τι. Δεν αυταπατώμαι!
Πιστεύω όμως πάνω απόλλα στον άνθρωπο και στο μυαλό του, δεν ψάχνω αυτόν που το δημιούργησε και δεν βάζω ονόματα σε αυτόν!
Με ενδιαφέρει το παρελθόν μου, αλλά το παρόν και το μέλλον του ανθρώπου είναι το παν και τίποτα άλλο.
Τα ανθρώπινα χρόνια είναι λίγα κύριοι! Το ανθρώπινο είδος ανανεώνεται με γενιές όπως όλλα τα είδη στην γη!
Το μυαλό μας υπάρχει για κάποιο σκοπό. Αλλιώς θα είχαμε γούνα γαμψά νύχια ή φτερά
Το κάθε είδος έχει τον σκοπό του και δεν πιστεύω πως είναι να υμνούμε κάποιον θεό. Απλά υπάρχουμε και εξελισσόμαστε συνεχώς ζούμε και επιβιώνουμε. σκέπτεστε τον εαυτό σας μόνο και γυμνό σε ένα έρημο λιβάδι; τι θα κάνατε; Tο μυαλό μας είναι η άμυνα και η δύναμη μας
Επειδή μάθαμε όμως να χρησιμοποιούμε την φωτιά να φτιάχνουμε πόλεις αεροπλάνα και νέα κινητά, αυτό δεν μας κάνει ανώτερους ή κατώτερους στην πραγματικότητα από την υπόλοιπη ζωή ούτε γνώστες της πραγματικής και σωστής θρησκείας. Κάτι τέτοιο υπάρχει μόνο στην φαντασία μας
Ξέρετε γιατί; Γιατί απλά πρέπει να υπάρχει ανταγωνισμός ακόμα κι εκεί.
Έτσι είναι η φύση μας!
Δεν πρόκειτε όμως να το χωνέψει ο άνθρωπος ποτέ γιατί φοβάται να είναι μόνος εμπρός στον θάνατο και το άγνωστο χωρίς προστασία!!

Σοφία
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-03-07, 00:36
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί πρόθυμοι να κάνουν κάτι τέτοιο ή ανάλογογια την πατρίδα τους, την ελευθερία τους, την ευημερία των παιδιών τους.
Το πρόβλημα δεν είναι η ίδια η θρησκεία αλλά ο τρόπος που διδάσκεται.
Γιατί ακόμα και κάποιος Άθεος, έχει κάποιες αρχές, υπακούσει σε κάποιους νόμους. Αν λοιπόν προσπαθήσει να επιβάλλει αυτές τις αρχές ή τους νόμους σε κάποιον ξένο , τότε και αυτός θα πράξει αντίστοιχα εγκλήματα και όχι απαραίτητα στο όνομα της Θρησκείας.
Είσαι ύπο την εντύπωση ότι οι επιθέσεις του 9/11 ήταν για καθαρά πολιτικούς λόγους; Ότι οι πιλότοι δεν είχαν κυρίως θρησκευτικά κίνητρα;

Αν ναι ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις λίγο προσεκτικότερα τα λόγια του Μπιν Λάντεν...γιατί όροι όπως "τζιχάντ" είναι απ'ευθείας από το κοράνι.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-03-07, 00:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ναι ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις λίγο προσεκτικότερα τα λόγια του Μπιν Λάντεν...γιατί όροι όπως "τζιχάντ" είναι απ'ευθείας από το κοράνι.
Άντε και να παραδεχτώ ότι ο πιλότος το έκανε λόγω πίστης, εντελώς μεταξύ μας θεωρείς ότι ο Μπιλ Λάντεν δρα για την πίστη του; Το τι λέει είναι αλλουνού ....ιμάμη κοράνι.
Η μυρωδιά της εξουσίας είναι πολύ διεγερτικό φάρμακο.

Και οι Σαουδάραβες (όπου κατάγεται ο Λάντεν) είναι οι φανατικότεροι Μουσουλμάνοι, που τιμωρούν την λήψη αλκοόλ με βαριά φυλάκιση και την διακίνηση αλκοόλ με θάνατο. Η νο 1 αρρώστια όμως της Σαουδικής Αραβίας είναι η Κύρωση του Ήπατος, από την χρήση αλκοόλ....

Επίσης δεν είδα να απαντάς στο προηγούμενο μήνυμα μου, με ενδιαφέρει η άποψη σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-03-07, 02:12
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν γνωρίζω τι ακριβώς περνάει από το μυαλό του Μπιν Λάντεν.

Αυτό που είναι σίγουρο, είναι ότι χρησιμοποιεί το κοράνι και την ισλαμική πίστη ώστε να φανατίσει τους τρομοκράτες της αλ κάιντα, κάνοντας υποσχέσεις σε όσους διενεργούν επιχειρήσεις αυτοκτονίας ότι κάνουν το "έργο του αλλάχ" και ότι τους περιμένει ένας παράδεισος με 70 πρόθυμες παρθένες γυναίκες για τον καθένα και άλλα διάφορα.

Ασφαλώς και έγιναν εγκλήματα στο όνομα του θεού, αλλά εν απουσία Του.

Επίσης τα μεγαλύτερα εγκλήματα στην ιστορία έγιναν στον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, ποτέ άλλοτε στην ιστορία δεν είχαμε τόσα θύματα. Για κανένα θεό ή μη θεό δεν έγιναν τόσο φυλετικές εκκαθαρίσεις λαών και πολιτισμών. Αν μου δικαιολογήσετε το μένος των Ναζί κατά των Γερμανών στους Εβραίους απλά να σας θυμίσω ότι οι Καθολικοί Πολωνοί και οι Ορθόδοξοι Ρώσοι είχαν πιο πολλά θύματα από τους Εβραίους.
Γνωρίζω ότι οι εβραίοι δεν ήταν ο μόνος στόχος των ναζί. Ούτε λέω ότι έκανε όσα έκανε στο όνομα της χριστιανοσύνης. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο Χίτλερ δεν χρησιμοποίησε την πίστη των γερμανών ώστε να δικαιολογήσει όσα διενεργούσε. Ο όρος "τρίτο ράιχ" ουσιαστικά έλεγε ότι η γερμανία θα γινόταν η τρίτη φάση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας-αυτής που στα αγγλικά ονομαζόταν "Holy Roman Empire". Ή μύπως η έννοια της "άριας φυλής" δεν είχε θεολογική βάση;

Αν ο Χίτλερ δεν έδινε έναν ιερό τόνο σε όσα έκανε, πως αλλιώς θα δικαιολογούσε τα αποτρόπαια εγγκλήματα του;

Δείξε μου έναν άθεο πρόθυμο να πιλοτάρει αεροπλάνο σε ουρανοξύστη με την υπόσχεση του μεταθάνατου παραδείσου.
Μπας και οι Γιαπωνέζοι Καμικάζι έπεφταν στα αμερικάνικα πλοία για την θρησκεία τους; :-)

Ας μην γενικεύουμε τα πάντα.
Δεν γενικεύω τίποτα. Έκανα συγκεκριμένη ερώτηση. Δεν λέω ότι όλα τα εγκλήματα είναι βάσει θρησκείας.

Απλώς λέω ότι ένα έγκλημα τόσο αποτρόπαιο και βίαιο όπως μια επιχείρηση αυτοκτονίας δεν μπορεί να γίνει βάσει ορθολογικής σκέψης. Ακόμα και οι καμικάζι πίστευαν ότι οι πτήσεις τους είχαν ιερό σκοπό. Ο όρος καμικάζι σημαίνει "θεϊκός άνεμος" άλλωστε. Ομολογουμένως δεν είχαν τον φανατισμό που έχουν αυτοί που κάνουν τζιχάντ.

Η διαφορά όμως μεταξύ των καμικάζι και των ισλαμικών τρομοκρατών είναι ότι μετά το τέλος του πολέμου, βγήκαν οι Ιάπωνες στρατηγοί μόνοι τους και καταδίκασαν αυτές τις επιχειρήσεις ως απάνθρωπες και χωρίς νόημα. Υπερίσχυσε η λογική.

Απεναντίας η ισλαμική ηγεσία δεν καταδικάζει κανέναν για αυτά. Και γιατί να το κάνει άλλωστε; Αφού οι τρομοκράτες πέθαναν τιμώντας το κοράνι. Υπερίσχυσε το δόγμα.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-03-07, 02:18
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ά και να προσθέσω και κάτι άλλο με την ευκαιρία σύγκρισης Ιαπωνίας (άθρησκη/βουδιστική δημοκρατία) με Σαουδική Αραβία (ισλαμική θεοκρατία).

Η μεν Ιαπωνία είναι μια σύγχρονη και προοδευτική κοινωνία-ίσως με κάποιος δεισιδαιμονίες από την αρχαία κουλτούρα της.

Η Σαουδική Αραβία είναι κοινωνικά στον μεσαίωνα. Τα ανθρώπινα δικαιώματα σαν όρος είναι ανέκδοτο. Και πως να μην είναι; Το επίσημο σύνταγμα είναι το κοράνι.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-03-07, 11:14
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπας και οι Γιαπωνέζοι Καμικάζι έπεφταν στα αμερικάνικα πλοία για την θρησκεία τους; :-)

Ας μην γενικεύουμε τα πάντα.
Αυτή πιστεύω ήταν η σωστότερη απάντηση!
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 06-03-07, 20:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μεν Ιαπωνία είναι μια σύγχρονη και προοδευτική κοινωνία-ίσως με κάποιος δεισιδαιμονίες από την αρχαία κουλτούρα της.
Η Ιαπωνία του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου ήταν μια προοδευτική κοινωνία; Για όνομα του ενός και μοναδικού ΘΕΟΥ!

Ένα σκοταδιστικό καθεστώς είχαν αν δεν έχετε διαβάσει ιστορία, με μια χούντα να άγει και να φέρει τον Αυτοκράτορα Χιροχίτο και ισχυρό άνδρα τον τότε Πρωθυπουργό της.

Για ποια προοδευτική κοινωνία μιλάμε;

Άλλωστε εκείνη την εποχή δεν υπήρχε το κράτος της Σαουδικής Αραβίας.

Ειδικά στους Άραβες εμείς οι Έλληνες θα πρέπει να νοιώθουμε αιώνια ευγνωμοσύνη, γιατί στην διάρκεια του Μεσαίωνα στην Ευρώπη, οι Άραβες ήταν αυτοί που διέσωσαν τον γραπτό ελληνικό πολιτισμό, τον Πλάτωνα τον Αριστοτέλη, τον Αισχύλο τον Σοφοκλή και τον Ευριπίδη και διατήρησαν ζωντανό το φως του κλέους των Ελλήνων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-03-07, 21:19
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Ιαπωνία του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου ήταν μια προοδευτική κοινωνία; Για όνομα του ενός και μοναδικού ΘΕΟΥ!

Ένα σκοταδιστικό καθεστώς είχαν αν δεν έχετε διαβάσει ιστορία, με μια χούντα να άγει και να φέρει τον Αυτοκράτορα Χιροχίτο και ισχυρό άνδρα τον τότε Πρωθυπουργό της.

Για ποια προοδευτική κοινωνία μιλάμε;

Άλλωστε εκείνη την εποχή δεν υπήρχε το κράτος της Σαουδικής Αραβίας.

Ειδικά στους Άραβες εμείς οι Έλληνες θα πρέπει να νοιώθουμε αιώνια ευγνωμοσύνη, γιατί στην διάρκεια του Μεσαίωνα στην Ευρώπη, οι Άραβες ήταν αυτοί που διέσωσαν τον γραπτό ελληνικό πολιτισμό, τον Πλάτωνα τον Αριστοτέλη, τον Αισχύλο τον Σοφοκλή και τον Ευριπίδη και διατήρησαν ζωντανό το φως του κλέους των Ελλήνων.
Ομιλώ για το σήμερα Xenios. Και αυτό που λες περί ευγνωμοσύνης δεν έχει ουδεμία σχέση με αυτό που συζητάμε.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-03-07, 21:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομιλώ για το σήμερα Xenios. Και αυτό που λες περί ευγνωμοσύνης δεν έχει ουδεμία σχέση με αυτό που συζητάμε.
Πως γίνεται να μιλάμε για σήμερα όταν σου απάντησα στην ερώτηση σου :
Δείξε μου έναν άθεο πρόθυμο να πιλοτάρει αεροπλάνο σε ουρανοξύστη με την υπόσχεση του μεταθάνατου παραδείσου.
Ότι τα ίδια έκαναν οι Ιάπωνες Καμικάζι το 43 και 44 και δεν το έκαναν για κανένα θεό. Πάνω σ' αυτό επιμελώς δεν μου απάντησες αλλά μου είπες κάτι για απολίτιστους Άραβες και προοδευτικούς Ιάπωνες :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 06-03-07, 23:29
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δείξε μου έναν άθεο πρόθυμο να πιλοτάρει αεροπλάνο σε ουρανοξύστη με την υπόσχεση του μεταθάνατου παραδείσου.
Ότι τα ίδια έκαναν οι Ιάπωνες Καμικάζι το 43 και 44 και δεν το έκαναν για κανένα θεό. Πάνω σ' αυτό επιμελώς δεν μου απάντησες αλλά μου είπες κάτι για απολίτιστους Άραβες και προοδευτικούς Ιάπωνες :-)
Δεν τα έκαναν για τον θεό της βίβλου ή του κορανιού. Ο αυτοκράτορας Χιροχίτο όμως δεν είχε θεϊκή υπόσταση; Ο εκάστοτε αυτοκράτορας δεν ισχυριζόταν ότι ήταν γόνος αρχαίων θεών; Η κρατική θρησκεία τι ήταν τότε; To Shinto..."ο τρόπος των θεών". Η Ιαπωνία του δεύτερου παγκοσμίου πολέμου ήταν γεμάτη μυστικισμό. Οι καμικάζι ήταν μία ακόμα έκφραση αυτού του μυστικισμού. Οι πιλότοι άλλωστε τι κάνανε πριν τις πτήσεις; Προσευχή.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.