Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > HeartCad
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-07, 09:09
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συγχαρητήρια!

Χθες το πρωι, το ξεκινήσε με καφεδάκι και εξελίχθηκε σε μία συζήτηση... Από αυτές που σα να θέλαμε και οι δύο να είχε γίνει 11 χρόνια πριν. Γιατί αν μέσα σε αυτά τα 11 χρόνια, ένας από εμάς έφευγε ή ζούσε στις αμφιβολίες του, ο άλλος δεν θα μάθαινε ποτέ τίποτα. Και τί θα άλλαζε; Δεν έχω ιδέα. Ίσως τίποτα, ίσως και πολλά.

Ξεκινήσαμε αστειευόμενοι για τα γκομενικά. Σαν "σωστοί" άντρες κάναμε το χαβαλέ μας για την τρέλλα που κουβαλάνε όλες. Αλλά μέσα στο γέλιο και την ειρωνεία, κάτι μέσα μου άρχισε απλά να λυγίζει. Μία ατσάλινη κολώνα που με τόσο κόπο έφτιαχνα 27 χρόνια τώρα άρχισα να τη νοιώθω να μετατρέπεται σε καουτσούκ... Αναφέρθηκες σε εσάς τους δύο σαν ένα απλό ζευγάρι... μα φυσικά και ήσασταν ένα απλό ζευγάρι, απλά έτυχε να έχετε και ένα παιδί... Ένα απλό ζευγάρι με τις όμορφες στιγμές, τις άσχημες και με τις τελευταίες συνεχώς να αυξάνονται... Αυξήθηκαν τόσο πολύ που στο τέλος σαν απλό ζευγάρι που ήσασταν, απλά χωρίσατε.

Συνέχισε ο καθένας το δρόμο του, και εγώ ξεκίνησα το δικό μου... Όχι όλοι μαζί.. Ο καθένας το δικό του. H 29χρονη έψαχνε άλλους "μπαμπάδες", ο 31χρονος επέστρεψε στην παλιά καλή εργένικη ζωή και το 4χρονο ξεκίνησε απλά να παίζει μόνο του. Τα χρόνια πέρασαν. Ο "μπαμπάς" βρέθηκε τελικά, η εργένικη ζωή έγινε κουραστική και κατέληξε σε άλλο γάμο, και το πιτσιρίκι εξερευνούσε τον κόσμο μόνο του.

Όλα μια χαρά... Κι όμως... 10 χρόνια αργότερα, εκείνη ήθελε να γυρίσει πίσω, αλλά εσύ δε μπορούσες... είχες ήδη οικογένεια. Το σκέφτηκες ένα λεπτό και σε πέντε δευτερόλεπτα έδωσες την απάντησή σου. Και μετά τα χρόνια συνέχισαν να περνάνε.

Όλα μια χαρά... Δύο οικογένειες και εγώ αυτόνομος, ανεξάρτητος και σταθερός στα πόδια μου και στα μυαλά μου από τα 20 μου. Κάπου εκεί ήρθε και η αρρώστια, και κάπου εκεί εκείνη πέθανε. Κι ενώ πίναμε τον καφέ μας και ο γκομενίστικος χαβαλές μας άρχισε να γίνεται πιο αμπελοφιλοσοφικός και ξαφνικά σοβάρεψες και βούρκωσες. Είπες: "οταν την είδα στο φέρετρο, βγήκαν όλα... Τί καταλάβαμε; και τί έγινε που καυγαδίζαμε; και τί έγινε που πέρασε το δικό σου ή το δικό μου; και τί έγινε που εγώ μετά γκομένιζα και εσύ βρήκες τον δεύτερο προστάτη; πόση σημασία είχαν πια όλα αυτά, όταν εσύ τώρα είσαι μέσα σε ένα φέρετρο; και τί σημασία θα έχουν όταν μπω κι εγώ στο δικό μου;".

Τίποτα. Δεν καταλάβατε τίποτα. Δεν βγήκε τίποτα αξιοσημείωτο εκτός από ένα μπόγο γεμάτο ερωτηματικά. Μια αυτοκαταστροφολογία για το πόσο σάπιοι είμαστε σαν άνθρωποι και τι μαλακίες κάνουμε σε καθημερινή βάση. Πόσο εύκολα πληγώνουμε τους άλλους είτε για να νομίζουμε ότι είμαστε ανεξάρτητοι και χάι, είτε για να πηδάμε γκομενάκια. Πόσο εύκολα πληγώνουμε και τρίτους που ποτέ μα ποτέ δεν ζήτησαν το παραμικρό. Καταλάβατε μία μάζα σκατά. Σαν αυτές που καταλαβαίνουν σχεδόν όλοι και απλά... λυπούνται. "Λυπούμαστε για οποιαδήποτε πιθανή ταλαιπωρία...".

Όταν την είδα στο φέρετρο, σκέφτηκα κι εγώ ακριβώς τα ίδια πράγματα. Η διαφορά είναι ότι τότε ήμουν 21 χρονών κωλόπαιδο και ο κωλοπαιδισμός μου κόπηκε μαχαίρι. Έχω χρόνια μπροστά μου να μη ζήσω σαν κωλόπαιδο. Εσύ πόσο καιρό έχεις;

Μικρότερος δεν πρόλαβα να θυμώσω. Αργότερα δεν πρόλαβα να πενθήσω. Τώρα δεν προλαβαίνω τον εαυτό μου και δεν ξέρω ποιο από τα δύο να πρωτοπιάσω.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι εκτός λειτουργίας
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.