Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > HeartCad
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-07, 22:04
Μη εγγεγραμμένος
Guest
 

Και οι Τοίχοι έχουν αυτιά!

Μερικοί ίσως πίσω από τις γραμμές ετούτες, να ψάξουν ποιός μπορεί να γράφει. Δεν με ενοχλεί, δεν έχει σημασία. Ο μόνος λόγος που δεν χρησιμοποιώ όνομα, είναι για να μιλήσω εφ' ίσοις όροις με αυτόν που έγραψε στον Τοίχο πριν από λίγες μέρες.

Μου αρέσει να διαβάζω στον Τοίχο τα διάφορα χαβαλετζήδικα ή τις σύντομες αμπελοφιλοσοφίες. Καμιά φορά και τις υπόγειες επιθυμίες, τις κρυφές σκέψεις, τις βαθύτερες ευχές του κάθε ανώνυμου από εμάς.
Ο Τοίχος είναι γι αυτό, υποθέτω. Για να βγάζουμε πάνω του τα όποια σημαντικά για μας, που όμως δεν νοιώθουμε άνετα να μοιραστούμε με τους άλλους. Και είναι απόλυτα φυσικό να μην θέλουμε ή να μην αντέχουμε να μοιραστούμε τα πάντα με όλους.
Με όλους, όχι. Με κάποιον όμως, πάντα το έχουμε ανάγκη. Και είναι ειρωνικό και παρήγορο μαζί που τον ρόλο αυτού του κάποιου, τον παίζει εδώ ένας Τοίχος.

Ε, ψιτ, σε σένα μιλάω. Σε σένα που λίγες μέρες πριν, έπιασες κι έγραψες εκείνο το "Πονάω και φοβάμαι" που μου κάθισε στη σκέψη και δεν μπορώ να ξεκολλήσω. Εμφανίστηκε άπρόσμενα μέσα από άλλες φράσεις κι έμεινε εκεί σαν σημάδι σε γόνατο παιδιού. Σαν πνιχτή κραυγή που δεν είχε πρόθεση ν' ακουστεί. Σαν ψιθύρισμα σε σκοτεινή γωνίτσα.
Ομως ακούστηκε! Δεν μπορώ να ορκιστώ οτι δεν γύρισα στον Τοίχο ξανά και ξανά, όλες αυτές τις μέρες. Κι οτι δεν προσπάθησα να μαντέψω ποιός το έγραψε. Ησύχασε! Δεν τα κατάφερα. Και σίγουρα, εγώ, δεν έχω τρόπο να το βρω. Αλλά δεν έχει σημασία ένα όνομα.
Γιατί θα μπορούσαμε να το έχουμε γράψει εξ ίσου εγώ, εσύ, αυτός ή ο άλλος εδώ πέρα. Ο καθένας για τους δικούς του λόγους, ο καθένας αναφερόμενος σε διαφορετικά πράγματα, αλλά όλοι μας με το ίδιο σκούρο σπρέυ.
Δεν έχω να πω τίποτα. Δεν ξέρω γιατί τα αναφέρω όλα τούτα. Αφού δεν σε ξέρω και δεν με ξέρεις, τί νόημα έχουν αυτά τα σχόλια! Ομως, να, το σπρέυ στεγνώνει γρήγορα. Κι εκείνο που βλέπω στον Τοίχο, είναι πως τα επόμενα έχουν άλλο χρώμα κάθε φορά.
Γύρισα λοιπόν ξανά και ξανά στον Τοίχο, με την ελπίδα οτι κάτι θα ξανάβλεπα γραμμένο, που θα είχε πιό φωτεινό χρώμα. Κάτι θα διάβαζα, που θα άφηνε πίσω του αυτό το "πονάω και φοβάμαι" που μου αγκυλώνει την ψυχή. Δεν ξέρω !
Δεν ξέρω αν κάποια φράση είναι συνέχεια μιας προηγούμενης, δεν ξέρω αν ακόμα υπάρχει η γρατσουνιά, δεν ξέρω κι αν περίμενες τίποτα, την ώρα που έγραφες.
Δεν νομίζω πως περίμενες. Έψαξα βέβαια να βρω μερικά λόγια που να φτιάχνουν το κέφι και να πιάσω κι εγώ το σπρέυ. Πόσο λες να έπιανε τόπο αυτό; Σκέφτηκα τότε, να κάνω ό,τι ακριβώς έκανες. Να μιλήσουμε με τον ίδιο τρόπο. Εγραψες στον Τοίχο ένα παράπονο - έγραψα κι εγώ εδώ, μια μου ανησυχία. Εσένα δεν σε χώραγε ο τόπος - εμένα δεν με χώραγε ο τοίχος.

"Θέλω μονάχα να σου πω οτι κάποιος σε άκουσε! Τίποτ' άλλο!"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι εκτός λειτουργίας
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:11.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.