Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 09-12-08, 09:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από jupiterPater Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πειράζει, Ξένιε. Προφανώς δεν κατάλαβες ή δεν θέλεις να καταλάβεις. Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με ξιφασκίες τέτοιου τύπου. Είναι και αργά και με δέρνει μια άγρια βρογχίτιδα. Πάω στο κρεβατάκι μου. Σού εύχομαι καλή σου νύχτα και καλό ξημέρωμα.
Απ ότι φαίνεται, κανείς δεν κατάλαβε, αλλά μόνο εσύ.

Ίσως να είμαστε καθυστερημεμένοι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-12-08, 10:46
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από jupiterPater Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα κι αν είναι έτσι τα πράγματα, δεν κατανοώ ποια είναι η σχέση της "στέρησης της αίσθησης" με τα χαρακτηριστικά του τραγικού, του αποτρόπαιου, του απάνθρωπου μαρτυρίου που συζητάμε εδώ.
Πάμε πάλι...
Υπάρχουν άντρες οι οποίοι υπέστησαν περιτομή σε μεγάλη ηλικία και αφού είχαν κάνει sex. Κάποιοι από αυτούς λένε ότι χαίρονται περισσότερο το sex μετά την περιτομή.
Από την άλλη, ο ακροτηριασμός μίας γυναίκας σε μικρή ηλικία για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα καταλήξει πόρνη είναι "τραγικό, αποτρόπαιο και απάνθρωπο μαρτύριο" γιατί απλούστατα της στερείται η ηδονή του sex για όλη της τη ζωή και καταδικάζεται σε σκεύος.

Δεν μπορώ να καταλάβω αν προσπαθείς να το συγκρίνεις με κάποια άλλη τακτική "πρόληψης εγκλήματος" πρωτόγονης ή μη... Αλλά είναι κάτι ανάλογο με το να υπήρχε μέριμνα ώστε να έκοβαν τα χέρια σε ένα πιτσιρίκι επειδή ο μπαμπάς του ήταν δολοφόνος και αυτό βασανίζει ζωάκια, οπότε έχει κάποια μικρή πιθανότητα, σύμφωνα με τις στατιστικές να γίνει και αυτό δολοφόνος...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Diamond για αυτό το μήνυμα:
Naias (09-12-08)
  #18  
Παλιά 09-12-08, 10:49
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τσιμπας μιχαλη...τσιμπας...

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-12-08, 11:19
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδί παπιού είμαι και εγώ... Τι να κάμνω μάναμ;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-12-08, 01:17
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ ότι φαίνεται, κανείς δεν κατάλαβε, αλλά μόνο εσύ.

Ίσως να είμαστε καθυστερημεμένοι.
λες ; Μπα ... πού τέτοια τύχη ...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-12-08, 22:17
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ ότι φαίνεται, κανείς δεν κατάλαβε, αλλά μόνο εσύ.
Ίσως να είμαστε καθυστερημεμένοι.
Αρχική Δημοσίευση από jupiterPater Εμφάνιση μηνυμάτων
λες ; Μπα ... πού τέτοια τύχη ...
Καλή επίθεση μου κάνατε ... είπα κι εγώ μπας κι ήμουνα ο μόνος που κατάλαβε, αλλά ακόμη κι εδώ στάθηκα άτυχος, ο φουκαράς ...

Επειδή όμως μου θυμίσατε την "υπογραφή" φίλου, μέλους σε άλλο φόρουμ, που έλεγε πως "ο κάθε λόγος θέλει αντίλογο", επειδή συμφωνώ με αυτό και επειδή θυμάμαι και τα λόγια του Galileo Galilei σύμφωνα με τα οποία "δεν μπορούμε να διδάξουμε τίποτε στους ανθρώπους, μπορούμε όμως να τους βοθήσουμε να βρουν οι ίδιοι την αλήθιεια μέσα τους , επειδή τέλος πιστεύω ότι η αλήθεια βρίσκεται πάντα κάπου στο μέσον, επιτέψτε μου να σας παραθέσω, παρά κάτω, μερικές διευθύνσεις, έτσι τα γρήγορα, από τις οποίες γίνεται μάλλον προφανές πως, δυστυχώς για τις φιλοδοξίες μου, δεν ήμουνα ο μόνος που κατάλαβε το γιατί, τελικά, η κλειτοριδεκτομή (female circumcision), δεν μπορεί να διαχωριστεί από την περιτομή (male circumcision) όπως επίσης και το ότι, τόσο η μια όσο και η άλλη, είναι αντικείμενα διεθνούς διαμάχης. Μέχρι σημείου, να συγκροτηθεί και διεθνές συνέδριο επί του θέματος, όπου εκτίθενται οι λόγοι ιδιαίτερης προσοχής των γονέων και η εμπλοκή, τόσο στη μια όσο και στην άλλη περίπτωση, των κατωχυρωμένων ανθρωπίνων δικαιωμάτων και των δικαιωμάτων του παιδιού.

http://www.annalsofepidemiology.org/...02651/abstract

http://www.sciencedirect.com/science...9f5aa34b0fcaed

http://www.cirp.org/pages/intactivist/declaration/

Το θέμα λοιπόν δεν είναι τόσο απλό, ούτε μπορεί να διαχωριστεί σε χωριστά "τραπέζια συζήτησης"

Υπάρχουν βέβαια συμφέροντα και επιδιώξεις σε διάφορα επίπεδα που θέλουν τον διαχωρισμό, αλλά αυτό είναι "άλλου παπά ευαγγέλιο" ...

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-12-08, 22:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από jupiterPater Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα λοιπόν δεν είναι τόσο απλό, ούτε μπορεί να διαχωριστεί σε χωριστά "τραπέζια συζήτησης"
Είναι κάτι που αντιλαμβάνεσαι εσύ και μερικοί άλλοι στην Τουρκία είδα και ίσως αλλού.

Η κλειτοριδεκτομή έχει τόση σχέση με την περιτομή, όσο το κόψιμο του ποδιού λόγω ατυχήματος με το κόψιμο μιας παρανυχίδας. Είναι καθαρά και ξάστερα ακρωτηριασμός, στερεί στην γυναίκα την πλέον σημαντική αίσθηση.

Η περιτομή, αντίθετα, θεωρείται από πολλούς ένας τρόπος αντιμετώπισης του AIDS και δεν στερεί τίποτα από την ερωτική επαφή.

Αν σήμερα ανοίξω ένα θέμα, που να μιλάει για το πως μαγειρεύω τα φασόλια, δεν μπορείς στο θέμα αυτό να βάλεις και το πως καλιεργείς τις τομάτες στο μποστάνι σου.

Για την περιτομή ανοίγεις δηλαδή, άλλο θέμα, πόσο δύσκολο είναι αυτό να γίνει αντιληπτό;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-12-08, 23:25
jupiterPater Ο χρήστης jupiterPater δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 25-12-08 20:20
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι κάτι που αντιλαμβάνεσαι εσύ και μερικοί άλλοι στην Τουρκία είδα και ίσως αλλού.

Η κλειτοριδεκτομή έχει τόση σχέση με την περιτομή, όσο το κόψιμο του ποδιού λόγω ατυχήματος με το κόψιμο μιας παρανυχίδας. Είναι καθαρά και ξάστερα ακρωτηριασμός, στερεί στην γυναίκα την πλέον σημαντική αίσθηση.

Η περιτομή, αντίθετα, θεωρείται από πολλούς ένας τρόπος αντιμετώπισης του AIDS και δεν στερεί τίποτα από την ερωτική επαφή.

Αν σήμερα ανοίξω ένα θέμα, που να μιλάει για το πως μαγειρεύω τα φασόλια, δεν μπορείς στο θέμα αυτό να βάλεις και το πως καλιεργείς τις τομάτες στο μποστάνι σου.

Για την περιτομή ανοίγεις δηλαδή, άλλο θέμα, πόσο δύσκολο είναι αυτό να γίνει αντιληπτό;
.. απόψεις "πολλών", όπως λες, που σαν τέτοιες μπορεί - και πρέπει - να είναι σεβαστές αλλά, τουλάχιστον εξ ίσου αξιόλογες τεκμηριωμένες αντικειμενικά και όχι υποκειμενικά απόψεις άλλων "πολλών" και εγκυρότατων, που επίσης, για τους ίδιους λόγους που επιβάλλει η ανθρώπινη ισότητα και αξιοπρέπεια, αξίζουν, από τη στιγμή μάλιστα που έχουν για πηγές ιατρικές εξειδικευμένες σελίδες και διεθνή συνέδρια - δεν είναι τούρκικα, φίλε μου Ξένιε, οι Μωαμεθανοί εφαρμόζουν και αυτοί τις εκτομές των γενητικών οργάνων τους όπως ελπίζω ότι ξέρεις - να είναι εξ ίσου σεβαστές.

Λόγοι για τους οποίους, δεν επιτρέπω στον εαυτό μου να ανταποδώσει την απρόκλητη και απρόσμενη επίθεσή σου, φίλε μου Ξένιε. Το είπα και το τηρώ, δεν θα εμπλακώ σε τέτοιου είδους ξιφασκίες ...

Δεν σου κρατάω κακία, έστω και αν δεν έχω τη συγγνώμη σου. Νάσαι καλά λοιπόν, και να έχεις πολλές επιτυχίες.



ΥΓ Συγγνώμη, δεν ήξερα πως η Καλιφόρνια ήταν στην ... Τουρκία. Ευχαριστώ για την πολύτιμη πληροφορία.
ΥΓ2 (τι έχεις πάθει, Ξένιε ; συμβαίνει τίποτε φίλε μου ; )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jupiterPater : 14-12-08 στις 23:59
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-12-08, 00:19
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από jupiterPater Εμφάνιση μηνυμάτων
Η περιτομή, εφαρμόζεται σε πολλά περισσότερα εκατομμύρια παιδιών ανά τον κόσμο, δεν έχει τίποτε να ζηλέψει σε σκληρότητα, αποτροπιασμό ή τραγικότηητα από την κλειτοριδεκτομή, πλην όμως, δεν διαμαρτύρεται κανείς
Ξαναδιάβασα κάποια μηνύματα του thread και επειδή καθόλου δε με νοιάζει να μπλεχτώ σε άσκοπους διαξιφισμούς: Συγκρίνεις τη γνωστή περιτομή που κάνουν πχ οι Εβραίοι (διότι για αυτό μιλάς εκτός αν δεν κατάλαβα) με αυτό που κάνουν στις γυναίκες στην Αφρική;

Δηλαδή, για να το πω ωμά, στην περιτομή που κάνουν οι Εβραίοι, χρησιμοποιούν μη-αποστειρωμένα στομωμένα ξυράφια, τανάλιες, σουγιάδες ή γυαλιά; Ή μήπως αφήνουν το βρέφος με τα αίματα να γιατρευτεί μόνο του; Ή μήπως οι άνδρες που έχουν υποστεί περιτομή έχουν τα ίδια ή αντίστοιχα προβλήματα στο σεξ με αυτά που έχουν οι γυναίκες;
Αρχική Δημοσίευση από jupiterPater Εμφάνιση μηνυμάτων
επιτέψτε μου να σας παραθέσω, παρά κάτω, μερικές διευθύνσεις, έτσι τα γρήγορα, από τις οποίες γίνεται μάλλον προφανές πως [..] η κλειτοριδεκτομή (female circumcision), δεν μπορεί να διαχωριστεί από την περιτομή (male circumcision) όπως επίσης και το ότι, τόσο η μια όσο και η άλλη, είναι αντικείμενα διεθνούς διαμάχης
Η πρώτη διεύθυνση αναφέρεται στη σχέση περιτομής (ανδρικής/γυναικείας) με την εξάπλωση ή όχι του HIV.

Η δεύτερη αναφέρει ότι υπάρχει στενή σχέση μεταξύ της πρακτικής και της παράδοσης, δηλαδή με απλά λόγια ότι η περιτομή είναι έθιμο.

Η τρίτη είναι μια διακύρηξη δικαιώματος του ανθρώπου στην πληρότητα του σώματός του.

Δε διαφωνώ σε κανένα από αυτα και επίσης συμφωνώ ότι συσχετίζουν την περιτομή μεταξύ των φύλων για συγκεκριμένα θέματα. Αλλά κανένα δε δείχνει, ούτε στο ελάχιστο, προς τη θέση που είχες εκφράσει στο πρώτο μήνυμα, περί σκληρότητας, που είναι και το θέμα του παρόντος thread.


Πέραν αυτών, νομίζω ότι αν κάποιος λαός έχει έθιμα, θρησκευτικά ή άλλα, που υπαγορεύουν την περιτομή, ανδρών ή γυναικών, είναι δικό του θέμα. Σε καμία περίπτωση δε δέχομαι να "επέμβει" κάποιος τρίτος και να τους αλλάξει με το ζόρι. Η όποια αλλαγή, εφόσον χρειάζεται, πρέπει να έρθει από τους ίδιους και μόνο.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-12-08, 01:51
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγκρίνω κι επαυξάνω Archmage.

Όμως θυμώνω απίστευτα, εξοργίζομαι, που όλοι εσείς αγόρια, κοκορομαχείτε πάνω στο κορμί μας!!
Και υπάρχει το θράσος να συγκρίνεται η εθιμοτυπική περιτομή (που χρησιμοποιείται ακόμα και στο δυτικό κόσμο για ιατρικούς λόγους) με την κλειτοριδεκτομή που είναι επιεικώς κακούργημα!
Και αυτά τα λέτε όλοι εσείς που μας θεωρείται αντικείμενα ικανοποίησης, "κουβάδες" για τα υγρά σας, δουλάρες για μαγείρεμα, κουβάλημα, σφουγγάρισμα στα τέσσερα, και άλλα τέτοια ανθρωπιστικά...
Όλοι εσείς που όταν μπαίνετε στο σπίτι σας, το θεωρείτε "τιμή" να πείτε στο "πράγμα" που βρίσκεται εκεί και σας υπηρετεί, "καλησπέρα, πώς πέρασες τη μέρα σου σήμερα;"
Γιατί τα πιο σημαντικά, ξεκινάνε από τα πιο απλά...

(το "εσείς" είναι εν τω λόγω... ο νοών νοείτο... ξέρετε "εσείς"!)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην purple anemone για αυτό το μήνυμα:
Chressida (15-12-08)
  #26  
Παλιά 15-12-08, 08:14
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
γιατι ασχολειστε;;; παλαιος και γνωστος ο χρηστης... παλαια και γνωστη η μεθοδος του... παλαια και γνωστα τα θεματα που επιλεγει μεσα στο φορουμ... παλαιοι και γνωστοι και οι στοχοι του...παλαια και γνωστη και η "γλωσσα" του και η επιχειρηματολογια του...παλαιοι και γνωστοι και οι αντιπαλοι του...


ειναι γνωστον οτι και υπομονη υπαρχει και επιτηρηση υπαρχει και λυση οταν ερθει η ωρα της υπαρχει... (παλαια και γνωστη και αυτη)


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-12-08, 09:43
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Το θέμα αφορά τον ακρωτηριασμό των γυναικείων γεννητικών οργάνων


Ο όρος "γυναικείος ακρωτηριασμός"

"Υπολογίζεται ότι περίπου 135 εκατομμύρια κορίτσια και γυναίκες έχουν υποστεί ακρωτηριασμό των γεννητικών τους οργάνων παγκοσμίως..."
Στατιστικά


«Τα Ηνωμένα Εθνη και η Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας υπολογίζουν τον αριθμό των θυμάτων της γυναικείας περιτομής σε εκατόν πενήντα εκατομμύρια» (Προδημοσίευση από το νέο βιβλίο της Γουόρις Ντίρι)

"Ο ακρωτηριασμός των γυναικείων γεννητικών οργάνων έχει αναγνωρισμένες επιπτώσεις στα ανθρώπινα δικαιώματα των γυναικών και των παιδιών. Επίσης, θεωρείται μια μορφή βίας εναντίον των κοριτσιών, που επηρεάζει τη ζωή τους ως ενήλικων γυναικών...."

(Πηγή: www.anthropos.gr, www.kathimerini.gr )



Ας σταματήσει η εκτομή του θέματος, ως ένδειξη σεβασμού στον σωματικό και ψυχοσυναισθηματικό ακρωτηριασμό καθώς και στην κατακρεούργηση της ανθρώπινης φύσης και ζωής!

Παρακαλώ τα όποια άλλα θέματα προβληματίζουν να συζητηθούν σε άλλο θέμα. Εδώ υπάρχει το αίμα και οι κραυγές εκατομμύρια γυναικών!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Naias For This Useful Post:
christi (15-12-08), purple anemone (15-12-08)
  #28  
Παλιά 15-12-08, 09:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Και να συμπληρώσω ότι κάθε άσχετη απάντηση θα μεταφερθεί και πολύ το αργήσαμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-04-09, 23:05
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Στην κλειτοριδεκτομή αφιερωμένος ο Εξάντας

Στη βάρβαρη πρακτική της κλειτοριδεκτομής των γυναικών σε χώρες της Αφρικής, είναι αφιερωμένος ο Εξάντας του Γιώργου Αυγερόπουλου, ο οποίος θα προβληθεί την Τετάρτη 22/4/2009 στις 22.000 το βράδυ.

Περισσότερα

(Πηγή: www.cosmo.gr)
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Naias For This Useful Post:
amigos (21-04-09), christi (22-04-09)
  #30  
Παλιά 21-04-09, 23:09
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για κάτι τέτοιες καταστάσεις , εύχομαι να υπάρχει μεταθανάτια ζωή και κρίση. Γιατί αλλιώς ζούμε σε έναν πολύ άδικο κόσμο.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.