Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 16-02-07, 11:55
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Hippokrates Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλοι και φιλες ηρεμια,
.
Και πάλι ευχαριστώ. Κάθε ιδέα και γνώμη δεκτή.
Προσωπικά δεν πρόκειται ν' αποφασίσω τίποτα απαίδευτα, αν δεν γίνει σχετική συζήτηση με τους αρμόδιους γιατρούς (παιδίατρο/γυναικολόγο) παρουσία παιδιού. Όμως όσο πιο πολλά ακούω, τόσο καλύτερη γίνομαι...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-02-07, 18:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πριν αλέκτωρ λαλήσει κατι που εγώ περίμενα :

Προβληματισμός από τυχόν παρενέργειες του εμβολίου κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας

Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE

Προβληματισμό έχουν προκαλέσει οι ανησυχίες που εξέφρασαν αμερικανοί επιστήμονες για παρενέργειες του εμβολίου κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας, μεταξύ των οποίων, όπως αναφέρουν, προσωρινή παράλυση που ενδέχεται να προκαλέσει ακόμα και θάνατο, λιποθυμίες, ζαλάδες και μουδιάσματα.

Ερωτηθείς αναφορικά με τυχόν παρενέργειες του εμβολίου κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας, ο υπουργός Υγείας, Δημήτρης Αβραμόπουλος σημείωσε πως η εξέλιξη αυτή επιβεβαιώνει το πόσο ορθά και επιστημονικά διαχειρίστηκε το όλο θέμα η χώρα μας, υπογραμμίζοντας πως αναμένεται η τελική γνωμοδότηση της Εθνικής Επιστημονικής Επιτροπής Εμβολιασμού.

Από την πλευρά της η εταιρεία Merck που εισάγει το εμβόλιο στην Ελλάδα, με αφορμή τη συσχέτιση του εμβολίου Gardasil με το νευρολογικό σύνδρομο Guillain-Barre (GBS) επισημαίνει πως:

• Κανένα περιστατικό GBS δεν παρατηρήθηκε στους 25.000 ασθενείς που συμμετείχαν στις κλινικές μελέτες του Gardasil ,διάρκειας 5 ετών .

• Μέσα στο 2006 χορηγήθηκαν στις H.Π.Α περισσότερες από 2 εκατομμύρια δόσεις του εμβολίου.

• Το σύνδρομο Guillain-Barre (GBS) εμφανίζεται σε 1-3 ανθρώπους / 100.000 πληθυσμού στις Η.Π.Α, σε ετήσια βάση .

• Η συχνότητα GBS που αναφέρθηκε σε άτομα που εμβολιάσθηκαν με το Gardasil είναι ανάλογη με αυτήν που αναμένεται στον γενικό πληθυσμό.

• Σε κλινικές μελέτες, το Gardasil ήταν καλώς ανεκτό και μόνο ελάχιστες περιπτώσεις (0.1%) διέκοψαν λόγω ανεπιθύμητων ενεργειών. Οπως διευκρινίζεται, οι πιο συχνά αναφερόμενες σοβαρές ανεπιθύμητες ενέργειες για το Gardasil, συγκριτικά με το placebo και ανεξάρτητα από αιτιολογική συσχέτιση ήταν: πονοκέφαλος (0,03% vs 0,02) και γαστρεντερίτιδα (0,03 vs 0,01%) σκωληκοειδίτιδα(0,02% vs 0,01%)και φλεγμονώδης νόσος της πυέλου (0,02% vs 0,01%).Δεν υπήρξαν διακοπές λόγω σοβαρών ανεπιθύμητων ενεργειών που σχετίζονταν με το εμβόλιο.

Όπως συμβαίνει και με τα υπόλοιπα φάρμακα, καταλήγει η Merck, θα συνεχίσει προσεχτικά να αξιολογεί αναφορές που προκύπτουν μετά τη κυκλοφορία, ενώ επιπρόσθετα η εταιρεία διαθέτει ένα ευρύ συνεχιζόμενο κλινικό πρόγραμμα το οποίο έχει σχεδιαστεί για να μελετήσει το προφίλ ασφαλείας και αποτελεσματικότητας του Gardasil.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-02-07, 23:49
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πριν βιαστούμε να καταφύγουμε σε συμπεράσματα πρέπει να δούμε προσεκτικά τι συμβαίνει.
Θα παρακολουθήσω το θέμα, αλλά η ανακοίνωση της εταιρείας μέχρι στιγμής αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.
Κάθε φορά που ένα φάρμακο μπαίνει σε μαζική χρήση είναι λογικό να εμφανίζει παρενέργειες που στο μικρότερο δείγμα των κλινικών δοκιμών δεν φαίνονται. Αν τα ποσοστά είναι μικρά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και όπως προαναφέρθηκε πάντα πρέπει να κοιτάμε το γενικότερο όφελος από το ρίσκο.
Στην φάση που είμαστε δεν πρέπει να υπάρξει βιασύνη να γίνει το εμβόλιο πιστεύω σε λίγους μήνες να έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 24-02-07 στις 00:02
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-02-07, 23:57
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σύμφωνα με την εταιρεία μερικά από τα παιδιά κάτω των 16 ετών που παρουσίασαν ανεπιθύμητες ενέργειες είχαν εμβολιαστεί ταυτόχρονα και με κάποιο από τα 18 άλλα εμβόλια της ηλικίας τους τα οποία δεν είχαν μελετηθεί σε συνδυασμό με το συγκεκριμένο φάρμακο κατα΄την διάρκεια των κλινικών δοκιμών.

Πηγή : medicalnewstoday.com
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 24-02-07 στις 00:27
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-02-08, 13:52
aporia
Guest
 

Question 3ot3xzc5

<a href="http://revia8.top/#5368">revia</a>,
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-07-08, 16:00
rp15 Ο χρήστης rp15 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-08 16:00
geia sas,eimai 15 xronwn k kalws i kakws (kakws mallon) oloklirosa me to agori mou.i mitera m epimenei na kanw to emvolio kata tou karkinou tou traxilou tis mitras alla fusika dn 3erei oti exw oloklirosei.otan pame ekei 8a me e3etasoun k 8a to doun?i 8a me rwtisoun?an me rwtisoun k pw psemat oti eimai par8ena???sas parakalw voi8iste me.euxaristw ek twn prwterwn..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-07-08, 20:17
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από rp15 Εμφάνιση μηνυμάτων
geia sas,eimai 15 xronwn k kalws i kakws (kakws mallon) oloklirosa me to agori mou.i mitera m epimenei na kanw to emvolio kata tou karkinou tou traxilou tis mitras alla fusika dn 3erei oti exw oloklirosei.otan pame ekei 8a me e3etasoun k 8a to doun?i 8a me rwtisoun?an me rwtisoun k pw psemat oti eimai par8ena???sas parakalw voi8iste me.euxaristw ek twn prwterwn..
δεν θα δουν τίποτα γιατί δεν σε εξετάζουν.
Αν κάνεις το εμβόλιο παρόλο που έχεις ολοκληρώσει τις σχέσεις σου θα είσαι πιο προστατευμένη από το να μην το κάνεις καθόλου.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην amigos για αυτό το μήνυμα:
maniop (22-11-09)
  #23  
Παλιά 14-09-08, 23:18
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
"Ο ιός των ανθρωπίνων θηλωμάτων είναι μία από τις βασικές αιτίες για την ανάπτυξη καρκίνου του τραχήλου της μήτρας. Γυναικολόγοι και παιδίατροι, συστήνουν ανεπιφύλακτα στις Ελληνίδες μητέρες να κάνουν το εμβόλιο στα κορίτσια τους από την ηλικία των 12 ετών"

Ασφαλή χαρακτηρίζουν οι επιστήμονες, τα δύο εμβόλια κατά του ιού των ανθρωπίνων θηλωμάτων (HPV), που κυκλοφορούν στη χώρα μας. Τα εμβόλια χορηγούνται δωρεάν σε κοπέλες από 12 έως 26 χρόνων, απ΄ όλα τα ασφαλιστικά ταμεία, πλην του ΙΚΑ, το οποίο δικαιολογεί δωρεάν χορήγηση μόνο στις έφηβες 12-15 χρόνων. Οι γυναικολόγοι και οι παιδίατροι επισημαίνουν ότι όσον αφορά τις ανεπιθύμητες ενέργειες, που εμφανίζουν στο σύνολό τους τα εμβόλια, οι αναφορές ασφάλειας δείχνουν ότι οι ανεπιθύμητες ενέργειες είναι οι αναμενόμενες και διευκρίνισαν ότι η αναφορά μιας ανεπιθύμητης ενέργειας δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει αιτιολογική σχέση μεταξύ του εμβολίου και αυτής, καθώς η χρονική συσχέτιση μπορεί να είναι συμπτωματική. Εκτιμούν δε ότι το όφελος των γυναικών από τον εμβολιασμό είναι εξαιρετικά υψηλό καθώς ακόμη και αν έχουν μολυνθεί από κάποιο τύπο του ιού HPV (είναι απίθανο να έχουν μολυνθεί και από τους τέσσερις διαφορετικούς τύπους του ιού) το εμβόλιο θα τις προστατεύσει από το να υποστούν βλάβη.

Τα παραπάνω τόνισαν ο αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών, Γ. Κρεατσάς, και ο καθηγητής Παιδιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, Ι. Καφετζής, στη διάρκεια συνέντευξης Τύπου για τις εξελίξεις στη Γυναικολογία, οι οποίοι έκρουσαν τον κώδωνα του κινδύνου μιλώντας για τον ιό και επισημαίνοντας ότι περίπου οκτώ στους δέκα ανθρώπους έρχονται σε επαφή μαζί του, κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής τους ζωής. "Δεν είναι τυχαίο, εξήγησαν, ότι ο ιός που ευθύνεται για την εμφάνιση καρκίνου του τραχήλου της μήτρας για τις γυναίκες έχει εμφανίσει σημαντική αύξηση τα τελευταία χρόνια και αξίζει να σκεφθεί κάποιος ότι μόνο στη χώρα μας, κάθε χρόνο, περίπου 600 γυναίκες προσβάλλονται από τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας, ενώ 250 πεθαίνουν".


ΑΠΕ-ΜΠΕ-ΝΕΤ
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 14-09-08 στις 23:22
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-09-08, 23:22
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι ειδικοί ενοχοποιούν για την αύξηση των κρουσμάτων της συγκεκριμένης μορφής καρκίνου κυρίως τα σεξουαλικά… ήθη που επικρατούν σήμερα. «Υπάρχει περισσότερη ελευθερία, γίνεται συχνή εναλλαγή ερωτικών συντρόφων. Ως εκ τούτου υπάρχει μεγαλύτερη έκθεση στον ιό των ανθρωπίνων θηλωμάτων που προκαλεί τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας. Εκτιμάται ότι τουλάχιστον το 80% του ενεργού σεξουαλικού πληθυσμού κάποια στιγμή στη ζωή του θα έρθει σε επαφή με τον ιό» αναφέρει ο αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών και διευθυντής της Β΄ Μαιευτικής- Γυναικολογικής Κλινικής κ. Γ. Κρεατσάς, με την ευκαιρία γυναικολογικού συνεδρίου που διεξάγεται σήμερα και αύριο στην Αθήνα.

Σύμφωνα με τον καθηγητή, οι περισσότερες γυναίκες που «συναντώνται» με τον ιό είναι τυχερές, καθώς το ανοσολογικό σύστημα του οργανισμού τους «εξολοθρεύει» τον ιό. Υπάρχει ωστόσο και μια μειοψηφία, ποσοστό περίπου 10%, η οποία προσβάλλεται από τον ιό, ο οποίος προκαλεί είτε γεννητικά κονδυλώματα είτε προκαρκινικές αλλοιώσεις . «Αν δεν υπάρξει αντιμετώπιση», υπογραμμίζει, «οι προκαρκινικές αυτές αλλοιώσεις σε 10-20 χρόνια εξελίσσονται σε καρκίνο».

Το τεστ Παπανικολάου παραμένει και σήμερα, πέντε δεκαετίες μετά την εφαρμογή του, η σωτήρια διάγνωση για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας. Προϋποθέτει μόνο την τακτική επίσκεψη στον γυναικολόγο, σε ετήσια βάση, αφ’ ης στιγμής ξεκινήσει η σεξουαλική ζωή μιας γυναίκας. Πολλά επενδύουν όμως οι ειδικοί σήμερα και στα δύο εμβόλια που έχουν ανακαλυφθεί για την πρόληψη της νόσου. Ο εμβολιασμός δεν αντικαθιστά, επισημαίνουν, την εξέταση Παπανικολάου, αλλά την συμπληρώνει.

Τα δύο εμβόλια χορηγούνται σε τρεις δόσεις και σε συνολικό διάστημα έξι μηνών. Το ένα εξ αυτών παρέχει προστασία έναντι των τύπων 6 και 11 του ιού που ευθύνονται για κονδυλώματα και έναντι των τύπων 16 και 18 που ευθύνονται για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας. Το άλλο εμβόλιο παρέχει προστασία έναντι των στελεχών 16 και 18.

Τα δύο εμβόλια κατά του ιού των ανθρωπίνων θηλωμάτων καλύπτονται από τα ασφαλιστικά ταμεία και στην Ελλάδα. Ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός σε κορίτσια 12-15 χρόνων και συνιστώμενος σε έφηβες και νεαρές γυναίκες μέχρι 26 χρόνων εφόσον δεν έχουν εμβολιαστεί νωρίτερα.

protothema.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-09-08, 23:36
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά όλα αυτά... η ερώτηση που με απασχολεί είναι μία, και ψάχνει σαφή απάντηση:
Να κάνω το εμβόλιο στο παιδί? Με το χέρι στην καρδιά... ναι ή όχι?
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-09-08, 23:41
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να μην το κανεις.....αμα θες την αποψη μου....η πιθανοτητα να παθει κατι, χτυπα ξυλο....στο μελλον, μαλλον ειναι πολυ μικροτερη απο τις παρενεργειες του εμβολιου , που ακομα, κακα τα ψεμματα....δεν τις ξερουμε μακροπροθεσμα.
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-09-08, 23:43
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην το κανεις.....αμα θες την αποψη μου....η πιθανοτητα να παθει κατι, χτυπα ξυλο....στο μελλον, μαλλον ειναι πολυ μικροτερη απο τις παρενεργειες του εμβολιου , που ακομα, κακα τα ψεμματα....δεν τις ξερουμε μακροπροθεσμα.
αυτό το λες βασιζόμενη σε κάποια επιστημονικά δεδομένα ή απλά από διαίσθηση ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-09-08, 23:48
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
απλα διαισθηση...συνηθως σε καλο μου βγαινει....παντως γεγονος ειναι οτι δεν το βρισκω και πολυ σωστο να γινουν τα κοριτσακια "ινδικα χοιριδια" σε ενα πειραμα....προς το παρον για μενα πειραμα ειναι και τιποτα παραπανω....
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-09-08, 23:53
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xymox Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα διαισθηση...συνηθως σε καλο μου βγαινει....παντως γεγονος ειναι οτι δεν το βρισκω και πολυ σωστο να γινουν τα κοριτσακια "ινδικα χοιριδια" σε ενα πειραμα....προς το παρον για μενα πειραμα ειναι και τιποτα παραπανω....
όταν όμως πρέπει κάποιος να πάρει μια απόφαση που ίσως να αποβεί καθοριστική για τη ζωή του καλύτερα να στηρίζεται σε επιστημονικά δεδομένα.
Αυτό που θα έλεγα εγώ στην purple είναι να βρει έναν γυναικολόγο που εμπιστεύεται (ενημερώνεται, παρακολουθεί την επιστήμη του) και να ακολουθήσει την συμβουλή του.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-09-08, 23:55
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
όταν όμως πρέπει κάποιος να πάρει μια απόφαση που ίσως να αποβεί καθοριστική για τη ζωή του καλύτερα να στηρίζεται σε επιστημονικά δεδομένα.
Αυτό που θα έλεγα εγώ στην purple είναι να βρει έναν γυναικολόγο που εμπιστεύεται (ενημερώνεται, παρακολουθεί την επιστήμη του) και να ακολουθήσει την συμβουλή του.
το θέμα ειναι ότι οι γνώμες γυναικολόγων διίστανται τραγικά.
κι εγώ ως μάνα πρέπει να πάρω μια σοβαρή απόφαση για το μέλλον της υγείας του παιδιού μου.
είναι μεγάλη η ευθύνη.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.