Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-09-06, 08:11
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενα επεισοδιάκι προς συζήτηση

Θα σας διηγηθώ ακριβώς αυτό που μου έτυχε, με σκοπό να δημιουργηθεί μια γενικότερη συζήτηση γύρω από το μικρό αυτό επεισόδιο.

Το επεισόδιο μου συνέβη πριν 2 ημέρες, με μόνες προειδοποιήσεις κάποιες θολούρες και δυσκολίες στην αναπνοή τις προηγούμενες 2 ημέρες πριν την εκδήλωση. Τη συγκεκριμένη ημέρα όλα ήταν φυσιολογικά (τσιγάρα/καφέδες κάτω του μέσου όρου, βρισκόμουν σε πελάτη και έκανα μια απλή και καθόλου αγχωτική εργασία).

Κατά το μεσημέρι, και χωρις να έχω φάει κάτι το ιδιαίτερα βαρύ (κατι τυροπιτάκια είχαμε εκεί, είχα φαει ενα δυο) σηκώνομαι να φύγω και χαιρετώ. Προχωρώντας προς την έξοδο αισθάνομαι έντονη ζάλη και ταχυκαρδία. Στο επόμενο βήμα αρχίζω και σκέφτομαι προς τα που να τρέξω αν δεν μου περάσει. Η ζάλη αυξάνεται και σκέφτομαι οτι θα χάσω τις αισθήσεις μου. Αρχίζω να πανικοβάλλομαι και τρέχω προς το κυλικείο - η ζάλη συνεχίζει να αυξάνεται και μαζί της και η ταχυκαρδία. Νοιώθω οτι θα λιποθυμήσω και καταφέρνω παρ'όλα αυτά να σταθώ και να κάτσω σε μια καρέκλα. Ο κυλικειάρχης έρχεται και μου δίνει νερό - τα χέρια μου τρέμουν και ίσα ίσα το κρατάω. Παίρνω βαθιές αναπνοές με δυσκολία. Η καρδιά μου κοντεύει να εκτοξευτεί και να κάνει βόλτες μόνη της και νοιώθω το αριστερό μου χέρι να μουδιάζει πολυ ελαφρά (ισως και ιδέα μου από το φόβο). Ερχεται κάποιος με ένα υπογλώσσιο και μου το δίνει. Ολη αυτή την ώρα ΣΦΙΓΓΟΜΑΙ πραγματικά να διατηρήσω τις αισθήσεις μου. Τους λέω να πάρουν το 166. Μετα από λιγη ώρα αρχίζει το φαινόμενο να υποχωρεί (περίπου 10 λεπτά). Παρ'όλα αυτά το 166 έχει έρθει και αποφασίζω να παω να κάνω εξετάσεις απευθείας στα επείγοντα.

Εκεί με περιμένει μια περιπέτεια άνευ προηγουμένου. Αφου με βλέπουν οι καρδιολόγοι και δεν βρίσκουν τίποτα αλλά ΔΕΝ μου παίρνουν αίμα, με αφήνουν 3 ώρες να περιμένω τους παθολόγους. Ο παθολόγος μου πιάνει το σφυγμό, με ακροάζεται και λέει οτι δεν έχει κάτι άλλο να κάνει και "πήγαινε στους καρδιολόγους" - "μα απο εκεί έρχομαι"! Τελος παντων, ξαναπαω, μου παιρνουν αιμα, αλλες 3 ωρες για να βγουν τα αποτελέσματα - υποψιν, ανθρωπος που τον έφεραν με καροτσακι - εγω - περιμενα ορθιος επι ενα 8ωρο μετα! Ενοιωσα καλύτερα στο τέλος

Κοιτάνε τις εξετάσεις πλέον το βραδάκι, κανένα εύρημα, πηγαιιιινετε σπίτι σας κύριε - ΜΑ δεν είναι δυνατόν, λέω εγώ, δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό και πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος. "Οι εξετάσεις δεν δείχνουν τίποτα κυριε, ειστε καλα, μπορεί να σας ξανασυμβεί μπορεί και όχι, συμβαίνει και σε 20χρονους, αντιο".

Οκ λεω, παίρνω τις εξετάσεις και πάω στο δικό μου γιατρό.
Με το που τις βλέπει μου λεει "με αυτές και αυτές τις τιμές σε άφησαν να φύγεις;;;;;"
Για να μην τα πολυλογώ ο γιατρός μου φοβάται μήπως δεν ήταν κρίση πανικού ή αγχώδης διαταραχή αυτό που έπαθα αλλά κάποιο μικρό ισχαιμικό επεισόδιο - και με συμβούλεψε να κάνω σπινθηρογράφημα για να το αποκλείσω. (Κατα πάσα πιθανότητα δεν είναι, αλλά μου εξήγησε οτι αξίζει τον κόπο να αποκλειστεί απαξ και δια παντός η πιθανότητα αυτή).

Ερωτήματα δύο:

1. Ειχατε παρόμοιες εμπειρίες όσον αφορά τέτοιου τύπου επεισόδια;
2. Ειχατε παρόμοιες εμπειρίες όσον αφορά τέτοιας "ποιότητας" εξυπηρετηση σε επείγοντα / εξωτερικά ιατρεία δημόσιων νοσοκομείων;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-09-06, 09:11
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά το υπογώσσίο τι στο έδωσαν ? είχες πίεση ? (εάν δεν είχες μπορεί να σου έκανε σοβαρη υπόταση και δεν συνίσταται να τοπαίρνεις αν έχεις κάτω από 19)
Καταρχήν ποιές εξετάσεις ήταν αυτές που ανησύχησαν το γιατρό σου και με ποιές τιμές.
Σε παρέπεμψε μήπως σε συγκεκριμένο διαγνωστικό για το σπινθηρογράφημα ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 15-09-06 στις 09:14
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-06, 09:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Ειχατε παρόμοιες εμπειρίες όσον αφορά τέτοιας "ποιότητας" εξυπηρετηση σε επείγοντα / εξωτερικά ιατρεία δημόσιων νοσοκομείων;
Θέλουμε να μας πεις σε ποιο νοσοκομείο ήταν. Εγώ πήγα ή μάλλον με πήγαν δύο φορές και στις δύο στον Ευαγγελισμό.

Ήταν και οι δύο περιπτώσεις πρόσθια εμφράγματα του μυοκαρδίου και ομολογώ ότι ξαφνιάζομαι με αυτά που μου λες. Με βάλανε αμέσως μόλις διηγήθηκα την ιστορία τι έπαθα κλπ, και τους έδωσα και ένα ιατρικό ιστορικό που κουβαλάμε εμείς οι καρδιακοί μαζί μας. Με ξαπλώνουν σε κρεβάτι των εξωτερικών ιατρείων, παρ' ότι είχε πολύ κόσμο, μου έκαναν αμέσως καρδιογράφημα, υπερηχογράφημα, μου πήραν αίμα και με έστειλαν για μια ακτινογραφία θώρακος. Όσο καιρό περιμέναμε τις αιματολογικές εξετάσεις για να μετρήσουν εκείνο το ένζυμο που είναι ενδεικτικό για όσους έχουν πάθει ισχαιμικό επεισόδιο, εμένα με είχαν ξάπλα.

Μετά από αυτό ήρθε και μιλήσαμε την πρώτη φορά ο προϊστάμενος( της καρδιολογικής κλινικής (την πρώτη φορά). Ομολογώ ότι με εξέπληξε η ανθρωπιά του και εγώ είχα άλλα ακούσματα περί εξωτερικών ιατρείων, μου φέρθηκε σαν να είμαι γνωστός του.

Στην δεύτερη φορά που η περίπτωση ήταν πολύ πιο σοβαρή και όπως έφεραν οι δικοί μου το βιογραφικό με έβαλαν σε αίθουσα συνεχούς παρακολουθήσεως, κάτι σαν μίνι εντατική.

Τα καλά όπως και τα κακά πρέπει να λέγονται και να ακούγονται.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-06, 09:30
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά το υπογώσσίο τι στο έδωσαν ? είχες πίεση ? (εάν δεν είχες μπορεί να σου έκανε σοβαρη υπόταση και δεν συνίσταται να τοπαίρνεις αν έχεις κάτω από 19)
Καταρχήν ποιές εξετάσεις ήταν αυτές που ανησύχησαν το γιατρό σου και με ποιές τιμές.
Σε παρέπεμψε μήπως σε συγκεκριμένο διαγνωστικό για το σπινθηρογράφημα ?
To υπογλώσσιο μου το έδωσε ένας άνθρωπος εκεί που είχε προβλήματα καρδιάς ο ίδιος, πάνω στον πανικό του για το πως θα μου περάσει η κρίση. Δεν μου το έδωσε γιατρός. Εγώ από την άλλη ήμουν ιδιαίτερα αποδιοργανωμένος για να σκεφτώ αν πρέπει να το πάρω ή οχι. Ο γιατρος πάντως εκ των υστέρων θεώρησε πως μάλλον με ωφέλησε αν και τυπικά δεν θα έπρεπε να το πάρω.

Οχι, δεν με παρέπεμψε σε συγκεκριμένο διαγνωστικό. Τον ανησύχησαν τα αυξημένα λευκά και μια-δυο αλλες αυξημένες τιμές ενζύμων που έχουν σχέση με την καρδιά, και που παραπέμπουν σε μικρο ισχαιμικό επεισόδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-06, 09:30
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Δεν είμαι βέβαια γιατρός, αλλά στη περιγραφή σου, αυτό που ίσως είναι το πιο ανησυχητικό είναι το μούδιασμα στο αριστερό χέρι.

Περιπέτειες στα επείγοντα των δημόσιων νοσοκομείων (έκτακτα περιστατικά) είχα τον τελευταίο καιρό κι εγώ, όχι ως ασθενής, αλλά ως συνοδός (της μητέρας μου και του μικρού μου υιού).

Τι να πω; Η κατάσταση είναι τραγική! Πολύς κόσμος. Καμία προαξιολόγηση ώστε κάποιος που κινδυνεύει να περάσει πριν από τους υπόλοιπους. Τεράστια αναμονή (ώρες και ώρες) για μια απλή εξέταση αίματος ή μια ακτινογραφία... Χάος.

Από την άλλη όμως μεριά, πρέπει να ομολογήσω ότι οι γιατροί των εφημεριών δουλεύουν κάτω από τραγικές συνθήκες. Έχει βρεθεί κανένας σας σε εφημερία του Ευαγγελισμού; Οι άνθρωποι αυτοί είναι "ήρωες", αν λάβει κανείς υπόψη του, τον χαμό που συμβαίνει στον χώρο εργασίας τους.

Οι περισσότεροι είναι πολύ καλοί γιατροί, με τεράστια εμπειρία. Τώρα, αν πολλές φορές δεν αντιμετωπίζουν τους ασθενείς "ανθρώπινα", πρέπει να λαβει κανείς υπόψη του την πίεση, τον χώρο, το πλήθος αλλά και τον χαρακτήρα του καθενός.

Βέβαια έχουν τεράστια ευθύνη. Ένα λάθος τους μπορεί να στοιχίσει μια ανθρώπινη ζωή. Πρέπει όμως πρώτα να διορθωθεί το σύστημα (αχ! αυτό το σύστημα... παντού τα ίδια...).
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-09-06, 09:34
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 22:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμενα μου εχει συμβει δυο φορες παρομοιο επισοδειο το οποιο τελικα (μετα απο πολυ ψαξιμο και ταλαιπωρια) δεν αποδοθηκε σε παθολογικο παραγοντα αλλα σε πιεση δουλειας και πολυ αγχος.

Και τις δυο φορες η μεταφορα μου εγινε με ασθενοφορο στο νοσοκομειο. Στην πρωτη περιπτωση, για καλη μου τυχη, βρεθηκα στον Ευαγγελισμο στον οποιο ειχα αριστη αντιμετωπιση απο τους ανθρωπους του καρδιολογικου και του νευρολογικου τμηματος. Μαλιστα επειδη τοτε ημουν πολυ νεοτερος σε ηλικια (γυρω στα 24) πεσανε στην κυριολεξια ολοι οι γιατροι επανω μου.
Στην δευτερη περιπτωση δυστηχως ετυχα στο Κρατικο της Νικαιας στο οποιο καλυτερα να μην αρχισω να μιλαω γιατι θα εκφραστω ασχημα...

Οπως λεει και ο Στελιος, ας λεμε και τα καλα. Και πανω απο ολα, αχρειαστα να ειναι και τα νοσοκομεια και οι γιατροι για ολους μας.

ΥΓ. Θα ηθελα να προσθεσω και κατι "ασχετο". Η παρουσια σεκιουριταδων στα νοσοκομεια οι οποιοι κανουν και την αξιολογηση των περιστατικων για το ποιος θα περασει πρωτος και ποιος οχι, ειναι τουλαχιστον απαραδεκτη και γελοια. Ας γινουμε πολιτισμενη χωρα επιτελους. Αυτην την δουλεια θα πρεπει να την κανουν ειδικοι νοσηλευτες με πολλα χρονια εμπειριας και συγκεκριμενη εκπαιδευση.
__________________
There's no place like 127.0.0.1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Odin : 15-09-06 στις 09:36
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-09-06, 09:36
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλουμε να μας πεις σε ποιο νοσοκομείο ήταν. Εγώ πήγα ή μάλλον με πήγαν δύο φορές και στις δύο στον Ευαγγελισμό.
Ηταν στο Ιπποκράτειο. Δεν έχω παράπονο από την ανταπόκριση των γιατρών, με είδαν αμέσως οι καρδιολόγοι. Ο συγκεκριμένος που με εξέτασε μου έδωσε την εντύπωση ειδικευόμενου, μπορεί όμως να κάνω και λάθος. Περιορίστηκε σε μια απλή καταγραφή του συμβάντος και στο να πει οτι δεν είχε ευρήματα. (Καρδιογραφημα + ακροαση).

ΔΕΝ μου πήρε αίμα αμέσως παρά μόνο αφότου, όπως μου είπε, πήγαινα στους παθολόγους. Εμένα μου φάνηκε όλο το σκηνικό σαν μια προσπάθεια να αποφύγουν μια ακόμα εισαγωγή, διότι το νοσοκομείο ήταν γεμάτο.

ΔΕΝ με πήγε κανείς στους παθολόγους και έτσι άνθρωπος που ήρθε στα επείγοντα....σουρνάμενος με καροτσάκι μετά από μισή ώρα όρθιος περίμενε με το νουμεράκι του για ΤΡΕΙΣ ώρες - για να τον δει ένας επιμελητής και να του πάρει το σφυγμό με το χέρι και να τον ακροαστεί κάτι δευτερόλεπτα - τυπικά - ΧΩΡΙΣ να ζητήσει ιστορικό - και να πει "δεν είσαι δική μας δουλειά, πρέπει να πας στους καρδιολόγους". ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Οι καρδιολόγοι αφού μου πήραν τελικά αίμα και με είχαν να περιμένω άλλες 3 ώρες, με μια σιγουριά απόλυτη μου είπαν "μπορεί να σου ξανασυμβεί μπορεί και όχι, κοψε το κάπνισμα και μπλα μπλα μπλα" (η γνωστή συνταγή) και στην ερώτηση μου "βρε παιδιά 33 ετών άνθρωπος μου φάνηκε περίεργο δεν μου έχει ξανασυμβεί τι να κάνω, φοβαμαι" η απάντηση ήταν "εεεε, καλα, και 20χρονοι ερχονται με τετοια".

Απαράδεκτη εικόνα για ένα τόσο καλής φήμης νοσοκομείο. Ευγενέστατοι όλοι κατά τα άλλα, αλλά η ποιότητα επικοινωνίας με τον ασθενή σχεδον αρνητική.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-09-06, 09:38
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να συμπληρώσω οτι και τωρα που μιλάμε, δυο μέρες μετά, ακόμα έχω ελαφρά ζάλη η οποία μπορεί να επιτείνεται από το φόβο μου για κάτι σοβαρο. Αν όμως ειναι, τελικά, ποιός έχει την ευθύνη; Ο γιατρός που με έδιωξε; Εγώ;

Side effect: Εκοψα το κάπνισμα - εδώ και δυο μέρες - και επιδιώκω να το συνεχίσω αν τα καταφέρω. Κατι ειναι και αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-09-06, 09:42
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την άλλη όμως μεριά, πρέπει να ομολογήσω ότι οι γιατροί των εφημεριών δουλεύουν κάτω από τραγικές συνθήκες. Έχει βρεθεί κανένας σας σε εφημερία του Ευαγγελισμού; Οι άνθρωποι αυτοί είναι "ήρωες", αν λάβει κανείς υπόψη του, τον χαμό που συμβαίνει στον χώρο εργασίας τους.
Συμφωνώ. Συμπονώ και συμμερίζομαι τον άθλο τους κάτω από τις πραγματικά απίστευα αντίξοες συνθήκες. Τους είδα και στο Ιπποκράτειο, πραγματικά είναι ήρωες με όλο αυτό τον κόσμο. Απλά θεωρησα απαράδεκτο το επίπεδο ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ. Π.χ. χρειάστηκε να ζητήσω τις αιματολογικές, αλλιώς θα τις κρατούσαν αυτοί. Χρειάστηκε να επιμείνω για να μου πουν δυο λογια για το τι πρεπει να κάνω, χρειάστηκε να περιμένω ώρες για εξεταση που δεν είχε λόγο να γίνει, η καθυστέρηση στην αιμοληψία ήταν απαράδεκτη γιατί μετά από ώρες ηρεμίας οι τιμές φυσικά είχαν αλλοιωθεί κλπ.

Για αυτό το κομμάτι, της επικοινωνίας, πιστεύω οτι θα έπρεπε να υπάρξει βελτίωση, και μόνο. Οι γιατροί δεν μου φάνηκαν ούτε άσχετοι ούτε επιπόλαιοι. Η οργάνωση όμως ήταν επιπόλαια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-09-06, 09:44
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα μου εχει συμβει δυο φορες παρομοιο επισοδειο το οποιο τελικα (μετα απο πολυ ψαξιμο και ταλαιπωρια) δεν αποδοθηκε σε παθολογικο παραγοντα αλλα σε πιεση δουλειας και πολυ αγχος.
(Συγνώμη εκ των προτέρων για τα απανωτά replies). Εμένα μου έχει διαγνωστεί εδώ και αρκετό καιρό υψηλή πίεση (κοντά στο στάδιο Ι της υπέρτασης) και αυτός είναι και ένας λόγος που με κάνει να ανησυχώ. Συμτώματα ήταν τα ίδια; Ζαλη, λιποθυμία, ταχυκαρδία, τρέμουλο, δύσπνοια;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-09-06, 09:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηταν στο Ιπποκράτειο. Δεν έχω παράπονο από την ανταπόκριση των γιατρών, με είδαν αμέσως οι καρδιολόγοι.
Δεν θέλω να σε φοβίσω αλλά τα ελαφρά ισχαιμικά επεισόδια δεν φαίνονται στο καρδιογράφημα. Το βρίσκουν στο ένζυμο που σου είπα πριν.

Πάντως απ’ όσο ξέρω στο οικογενειακό κύκλο με πολλούς καρδιακούς, το ισχαιμικό επεισόδιο έρχεται με πόνο στο στήθος ή στην πλάτη, Αλλά να μου πεις υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Αλήθεια πόση πίεση είχες όταν στην μέτρησαν στο νοσοκομείο;

Χωρίς πίεση ισχαιμικό δεν υφίσταται απ όσο ξέρω. (εγώ είχα 22-12 την πρώτη φορά και 24-14 στην δεύτερη….).(Ξέρω στα 32 καίγομαι :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-09-06, 09:47
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf Εμφάνιση μηνυμάτων

Οχι, δεν με παρέπεμψε σε συγκεκριμένο διαγνωστικό. Τον ανησύχησαν τα αυξημένα λευκά και μια-δυο αλλες αυξημένες τιμές ενζύμων που έχουν σχέση με την καρδιά, και που παραπέμπουν σε μικρο ισχαιμικό επεισόδιο.
Αν θέλεις πες μου συγκεκριμένα τα ένζυμα και τις τιμές (σε pm και όχι δημόσια) επίσης χοληστερίνη τριγλυκερίδια
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-09-06, 09:56
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως απ’ όσο ξέρω στο οικογενειακό κύκλο με πολλούς καρδιακούς, το ισχαιμικό επεισόδιο έρχεται με πόνο στο στήθος ή στην πλάτη, Αλλά να μου πεις υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Αλήθεια πόση πίεση είχες όταν στην μέτρησαν στο νοσοκομείο;
Κι εγώ αυτό ξέρω...
Η πίεση ήταν νομίζω 90/130 ορθιος και λίγο μεγαλύτερη (95/140 ή κατι τέτοιο) καθιστός.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-09-06, 10:26
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 22:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pilotsf Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα μου έχει διαγνωστεί εδώ και αρκετό καιρό υψηλή πίεση (κοντά στο στάδιο Ι της υπέρτασης) και αυτός είναι και ένας λόγος που με κάνει να ανησυχώ. Συμτώματα ήταν τα ίδια; Ζαλη, λιποθυμία, ταχυκαρδία, τρέμουλο, δύσπνοια;
Τα συμπτωματα ηταν τα ιδια. Εκτος αυτων που αναφερεις υπηρχε εφιδρωση, αλλαγη χρωματος στο δερμα και το προσωπο μου (ειχα ασπρισει) και αισθηση οτι δεν μπορουσα να εστιασω με τα ματια μου σε καποιο συγκεκριμενο σημειο.

Υψηλη πιεση εχω κι εγω, αλλα οχι συνεχως. Οχι δηλαδη (συμφωνα με τον γιατρο μου) πιεση η οποια να δικαιολογει φαρμακευτικη αγωγη.
Ολες οι συστασεις ηταν να περιορισω το αγχος με οποιο τροπο μπορω.

Απο τοτε που το εκανα (εδω και 2-3 χρονια) δεν εχω το παραμικρο προβλημα.

Βεβαια, ειναι κακο να κανουμε διαγνωσεις μονοι μας και να ταυτιζουμε καταστασεις που μπορει να ειναι τελειως διαφορετικες

Οπως και να εχει, νομιζω οτι θα πρεπει να το κοιταξεις σε καποιον ειδικευμενο γιατρο.
__________________
There's no place like 127.0.0.1
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-09-06, 10:37
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Ξεχασα να αναφέρω οτι φυσικά και εγώ ειχα ασπρίσει.
Η πίεση που εμφανίζω και εγώ είναι η λεγόμενη πίεση dipper ή πίεση εργασίας, που εμφανίζεται μόνο κατά τις ώρες της ημέρας σε περίοδο έντονου φόρτου εργασίας. Οι τιμές της βρίσκονται στο στάδιο 1 της υπέρτασης. Το βράδυ πέφτουν στις φυσιολογικές τιμές.

Ο γιατρός υποστήριξε τη φαρμακευτική αγωγή κατόπιν όμως προσπάθειας για απώλεια βάρους η οποία δεν πέτυχε

Σιγουρα δεν προσπαθώ να βγάλω διάγνωση από εδώ μέσα, όμως οι πληροφοριες είναι χρήσιμες ούτως η αλλως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.