Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #766  
Παλιά 25-03-11, 12:21
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:

χρόνια πολλά σ' όλους
  #767  
Παλιά 26-03-11, 19:22
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαράκι πραγματικά σε χαίρομαι μ' αυτά που γράφεις.....
Είσαι όαση ελπίδας στον μίτο....
Κοπάνα και κανένα ποτηράκι και κανα τσιγαρο και για μας μόνο....
Σου εύχομαι να του δίνεις να καταλαβαίνει μέχρι τα 200... μάμησέ τους όλους, τους γιατρούς με τις συμβουλές τους και μας με τα ψητά μας (χωρις λίπος) φιλετάκια...(κι αυτά όταν μπορούμε)...
Σε ευχαριστω πολυ φιλε,εμενα να φανταστεις,λεγανε οτι ειναι σε μετρια προς βαρια μορφη,λογω ενος συρριγγιου που ειχανε δει,και μετα απο τοτε(περυσι τον απριλιο)δεν εχω παρουσιασει κατι,γενικα κανω καλη διατροφη και δεν καπνιζω εννοειται.Τοτε ολοι οι γιατροι λεγανε πολλα(μεχρι και για πιθανο χειρουργειο ειπε ενας,ενω εγω μια φορα ειχα παει σε νοσοκομειο)σε 8 μερες βγηκα κ ημουνα κ ειμαι μια χαρα...και ετσι ασχοληθηκα με το θεμα,εχω διαβασει και εχω μαθει αρκετα μπορω να πω,συνιστω σε ολους σας να καταναλωνετε τροφες με αντιφλεγμονωδεις ιδιοτητες,οπως το μελι,κ να μν ακουτε σαχλαμαρες οτι επειδη ειναι γλυκο σχετιζεται με τη ζαχαρη κλπ,με μετρο βεβαια μεχρι 2 κουταλιες τη μερα το πολυ,καθως κ αλλες τροφες με τετοιες ιδιοτητες,λενε επισης πως εμεις οι crohnies εχουμε αναιμια κ ελλειψη βιταμινων Β...πριν απο λιγες μερες ειχα βιταμινη Β12 1000pg με οριο τα 900(!) κ σιδηρο 74μg ενω την προηγουμενη ειχα φτασει κ 97(!),τελος για να μην σας κουραζω,ενας γιατρος περυσι μου ειχε πει κοιτωντας εξετασεις μου λιγο μετα απο το νοσοκομειο,πως ενας αιματοκριτης 38 ειναι μια χαρα για καποιον με τη νοσο,κ λιγο καιρο μετα(ουτε δυο μηνες δηλαδη) ητανε στο 45 κ σημερα στο 47...με απλα λογια ολα ειναι σχετικα,δειτε τι σας πειραζει κ μν το τρωτε κ θα ειστε μια χαρα πιστευω...
  #768  
Παλιά 26-03-11, 20:09
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες σχετικά στο ika.gr, έχει διευκρινήσεις για τις αναπηρικές συντάξεις και τα ποσοστά..., το είδα χθες...
Και κάτι άλλο.. στην αναπηρική σύνταξη σε οδήγησε η τυχόν άσχημη κατάστασή της υγείας σου (δεν μπορούσες να εργαστείς λόγω crohn) ή λόγω του ότι σου ήταν πιο εύκολο έτσι να βρεις ένα εισόδημα έστω 230 ευρώ και να έχεις και ασφαλιση και φάρμακα?
Εγώ παρόλο που σκέφτομαι το θέμα της αναπηρικής θα προσπαθήσω να μην εγκαταλείψω έτσι την προσπάθεια και θα κάνω το κάθε τι ώστε να δουλέψω για ακόμη 10 χρόνια τουλάχιστον.... έτσι λέω, εκτός εάν η ασθένεια έχει άλλη άποψη....
Και κάτι άλλο... έκανες τελικά εγχείρηση για τη στένωση στον τελικό ειλεό που είχες? Πως πήγε αν έκανες και πως είσαι γενικά??
Φιλε mamanicks στην συνταξη πηγα βασικα για την ασφαλιση. Απασχολουμαι στην οικογενειακη επιχειρηση μας στην οποια δεν ειχα ασφαλιση και λογω της καταστασης μου επρεπε να ασφαλιστω. Υπαρουν φορες που στην δουλεια ειμαι χαλια αλλα τωρα τελευταια ειμαι καλα. Βεβαια προσεχω πολυ την διατροφη μου.Χειρουργειο δεν εκανα γιατι φοβαμαι.Θα το κανω μονο οταν παθω ειλεο δηλαδη στην εσχατη περιπτωση. Ευχαριστω για την πληροφορια σχετικα με το ika.gr.
  #769  
Παλιά 27-03-11, 23:03
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ φιλε,εμενα να φανταστεις,λεγανε οτι ειναι σε μετρια προς βαρια μορφη,λογω ενος συρριγγιου που ειχανε δει,και μετα απο τοτε(περυσι τον απριλιο)δεν εχω παρουσιασει κατι,γενικα κανω καλη διατροφη και δεν καπνιζω εννοειται.Τοτε ολοι οι γιατροι λεγανε πολλα(μεχρι και για πιθανο χειρουργειο ειπε ενας,ενω εγω μια φορα ειχα παει σε νοσοκομειο)σε 8 μερες βγηκα κ ημουνα κ ειμαι μια χαρα...και ετσι ασχοληθηκα με το θεμα,εχω διαβασει και εχω μαθει αρκετα μπορω να πω,συνιστω σε ολους σας να καταναλωνετε τροφες με αντιφλεγμονωδεις ιδιοτητες,οπως το μελι,κ να μν ακουτε σαχλαμαρες οτι επειδη ειναι γλυκο σχετιζεται με τη ζαχαρη κλπ,με μετρο βεβαια μεχρι 2 κουταλιες τη μερα το πολυ,καθως κ αλλες τροφες με τετοιες ιδιοτητες,λενε επισης πως εμεις οι crohnies εχουμε αναιμια κ ελλειψη βιταμινων Β...πριν απο λιγες μερες ειχα βιταμινη Β12 1000pg με οριο τα 900(!) κ σιδηρο 74μg ενω την προηγουμενη ειχα φτασει κ 97(!),τελος για να μην σας κουραζω,ενας γιατρος περυσι μου ειχε πει κοιτωντας εξετασεις μου λιγο μετα απο το νοσοκομειο,πως ενας αιματοκριτης 38 ειναι μια χαρα για καποιον με τη νοσο,κ λιγο καιρο μετα(ουτε δυο μηνες δηλαδη) ητανε στο 45 κ σημερα στο 47...με απλα λογια ολα ειναι σχετικα,δειτε τι σας πειραζει κ μν το τρωτε κ θα ειστε μια χαρα πιστευω...
Γράφεις για μέλι δύο κουταλιές κλπ.. , εμένα η γιατρός μου μου είπε πως μπορώ να καταναλώνω γλυκά άφοβα όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος και ότι η ζάχαρη δεν πειράζει... και πράγματι κοπανάω κάτι μπαμπάδες και δεν με πειράζουν καθολου, άσε που είναι και έυκολος τρόπος να βάλω και κιλά.....
Έχω διαβάσει και γω ότι τα γλυκά πρέπει να τα αποφεύγουμε διότι προκαλούν εξάρσεις αλλά η γιατρός μου μου λέει άλλα... δεν ξέρω .... προς το παρόν αποφεύγοντας μόνο όσπρια, φυτικές ίνες και λαχανικά είμαι πολύ καλά δόξα τω θεώ... και αυτά από ότι μου λέει η γιατρός θα τα βάλω σιγά σιγά στη διατροφή μου...
Η πλάκα είναι πως δεν έχει δράσει ακόμη η αζαθιοπρίνη που την παίρνω μόλις 1,5 μήνες (το μόνο φάρμακο), απλά από ότι μου λέει η γιατρός έχω περάσει σε μία ύφεση από μονος μου και λόγω του ότι έκοψα και το τσιγάρο...
Όσον αφορα τον αιματοκρίτη και γω έχω 42 και προχθές που έκανα εξετασεις είχα ΤΚΕ 11 και CRP 0,56.. καλούτσικα (είχα και συνάχι)...
Εσύ τι φάρμακα παίρνεις????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 28-03-11 στις 10:08
  #770  
Παλιά 28-03-11, 11:57
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Καλημερα,ειναι πραγματι πολυ ωραια ταγλυκα του ζαχαροπλαστειου,σκετη τρελα.Ψαχνοντας να βρω μαγια σε επαγγελματικη συσκευασια βρηκα μια αποθηκη που ειχε πρωτες υλες ζαχαροπλαστικης,ολα κρεμες [καραμελα καστανο αμυγδαλου σερανο κ.α.] παντεσπανια παγωτα σε ολες τις γευσεις και δεν θυμαμαι τι αλλο,ολα σε σκονες ετοιμα να αναμιχθουν με νερο και να ειναι ετοιμες.φανταζεσθαι τι και ποσα συντηριτικα και βελτιωτικα εχουν μεσα?Καταναλωση με πολυ μετρο,προσωπικα εχουμε σταματησει να αγοραζουμε γλυκα,και του μικρου του αρεσουν πολυ τα μιλφειγ,του φτιαχνω ομως οταν ευκαιρω.Πρεπει να μαθουμε και να γινει αποψη ζωης να φυτευουμε οτι μας επιτρεπει το σπιτι μας[χθες εβαλα τις πρωτες ντοματες και βλητα,μεγαλωσα το φυτωριο μου] για να καταναλωνουμε καθαρη τροφη,να μαγειρεουμε υγιεινα να κανουμε τα γλυκα μας και μετα οτι αλλο μπορουμε στο θεμα της διατροφης.Καλη σας μερα.
  #771  
Παλιά 29-03-11, 16:33
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράφεις για μέλι δύο κουταλιές κλπ.. , εμένα η γιατρός μου μου είπε πως μπορώ να καταναλώνω γλυκά άφοβα όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος και ότι η ζάχαρη δεν πειράζει... και πράγματι κοπανάω κάτι μπαμπάδες και δεν με πειράζουν καθολου, άσε που είναι και έυκολος τρόπος να βάλω και κιλά.....
Έχω διαβάσει και γω ότι τα γλυκά πρέπει να τα αποφεύγουμε διότι προκαλούν εξάρσεις αλλά η γιατρός μου μου λέει άλλα... δεν ξέρω .... προς το παρόν αποφεύγοντας μόνο όσπρια, φυτικές ίνες και λαχανικά είμαι πολύ καλά δόξα τω θεώ... και αυτά από ότι μου λέει η γιατρός θα τα βάλω σιγά σιγά στη διατροφή μου...
Η πλάκα είναι πως δεν έχει δράσει ακόμη η αζαθιοπρίνη που την παίρνω μόλις 1,5 μήνες (το μόνο φάρμακο), απλά από ότι μου λέει η γιατρός έχω περάσει σε μία ύφεση από μονος μου και λόγω του ότι έκοψα και το τσιγάρο...
Όσον αφορα τον αιματοκρίτη και γω έχω 42 και προχθές που έκανα εξετασεις είχα ΤΚΕ 11 και CRP 0,56.. καλούτσικα (είχα και συνάχι)...
Εσύ τι φάρμακα παίρνεις????
Παιρνω καθε μερα 3 asacol των 800mg και κανω r καθε δυο μηνες,ετσι λεει η αγωγη τουλαχιστον...αυτον τον καιρο παιρνω και λιγοτερα απο 3 καποιες μερες,αλλα τα χαπακια δεν με ''ενοχλουν'' και τοσο,οι τοξικες που εχουνε ειναι σε απειροελαχιστες ποσοτητες...αυτο που με ξενιζει ειναι το re,ενας πραγματικα πολυ καλος γιατρος στη Θεσσαλονικη που ειχαμε επισκεφτει,μας ειπε οτι ειναι πραγματικο ''βομβαρδιστικο'',το ειχα ψυλλιαστει κιολας...μια φορα που το ειχα κανει να φανταστεις,ημουνα σε φαση που απλα καταλαβαινα ας πουμε οτι με γυροφερνει καποια ιωση...και μετα απο μια ωρα αφου τελειωσα,με πονουσανε τα ποδια απιστευτα,δεν μπορουσα να σταθω,και μια αλλη ειχα λοξυγγα για 2 μερες(!)και ευτυχως εφευγε,ή εστω δεν τον καταλαβαινα,μονο οταν κοιμομουνα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-04-11 στις 15:31 Αιτία: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
  #772  
Παλιά 29-03-11, 22:49
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιρνω καθε μερα 3 as**** των 800mg και κανω remicade καθε δυο μηνες,ετσι λεει η αγωγη τουλαχιστον...αυτον τον καιρο παιρνω και λιγοτερα απο 3 καποιες μερες,αλλα τα χαπακια δεν με ''ενοχλουν'' και τοσο,οι τοξικες που εχουνε ειναι σε απειροελαχιστες ποσοτητες...αυτο που με ξενιζει ειναι το re****, ενας πραγματικα πολυ καλος γιατρος στη Θεσσαλονικη που ειχαμε επισκεφτει,μας ειπε οτι ειναι πραγματικο ''βομβαρδιστικο'',το ειχα ψυλλιαστει κιολας...μια φορα που το ειχα κανει να φανταστεις,ημουνα σε φαση που απλα καταλαβαινα ας πουμε οτι με γυροφερνει καποια ιωση...και μετα απο μια ωρα αφου τελειωσα,με πονουσανε τα ποδια απιστευτα,δεν μπορουσα να σταθω,και μια αλλη ειχα λοξυγγα για 2 μερες(!)και ευτυχως εφευγε,ή εστω δεν τον καταλαβαινα,μονο οταν κοιμομουνα...
Σου είπαν οι γιατροί πως οι πόνοι στα πόδια και ο λόξυγγας ήταν από το re**** ή απλά υποθέτεις επειδή (όντως) είναι βαρύ φάρμακο?
Γιατί την έπεσες στο re**** από την αρχή? τα άλλα φάρμακα δεν σε έπιαναν? Αζ***** δοκίμασες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-04-11 στις 15:29 Αιτία: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
  #773  
Παλιά 01-04-11, 11:48
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου είπαν οι γιατροί πως οι πόνοι στα πόδια και ο λόξυγγας ήταν από το remicade ή απλά υποθέτεις επειδή (όντως) είναι βαρύ φάρμακο?
Γιατί την έπεσες στο re**** από την αρχή? τα άλλα φάρμακα δεν σε έπιαναν? Αζαθιοπρίνη δοκίμασες?
Όχι δεν μου το είπαν,αλλά οι ήτανε σίγουρα από το remicade,πραγματικά τόσο πολύ εξάντληση δεν έχω νιώσει ποτέ,ακόμα και μετά από γυμναστική σε τρελούς ρυθμούς,και λόξυγγας δύο μέρες είναι επίσης πάρα πολύ περίεργο...ο συγκεκριμένος γιατρός που με παρακολούθησε θεώρησε οτι έπρεπε να πάμε στο re**** και γενικά το χρησιμοποιεί πολύ,δηλαδή η αμέσως ''ελαφρότερη'' θεραπεία είναι τα χάπια μόνο...την αζαθιοπρίνη και άλλα φάρμακα δεν τα ήξερα καν προτού το ψάξω και ούτε έχω δοκιμάσει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-04-11 στις 15:28 Αιτία: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikos9 για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (01-04-11)
  #774  
Παλιά 01-04-11, 20:07
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν μου το είπαν,αλλά οι ήτανε σίγουρα από το re***,πραγματικά τόσο πολύ εξάντληση δεν έχω νιώσει ποτέ,ακόμα και μετά από γυμναστική σε τρελούς ρυθμούς,και λόξυγγας δύο μέρες είναι επίσης πάρα πολύ περίεργο...ο συγκεκριμένος γιατρός που με παρακολούθησε θεώρησε οτι έπρεπε να πάμε στο rem*** και γενικά το χρησιμοποιεί πολύ,δηλαδή η αμέσως ''ελαφρότερη'' θεραπεία είναι τα χάπια μόνο...την αζαθιοπρίνη και άλλα φάρμακα δεν τα ήξερα καν προτού το ψάξω και ούτε έχω δοκιμάσει
Όχι ότι και η αζαθιοπρίνη είναι λιγότερο βαρύ φάρμακο αλλά τουλάχιστον δεν έχει τέτοιες παρενέργειες όπως αδυναμία κλπ... φυσικά έχει άλλα που ούτε θέλω να σκέφτομαι αλλά ok...
Εμένα η γιατρός μου μου είπε πως θα παμε στους βιολογικούς παράγοντες (rem****) μόνο αν τα πράγματα πάνε πολύ χειρότερα....
προς το παρόν είμαι ok, ξεκίνησα και γυμναστήριο ξανά και τρώω σαν ζώο (από μερέντες μέχρι λουκάνικα και τηγανητά αυγά, πλην λαχανικών και φρούτων προς το παρόν) για να βάλω κάποια κιλά. Και να σκεφτεί κανείς ότι η αζαθιοπρίνη δεν έχει δράσει ακόμη από ότι μου λέει η γιατρός... Είδομεν, για τώρα νιώθω ευλογημένος που είμαι καλά...
για το μελλον βλέπουμε....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-04-11 στις 15:27 Αιτία: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΦΑΡΜΑΚΩΝ
  #775  
Παλιά 06-04-11, 15:08
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ότι και η αζαθιοπρίνη είναι λιγότερο βαρύ φάρμακο αλλά τουλάχιστον δεν έχει τέτοιες παρενέργειες όπως αδυναμία κλπ... φυσικά έχει άλλα που ούτε θέλω να σκέφτομαι αλλά ok...
Εμένα η γιατρός μου μου είπε πως θα παμε στους βιολογικούς παράγοντες (remi***) μόνο αν τα πράγματα πάνε πολύ χειρότερα....
προς το παρόν είμαι ok, ξεκίνησα και γυμναστήριο ξανά και τρώω σαν ζώο (από μερέντες μέχρι λουκάνικα και τηγανητά αυγά, πλην λαχανικών και φρούτων προς το παρόν) για να βάλω κάποια κιλά. Και να σκεφτεί κανείς ότι η αζαθι*** δεν έχει δράσει ακόμη από ότι μου λέει η γιατρός... Είδομεν, για τώρα νιώθω ευλογημένος που είμαι καλά...
για το μελλον βλέπουμε....
Ο γιατρός που είχαμε επισκεφτεί περυσι τέτοια εποχή στη Θεσσαλονίκη μας είπε πως υπάρχουν δύο τακτικές,ή το αντιμετωπίζεις επιθετικά(βιολογικοί παράγοντες) είτε αμυντικά(asa***,salo*** κλπ κλπ) και είναι καθαρά στο γιατρό τι τακτική θα ακολουθήσει,ορισμένοι λένε πως οι βιολογικοί παράγοντες είναι ρίσκο και δεν χρειάζονται εκτός σοβαρών περιπτώσεων,ενώ άλλοι τους ξεκινάνε και από πιο νωρίς...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-04-11 στις 15:26 Αιτία: Απόκρυψη φαρμάκων - Απαγορεύεται η αναφορά σε φάρμακα
  #776  
Παλιά 06-04-11, 15:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Κατανοώ απόλυτα την ανάγκη επικοινωνίας που έχετε όλοι οι ασθενείς με το Crohn.

Γνωρίζω πάρα πολύ καλά την όλη ταλαιπωρία, θέλω όμως να σας παρακαλέσω, αν θέλετε να πείτε τα ονόματα των φαρμάκων σας, να το κάνετε με προσωπικό μήνυμα.

Βλέπετε και εδώ, μπορείτε να δείτε ένα μήνυμα, από κάποιον που δεν είναι καθόλου ασθενής, αλλά θα θέλει να περάσει ένα φάρμακο, σαν το καλύτερο.

Για την δικιά σας ασφάλεια, εκφράζω θερμή παράκληση, μην αναφέρετε τα φάρμακα σας. Για κάθε ασθενή, ο μόνος αρμόδιος να σας πει πιο φάρμακο θα πάρετε, είναι μόνο ο γιατρός σας.

(Δεν είμαι γιατρός ε
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (06-04-11)
  #777  
Παλιά 06-04-11, 18:23
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατανοώ απόλυτα την ανάγκη επικοινωνίας που έχετε όλοι οι ασθενείς με το Crohn.

Γνωρίζω πάρα πολύ καλά την όλη ταλαιπωρία, θέλω όμως να σας παρακαλέσω, αν θέλετε να πείτε τα ονόματα των φαρμάκων σας, να το κάνετε με προσωπικό μήνυμα.

Βλέπετε και εδώ, μπορείτε να δείτε ένα μήνυμα, από κάποιον που δεν είναι καθόλου ασθενής, αλλά θα θέλει να περάσει ένα φάρμακο, σαν το καλύτερο.

Για την δικιά σας ασφάλεια, εκφράζω θερμή παράκληση, μην αναφέρετε τα φάρμακα σας. Για κάθε ασθενή, ο μόνος αρμόδιος να σας πει πιο φάρμακο θα πάρετε, είναι μόνο ο γιατρός σας.

(Δεν είμαι γιατρός ε
Κατανοώ τη θέση σου ως admin αλλά πρέπει και συ να καταλάβεις την ανάγκη ενός ασθενή να επικοινωνεί ταυτόχρονα με όσο το δυνατόν περισσότερους ανθρώπους με το δικό του πρόβλημα προκειμένου να ανταλλάξει απόψεις για φάρμακα, θεραπείες, ψυχολογική υποστήριξη κλπ...
Καταφεύγοντας σε pm είναι πολύ πιθανόν να μην διαβαστούν μηνύματα από τους πολλούς συμformίτες που ενδεχομένως να αποδειχθούν πολύ χρήσιμα ακόμη και σε επίπεδο ανταλλαγής απόψεων για φάρμακα...
Νομίζω πως η αγωνιώδης πολλές φορές επικοινωνία ασθενών σε ένα forum δεν μπορεί να μην περιλαμβάνει την ανταλλαγή απόψεων για τα χρησιμοποιούμενα "μέσα" θεραπείας δηλαδή τα φάρμακα...
Αλλιώς ποιος ο λόγος ύπαρξης??
  #778  
Παλιά 06-04-11, 18:26
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο γιατρός που είχαμε επισκεφτεί περυσι τέτοια εποχή στη Θεσσαλονίκη μας είπε πως υπάρχουν δύο τακτικές,ή το αντιμετωπίζεις επιθετικά(βιολογικοί παράγοντες) είτε αμυντικά(asa***,salo*** κλπ κλπ) και είναι καθαρά στο γιατρό τι τακτική θα ακολουθήσει,ορισμένοι λένε πως οι βιολογικοί παράγοντες είναι ρίσκο και δεν χρειάζονται εκτός σοβαρών περιπτώσεων,ενώ άλλοι τους ξεκινάνε και από πιο νωρίς...
Η αζα...... δεν είναι ήπιο φάρμακο, είναι ανοσοκατασταλτικό ενώ τα βιολογικά είναι ανοσοτροποποιητικά... Όλα αυτά ανήκουν στην επιθετική τακτική, θέλω να πως πως δεν είναι απλά salo....κλπ.. απλά η αζα.... δεν έχει παρεπόμενα όπως κούραση κλπ..
Όταν παίρνεις remi.... πρέπει να κάνεις τακτικές αιματολογικές εξετάσες όπως με την aza..., ή άλλες εξετάσεις?
Η διαδικασία λήψης του φαρμάκου είναι δύσκολη? επώδυνη? πόση ώρα κρατάει??
Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 06-04-11 στις 18:55
  #779  
Παλιά 06-04-11, 19:11
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Καλησπερα.Οταν το πηρε ο γιος μου ηταν μικρη η δοση βεβαια γιατι ηταν μεχρι 15χρονων και πολυ λιγα κιλα,μας επαιρνε 1,5ωρα περιπου,κατα την διαρκεια δεν ειχε κανενα προβλημα και οπως εχω γραψει παλαιωτερα ανυπομονουσε να παει σπιτι και να βγει στον πεζοδρομο για παιχνιδι.Καλο βραδυ.
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamaka για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (06-04-11)
  #780  
Παλιά 09-04-11, 16:59
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αζα...... δεν είναι ήπιο φάρμακο, είναι ανοσοκατασταλτικό ενώ τα βιολογικά είναι ανοσοτροποποιητικά... Όλα αυτά ανήκουν στην επιθετική τακτική, θέλω να πως πως δεν είναι απλά salo....κλπ.. απλά η αζα.... δεν έχει παρεπόμενα όπως κούραση κλπ..
Όταν παίρνεις remi.... πρέπει να κάνεις τακτικές αιματολογικές εξετάσες όπως με την aza..., ή άλλες εξετάσεις?
Η διαδικασία λήψης του φαρμάκου είναι δύσκολη? επώδυνη? πόση ώρα κρατάει??
Ευχαριστώ
Και οι βιολογικοί παράγοντες είναι ανοσοκατασταλτικό νομίζω...όταν είναι να το πάρω,κάνω και αιματολογικές εναλλάξ,δηλαδή μια φορά κάνω και μια όχι,όσο για τη διαδικασία,είναι με ορό και κάνει γύρω στις τρεισημιση ωρες,δεν είναι επώδυνη,αλλά μετά μπορεί να συμβούν διάφορα περίεργα,όπως με το λόξυγγα και τους πόνους στα πόδια που είχα ξαναγράψει...
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.