Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #721  
Παλιά 11-03-11, 20:00
giannos Ο χρήστης giannos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-03-11 01:20
καλησπερα σε ολους!!!!!!!τυχαια χαζευα στο ιντερνετ πληροφοριες για την αζαθιοπρινη γιατι εδω και πολυ καιρο εχει εξαφανιστει απο τα φαρμακεια και την κυριακη μου τελειωνει και το τελευταιο χαπι!!!!!!ετσι λοιπον ειδα το φορουμ και εγινα μελος
ειμαι με διαγνωση της νοσου κρον εδω και 3 χρονια.ξεκινησα με budenofalk την ηπια κορτιζονη α΄λλα τελικα δε με επιασε..συνεχισα με αζαθιοπρινη και μεχρι σημερα σε συνδυασμο με salofalk granu sticks 1000mg θεωρω οτι ειμαι καλα.δεν ειχα ποτε πονο αυτα τα χρονια και τυχαια εκανα εξετασεις για αιμορρο'ιδες,γιατι ειχα βλεννη...ετσι ανακαλυψα με μια κολονοσκοπιση τη νοσο...δεν ξερω αν ειμαι απο τους τυχερους η αν τελικα η νοσος δουλεψει υπουλα αλλα δοξα τω θεω ως τωρα ειμαι καλα...το θετικο στην ιστορια ειναι οτι μεσα απο ενα αλλο site βρηκα μια κοπελα που μου ειπε για την εισαγωγη στα ΑΕΙ χωρις εξετασεις και -αν και 32 χρονων και ηδη νοσηλευτης στο δημοσιο εδω και 12 χρονια!!!- πηρα την αποφαση και εκανα τη διαδικασια εισαγωγης και ειμαι φοιτητης ετων 32 στην αγγλικη φιλολογια!!!ποιο ειναι λοιπον το σημειο που θελω να καταληξω????ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΕ ΤΗ ΝΟΣΟ ΠΑΡΕΑ...ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ!!!ΝΑ ΓΕΥΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΗ!!!ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟΧΟΥΣ!!ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!
απο τη στιγμη που γεμισα το κεφαλι μου με ενα σωρο δραστηριοτητες-γιατι στην αρχη ειχα πεσει ψυχολογικα και κλειστηκα στον εαυτο μου με μια τηλεοραση στη ζωη μονο!-ενιωσα διαφορετικα!!δεν υπαρχει πλεον χωρος για ασχημες σκεψεις μεσα μου!!!!!!
αυτη ειναι η δικη μου συμβουλη!!!και σιγουρα ολοι μπορουμε να το κανουμε πραξη!!!παρετε τη ζωη στα χερια σας και καντε οτι εσεις πραγματικα θελετε!!!
ΜΠΟΡΕΙΤΕ!!!!!!!!!!!!!
να ειμαστε ολοι καλα!!!!!!!!!!!!!!
The Following 2 Users Say Thank You to giannos For This Useful Post:
mamanicks (12-03-11), sofia1981 (12-03-11)
  #722  
Παλιά 11-03-11, 22:50
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα γιαννο τι εννοεις εισαγωγη στα αει χωρις εξετασεις?λογο της νοσου?μπορεις να μας δοσεις περισσοτερες πληροφοριες?γνωριζεις αν εχουμε αλλα δικαιοματα οσοι εχουμε crohn?
greg σε τι ηλικια χειρουργιθηκες και ποσα χρονια ειχες τι νοσο μεχρι να χειρουργιθει?καθε φορα που παω να κανω μια ακομα αγνωστη για μενα εξεταση λεω υπαρχει και χειροτερη?αλλα οσο περναει ο καιρος παω απο τη μια ποιο δυσκολη στην αλλη την δυσκολοτερη και το ιδιο ισχυει και με τισ θεραπειες....μεχρι στιγνεις εχω νοσιλευτει 3 φορες και εχω την νοσο μολις 2 χρονια...αλλα τελικα καταληγω στο συμπερασμα οτι το χειρουργιο για την αφαιρεση τμητατος του εντερου ειναι το χειροτερο(ΝΟΜΙΖΩ) γιατι δεν ξες αυριο μεθαυριο τι θα γινει τι φαρμακα θα βγουν γιατι εχει ενα χρονο σχεδον που αρχισαν να βγαινουν τα υποδορια βιολογικα και που ξες μπορει να βγει μεθαυριο η ΘΕΡΑΠΕΙΑ .μπορει να με θεωρειται ονειροπολα αλλα μονο ετσι μπορω τουλαχιστον εγω να μην πεσω στα ψυχοφαρμακα και σαλταρω τελιοσ για κολοτυχη μου.

τα λεμε συντομα
  #723  
Παλιά 12-03-11, 22:30
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα γιαννο τι εννοεις εισαγωγη στα αει χωρις εξετασεις?λογο της νοσου?μπορεις να μας δοσεις περισσοτερες πληροφοριες?γνωριζεις αν εχουμε αλλα δικαιοματα οσοι εχουμε crohn?
greg σε τι ηλικια χειρουργιθηκες και ποσα χρονια ειχες τι νοσο μεχρι να χειρουργιθει?καθε φορα που παω να κανω μια ακομα αγνωστη για μενα εξεταση λεω υπαρχει και χειροτερη?αλλα οσο περναει ο καιρος παω απο τη μια ποιο δυσκολη στην αλλη την δυσκολοτερη και το ιδιο ισχυει και με τισ θεραπειες....μεχρι στιγνεις εχω νοσιλευτει 3 φορες και εχω την νοσο μολις 2 χρονια...αλλα τελικα καταληγω στο συμπερασμα οτι το χειρουργιο για την αφαιρεση τμητατος του εντερου ειναι το χειροτερο(ΝΟΜΙΖΩ) γιατι δεν ξες αυριο μεθαυριο τι θα γινει τι φαρμακα θα βγουν γιατι εχει ενα χρονο σχεδον που αρχισαν να βγαινουν τα υποδορια βιολογικα και που ξες μπορει να βγει μεθαυριο η ΘΕΡΑΠΕΙΑ .μπορει να με θεωρειται ονειροπολα αλλα μονο ετσι μπορω τουλαχιστον εγω να μην πεσω στα ψυχοφαρμακα και σαλταρω τελιοσ για κολοτυχη μου.

τα λεμε συντομα
Γιατί χρειάστηκε να νοσηλευτείς? Πόσο κράτησε η κάθε νοσηλεία σου και τι περιελάμβανε (θεραπείες, εξετάσεις κλπ..)?
Εγώ είμαι με διάρροιες εδώ και 1 χρόνο, διαγνώστηκα πριν 1,5 μήνα και είχα συμπτώματα στα οποία δεν έδινα σημασία εδώ και 5 χρόνια τουλάχιστον, έχω μπει στην aza εδώ και 1,5 μήνα και περιμένω να ενεργήσει... δεν παίρνω άλλο φάρμακο αλλά τ.g. είμαι καλά (χωρίς διάρροιες και σοβαρούς πόνους) εδώ και κάποιες βδομάδες και ευελπιστώ ότι και με την επίδραση της aza θα βάλω και κανένα κιλό απ' αυτά που έχασα.... φυσικά έχω κόψει τελείως το τσιγάρο, τα ποτά (ακόμη και τις μπύρες), τα αναψυκτικά, τα φρούτα, τα γλυκά (το πρωί δοκίμασα μαρμελάδα και με χάλασε, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο), αλλά αυτό που με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση είναι να κοιμάμαι ήσυχα, να μην πονάω, να μην έχω διάρροιες και να ελπίζω για το μέλλον.... Σημαντικό είναι επίσης και το άγχος.. εγώ είμαι 42 ετών και κατάφερα όλον αυτόν τον καιρό να αλλάξω κάπως τον τρόπο που βλέπω τα πράγματα με τη δουλειά (λογιστής), με τις υποχρεώσεις μου προς τον περίγυρό μου κλπ.. γενικά έχω κατεβάσει κατά πολύ τους ρυθμούς μου και το μόνο που με ενδιαφέρει πλέον είναι η οικογένειά μου...
Συνεχίζω να έχω κρίσεις του τύπου "γιατί σε εμένα" αλλά τείνουν να μειώνονται σιγά σιγά... συνηδειτοποιώ πως ότι και να γίνει η ασθένειά μου δεν είναι κακοήθης και εν κατακλείδι δεν θα μου απαγορεύσει να είμαι παρόν στις μελλοντικές χαρές της οικογένειάς μου... όσο κι αν η αρρώστια μου δείξει το άσχημο προσωπό της....
hold on guys
  #724  
Παλιά 13-03-11, 18:09
O KRHTIKOS Ο χρήστης O KRHTIKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-11 19:46
Γειά σας
Μου διέγνωσαν τη νόσο του Crohn πριν απο ένα μήνα. Είχα πυρετό, υπνηλία, κόπωση και έντονο τυμπανισμό. Μετά τη διάγνωση παίρνω το mezavant ( χάπι) εδώ και 20 μέρες. Μου πέρασαν οι πόνοι στην κοιλιά και ο τυμπανισμός αλλά έχω ακόμα έντονη κόπωση και υπνηλία και αραιά πυρετό. Επίσης έχω χάσει περίπου 8 κιλά σε 3,5 μήνες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτά είναι φυσιολογικές συνέπειες της ασθένειας. Θα σταματήσουν και πότε ? ιδιαίτερα το αίσθημα κόπωσης που με έχει καταβάλλει. Έχει δοκιμάσει κανεις το αντίστοιχο φάρμακο? Διάβασα οτι υπάρχουν εξάρσεις της ασθένειας στους περισσότερους απο εσάς. Κάθε πότε εμφανίζονται? Είναι έντονα τα συμπτώματα και πόσο περίπου μπορεί να κρατήσουν? Σχετικά με το φαγητό πρέπει να αποφεύγω κάτι ιδιαίτερα?
Επίσης έχω πολλους παλμούς ( όταν πέρνω την πιεσή μου) μπορεί να οφείλεται στη νόσο? Ξέρω οτι ρωτάω πολλά αλλά είμαι νέος στο κλαμπ και έχω άγνοια και φόβο. Έχετε να μου συστήσετε κάποιο καλό γιατρό στην Αθήνα?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
  #725  
Παλιά 13-03-11, 18:22
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Καλησπερα.Χαιρομαι με αυτα που ειπες,γιατι μεχρι τωρα σε εβλεπα διαφορετικα.Αποψη ζωης για εμενα ειναι να ζουμε οσο πιο καλα μπορουμε, να χαιρομαστε και τις πιο απλες καθημερινες στιγμες[ενα φιλι απο τον,την συντροφο μας,ενα παιχνιδι με τα παιδια μας,τις στιγμες χαλαρωσεις αφου εχουμε βαλει τα παιδια για υπνο]Να ψαχνομαστε οχι ομως με αγχος.Αν σε πειραζουν τα φρουτα πιθανον να σε πειραζει και η μαρμελαδα και ειδικα η αγοραστη.Φτιαξτε μαρμελαδα στο σπιτι μονο με φρουτα και ζαχαρη ευκολη ειναι.Αυτο που πρεπει να μην χρησιμοποιητε ειναι η σαλτσα ντοματας του εμποριου.Αν υπαρχει καποιος που να ξερει διευκολυνσεις η παροχες σε ατομα με κρον ας μας διαφωτισει παρακαλω.Το μονο που ξερω ειναι το επιδομα της προνοιας για ατομα που δεν εχουν εισοδημα.Αν μπεις sophiaf ενημερωσε μας για την κορη σου.Καλη σας μερα.
  #726  
Παλιά 13-03-11, 19:02
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
[QUOTE=O KRHTIKOS;462646]Γειά σας
Μου διέγνωσαν τη νόσο του Crohn πριν απο ένα μήνα. Είχα πυρετό, υπνηλία, κόπωση και έντονο τυμπανισμό. Μετά τη διάγνωση παίρνω το mezavant ( χάπι) εδώ και 20 μέρες. Μου πέρασαν οι πόνοι στην κοιλιά και ο τυμπανισμός αλλά έχω ακόμα έντονη κόπωση και υπνηλία και αραιά πυρετό. Επίσης έχω χάσει περίπου 8 κιλά σε 3,5 μήνες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτά είναι φυσιολογικές συνέπειες της ασθένειας. Θα σταματήσουν και πότε ? ιδιαίτερα το αίσθημα κόπωσης που με έχει καταβάλλει. Έχει δοκιμάσει κανεις το αντίστοιχο φάρμακο? Διάβασα οτι υπάρχουν εξάρσεις της ασθένειας στους περισσότερους απο εσάς. Κάθε πότε εμφανίζονται? Είναι έντονα τα συμπτώματα και πόσο περίπου μπορεί να κρατήσουν? Σχετικά με το φαγητό πρέπει να αποφεύγω κάτι ιδιαίτερα?
Επίσης έχω πολλους παλμούς ( όταν πέρνω την πιεσή μου) μπορεί να οφείλεται στη νόσο? Ξέρω οτι ρωτάω πολλά αλλά είμαι νέος στο κλαμπ και έχω άγνοια και φόβο. Έχετε να μου συστήσετε κάποιο καλό γιατρό στην Αθήνα?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.[/QUOT Καλησπερα και παλι.Θυμαμαι τον γιο μου να ξυπναει στις 8 το πρωι να παιζει με τα αυτοκινητακια του ξαπλωμενος στο πατωμα,να κοιμαται το μεσιμερι για 3 ωρες το λιγοτερο και το βραδυ απο τις 9.30.Μολις εκλεινε τα ματια του ειχε ενα ροχαλητο που γκρεμιζε σπιτια μεχρι 7χρονων.Αυτο το μεταφραζω τωρα σαν κουραση και υπνηλια.Αυτα που του απαγορευσε ο γιατρος ειναι ξηροι καρποι μπαχαρικα,αναψυκτικα,χυμοι συσκευασμενοι μουσταρδα,κετσαπ,ολα του περιπτερου[καραμελες τσιχλες γαριδακια σοκολατες,πατατακια κ.α.]μπισκοτα οτι εχει σοκολατα κακαο,τηγανιτα επιτρεπονται μονο οταν ειναι τηγανισμενα σε αχρησιμοποιητο λαδι, η πρωτη τηγανια το πολυ η δευτερη τηγανια.Σαλτσα μονο απο ντοματα οχι του εμποριου.Λαδι βαζουμε στο τελος του φαγητου αφου σβησουμε το ματι και φυσικα δεν τσιγαριζουμε.Αποφευγουμε οτι εχει συντηριτικα φτιαχνουμε οτι μπορουνε στο σπιτι.Κανω μαρμελαδες,, παγωτο,φτιαχνω σαλτσα το καλοκαιρι για ολη την χρονια,λουκανικα,γυρο για σουβλακια.χυλοπιτες,φιδε,τ αχανα,αποξηραινω λαχανικα φτιαχνω κατι σαν κυβους λαχανικων σε σκονη,αναζητω προιοντα πιο αγνα,απο προπερσι φυτευω στον κηπο μου.Μην σε αγχωνω αυτο ειναι τροπος ζωης,δεν μου παιρνει πανω απο 1-2μερες για το καθενα,ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.
  #727  
Παλιά 13-03-11, 19:17
O KRHTIKOS Ο χρήστης O KRHTIKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-11 19:46
Ευχαριστώ πολύ. έχεις να μου προτείνεις κανένα καλό γιατρό στην Αθήνα, γιατί την διάγνωση την έκανα στην Κρήτη αλλά χρειάζομαι και κάποιον στην Αθήνα γιατί ζώ και έδώ ενα μεγάλο μέρος του χρόνου.
  #728  
Παλιά 13-03-11, 20:00
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Αρχική Δημοσίευση από O KRHTIKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ. έχεις να μου προτείνεις κανένα καλό γιατρό στην Αθήνα, γιατί την διάγνωση την έκανα στην Κρήτη αλλά χρειάζομαι και κάποιον στην Αθήνα γιατί ζώ και έδώ ενα μεγάλο μέρος του χρόνου.
Οχι δεν εχω καποιον γιατρο,τον γιο μου τον βλεπει ακομη ο παιδιατρος γαστρεντερολογος.Ψαχνω και εγω ενα γιατρο για μεγαλους σε δημοσιο νοσοκομειο για τις βεβαιωσεις που χρειαζομαστε κατα καιρους
  #729  
Παλιά 13-03-11, 20:23
O KRHTIKOS Ο χρήστης O KRHTIKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-11 19:46
Στο internet διάβασα για τον ΣΠΥΡΟ ΛΑΔΑ είναι στο ΛΑΙΚΟ στην Α παθολογική ( είναι διευθυντής) και καθηγητής στο πανεπιστήμιο Αθηνών ( ΙΑΤΡΙΚΗ) στο τμήμα γαστρεντερολογίας. Σκέφτομαι να πάω. Μπορείσ να δοκιμάσεις και εσύ. Ευχομαι να πάνε όλα καλά με το γιό σου. Εγώ προσπαθώ να προσαρμοστώ με τα νέα δεδομένα. Ελπίζω να τα καταφέρω.
  #730  
Παλιά 13-03-11, 20:37
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Αρχική Δημοσίευση από O KRHTIKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο internet διάβασα για τον ΣΠΥΡΟ ΛΑΔΑ είναι στο ΛΑΙΚΟ στην Α παθολογική ( είναι διευθυντής) και καθηγητής στο πανεπιστήμιο Αθηνών ( ΙΑΤΡΙΚΗ) στο τμήμα γαστρεντερολογίας. Σκέφτομαι να πάω. Μπορείσ να δοκιμάσεις και εσύ. Ευχομαι να πάνε όλα καλά με το γιό σου. Εγώ προσπαθώ να προσαρμοστώ με τα νέα δεδομένα. Ελπίζω να τα καταφέρω.
Και για εσενα καλα θα πανε.Ο γιος μου ειναι 20 χρονων,ειναι καλα,προσεχει απο μικρος τοσο πολυ που δεν μπορει νατο φανταστεις,και χαιρεται την ζωη του και μαζι του και εγω.Καλη σου νυχτα.
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamaka για αυτό το μήνυμα:
Stamatina (16-12-12)
  #731  
Παλιά 13-03-11, 21:21
qwerty86 Ο χρήστης qwerty86 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-11 21:21
Καλησπέρα σε όλους. Ονομάζομαι Παναγιώτης και η μητέρα μου πάσχει από τη νόσο. Είναι εδώ και ένα μήνα νοσηλευόμενη στο νοσοκομείο και τις τελευταίες 2 βδομάδες τρέφεται παρεντερικά. Δυστυχώς οι θεραπείες των ιατρών δεν δείχνουν κάποια αποτελέσματα.. λένε ότι και για αυτούς είναι σπάνιο, η νόσος να είναι τόσο ανθεκτική. Οι διάρροιες είναι συνεχείς με κάποια μείωση, αλλά έχουν ξεκινήσει και πόνοι στο στομάχι με εμετούς.. Θα ήθελα κάποια συμβουλή για το πού να στραφούμε για 2η γνώμη..
  #732  
Παλιά 14-03-11, 11:58
giannos Ο χρήστης giannos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-03-11 01:20
σας παραθετω ολους να δειτε το site που θα σας βοηθησει αν εχετε ορεξη για δουλεια και διαβασμα να μπειτε χωρις εξετασεις εσεις η καποιος δικος σας με χρονια νοσηματα-και ν. κρον-σε οποιο πανεπιστημιο η τει επιθυμειτε!!!και χωρις εξετασεις πανελλαδικες...εφοσον ο νομος του κρατους μας το επιτρεπει...και το κρυβει παραλληλα....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΜΕ????εγω ειμαι ηδη στην αγγλικη φιλολογια,απλα για να κραταω το μυαλο μου ζωντανο!!!καλη επιτυχια σε ολους...οι ανακοινωσεις βγαινουν καθε σεπτεμβρη,,χαζεψτε το site και αν το αποφασισετε καλη δυναμη!!!http://www.minedu.gov.gr/index.php?o...id=144&lang=el
  #733  
Παλιά 14-03-11, 12:00
giannos Ο χρήστης giannos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-03-11 01:20
επισης μολις προσεξα οτι ειναι μεχρι αυριο ενω στη δικη μου προκυρηξη παλαιοτερα ηταν Νοεμβριο....αλλα παντα παιρνει παραταση...οποτε τρεξτε να προλαβετε!!!!!!!
  #734  
Παλιά 14-03-11, 12:35
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ρε παιδιά τόσο σοβαρή είναι πράγματι η ασθένειά μας για να συμπεριλαβάνεται στις διατάξεις του άρθρ. 35 του Ν. 3794/2009?:


Ν 3794/2009
Ρύθμιση θεμάτων του πανεπιστημιακού και τεχνολογικού τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης και άλλες διατάξεις.
Άρθρο 35
Εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ατόμων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις

1. Οι υποψήφιοι των παρακάτω αναφερόμενων κατηγοριών εισάγονται χωρίς εξετάσεις στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.) Πανεπιστημιακής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης πλην του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών της Α.Σ.Κ.Τ. Αθήνας και των Τμημάτων Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών των Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης και Δυτικής Μακεδονίας καθ` υπέρβαση του αριθμού εισακτέων σε ποσοστό 5% εφόσον είναι κάτοχοι τίτλου απόλυσης από Λύκειο ή αντίστοιχο Σχολείο της ημεδαπής ή αλλοδαπής: τυφλοί, με μειωμένη οπτική οξύτητα (με ποσοστό αναπηρίας άνω του 85%), κωφοί, κωφάλαλοι, πάσχοντες από μεσογειακή, δρεπανοκυτταρική ή μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία, πάσχοντες από συγγενή υδροκεφαλία με μόνιμη τεχνητή παροχέτευση του εγκεφαλονωτιαίου υγρού (shunt), συνοδευόμενη και από άλλες διαμαρτίες, όπως αραχνοειδής κύστη με φαινόμενα επιληπτικής κρίσης, πάσχοντες από μυϊκή δυστροφία Duchenne, από βαριά αγγειακή δυσπλασία του εγκεφαλικού στελέχους, από κακοήθεις νεοπλασίες (λευχαιμίες, λεμφώματα, συμπαγείς όγκους), από το σύνδρομο του Bund Chiari, από τη νόσο του Fabry, από βαριά ινοκυστική νόσο (παγκρέατος, πνευμόνων), από σκλήρυνση κατά πλάκας, από βαριά μυασθένεια θεραπευτικώς αντιμετωπιζόμενη με φαρμακευτική αγωγή, νεφροπαθείς που υποβάλλονται σε αιμοκάθαρση, πάσχοντες από συγγενική αιμορραγική διάθεση - αιμορροφιλίες και υποβαλλόμενοι σε θεραπεία με παράγοντες πήξεως, υποβληθέντες σε μεταμόσχευση μυελού των οστών ή μεταμόσχευση κερατοειδούς χιτώνος, καρδιάς, ήπατος, πνευμόνων, νεφρού, παγκρέατος, λεπτού εντέρου, πάσχοντες από ινσουλινοεξαρτώμενο νεανικό διαβήτη τύπου 1, πάσχοντες από σύνδρομο Evans, πολυμεταγγιζόμενοι πάσχοντες από μεσογειακή αναιμία, με κινητικά προβλήματα οφειλόμενα σε αναπηρία άνω του 67%, πάσχοντες από φαινυλκετονουρία, από συγγενή θρομβοφιλία και υποβάλλονται σε θεραπεία αντιπηκτικής αγωγής δια βίου, από αρρυθμογόνο δυσπλασία δεξιάς κοιλίας με εμφυτευμένο απινιδωτή, καθώς και από τη νόσο Gaucher, πάσχοντες από συμπλοκές συγγενείς καρδιοπάθειες χειρουργηθείσες ή μη με πνευμονική υπέρταση άνω των 50mm Hg, από μονήρη κοιλία, από κοινό αρτηριακό κορμό, από παθήσεις του μυοκαρδίου οποιασδήποτε φύσης που προκαλούν μόνιμη διαταραχή της λειτουργίας της καρδιάς (κλάσμα εξώθησης<35%), από υπερτροφικού τύπου μυοκαρδιοπάθεια, από πρωτοπαθή πνευμονική υπέρταση, από σοβαρή πνευμονική ίνωση οποιασδήποτε αιτιολογίας, από το σύνδρομο Brugada, από ιδιοπαθή κοιλιακή ταχυκαρδία με τοποθέτηση απινιδωτή, πάσχοντες από γλυκογονιάσεις, από κίρρωση ήπατος, από πυλαία υπέρταση λόγω υποπλασίας πυλαίας φλέβας, πάσχοντες από τη νόσο του Crohn, πάσχοντες από τη νόσο Wilson, από το σύνδρομο πολλαπλής νευρινωμάτωσης (Recklinchausen), από πολλαπλούν μυέλωμα, από χρόνια σαρκοείδωση (μορφές μεγάλης βαρύτητας με πνευμονική εντόπιση), από αυτοάνοση ηπατίτιδα, από τραυματική απώλεια και των δυο όρχεων ή αμφίπλευρη ορχεκτομή, υποβληθέντες σε λαρυγγεκτομή ολική, από κρανιοφαρυγγίωμα του εγκεφάλου, καθώς και από διάσπαρτο ερυθυματώδη λύκο ή σκληροδερμία με προσβολή των πνευμόνων (πνευμονική ίνωση, πνευμονική αγγειίτιδα), ή των νεφρών (κρεατινίνη ορού >3 ή clearance κρεατινίνης <4) ή της καρδιάς (ενδοκαρδίτιδα, μυοκαρδίτιδα) και οι υποβληθέντες σε ολική ή μερική κολεκτομή.


Τι ασθένειες είναι αυτες ρε παιδιά? Οι περισσότερες είναι θανατηφόρες.... ότι χειρότερο κυκλοφορεί στην πιάτσα.... πως μπορεί να είναι κανείς αισιόδοξος διαβάζοντας ότι έχει κάτι που συμπεριλαβάνεται από άποψη σοβαρότητας με όλες αυτές τις ασθένειες??
Gianno μου άνοιξες την καρδιά....



2. Οι πάσχοντες από τις αναφερόμενες παθήσεις δεν εισάγονται σε Τμήματα στα οποία λόγω της φύσης της επιστήμης είναι δυσχερής γι` αυτούς η παρακολούθηση σύμφωνα με αιτιολογημένη απόφαση του τμήματος, που εγκρίνεται από τη σύγκλητο και ανακοινώνεται πριν από την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους για το οποίο γίνεται η επιλογή. Ειδικά για το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010 οι σχετικές αποφάσεις πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί έως 30 Σεπτεμβρίου 2009.

3. Σε περίπτωση που ο αριθμός των αιτήσεων για κάθε Τμήμα είναι μεγαλύτερος από τον αριθμό των θέσεων που αντιστοιχούν στο ποσοστό 5%, η εισαγωγή γίνεται με κριτήριο το μέσο γενικό βαθμό απόλυσης από το Λύκειο κατά φθίνουσα σειρά βαθμολογίας. Σε περίπτωση ισοβαθμίας προηγούνται οι υποψήφιοι που έχουν προγενέστερη σειρά προτίμησης και σε περίπτωση ίδιας προτίμησης για το συγκεκριμένο τμήμα προηγούνται οι μεγαλύτεροι σε ηλικία με βάση το έτος γέννησης τους. Αν ταυτίζεται και το έτος γέννησης εισάγονται ως υπεράριθμοι.

4. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζονται τα δικαιολογητικά, ο τόπος, ο χρόνος και τρόπος υποβολής τους, τα αναγκαία συλλογικά όργανα για τον έλεγχο των δικαιολογητικών και την έκδοση των αποτελεσμάτων εισαγωγής και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια που είναι απαραίτητη για την ολοκλήρωση της διαδικασίας επιλογής και εγγραφής των εισαγομένων στα Α.Ε.Ι.. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, η οποία εκδίδεται μετά από εισήγηση του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕΣΥ), καθορίζονται ειδικότερα τα όργανα, ο τρόπος και η διαδικασία διαπίστωσης της πάθησης που δικαιολογεί, κατά περίπτωση, την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και κάθε άλλο σχετικό θέμα. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Παιδείας και θρησκευμάτων ορίζεται η αποζημίωση των μελών των αναγκαίων συλλογικών οργάνων.

5. Μετά τη δημοσίευση του παρόντος καταργούνται οι διατάξεις του πρώτου εδαφίου της περίπτωσης ζ` της παραγράφου 1 του άρθρου 3 του ν. 1351/1983, όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο VII του άρθρου 46 του ν. 1946/1991 και του άρθρου 12 του ν. 2640/1998 και της παραγράφου 8 του άρθρου 6 του ν. 3027/2002 (ΦΕΚ 152 Α).

6. Όπου στο ν. 3282/2004 γίνεται αναφορά στο άρθρο 12 του ν. 2640/1998, νοείται εφεξής το παρόν άρθρο.


Άρθρο 37
Μετακινήσεις μαθητών ΑμεΑ

Η παράγραφος 6 του άρθρου 8 του ν. 3699/2008 (ΦΕΚ 199 Α), όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:

«6. Η μεταφορά των μαθητών των ΣΜΕΑΕ γίνεται είτε με κοινά δρομολόγια των σχολικών λεωφορείων τα οποία ανήκουν στην Ενιαία Σχολική Επιτροπή του Συγκροτήματος είτε με μεταφορικά μέσα μισθωμένα από την οικεία Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση. Ειδικά για τις ΣΜΕΑΕ επιτρέπεται η αγορά ή μίσθωση σχολικών λεωφορείων εξειδικευμένων προδιαγραφών που τάσσονται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Για τη μεταφορά των μαθητών των ΣΜΕΑΕ που διαθέτουν ιδιόκτητα σχολικά λεωφορεία συνιστώνται στο Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και θρησκευμάτων θέσεις οδηγών και συνοδών των μαθητών με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου ή αορίστου χρόνου, που κατανέμονται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και θρησκευμάτων στις ΣΜΕΑΕ. Με όμοια απόφαση καθορίζονται τα καθήκοντα και οι υποχρεώσεις αυτών. Η αντιμετώπιση των δαπανών κίνησης, συντήρησης, επισκευής και ασφάλισης των αυτοκινήτων που έχουν κατανεμηθεί στις ΣΜΕΑΕ που διαθέτουν ιδιόκτητα σχολικά λεωφορεία γίνεται από τις οικείες Σχολικές Επιτροπές, οι οποίες επιχορηγούνται για το σκοπό αυτόν από πιστώσεις του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και θρησκευμάτων.

Ειδικά για το τετράμηνο από 1.9.2009 έως 31.12.2009, η μεταφορά των μαθητών των ΣΜΕΑΕ που δεν διαθέτουν ιδιόκτητα σχολικά λεωφορεία θα πραγματοποιείται από τις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις με την ανανέωση των ήδη υπαρχουσών συμβάσεων. Με την ανάδειξη των νέων μειοδοτών λύονται αυτομάτως και αζημίως οι υπάρχουσες συμβάσεις.

Στις ΣΜΕΑΕ που θα λειτουργήσουν για πρώτη φορά κατά το σχολικό έτος 2009-2010, καθώς και σε όσες ΣΜΕΑΕ δεν υφίστανται συμβάσεις μεταφοράς μαθητών, η μεταφορά των μαθητών ανατίθεται απευθείας με απόφαση της οικείας Νομαρχιακής Επιτροπής και μόνο για το χρονικό διάστημα μέχρι την ολοκλήρωση των εν εξελίξει διαγωνισμών και την ανάδειξη των νέων μειοδοτών. Με την ανάδειξη των νέων μειοδοτών οι συμβάσεις αυτές λύονται αυτομάτως και αζημίως.»


Άρθρο 39
Θέματα προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

1. Στην παράγραφο 2 του άρθρου 8 του ν. 3194/2003 (ΦΕΚ 267 Α) προστίθεται ο κλάδος ΠΕ40 Ισπανικής Γλώσσας και από τον κλάδο ΠΕ19 Πληροφορικής Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων το Τμήμα Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιώς.

2. α. Στο τέλος της περ. δ` της παραγράφου 8 του άρθρου 14 του ν. 1566/1985 (ΦΕΚ 167 Α) προστίθεται η φράση «ή του Τμήματος Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης».

β. Στον κλάδο ΠΕ09 Οικονομολόγων της περ. θ` της παραγράφου 8 του άρθρου 14 του ν. 1566/1985 (ΦΕΚ 167 Α), εντάσσονται και οι πτυχιούχοι του Τμήματος Στατιστικής και Αναλογιστικών - Χρηματοοικονομικών Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αιγαίου.

γ. Στον κλάδο ΠΕ10 Κοινωνιολόγων της περ. ι` της παραγράφου 8 του άρθρου 14 του ν. 1566/1985 (ΦΕΚ 167 Α), εντάσσονται και οι πτυχιούχοι του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και του Τμήματος Ιστορίας, Αρχαιολογίας και Κοινωνικής Ανθρωπολογίας με κατεύθυνση Κοινωνικής Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

δ. Η παράγραφος 8β ί) του άρθρου 8 του ν. 3194/2003 (ΦΕΚ 267 Α), όπως προστέθηκε με την παράγραφο 5 του άρθρου 26 του ν. 3577/2007 (ΦΕΚ 130 Α), αντικαθίσταται ως ακολούθως:
«Η περίπτωση α΄ του άρθρου 1 του π.δ. 118/1995 (ΦΕΚ 75 Α) συμπληρώνεται ως ακολούθως: ή πτυχίο ή δίπλωμα Τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων ή Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων ή Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων ή Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας ή Επιστήμης και Τεχνολογίας Τηλεπικοινωνιών ή Επιστήμης και Τεχνολογίας Υπολογιστών ή Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική ή του Προγράμματος Σπουδών Επιλογής «Επιστήμες και Πολιτισμός» με κατεύθυνση «Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές και Εφαρμογές τους» Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή αναγνωρισμένος ισότιμος και αντίστοιχος τίτλος σπουδών αντίστοιχων Τμημάτων Πανεπιστημίων της αλλοδαπής.»

3. Η κατά το άρθρο 9 παράγραφος 5 του ν. 3391/2005 (ΦΕΚ 240 Α) δήλωση προτίμησης για τον υπολογισμό της προϋπηρεσίας αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού σε ένα μόνον κλάδο, για όσους δεν την υπέβαλαν το διδακτικό έτος 2005-2006, καθώς και για όσους δεν κατέστη δυνατή η επιλογή κλάδου, επειδή η ημερομηνία λήψης του πτυχίου του δεύτερου κλάδου, στον οποίο επιθυμούσαν να υπολογιστεί η ως άνω προϋπηρεσία, είναι μεταγενέστερη της κτήσης της προϋπηρεσίας αυτής, υποβάλλεται εφάπαξ μαζί με την αίτηση εγγραφής στους πίνακες αναπληρωτών ή ωρομισθίων του διδακτικού έτους 2009-2010. Για την ανωτέρω διαδικασία λαμβάνεται υπόψη η προσφερθείσα προϋπηρεσία μέχρι το τέλος του διδακτικού έτους 2004-2005.

Η ισχύς της παρούσας παραγράφου αρχίζει από 1.8.2009.

4. Από την έναρξη του σχολικού έτους 2009-2010 και εφεξής οι εκπαιδευτικοί με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, εφόσον συμπληρώνουν δώδεκα (12) μήνες τουλάχιστον πραγματικής προϋπηρεσίας προσωρινού αναπληρωτή ή ωρομίσθιου εκπαιδευτικού σε δημόσια σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αρμοδιότητας Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, διορίζονται σε θέσεις εκπαιδευτικών των κλάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ανεξάρτητα από τη συμμετοχή τους σε διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π. και πέραν των οριζόμενων από τις σχετικές διατάξεις ποσοστών. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Παιδείας και θρησκευμάτων καθορίζεται ο αριθμός των διοριζόμενων εκπαιδευτικών κατά τις διατάξεις της παρούσας παραγράφου ανά κλάδο και ειδικότητα. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και θρησκευμάτων καθορίζονται τα ειδικότερα κριτήρια της σειράς διορισμού των υποψηφίων.

5. Για το σχολικό έτος 2009-2010 ως καταληκτική ημερομηνία υποβολής δικαιολογητικών για χορήγηση άδειας ίδρυσης ιδιωτικών νηπιαγωγείων ορίζεται η 10η Αυγούστου 2009.

Άρθρο 41
Έναρξη ισχύος

Η ισχύς του νόμου αυτού αρχίζει από τη δημοσίευση του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επί μέρους διατάξεις του.


Αθήνα, 3 Σεπτεμβρίου 2009

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 14-03-11 στις 13:16
  #735  
Παλιά 14-03-11, 21:00
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από giannos Εμφάνιση μηνυμάτων
σας παραθετω ολους να δειτε το site που θα σας βοηθησει αν εχετε ορεξη για δουλεια και διαβασμα να μπειτε χωρις εξετασεις εσεις η καποιος δικος σας με χρονια νοσηματα-και ν. κρον-σε οποιο πανεπιστημιο η τει επιθυμειτε!!!και χωρις εξετασεις πανελλαδικες...εφοσον ο νομος του κρατους μας το επιτρεπει...και το κρυβει παραλληλα....ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΟΥΜΕ????εγω ειμαι ηδη στην αγγλικη φιλολογια,απλα για να κραταω το μυαλο μου ζωντανο!!!καλη επιτυχια σε ολους...οι ανακοινωσεις βγαινουν καθε σεπτεμβρη,,χαζεψτε το site και αν το αποφασισετε καλη δυναμη!!!http://www.minedu.gov.gr/index.php?o...id=144&lang=el
Giannno ποτε βγηκε αυτος ο νομος οτι εχουμε δικαιωμα να μπουμε σε οτι σχολη θελουμε χωρις πανελληνιες,γιατι εγω απεκτισα την κολονοσο εξετιας το ανγος μου για τις πανελληνιες ,δεν ειναι τραγικα ειρωνικο.....! .πεσ μυ σε παρακαλω οτι ειναι μετα το 2009 γιατι αλλιως θα χτυπιεμαι...αλλα αν ξερεισ αλλα δικαιωματα μας βαζε τα site αν μπορεις για να ενημερονομαστε,ευχαριστω
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.