Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #661  
Παλιά 09-01-11, 21:29
georgia34 Ο χρήστης georgia34 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-04-11 18:53
Καλησπέρα! Η αδερφή μου πάσχει και αυτή από τη νόσο της Crohn και απόφασισα να κάνω έρευνα για τη διπλωματική μου σε ασθενείς με γαστρεντερικές παθήσεις. Ερευνώ ότι αφορά τη σχέση γιατρού - ασθενή. Όποιος επιθυμεί να με βοηθήσει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου στο email linatarifa@yahoo.com για να του στείλω το ερωτηματολόγιο. Θα εκτιμούσα πολύ κάθε συμμετοχή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
  #662  
Παλιά 10-01-11, 11:08
sophiaf Ο χρήστης sophiaf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Η διαθεσή μου τώρα:
toti mou, κουράγιο.

Εσείς σκέφτεστε την Αθήνα.... Εμείς είμαστε Αθήνα, και σκεφτόμαστε το εξωτερικό. Μια ελπίδα ψάχνουμε όλοι. Μια απάντηση στα άπειρα ερωτήματα. Κατά βάθος ξέρουμε ότι οι άνθρωποι γιατροί που τους παρακολουθούν κάνουν τα πάντα για να τους βοηθήσουν, εκείνους και μας.

Η πρώτη γιατρός της κόρης μου μου είχε πει ότι υπάρχουν τριών ειδών crohn. Αυτή που κάνει στενώσεις στο λεπτό έντερο, αυτή που έχει διάρροιες, και αυτή με τα συρίγγεια.

Όποια και αν εμφανιστεί δεν είναι απλή.

Με στένωση, έχω συναντήση άτομα που έφτασαν στο χειρουργείο όταν πια δεν υπήρχε άλλος τρόπος να αντιμετωπιστεί, αφαίρεσαν αυτό το μέρος... και συνεχιζουν τη ζωή τους χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εύχομαι το καλύτερο για όλους...
  #663  
Παλιά 11-01-11, 12:07
nic Ο χρήστης nic δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-04-11 22:04
kalimera

grorizei kaneis an i nosos tou crohn mporei na prokalesei kakosmia tou stomatos?
  #664  
Παλιά 14-01-11, 00:19
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
toti καλησπέρα διάβασα το μήνυμά σου αλλά δεν έχω ανάλογη εμπειρία με τη σκληρότητα που αναφέρεις και δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω αλλά θα ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις όλα αυτά τα χρόνια ο άντρας σου έπαιρνε τα salofulk συνεχόμενα ή έκανε ανα διαστήματα κάποια διαλείμματα; Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω! Σου εύχομαι περαστικά και καλή δύναμη.
  #665  
Παλιά 14-01-11, 00:26
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Αρχική Δημοσίευση από Thodoris Εμφάνιση μηνυμάτων
Xronia polla kali xronia se olous k oles k ola ta kala na er8oun se esas me ti nea xronia!
Thodori καλησπέρα ακούγεσαι πολύ σίγουρος για το γιατρό σου και με ενδιαφέρει ακόμα μια άποψη γιατρού μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία του και αν είναι σε κάποιο νοσοκομείο; Ευχαριστώ
  #666  
Παλιά 14-01-11, 22:44
toti Ο χρήστης toti δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-02-11 15:04
Καλησπέρα σε όλους και καλή δύναμη!!
Ευχαριστώ sophiaf για το κουράγιο ο τι καλύτερο εύχομαι για την κόρη σου!! Ιoanna o άντρας μου παίρνει εδώ και 18 χρόνια τα salofalk χωρίς διακοπή. Τους τελευταίους 2 μήνες τα παίρνει σε άλλη μορφή salofalk granustix των 1000. Δυστυχώς πρίν 5 μέρες έτσι ξαφνικά εμφάνισε συρίγγιο το οποίο δε φαινόταν σε καμμία αξονική που είχε κάνει. ο γιατρός είπε απλώς ότι βρισκόταν στο τυφλό σημείο.Ημασταν όμως τυχεροί στην ατυχία μας γιατί αυτό βρισκόταν στο εξωτερικό τοίχωμα και ξεπρόβαλε από την τομή της σκωληκοειδίτιδας και έσπασε και μόνο του!!! όλα αυτά έγιναν σε ένα 24ωρο. Έμεινε μέσα 3 μέρες ,δεν έγινε χειρουργικός καθαρισμός γιατί άδειασε μόνο του ενώ άλλοι γιατροί έξω μας έλεγαν ότι έπρεπε.τώρα είναι καλύτερα αλλά παίρνει πάλι ένα σωρό φάρμακα....τέλος πάντων την άλλη εβδομάδα θα μαστε Αθήνα ή Γιάννενα γιατί έχουμε αγχωθεί παρα πολύ. περιμένουμε το γιατρό να συννενοηθεί με κάποιο απο αυτά τα κέντρα. Αυτά τα νέα μας......καλό βράδυ!!!
  #667  
Παλιά 15-01-11, 20:54
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Αρχική Δημοσίευση από toti Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους και καλή δύναμη!!
Ευχαριστώ sophiaf για το κουράγιο ο τι καλύτερο εύχομαι για την κόρη σου!! Ιoanna o άντρας μου παίρνει εδώ και 18 χρόνια τα salofalk χωρίς διακοπή. Τους τελευταίους 2 μήνες τα παίρνει σε άλλη μορφή salofalk granustix των 1000. Δυστυχώς πρίν 5 μέρες έτσι ξαφνικά εμφάνισε συρίγγιο το οποίο δε φαινόταν σε καμμία αξονική που είχε κάνει. ο γιατρός είπε απλώς ότι βρισκόταν στο τυφλό σημείο.Ημασταν όμως τυχεροί στην ατυχία μας γιατί αυτό βρισκόταν στο εξωτερικό τοίχωμα και ξεπρόβαλε από την τομή της σκωληκοειδίτιδας και έσπασε και μόνο του!!! όλα αυτά έγιναν σε ένα 24ωρο. Έμεινε μέσα 3 μέρες ,δεν έγινε χειρουργικός καθαρισμός γιατί άδειασε μόνο του ενώ άλλοι γιατροί έξω μας έλεγαν ότι έπρεπε.τώρα είναι καλύτερα αλλά παίρνει πάλι ένα σωρό φάρμακα....τέλος πάντων την άλλη εβδομάδα θα μαστε Αθήνα ή Γιάννενα γιατί έχουμε αγχωθεί παρα πολύ. περιμένουμε το γιατρό να συννενοηθεί με κάποιο απο αυτά τα κέντρα. Αυτά τα νέα μας......καλό βράδυ!!!
toti ευχαριστώ για την απάντηση πίνω τα asacol 2.5 χρόνια και έχουν την ίδια δραστική ουσία με τα salofulk και φοβόμουν για τυχόν παρενέργειες από τη μακροχρόνια χρήση. Εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα και να ανακουφιστεί γρόγορα ο άντρας σου, περαστικά.
  #668  
Παλιά 17-01-11, 23:24
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
mipos pasxei kaneis apo psoriasi kai noso chron?????
  #669  
Παλιά 20-01-11, 12:32
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από toti Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους και καλή δύναμη!!
Ευχαριστώ sophiaf για το κουράγιο ο τι καλύτερο εύχομαι για την κόρη σου!! Ιoanna o άντρας μου παίρνει εδώ και 18 χρόνια τα salofalk χωρίς διακοπή. Τους τελευταίους 2 μήνες τα παίρνει σε άλλη μορφή salofalk granustix των 1000. Δυστυχώς πρίν 5 μέρες έτσι ξαφνικά εμφάνισε συρίγγιο το οποίο δε φαινόταν σε καμμία αξονική που είχε κάνει. ο γιατρός είπε απλώς ότι βρισκόταν στο τυφλό σημείο.Ημασταν όμως τυχεροί στην ατυχία μας γιατί αυτό βρισκόταν στο εξωτερικό τοίχωμα και ξεπρόβαλε από την τομή της σκωληκοειδίτιδας και έσπασε και μόνο του!!! όλα αυτά έγιναν σε ένα 24ωρο. Έμεινε μέσα 3 μέρες ,δεν έγινε χειρουργικός καθαρισμός γιατί άδειασε μόνο του ενώ άλλοι γιατροί έξω μας έλεγαν ότι έπρεπε.τώρα είναι καλύτερα αλλά παίρνει πάλι ένα σωρό φάρμακα....τέλος πάντων την άλλη εβδομάδα θα μαστε Αθήνα ή Γιάννενα γιατί έχουμε αγχωθεί παρα πολύ. περιμένουμε το γιατρό να συννενοηθεί με κάποιο απο αυτά τα κέντρα. Αυτά τα νέα μας......καλό βράδυ!!!
Καλησπέρα Toti,διάβασα και σε ένα προηγούμενο μήνυμά σου σχετικά με το σύζυγό σου,η περίπτωση του έχει πάρα πολλές ομοιότητες με τη δική μου,ειδικότερα στο γεγονός οτι εμπλέκεται και σκωληκοειδίτιδα...και θα ήθελα αν είναι εύκολο κάποιες παιρετέρω πληροφορίες σχετικά με το πώς ακριβώς διαγνώστηκε,και γενικότερα τι πιστεύει/πιστεύετε για το συνδυασμό αυτών των δύο;
  #670  
Παλιά 26-01-11, 14:51
Zzozopoulini Ο χρήστης Zzozopoulini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-11 11:25
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
Η crohn είναι μια νόσος που προκαλεί στους ασθενείς το αίσθημα της κόπωσης και της υπνηλίας. Μου συμβαίνει και εμένα, αλλά προσπαθώ -όσο περνάει από το χέρι μου βέβαια- να το ελέγξω. Προσπαθώ δηλαδή να τρώω σωστά και γενικά να αποφεύγω οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει έξαρση. Εμένα αυτό που με ενοχλεί περισσότερο, περισσότερο ακόμα και από τις διάρροιες, είναι τα αέρια...
έχετε απευθυνθεί σε κλινικό διαιτολόγο για να σας βοηθήσει? τα συμπτώματα αυτα αντιμετοπίζονται μέσα από μια ισορροπημένη διατροφή
  #671  
Παλιά 06-02-11, 05:18
mic28 Ο χρήστης mic28 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-11 16:53
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟ 2004 ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ AZATHIOPRINE 3 KAI SALOF 6 EIMAI 28 KAI ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΑΡΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΠΗΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗΡΩ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ ,ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ (Ι.ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ) ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΑ , ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ,ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΤΩΝ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΩΝ ΕΝΕΡΓΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΝΟΣΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ! ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΦΑΡΜΑΚΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΑΝΤΛΟΥΜΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ , Η ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΞΕΛΙΣΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΝΕΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΜΑΣ ΟΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΠΗΡΑΝ ΕΓΚΡΙΣΗ ΓΙΑ CROHN ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΡΕΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΕΜΑΣ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ














  #672  
Παλιά 10-02-11, 09:29
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα..
Μήπως ξέρει κανεις αν γίνεται πουθενά στη Θεσσαλονίκη μαγνητική εντερόκλυση χωρίς καθετηριασμό αλλά με κατάποση βαρίου από το στόμα? Έχει κάνει κανείς? Νομίζω πως τη λένε μαγνητική εντερογραφία για την ακρίβεια...
Παιδιά SOS απαντήστε μου please γιατί πρέπει να κάνω και δεν θέλω σωληνάκια......
  #673  
Παλιά 11-02-11, 21:57
αναστασιος Ο χρήστης αναστασιος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-11 21:57
Αρχική Δημοσίευση από ΙΟΑΝΝΝΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
KALHMERA SE OLOUS.
EIMAI 33 ETON EGGAMH KAI MANOYLA 2 PAIDION. EMA8A OTI EXO TH NOSO TOY CROHN MOLIS X8ES.EUXOMAI KALH DYNAMH SE OLOUS MAS.
υπομονη να κανεις την εχω 9 χρονια το καλο ειναι οτι εκανες παιδια γιατι με τα φαρμακα που θα παιρνεις θα ηταν λιγο δυσκολο
  #674  
Παλιά 12-02-11, 01:46
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα..
Μήπως ξέρει κανεις αν γίνεται πουθενά στη Θεσσαλονίκη μαγνητική εντερόκλυση χωρίς καθετηριασμό αλλά με κατάποση βαρίου από το στόμα? Έχει κάνει κανείς? Νομίζω πως τη λένε μαγνητική εντερογραφία για την ακρίβεια...
Παιδιά SOS απαντήστε μου please γιατί πρέπει να κάνω και δεν θέλω σωληνάκια......

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ...ΠΛΗΡΩΣΑ ΒΕΒΑΙΑ.ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΗΤΑΝ Η ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΒΑΖΑΝ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ...
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sofia1981 για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (16-02-11)
  #675  
Παλιά 13-02-11, 23:00
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
thelo na rotiso kati gia opoion exei kanei to remigate ....
...exo paei me apisteysteytes diaries sto nosokomio gia na mou xorigisoun programatismena to remigate
kai thn idia thn sthgmh pou to eperna arxisa na niotho kalitera ....
otan teliose efiga mia xara kai sthn toyaleta piga thn epomeni mera ....
apo tis 20 me 30 diaries thn hmerra meta to remigate hmoun poli kalitera ...
ayto den sinebene kai tis 6 fores pou exo parei to remigate kapies fores htan san na mhn to eperna katholou....
o giatros mou leei oti to remigate den exei toso grigori xrisi oti tha prepei na exei kapia apotelesmata apo tin epomeni mera kai oxi
thn idia sthgmh pou to lanbano...oti den exei toso amesh drash ....
exei kaneis paromia enmpiria???????
eyxaristo

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zintan : 13-02-11 στις 23:03
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.