Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-17, 21:18
Aphro Ο χρήστης Aphro δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-17 21:20
Question Φλεγμονωδης νοσος εντερου -αντιβιωση

Καλησπέρα σε όλους! Διαγνώστηκα με κολλαγονώδη κολίτιδα(μικροσκοπική κολίτιδα) εδώ και 2 χρόνια. Η νόσος αυτή μπορεί να εντοπισθεί μόνο με κολονοσκόπηση (αυτός είναι δυστυχώς ο λόγος που πάρα πολλοι δεν γνωρίζουν ότι πάσχουν από αυτή και πολλες φορές οι γιατροί την μπερδεύουν με το ευερέθιστο έντερο..). Τα συμπτώματα μοιάζουν κάποια με την νόσο του crohn και κάποια με την ελκώδη κολιτιδα. Η θεραπεία μου είναι η μεσαλαζίνη (2*800mg/ημερα).
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν κάποιος άλλος που πάσχει από φλεγμονώδη νόσο του εντέρου έχει πρόβλημα με τις αντιβιώσεις. Η αν έχει δει ότι κάποια δεν τον πείραξε ποτέ. Έχω σταματήσει 2 μέχρι στιγμής θεραπείες στη μέση (fugentin & zinadol) γιατί έπαθα τρομερή έξαρση της νόσου, με αποτέλεσμα να πρέπει να διπλασιάσω σχεδόν την ημερήσια δόση των φαρμάκων μου για δυο εβδομάδες για να σταματήσουν οι διάρροιες και οι πόνοι. Και εννοείται βέβαια ότι δεν τις έπαιρνα χωρίς προβιοτικά..
Ο φόβος μου όπως καταλαβαίνετε είναι.. τι κάνω τώρα με τις ιώσεις? Η αν κάποια στιγμή για οποιονδήποτε λόγο επιβάλλεται να πάρω αντιβίωση? Ο γαστρεντερολόγος που με παρακολουθεί δεν μπορεί να μου πει με βεβαιότητα ποιες ουσίες των αντιβιοτικών δεν μπορώ να παίρνω, γιατί δεν αντιδρούν όλοι με τον ιδιο τρόπο..
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Aphro για αυτό το μήνυμα:
liana84 (19-07-19)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.