Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-09, 14:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ιερά Σύνοδος Ιεραρχίας: Αλλαγές στην διοίκηση πρότεινε ο Αρχιεπίσκοπος

Ο κ. Ιερώνυνος αναφέρθηκε και στο θέμα της εκλογής αρχιερέων, ένα ζήτημα που τον είχε απασχολήσει και κατά το παρελθόν, απο τότε που ήταν μητροπολίτης Θηβών.

Σημαντικές αλλαγές στον τρόπο διοίκησης της Εκκλησίας, πρότεινε ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος, κατά τη σημερινή εναρκτήρια ομιλία του στην Ιερά Σύνοδο της Ιεραρχίας.

«Είναι εμφανής πλέον και στην χώρα μας η τάσις και η επιδίωξις ορισμένων κύκλων για αποχριστιανοποίηση της ελληνικής κοινωνίας και η αποξένωσις αυτής απο τις γνήσιες παραδόσεις της. Οι απέναντι μας δεν είναι πλέον έξω και μακρυά μας. Είναι εντός των τειχών μας. Έτσι ο επανευαγγελισμός του λαού μας γίνεται προτεραιότης. Θα ήταν αδικία αν δεν υποστηρίζαμε ότι πολλά έγιναν και γίνονται στον τομέα αυτό. Είναι όμως ανάγκη να γίνουν περισσότερα και μεθοδικότερα», ανέφερε μεταξύ άλλων ο Αρχιεπίσκοπος.

Ο κ. Ιερώνυνος αναφέρθηκε και στο θέμα της εκλογής αρχιερέων, ένα ζήτημα που τον είχε απασχολήσει και κατά το παρελθόν, απο τότε που ήταν μητροπολίτης Θηβών.

«Η εκκλησιαστική μας πραγματικότητα», είπε, «έχει δείξει ότι πρέπει να επανεξετάσουμε τον τρόπον διοργανώσεως και διοικήσεως των εκκλησιαστικών μας πραγμάτων, με γνώμονα πάντοτε τους ιερούς κανόνες, την γνήσια παράδοσή μας, τις εμπειρίες μας και τις κείμενες διατάξεις “δίχα έξωθεν επεμβάσεων”».

«Πρέπει -πρόσθεσε- μέσα στο πνεύμα αυτό να τολμήσουμε διαρθρωτικές αλλαγές που έχει καταστεί αναγκαίες. Καιρός να μελετηθεί μετά πολλής προσοχής, συνέσεως και διακρίσεως η αλλαγή προς το καλύτερο του τρόπου εκλογής αρχιερέων». Όπως είπε, η σχετική η εισήγηση του μητροπολίτη Ναυπάκτου Ιερόθεου θα δώσει υλικό «πάνω στο οποίο μπορούμε να οικοδομήσουμε».

Ο Αρχιεπίσκοπος αναφέρθηκε και στο θέμα της εκκλησιαστικής περιουσίας, το οποίο όπως παρατήρησε, «έχει καταντήσει ένα προσφιλές θέμα για λαϊκισμό, προπαγάνδα και σκοπιμότητες. Για το θέμα αυτό θα κάνει λόγο η ταπεινότης μου που θα αναφερθεί στην Ιστορία του και θα θέσει μια καινούργια προσωπική άποψη».

Στο ίδιο θέμα θα αναφερθεί ο μητροπολίτης Ιωαννίνων Θεόκλητος με εισήγηση του που έχει θέμα: Η σημερινή κατάσταση της Εκκλησιαστικής Περιουσίας.

Το ζήτημα της αποτέφρωσης των νεκρών θα απασχολήσει τους ιεράρχες, με αφορμή την εισήγηση του μητροπολίτη Μεσογαίας Νικόλαου. «Η εισήγηση αυτή», σημείωσε ο κ. Ιερώνυμος, «θα μας φέρει ενώπιον μιας νέας πραγματικότητος και θα συζητήσουμε το πλήθος των νέων προβλημάτων που αναφύονται στην κοινωνία μας απο την διακίνησιν ιδεών και τού πλήθους των ανθρώπων απο τόπου εις τόπον».

Εξάλλου, ο Αρχιεπίσκοπος πρότεινε να συνεδριάζει δύο φορές το χρόνο η Ιεραρχία, αντί μιας κάθε Οκτώβριο, με τη δεύτερη συνεδρίασή της να γίνεται κάθε Μάρτιο.

Ναυτεμπορική

Σχόλιο : Θα πρέπει εκτός των προαναφερομένων και αν επιθυμεί πραγματικά η εκκλησία μας, να είναι ενεργή και όχι πάσχουσα από αρτηριοσκλήρωση, να προχωρήσει και σε άλλα βήματα.
  • Όριο ηλικίας μητροπολιτών. Είναι απαράδεκτο, οι μητροπολίτες, να μένουν μέχρι το τέλος της ζωής τους. Σε ποια δουλειά γίνεται αυτό και μην μου πείτε για λειτούργημα και τέτοια. Ο Μητροπολίτης δρα σαν ελέω θεού μονάρχης. Κανείς δεν μπορεί να αναιρέσει μια απόφαση του. Οι ιερείς της μητροπόλεως του, είναι στο έλεος του και στις διαθέσεις τους. Οι ιερείς να έχουν δικαίωμα να προσφύγουν στην δικαιοσύνη, σε περίπτωση καταχρήσεως των δικαιωμάτων των δεσποτάδων, που είναι αμέτρητες αυτές οι περιπτώσεις.
  • Τα μοναστήρια δεν μπορούν να συνεχίζουν τα υπάρχουν με το καθεστώς του Βυζαντίου. Οι μοναχοί και οι μοναχές, θα πρέπει ένα μέρος του μοναχικού τους βίου, να προσφέρουν κοινωφελή εργασία, σε νοσοκομεία, γηροκομεία, σε παιδιά με ειδικές ανάγκες, παντού όπου υπάρχει πόνος. Για να υπηρετούν τον θεό, πρώτα πρέπει να υπηρετήσουν τους ανήμπορους. Οι μοναχοί δεν θα πρέπει να απαλλάσσονται από την στρατιωτική τους θητεία, αυτα είναι διέξοδοι αποφυγής.
  • Η εκκλησία να πλησιάσει τις κοινωνικές ομάδες, όπως το κάνει σε πολλές περιπτώσεις, για να προσφέρει την στοργή της.
  • Να αλλάξει την πολιτική της στα θέματα διακοπής της κυήσεως, προφυλακτικά μέτρα και όλα τα συναφή.
  • Να εξετάζονται από την δικαιοσύνη, όλες οι περιπτώσεις κακοδιαχείρισης της εκκλησιαστικής περιουσίας. Δεν μου λέει τίποτα το ειδικό δικαστήριο της εκκλησία. Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει.

Αν αυτά φανούν προκλητικά, ανίερα, επιθετικά, αντιχριστιανικά και αιρετικά, δεν με νοιάζει καθόλου.
Αγαπώ την Ορθοδοξία και θέλω κάποια μέρα, να νοιώθω ότι οι λειτουργοί της, ανταποκρίνονται στο περί πίστεως βαθύ αίσθημα, του Ελληνικού λαού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-09, 02:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Να αλλάξει την πολιτική της στα θέματα διακοπής της κυήσεως, προφυλακτικά μέτρα και όλα τα συναφή.
Τα οσα λες ειναι λογικα και μου φαινονται ομορφα (δεν ξερω αν υπαρχει καποιος βασιμος αντιλογος).

Το συγκεκριμενο ομως αποτελει αντικειμενο θεολογιας και απο οσο ξερω, αυτα δεν αλλαζουν.

Αγαπώ την Ορθοδοξία και θέλω κάποια μέρα, να νοιώθω ότι οι λειτουργοί της, ανταποκρίνονται στο περί πίστεως βαθύ αίσθημα, του Ελληνικού λαού.
Παντως η θρησκεια δε βασιζεται στη δημοκρατια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.