Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 06-06-08, 09:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι πιστεύω πως πρέπει να κλειδωθεί το θέμα αυτό!
Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός;

Η πρόταση σου, φυσικά, δεν γίνεται δεκτή. Αν προσπαθήσουμε όλα να τα λύσουμε όλα με μαθηματικά, είμαστε καταδικασμένοι.

Προσωπικά δεν εκφράζω αυτό που έζησα, γιατί δεν πρόκειται να πείσω κανένα, συνέβη σε μένα και ο μόνος που το βίωσα ήμουν εγώ.

Θαύματα μικρά και μεγάλα γίνονται καθημερινά μέσα στην ζωή μας, μερικά δεν τα παίρνουμε καν χαμπάρι και άλλα τα θεωρούμε φυσιολογικά.

Θαύμα για μένα είναι το ολοσχερώς καμμένο έλατο στην Πάρνηθα, που μέσα από τον καβουρδισμένο κορμό του, πετάχτηκε ένα τόσο δα τρυφερό βλασταράκι.
Θαύματα που άλλοι τα αποδίδουν στην φύση στην τύχη ή στο θεό.

Ας κρατήσουμε τις καρδιές μας ανοιχτές για να τα δεχτούμε
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-06-08, 11:58
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κλειδώστε ότι ενοχλεί, διαγράψτε όποιον σκέπτεται διαφορετικά, δώστε ακόμα μια ευκαιρία στην ομοιομορφία και το ισοπέδωμα!. Αιδώς Αργείοι!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-06-08, 12:00
Το avatar του χρήστη FiBeR
FiBeR Ο χρήστης FiBeR δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-11-17 00:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Είναι φυσικό και υγιές να έχουν οι άνθρωποι διαφορετικές απόψεις. Όταν ακούς όμως σχόλια του τύπου «όταν μιλάς πετάς τούβλα» και άλλες ειρωνείες, τότε δε μιλάμε για διαφωνία αλλά για έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού..
__________________
Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος, άρχισε από τον εαυτό σου. Είναι ο συντομότερος δρόμος.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-06-08, 12:46
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οταν κάποτε ανακαλύψουμε αυτό που οι Φυσικοί χρόνια τωρα έχουν υποψιαστεί, ότι δηλαδή υπάρχουν και άλλες διαστάσεις στην Δημιουργία, απο τις ήδη γνωστές (χρονος, μηκος πλατος, ύψος) τότε θα ηρεμησουν τα πνεύματα όσων αρνούνται ( απο τον φόβο της επαλήθευσης που ορθολογικα δεν αντεχουν) το υπερβατικό και αυτό που ονομάζουμε..."θαύμα", δηλαδή ανατροπή των όρων της Φύσεως.

Μεχρι τότε, Μακαριοι εστε, όταν ονειδίσωσιν υμάς, ψευδόμενοι πάν πονηρό ρήμα....

Αλλωστε, όποιος καταλάβει ότι "πετάς τουβλα" σημαίνει ότι ειναι σε θέση να τα αναγνωρίζει, προφανώς διότι ζει και συγχρείται μαζί τους...ποιός ξέρει....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-06-08, 18:08
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν είπε κανείς τούβλα αγαπητή fiber.
tertios αυτό μπορούμε φυσικά να το ανακαλύψουμε αλλά δεν έχει σχέση με παραπληγικούς που γίνονται καλά όταν ακουμπάνε φανέλες και χίλια δύο άλλα που φυσικά ελέγχονται για την ακρίβειά τους. Σέβομαι την πίστη του καθενός αλλά δεν νομίζω πως χρειάζονται τέτοια "θαύματα" για να είναι κανείς θρήσκος...
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-06-08, 18:18
Το avatar του χρήστη FiBeR
FiBeR Ο χρήστης FiBeR δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-11-17 00:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπε κανείς τούβλα αγαπητή fiber.
Δεν είπα ότι το είπες εσύ.
__________________
Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος, άρχισε από τον εαυτό σου. Είναι ο συντομότερος δρόμος.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-06-08, 20:32
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Atomic_man Εμφάνιση μηνυμάτων
..... αλλά δεν έχει σχέση με παραπληγικούς που γίνονται καλά όταν ακουμπάνε φανέλες ...
Και όμως εχει. Διότι αν η πίστη του παραπληγικού ενεργοποιεί δυνάμεις ιασεως απο το άγγιγμα με τη φανέλλα, πρόκειται γι αυτόν για θαύμα.

Αλλα άσχετα απο αυτό, μη προσπαθείς με ορθολογική σκέψη να υπεισέλθεις στο μυστηριο των προσωπικών θρησκευτικων βιωματων.

Αν καποιος θέλει να ειναι "θρησκος¨" όπως λές ( ο όρος ειναι αρνητικα φορτισμενος) χωρίς χώρο για το θαυμα στη ζωή του, ας ειναι.

Και αν καποιος που δεν ειναι θρησκος, αλλα πιστευει στην θαυματουργη επίδραση Αγιων, δηλαδή καταξιωμενων ηθικα και πνευματικα ανθρώπων του Θεού, ας το κανει, αφού αυτό τον θεραπεύει.

Δηλαδή θα αποκλείσω το γεγονός της θεραπείας a priori, επειδή δε μπορω να το "αγγιξω", "ψηλαφησω" εμπειρικα και ορθολογιστικα; Μη γενοιτο!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 06-06-08 στις 20:34
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-05-09, 17:32
WHITE_ANGEL Ο χρήστης WHITE_ANGEL δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-08-09 20:31
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα, δεν θα ασχολιθώ με τα λεγόμενα των παραπάνω.... η άποψη του καθε ενώς είναι σεβαστή.... άλλωστε σε δημοκρατική χώρα βρισκόμαστε..... αν δεν πιστεύετε στα θαύματα αγαπητέ φίλε atomic_man δικαιωμά σας, δεν μπορείτε όμως να επιβάλετε την αποψή σας. Σεβαστή η αποψή σας αλλα μέχρι εκεί...... Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-05-09, 18:17
WHITE_ANGEL Ο χρήστης WHITE_ANGEL δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-08-09 20:31
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα θελα και εγώ με την σειρά μου να σας μεταφέρω μια προσωπική μου εμπειρία που διαδραματίστηκε στο σπίτι μας. Σε ένα πολύ σοβαρό αυτοκινητιστικό ατύχημα, κινδύνευε η ζωή του, όπως και είχε παραλύσει ο λαιμός του πατέρα μου, οι γιατροί θα του έκαναν μια θεραπεία αλλά η επιτυχία ήταν αμφισβητήσιμη και το μόνο σίγουρο ήταν ότι θα φορούσε κολάρο για μια ζωή…... οι μέρες περνούσαν και βελτίωση δεν γίνονταν….. μια μέρα που τον «ξενυχτούσε» πήγε μια φίλη της οικογένειας στο νοσοκομείο και μαζί της είχε μια εικόνα του αγίου και λέει στην μητέρα μου, βάλτη κάτω από το μαξιλάρι του, είναι Άγιος Νεκτάριος, είναι πολύ θαυματουργός, θα σας βοηθήσει. Την επομένη μέρα ο πατέρας μου ήταν καλυτέρα και ο λαιμός του μέχρι και σήμερα μετά από 35 χρόνια δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Εκτός από αυτή την εμπειρία αυτή, έχω άλλη μία εμπειρία, πάλι μικρός, ήταν η μητέρα μου, η γιαγιά μου και εγώ μέσα στο σπίτι, όλα κλειστά και κάθονταν στην κουζίνα και μιλούσανε ενώ εγώ άκουγα. Κάποια στιγμή ήρθε η κουβέντα για τον Αγ. Νεκτάριο, με αφορμή την εικόνα αυτή που σας περιέγραψα παραπάνω, την είχαμε κρεμασμένη μαζί με την αγ. Τράπεζα στη κουζίνα. λέει η μάνα μου μεταξύ άλλον, «είναι πολύ θαυματουργός άγιος» και λέει η γιαγιά μου, «ναι, σιγά» και εκείνη την ώρα έπεσε η εικόνα από το σημείο που ήταν κρεμασμένη πάνω στον καναπέ που υπήρχε από κάτω με την πλευρά που φαίνονταν ο άγιος προς τα πάνω.
Δεν ξέρω αν κάποιοι από το φόρουμ γελάσουν όταν τα διαβάσουν. Για μένα είναι εμπειρίες ζωής και οι δύο και δεν με απασχολεί αν κάποιοι τις σχολιάσουν αρνητικά. Ήθελα να τις μοιραστώ μαζί σας. Δεν είμαι ορθόδοξος, είμαι καθολικός και η αναζήτηση για τον άγιο έγινε με ένα e-mail που έλαβα πρόσφατα στο face book. Πάντα ευλαβόμουν τον άγιο αλλά με συντάραξε το e-mail. Και ψάχτηκα παραπάνω. Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.