Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 17-12-09, 03:25
geronimo Ο χρήστης geronimo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-12-09 14:15
είχα σεχουαλικη επαφη μεσα οκτωβριου χωρις προφιλακτικο και μετα απο 10 μερες περιπου ερεθιστηκαν οι μασχαλες μου και οι δυο..ειχα κοκκινα σημαδια και σαν πρηξιμο απο μεσα..υπεθεσα μηπως φταιει το αποσμητικο αν και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα ουτε με αλλεργιες. μετα απο 3-4 μερες ολα εγιναν φυσιολογικα..αν και για αυτο το διαστημα σταματησα να χρησιμοποιω αποσμητικο.
ξανα αρχισα το αποσμητικο και μετα απο ενα μηνα δημιουργηθηκε το ιδιο προβλημα..σταματησα να χρησιμοποιω αποσμητικο και παλι και μετα απο 4-5 μερες εξαφανιστηκε το πρηξιμο και οι κοκκινιλες..να σημειωσω πως αισθανομουν και πονο ειδικα την πρωτη φορα.
εψαξα το net για hiv και λεει για πρηξιμο λεμφαδενων..ρωτησα και μου ειπαν πως πρεπει να περιμενω να περασει 3μηνο για να κανω εξετασεις..δεν εχω κανενα αλλο συμπτωμα απο αυτα που διαβαζω..μηπως τελικα οφειλεται στο αποσμητικο? ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-02-10, 10:36
greengate
Guest
 

τι τρεχει?

καλημερα ειμαι ανδρας 30 ετων κ εδω κ 10 μερεσ εχω εναν ελαφρυ πονο στο λαιμο κ στη δεξια μασχαλη.αρχικα το αφησα να δω αν υποχωρησει μονο του αλλα τιποτα.εχω αρχισει κ ανησυχω.καμμια ιδεα εκτοσ απτο να παω στο γιατρο ποθ το εχω προηραμματισει.δενε χω κανενα αλλο συμπτωμα.ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-03-10, 18:58
annet Ο χρήστης annet δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-03-10 19:45
Unhappy λεμφαδενες

Εδω και ενα χρ. ο αντρας μου 34χρ. εχει καποια ενοχληση στη αριστερι πλευρα του λαιμου του. πηγε σε ωρυλα και του εκανε ενδοσκοπιση και του ειπε οτι ισως ειναι καποια λοιμωξη και του εδωσε αντιβιωση αλλα δεν ειδε καμια διαφορα και επιδη αυτο συνεχιζοταν με το περασμα των μηνων πηγαμε σε ενδοκρινολογο οπου των εστειλε για αναλυσεις και υπεριχους και βαση αυτων απεκλεισε την περιπτωση θυρεοειδους αλλα μας ειπε οντως εχει αδενες πρισμενους (εχει ενα τραχηλικο λεμφαδενα στην δεξια πλευρα 2,32εκ. και ενα αλλο στην αριστερα πλευρα οπου ειναι και η ενοχληση 1,15εκ.και οι αλλοι ειναι ισοι με 1εκ.)δεν εχει ομως καθολου πονο απλα νιωθει ενοχληση που και αυτη ερχετε και φευγει,οι αναλυσεις που εκανε για μολινση και γενικες αιματος ηταν οκ αλλα ο ιατρος μας ειπε να περιμενουμε 2 μηνες και αν συνεχιστουν τα συπτωματα να παμε σε καποιο χειρουργο ογκολογο γιατι ισως χρειαστει να γινει καποια βιοψια απο τον λεμφαδενα αλλα μας ειπε οτι δεν φαινεται κατι επιγον ετσι να περιμενουμε πρωτα καναδυο μηνες και μετα.
ποια η γνωμη σας?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-03-10, 22:49
kimi Ο χρήστης kimi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-10 21:29
Φύλο: Άντρας
Λεμφαδένες αντιδραστικής αιτιολογίας

καλησπέρα και συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε....θα ήθελα να ρωτήσω κάτι γιατί ανησυχώ.
Έκανα υπέρηχο θυροειδούς αδένους και βγήκαν φυσιολογικού μεγέθους με ομαλή παρυφή και φυσιολογική ηχογένεια.
αλλά στον υπέρηχο Μαλακών Μορίων στην τραχηλική χώρα παρατηρούνται λεμφαδένες αντιδραστικής αιτιολογίας εως 10mm και παρουσία επίσης μικρών ενδοπαρωτιδικών λεμφαδένων έως 6mm.και ότι δεν παρατηρούνται λεμφαδένες στους υπερκλείδιους βόθρους. επικοινώνησα με τον ωτορινολαρυγγολόγο και μου είπε οτι δεν είναι τίποτα το ανησυχητικό και μάλλον είναι απο το κρύωμα που είχα περάσει πρίν από καιρό. μήπως ξέρει κάτι κάποιος να βοηθήσει ;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-04-10, 13:05
katia Ο χρήστης katia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-10 01:02
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
πρησμένοι λεμφαδένες και δέκατα

Καλησπέρα σε όλους!!!Θα ήθελα τη συμβουλή σας!!!Πριν απο 4 χρόνια πέρασα λοιμώδη μονοπυρύνωση κάτα την οποία πρήστηκαν οι λεμφαδένες μου!Απο τότε όποτε κουράζομαι όλο και θα εντοπίσω ένα πρησμένο λεμφαδένα!Επειδή όμως απο το σεπτέβρη και μετά εντόπισα έναν πολύ επίμονο στα δεξιά του λαιμού μου πήγα πόσες φορες στη παθολόγο μου η οποία με διαβεβαίωνε οτι δεν είναι κάτι ανησυχητικό..παρόλα αυτά για να σταματήσω να ανησυχώ με έστειλε για υπέρυχο!Ο γιατρός εκεί μου είπε οτι ο υπερυχός μου ήταν καθαρός και οτι η διόγκωση του λεμφαδένα οφείλεται πιθανόν σε παθολογικά αίτια!Απο τότε(ήταν δεκέμβριος)δε το ξαναέψαξα..ώσπου πριν απο 2 εβδομάδες αρρώστησα και ανέβασα πυρετό!Απο τότε ο λεμφαδένας έχει γίνει διπλάσιος(είναι σαν ένα μπαλάκι στο λαιμό μου) και κάθε βράδυ έχω δέκατα απο 37.2 - εως 37.8.ανησυχώ μήπως είναι κάτι επικίνδυνο και δε το έχω καταλάβει!!!Όποιος θα μπορούσε να με συμβουλεύσει θα τον ευχαριστούσα απο καρδιάς!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-04-10, 15:50
Giota633 Ο χρήστης Giota633 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-05-10 00:39
Kalhspera!!!exei edw k ligous mhnes pou aisthanomai enan pono sthn aristerh masxalh..alla3a aposmhtiko k htan kalutera..alla exei liges meres pou dokimasa kapoio allo k niwthw merika tsimphmata sth maxalh mou..nomizw oti exei prhstei polu ligo...lete to provlhma na einai mono apo to aposmhtiko?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-10-10, 13:42
fatsa Ο χρήστης fatsa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 14:02
καλησπέρα! σήμερα παρατήρησα οτι ο ένας ο λεμφαδένας μου στο λαιμό είναι πρησμένος, δεν πονάει ιδιαίτερα, περισσότερο σαν ενόχληση το νιώθω οταν τρώω, όταν δεν τρώω καταλαγιάζει σαν να υποχωρεί...

Καταλαβαίνω ότι διάγνωση απο την οθόνη δεν γίνεται, μπορεί κάποιος να μου πει μια γνώμη μέχρι να πάω στο γιατρό? δεν πίνω, δεν καπνίζω, δεν είμαι κρυωμένη, μόνο ότι είμαι παααααααρα πολύ εξαντλημένη από κούραση τους τελευταίους μήνες...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-02-11, 19:51
ΕFI Ο χρήστης ΕFI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-11 19:52
καλησπερα εκανα βιοψια και βρεθηκαν στοιχεια κοιλοκυτταρικησ προσβολησ του επιθηλιο ενω στοιχεια υψηλοβαθμησ επιθηλιακησ δυσπλασια εκτεινονται ολωσ εστιακωσ στα πλαγια χειρουργικα ορια μου λεει ο γιατροσ να εγχειριστω στουσ βουβωνικουσ λεμφαδενεσ ειναι επικυνδινο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-03-12, 16:13
vilelmini Ο χρήστης vilelmini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-03-12 16:50
[Qπαιδιά έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα πρησμένος ο δεξιός λεμφαδένας κάτω από την κάτω γνάθο και το πηγούνι είναι ι 2η μέρα που πέρνω αντιβίωση augmedin και παυσίπονα αλλά τίποτα και υποφέρω από φριχτούς πόνους.. και .οχι μόνο αυτό αλλά πριν 1 εβδομάτα χειρουργήθηκα και στο δεξί χέρι για καρπιαίο σωλήνα.. τα δόντια μου έχουν όμως λίγο πρόβλημα παρόλο που τα προσεχω αλλά ίσως τα επηρεάζουν το οτι είμαι διαβητική Τ1... ειληκρινά δεν ξέρω τι να κάνω ποωάω πολυ..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-03-12, 16:44
vilelmini Ο χρήστης vilelmini δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-03-12 16:50
παιδιά έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα πρησμένος ο δεξιός λεμφαδένας κάτω από την κάτω γνάθο και το πηγούνι είναι ι 2η μέρα που πέρνω αντιβίωση augmedin και παυσίπονα αλλά τίποτα και υποφέρω από φριχτούς πόνους.. και .οχι μόνο αυτό αλλά πριν 1 εβδομάτα χειρουργήθηκα και στο δεξί χέρι για καρπιαίο σωλήνα.. τα δόντια μου έχουν όμως λίγο πρόβλημα παρόλο που τα προσεχω αλλά ίσως τα επηρεάζουν το οτι είμαι διαβητική Τ1... ειλiκρινά δεν ξέρω τι να κάνω πονάω πολυ..
παιδιά έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα πρησμένος ο δεξιός λεμφαδένας κάτω από την κάτω γνάθο και το πηγούνι είναι ι 2η μέρα που πέρνω αντιβίωση augmedin και παυσίπονα αλλά τίποτα και υποφέρω από φριχτούς πόνους.. και .οχι μόνο αυτό αλλά πριν 1 εβδομάτα χειρουργήθηκα και στο δεξί χέρι για καρπιαίο σωλήνα.. τα δόντια μου έχουν όμως λίγο πρόβλημα παρόλο που τα προσεχω αλλά ίσως τα επηρεάζουν το οτι είμαι διαβητική Τ1... ειληκρινά δεν ξέρω τι να κάνω πονάω πολυ..

ξέχασα να σας πώ αρχικά με εξέτασε οδοντίατρος μου είπε ότι τα ούλα δεν έχουν κάποιο πρόβλημα μόνο ένα δόντι και με παρέπεμψε σε ωρυλά γιατί πίστευε ότι έχω μαγουλάδες (τους οποίους δεν πέρασα..) η ωρυλά μου είπε να κάνω γενική αίματος και TKE, CRP και αμυλάσης (για τ ην παρωτίτιδα) αλλά βήκαν οκ... δεν ξέρω τι να κάνω συνεχίζω τη θεραπεία ελπίζοντας ότι όλα θα περάσουν...επίσης 2 μέρες πριν τελείωσα την αντιβίωση που μου έδωσε ο ορθοπαιδικός για το χέρι και ήμουν στα Ιωάννινα (μένω στην Πρέβεζα και έκανα εκεί την επέμβαση ) με φιλοξένησε ο αδερφος μου ο οποίος έχει γάτα ( η οποία βγαίνει και έξω από το σπίτι ) και έχει τη συννήθεια να κοιμάτε επάνω στα κρεβάτια!! Υπάρχει η περίπτωση να κόλλησα κάποιο μικρόβιο από τη γάτα? νομίζω την ίδια περίπου πάθηση είχε και μια άλλη κοπέλα εδώ στο forum είδα και τις απαντήσεις η λοιμώδης μονοπυρήνωση τα ίδια συμτώματα έχει και αν ναι μέσω πιάς εξέτασης το βρίσκουν? όποιος ξέρει κάτι ας με βοηθήσει ειμαι χειρουργημένη και τώρα μου έτυχε και αυτό...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-04-12, 15:41
tasia Ο χρήστης tasia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-04-12 15:43
πινω medrol 32 mg και azathioprine 150 mg kai μου εχουν πριστει οι λεμφαδενες στο λαιμο και στην μασχαλη. Ο παθολογος μου εχει κανει διαγνωση οτι εχω ερυθρηματωδη λυκο και μετα απο την λυψη των φαρμακων αυτων εδω και 1 μηνα εχω εμφανισει αυτους τους λεμφαδενες.γιατι συμβαινει αυτο?απαντηστε μου αμεσα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.