Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-04-08, 01:19
ourania Ο χρήστης ourania δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-11 11:29
Φύλο: Γυναίκα
σχολές για ιπτάμενους

Καλώς σας βρήκα παίδες

Έχω κάποιες απορίες όσων αφορά τις σπουδές που πρέπει να κάνει κανείς για να γίνει πιλότος.
Απότι έμαθα απαγορεύεται αυστηρώς να έχει κανείς μειωπία για στρατιωτικές σχολές -ακόμα κι αν διορθωθεί λίγο το πρόβλημα αργότερα με εγχείρηση λέιζερ- και επιπλέον κόβωνται αυτοί που έχουν χρόνιες παθήσεις, οπότε αποκλείω την Ικάρων..
Τώρα για να μπείς από ιδιωτική σχολή πιλότος (κυρίως για επιβατικό) νομίζω ότι πρέπει να έχεις στην κατοχή σου ή να δανείζεσαι (καλά..) jet για εξάσκηση. Δεν γνωρίζω ακριβώς τι παίζει πάλι περί μειωπίας, καθως πρέπει να υπάρχει και κει ένα όριο..

Το έχω ψάξει και έχω βρει ελάχιστα και όχι πολύ κατατοπιστικά links.
Επίσης βρήκα κάποιες λέσχες (στην Κρήτη για παράδειγμα) όπου πας να μάθεις να πιλοτάρεις, πράγμα που μπορείς να κάνεις παράλληλα με τις σπουδές ακόμα και για την πλάκα σου. Με ενδιαφέρει το επάγγελμα (μιλάμε καθαρά για ιπτάμενους, όχι μηχανικούς ή κάτι σχετικό) και θα ήθελα να μάθω κάτι παραπάνω

Αν γνωρίζετε δώστε μου τα φώτα σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-04-08, 02:16
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Φίλε μου, θα σου απαντήσουν σύντομα οι πλέον αρμόδιοι , δηλαδή ο οργανωτής του κλάμπ kiwi που, αν δεν κάνω λάθος, είναι αεροναυπηγός και πιλότος και ενδεχομένως ο Στέλιος που είναι επίσης πιλότος οπότε θα σου αναφέρω κάποια πολύ γενικά πράγματα.

Τη σχολή Ικάρων θα πρέπει να την ξεχάσεις, δέχονται μόνο υποψήφιους με άριστη όραση και δεν έχουν λόγο να το αναθεωρήσουν αυτό, εφόσον η προσφορά είναι μεγαλύτερη απο την ζήτηση.

Αν θελήσεις να ακολουθήσεις σταδιοδρομία στην πολιτική αεροπορία, θα πρέπει πρώτα να εγγραφείς σε μια σχολή ώστε να αποκτήσεις σε πολύ πρωταρχικό στάδιο το private που σου επιτρέπει την πτήση με ιδιωτικό μονοκινητήριο αεροσκάφος. Οι απαιτούμενες ωρες είναι γύρω στις 40 και θα πρέπει να παρακολουθήσεις κάποια θεωρητικά μαθήματα και να δώσεις εξετάσεις. Το private σου επιτρέπει να εκτελείς πτήση όψεως και μόνο κατά τη διάρκεια της ημέρας χωρίς να υπάρχει εμπορικός χαρακτήρας στην δραστηριότητα αυτή.

Το δίπλωμα αυτό μπορεί να εμπλουτιστεί με διάφορες άλλες πιστοποιήσεις όπως για ενόργανη πτήση ή για πτήση με πολυκινητήριο αεροσκάφος. Σε κάθε περίπτωση η πτήση κατά την διάρκεια της νύχτας δεν επιτρέπεται.

Το επόμενο στάδιο είναι το Commercial (με περίπου 200 ώρες πτήσης) και κατόπιν το Airline με 1500 ώρες.

Για την απόκτηση του private δεν είναι απαραίτητο να δανειστείς ή να εχεις στην κατοχή σου τζετ όπως αναφέρεις (εκτός αν είσαι ο κροίσος με ιδιωτικό νησί με 7 γράμματα που λεει και η διαφήμιση), όλα λογικά περικλύονται στην τιμή που ορίζει η ιδιωτική σχολή για το δίπλωμα.

Έχω την αίσθηση οτι η όλη διαδικασία στην Ελλάδα είναι αρκετά ακριβή υπόθεση, σε ιδιωτική σχολή της Αγγλίας το κόστος είναι περίπου 15 χιλιάδες ευρώ μόνο για το private. Υπάρχουν αν δεν κάνω σχολές που σε παίρνουν απο το χεράκι και σε παραδίδουν στις αεροπορικές εταιρίες αλλά το κόστος είναι απλησίαστο. Πρόσφατα διάβασα πάντως οτι η ζήτηση για πιλότους σε ευρωπαϊκό επίπεδο είναι ιδιαίτερα αυξημένη.

Αν πάρεις το δίπλωμα σου στο εξωτερικό θα πρέπει να μετατρέψεις το δίπλωμά σου σε ελληνικό, διαδικασία που ελέγχει η ΥΠΑ.

Ξέρω οτι η Ολυμπιακή πρίν απο χρόνια είχε ξεκινήσει μια σχολή πιλότων, ξέρει κανείς αν υπάρχει ακόμα, λειτουργεί ή υπολειτουργεί ;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-04-08, 09:49
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάνω κάτω ο palsar είπε τα βασικά. Στην αερπορία το βασικότερο "ακαδημαϊκό προσόν" είναι οι ώρες πτήσης, τις οποίες αυξάνεις είτε σε αερολέσχες ή νοικιάζοντας αεροσκάφη.

Ξεκινάς με το Private Pilot Licence (PPL) που απαιτεί 40 ώρες πτήσης ελάχιστο και μία σειρά από μαθήματα εδάφους. Στην Ελλάδα υπάρχουν αρκετές αερολέσχες που προσφέρουν το πακέτο με τιμές γύρω στα 7.500 ευρώ + εξέταστρα και βιβλία. Μπορείς να κάνεις και μία επίσκεψη στην Αερολέσχη Μεσογείων που έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

Μετά το PPL ξεκινάει μία πληθώρα πτυχίων, όπως το IR (για πτήση με όργανα), το Multi Engine (για πτήση με δικινητήρια και μεγαλύτερα αεροσκάφη, μέχρι που φτάνεις στο Commercial Piloto Licence (CPL) με ελάχιστο τις 350 ώρες πτήσης.

Θεωρητικά με το CPL πληρείς τα προσόντα για να δουλέψεις σερ αεροπορική εταιρία, αλλά στην πράξη οι περισότεροι συνεχίζουν μέχρι τις 1500 ώρες πτήσεις όπου παίρνεις το Air Transport Pilot Licence (ATPL) με το οποίο θεωρείσαι ένας μέσος έμπειρος πιλότος.

Για όλα αυτά δεν είναι απαραίτητο να εστιάσεις στην εκπαίδευση. Δηλαδή μπορείς να σπουδάζεις ή να δουλεύεις κάπου και τον ελεύθερο χρόνο σου να κάνεις πτήσεις.

Το πρόβλημα με όλη αυτή την ιστορία είναι φυσικά το κόστος. Αν σκεφτείς ότι τη σήμερον ημέρα, μία ώρα πτήσης με ένα Cessna 172 κοστίζει περίπου 150 ευρώ, καταλαβαίνεις πόσο θα πάει το μαλλί για να φτάσεις σε μερικές εκατοντάδες ώρες πτήσης και μάλιστα με μεγαλύτερα αεροσκάφη.

Η Σχολή Χειριστών της Ολυμπιακής Αεροπλοϊας, από το 2004 προσφέρει ολοκληρωμένα πακέτα για όλους τους τύπους πτυχίων, αλλά προσωπικά δεν γνωρίζω τιμές και προϋποθέσεις καθώς και κατά πόσο είναι ακόμα εν ενεργεία. Περισότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ και σίγουρα δε χάνεις τίποτα άμα τους κάνεις οποιαδήποτε ερώτηση.

Πριν 10-15 χρόνια η προσφορά εργασίας για πιλότους πολιτικής αεροπορίας, ήταν πολύ μικρότερη με τη ζήτηση, οπότε πολλοί πιλότοι με πολλές ώρες πτήσεις και εμπειρία δεν έβρισκαν εύκολα εργασία. Μετά την κρίση στις αερομεταφορές την περίοδο 2001-2005, το φαινόμενο αυτό έχει μειωθεί αισθητά.

Τέλος άλλη εναλλακτική είναι να κάνεις αιτήσεις σε εταιρίες όπως η British Airways και η Lufthansa όπου παρέχουν ολοκληρωμένη εκπαίδευση και εφόσον είσαι στους καλύτερους απόφοιτους, εξασφαλίζεις και εργασία στην αντίστοιχη εταιρία. Αυτό όμως έχει το εξής ρίσκο: Τη σχολή δεν την πληρώνεις και εφόσον προσληφθείς μετά την αποφοίτηση, κάνουν μία παρακράτηση από το μισθό σου μέχρι να αποπληρωθούν τα δίδακτρα. Αν όμως δεν σε προσλάβουν σου σκάει το μπουγιουρντι.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-04-08, 14:32
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Kiwi βαζω το Piper (ειναι στη Μικρα), εισαι για πτήση πάνω απο το αγιο Ορος; Στ΄αλήθεια!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-04-08, 16:30
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Kiwi βαζω το Piper (ειναι στη Μικρα), εισαι για πτήση πάνω απο το αγιο Ορος; Στ΄αλήθεια!
Άμα είχα PPL δεν το συζήταγα. Δυστυχώς όμως....
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-08, 17:08
ourania Ο χρήστης ourania δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-11 11:29
Φύλο: Γυναίκα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Μετά από λίγο ψάξιμο και μετά από την πολύτιμη βοηθειά σας καταλύγω στα εξής:
-Το ιδανικό θα ήταν εκπαίδευση παράλληλα με άλλες σπουδές αν και εφόσον δεν έχει κάποιος την οικονομική άνεση.
-Αν θελήσεις να σταματήσεις για κάποιο λόγο δεν πάει τίποτα χαμένο εφόσον έχεις άδεια πχ μετά από 40 και κάτι πτήσεις να πιλοτάρεις ιδιωτικό for fun.
-Το γεγονός ότι αερολέσχες υπάρχουν σε διάφορα μέρη της Ελλάδας (αν και άλλες είναι περισσότερα υποσχόμενες όσων αφορά τα χρήματα) δεν περιορίζει τις επιλογές που θα κάνει κανείς για τις άλλες σπουδές του.
-Τα πακέτα συμφέρουν αρκετά, αλλά δε νομίζω ότι έτσι υπάρχει η ίδια ελευθερία με το να συμπληρώνει κανείς σιγά-σιγά τις ώρες πτήσης που απαιτούνται.

Τέλος η εναλλακτική με τις αιτήσεις είναι μεγάλη πρόκληση -και μόνο το γεγονός ότι θα πετάς χωρίς οικονομική επιβάρυνση είναι δελεαστικό. Απτην άλλη όμως δεν θέλω να πεθάνω χρωστώντας νοίκι για τετραθέσιο Cessna

Ακόμα είμαι κάπως μπερδεμένη αλλά θα δείξει..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-08, 18:50
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
επειδη και εγω παντοτε ειχα το μικροβιο της πτησης
χρονια τωρα κανω πτησεις με το flight simulator της microsoft
εμπολουτιζω με χαρτες αεροδρομια και adoνσ to προγραμμα και αισιως
το εχω κανει 60 gb
τωρα πετω ενα airbus a 320
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-08, 21:23
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από vgiagias Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη και εγω παντοτε ειχα το μικροβιο της πτησης
χρονια τωρα κανω πτησεις με το flight simulator της microsoft
εμπολουτιζω με χαρτες αεροδρομια και adoνσ to προγραμμα και αισιως
το εχω κανει 60 gb
τωρα πετω ενα airbus a 320
Εάν έχεις το FS9 σου συνιστώ το B767 της Level-D Sims. Το απόγειο του ρεαλισμού σε commercial jets. Ξεφεύγουμε όμως από το θέμα μας
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-09, 18:37
porwmenos Ο χρήστης porwmenos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-09 18:37
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ BRITHSH AIRWAIS ΓΙΑ ΥΠΤΑΜΕΝΟΣ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-09, 19:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από porwmenos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ BRITHSH AIRWAIS ΓΙΑ ΥΠΤΑΜΕΝΟΣ?
Θα πας εδώ για πληροφορίες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-07-09, 00:56
CaptainAgelaras Ο χρήστης CaptainAgelaras δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-09 17:24
Η διαθεσή μου τώρα:
Sorry που το "ξεθάβω", αλλά μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω (ή αν κάποιος γνωρίζει...) το όριο της μυωπίας για την πολιτική και μόνο αεροπορία; Δηλαδή με κάτω από 3 σε παίρνουνε;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-07-09, 01:16
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από porwmenos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ BRITHSH AIRWAIS ΓΙΑ ΥΠΤΑΜΕΝΟΣ?
υπτιο ξερεις;;

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-07-09, 09:16
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CaptainAgelaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry που το "ξεθάβω", αλλά μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω (ή αν κάποιος γνωρίζει...) το όριο της μυωπίας για την πολιτική και μόνο αεροπορία; Δηλαδή με κάτω από 3 σε παίρνουνε;
Κάτι τέτοιο ας πούμε ;

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-07-09, 09:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CaptainAgelaras Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry που το "ξεθάβω", αλλά μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω (ή αν κάποιος γνωρίζει...) το όριο της μυωπίας για την πολιτική και μόνο αεροπορία; Δηλαδή με κάτω από 3 σε παίρνουνε;
Ένα από τα κριτήρια μιας σχολής πιλότων, μιας μεγάλης εταιρείας, είναι και η εξαιρετική όραση. Δεν μιλάω για πολεμική, μιας και εκεί απλά δεν παιρνάς την πόρτα αν έχεις μυωπία.

Τώρα είναι δύσκολες εποχές, η British, όπως και άλλες αεροπορικές εταιρείες, είναι σε διαδικασία δραματικής μείωσης του προσωπικού της, μεταξύ των οποίων και ιπταμένων.

Για ότι θες ρώτησε εδώ .

Αν έχεις τόσο πάθος να γίνεις πιλότος (και εγώ το καταλαβαίνω) μπορείς να κάνεις μια μικρή επέμβαση διόρθωσης της μυωπίας. Είναι επέμβαση ρουτίνας πια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 17-07-09 στις 09:29
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-07-09, 12:53
CaptainAgelaras Ο χρήστης CaptainAgelaras δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-09 17:24
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα από τα κριτήρια μιας σχολής πιλότων, μιας μεγάλης εταιρείας, είναι και η εξαιρετική όραση. Δεν μιλάω για πολεμική, μιας και εκεί απλά δεν παιρνάς την πόρτα αν έχεις μυωπία.

Τώρα είναι δύσκολες εποχές, η British, όπως και άλλες αεροπορικές εταιρείες, είναι σε διαδικασία δραματικής μείωσης του προσωπικού της, μεταξύ των οποίων και ιπταμένων.

Για ότι θες ρώτησε εδώ .

Αν έχεις τόσο πάθος να γίνεις πιλότος (και εγώ το καταλαβαίνω) μπορείς να κάνεις μια μικρή επέμβαση διόρθωσης της μυωπίας. Είναι επέμβαση ρουτίνας πια.
Ok, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!!
(Ένα special στον palsar για το cartoon... Hahahahaha)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.