Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-07, 08:28
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Unhappy Ο άνθρωπος που αγαπώ μάλλον έχει ψυχολογική ασθένεια...

Στην αρχή σκέφτηκα να γράψω αυτό το μήνυμα στα "Αληθινά Συναισθήματα". Επειδή όμως θα προσπαθήσω να εστιάσω στην παθολογική φύση της περίπτωσης, αποφάσισα να το γράψω εδώ. Επίσης πιστεύω ότι θίγω ένα ζήτημα που έχει ή ήδη απασχολεί αρκετούς.

Εμένα ξεκίνησε για πρώτη φορά να με απασχολεί πριν 3 μέρες. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, η κοπέλα μου πιστεύω ότι πάσχει από Οριακή Διαταραχή Προσωπικότητας. Από τότε που τη γνώρισα, είχα αντιληφθεί ορισμένα σημάδια συμπεριφοράς που απλά δεν έβγαζαν νόημα και λογική. Είχαν έντονο παρορμιτισμό, παραλογισμό και κυκλοθυμισμό. Μέχρι πρόσφατα τα θεωρούσα απλά σημάδια που μπορεί να έχει οποιοσδήποτε άνθρωπος όταν περνά μία άσχημη περίοδο ή απλά είχε κάποιες άσχημες εμπειρίες στη ζωή του. Ένα σκηνικό όμως με έβαλαν σε μεγάλες υποψίες ότι κάτι δεν πάει καλά...

Έψαξα σε βιβλιογραφία Ψυχολογίας καθώς και σε αντίστοιχα fora στο διαδίκτυο. Μίλησα και με μία ψυχολόγο φίλη μου, και πλέον είμαι σίγουρος πως ο άνθρωπος αυτός είναι Οριακός. Αυτή η υπόθεση βέβαια εγκυμωνεί έναν τεράστιο κίνδυνο που ισχύει για κάθε ψυχική πάθηση. Για να είναι 100% έγκυρη διάγνωση πρέπει να γίνει από ειδικό και πάλι με ένα μικρό ποσοστό αβεβαιότητας. Για τη συγκεκριμένει πάθηση πρέπει να πληρούνται 5 από 9 κριτήρια διαταραχής, ενώ εγώ πιστεύω ότι πληρούνται μόνο 3.

Σε κάθε περίπτωση, έχω τις εξής απόριες:

α) Πώς λές σε έναν άνθρωπο που έχει ψυχολογική πάθηση και ξέρεις ότι μπορεί να αντιδράσει και εγωιστικά ή βίαια, ότι ίσως θα ήταν καλό να επισκεφτεί έναν ειδικό για να δει τι έχει;

β) Για τη συγκεκριμένη Διαταραχή, έχω διαβάσει ότι μόνο η σωστή θεραπεία (πολύ πιθανά και με χρήση φαρμάκων) μπορεί να τη θεραπεύσει. Όταν ξέρεις πως ένας άνθρωπος που αγαπάς θα σου κάνει συνεχώς τη ζωή δύσκολη και θα σε πληγώνει, άσχετα με το τί συζητήσεις κάνετε ή όσο και αν του δείχνεις ότι είσαι δίπλα του, πόσο δίκαιο είναι για τον εαυτό σου να μένεις μαζί του; Η συγκεκριμένη Διαταραχή χαρακτηρίζεται από υψηλή φοβία απόρριψης. Με τί καρδιά λοιπόν "χτυπάς στο αδύνατο σημείο" του άλλου και τον "απορρίπτεις" φεύγοντας από δίπλα του;

γ) Το ότι ξέρω πως αυτός ο άνθρωπος πάσχει από αυτή τη Διαταραχή (αν και όπως είπα ποτέ δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος), ξαφνικά με έκανε να νοιώθω μία λύπηση και μία προστασία απέναντί του που αργά ή γρήγορα ο άλλος θα το αντιληφθεί. Δεν το αντέχω αυτό το συναίσθημα. Πώς μπορώ να τον αντιμετωπίσω πάλι ισάξια και ως υγειή όταν έχω τέτοιες υπόννοιες;

Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση και άποψη, ειδικά άμα προέρχεται από κάποιον Ειδικό είτε για τη συγκεκριμένη πάθηση ή γενικά για ψυχολογικές παθήσεις.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Kiwi για αυτό το μήνυμα:
kelly kv (10-03-11)
  #2  
Παλιά 27-06-07, 09:00
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατ'αρχήν να διευκρινίσω ότι δεν μιλάω σαν ειδικός, δεν έχω καμιά ιδέα από ψυχολογία.

Αν διαβάσεις πάντως διάφορα βιβλία ψυχολογίας, ή μπεις στο ιντερνετ να διαβάσεις τα συμπτώματα που παρουσιάζει η κάθε ψυχική διαταραχή θα δεις ότι όλοι οι άνθρωποι στον πλανήτη πάσχουν από κάποια από αυτές (λογικό θα μου πεις αν αναλογιστούμε την συμπεριφορά της ανθρωπότητας).
Το ερώτημα πιστέυω είναι το πόσο σοβαρή είναι αυτή η διαταραχή. Δηλαδή κάνει τη σχέση αφόρητη ? Δεν παίρνει κουβέντα το θέμα ? Αν της μιλήσεις καταλαβαίνει ότι αυτά που κάνει είναι παράλογα ? Είσαι σίγουρος ότι είναι αυτή παράλογη και όχι εσύ ?
Ο καλύτερος τρόπος πιστέυω για να πάει σε κάποιο ειδικό είναι ο εξής :

α) Αν της αρέσει το διάβασμα της αγοράζεις τυχαία ένα βιβλίο εκλαικευμένης ψυχολογίας που νομίζεις ότι περιγράφει το πρόβλημά της ώστε να το αναγνωρίσει από μόνη της.

β) Της λες ότι θες να πας σε έναν ψυχολόγο για σένα , ο οποίος έχει σαν μέθοδο όμως να παίρνει συνέντευξη και από την συντροφό σου ταυτόχρονα με σένα.

Προσωπικά πιστέυω (λανθασμένα ίσως) ότι οποιοςδήποτε από εμάς πάει σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο θα φύγει από το ιατρείο του με συμβουλή για θεραπεία!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-07, 10:06
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν διαβάσεις πάντως διάφορα βιβλία ψυχολογίας, ή μπεις στο ιντερνετ να διαβάσεις τα συμπτώματα που παρουσιάζει η κάθε ψυχική διαταραχή θα δεις ότι όλοι οι άνθρωποι στον πλανήτη πάσχουν από κάποια από αυτές (λογικό θα μου πεις αν αναλογιστούμε την συμπεριφορά της ανθρωπότητας).
Συμφωνώ απόλυτα. Και από τα λίγα που έχω διαβάσει εώς τώρα, η δυσκολία στη διάγνωση οποιασδήποτε Διαταραχής Προσωπικότητας έγκειται στο ότι είναι πολύπλευρες. Η διαφορά βέβαια είναι ότι η Διαταραχή Προσωπικότητας πχ είναι παθολογική νόσος, ενώ μία ήπια μορφή καταθλιψής πχ είναι καθαρά ψυχολογική. Το πρώτο θέλει εντατική ψυχοθεραπεία και πολύ πιθανόν απαιτεί τη χρήση φαρμάκων, ενώ το δεύτερο πιο χαλαρές συνεδρείες. Αν μάλιστα ο πασχών είναι ιδιαίτερα ευφυής μπορεί και να αυτο-θεραπευτεί (στη δεύτερη περίπτωση πάντα.

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερώτημα πιστέυω είναι το πόσο σοβαρή είναι αυτή η διαταραχή. Δηλαδή κάνει τη σχέση αφόρητη ? Δεν παίρνει κουβέντα το θέμα ? Αν της μιλήσεις καταλαβαίνει ότι αυτά που κάνει είναι παράλογα ? Είσαι σίγουρος ότι είναι αυτή παράλογη και όχι εσύ ?)
Αν δεν ήμουν σίγουρος δεν θα προβληματιζόμουνα τόσο έντονα. Έχω υπάρξει σε αρκετές σχέσεις με περιέργες συμπεριφορές, παραλογισμούς, ανασφάλεις κλπ και από τις δύο πλευρές αλλά ήταν πάντα στα λογικά πλαίσια μιας σχέσης

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
α) Αν της αρέσει το διάβασμα της αγοράζεις τυχαία ένα βιβλίο εκλαικευμένης ψυχολογίας που νομίζεις ότι περιγράφει το πρόβλημά της ώστε να το αναγνωρίσει από μόνη της.

β) Της λες ότι θες να πας σε έναν ψυχολόγο για σένα , ο οποίος έχει σαν μέθοδο όμως να παίρνει συνέντευξη και από την συντροφό σου ταυτόχρονα με σένα.
α) Αυτό είναι καλή ιδέα. Βέβαια είναι ψιλοκάρφωμα, αλλά ίσως είναι ο πιο πλάγιος τρόπος προσέγγισης.

β) Ενδιαφέρον και αυτό.

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά πιστέυω (λανθασμένα ίσως) ότι οποιοςδήποτε από εμάς πάει σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο θα φύγει από το ιατρείο του με συμβουλή για θεραπεία!
Το θέμα είναι ότι υπάρχει ένα τερααααστιο φάσμα ποιότητας. Μπορεί να πετύχεις καλό ψυχολόγο/ψυχίατρο και να σου κάνει όντως πολύ καλό, μπορεί να πετύχεις και μέτριο ή κακό και να σε κάνει χειρότερα. Έχει μεγάλο ρίσκο πιστεύω. Στην πρώτη κατηγορία, ο ειδικός είναι και πιο ευσυνείδητος οπότε θα είναι και ειλικρινής για το αν χρειάζεσαι θεραπέια ή όχι. Στη δεύτερη μπορεί να πέσεις σε "επαγγελματία" που να σου επεκτείνει το πρόβλημα ίσα ίσα για να πληρώνεις συνεδρίες.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-06-07, 11:06
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.e-psychology.gr

Βρήκα κάποια forum που κάποιοι συζητούσαν για αυτό που λες.Είναι αρκετά δύσκολη η διάγνωση απότι κατάλαβα πάντως.Υπάρχουν και άλλες διαταραχές με παρόμοια συμπτώματα.Είναι ένα είδος άμυνας αν κατάλαβα καλά αυτή η συμπεριφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-06-07, 13:31
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
http://www.in.gr/ath/cine/suggest.asp?mov=girl
Σαν ταινία αντί για βιβλίο.

http://www.obrela.gr/psychiatry_1_1.htm
Πολλές πληροφορίες με πολλούς όρους ψυχολογίας όμως.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-06-07, 15:27
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστώ fireseeker. Αυτό τον καιρό δεν κάνω τίποτα άλλο. Όλο σε ψυχολογικά sites μπαίνω για να μελετήσω το θέμα. Αυτό βέβαια είναι ολίγον επικίνδυνο δεδομένου ότι μπορεί να μου δημιουργήσει εμμονή ότι η κοπέλα σώνει και καλά είναι ασθενής. Γι' αυτό και οι ερωτήσεις που έκανα πιο πολύ αφορούσαν το θέμα του ψυχολόγου/ψυχίατρου και πώς λες σε κάποιον "μαλακά" να παει να δει κάποιον ειδικό.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-06-07, 19:27
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιστεύω ότι αν πας μαζί της θα της φύγει η φοβία ότι την "απορρίπτεις". Απο κει και πέρα διάβασε όσα μπορείς, και ζήτα δεύτερη γνώμη αν κάτι που πει ο ειδικός δεν συμφωνεί με άλλα που έχεις διαβάσει.

Αν σε ρωτήσει τι σε κάνει να νομίζεις ότι πάσχει, να μιλάς πάντα για συγκεκριμένα γεγονότα και χωρίς να "κρίνεις". Σημαντικό να καταλάβει ότι δεν την κατηγορείς, απλώς θέλεις να βοηθήσεις από αγάπη.

Τα φάρμακα (αχρείστα να'ναι) με μέτρο εννοείται!

ΥΓ Στα αγγλικά πως λέγεται η συγκεκριμένη διαταραχή;
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-06-07, 19:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Νομίζω ότι θα είναι καλή ιδέα να πας μόνος μόνος σου πρώτα σε έναν ψυχολόγο, να σιγουρευτείς ότι όντως συντρέχουν αυτοί οι λόγοι που σε κάνουν να ανησυχείς.

Μια ειλικρινής επαφή μαζί του πιστεύω ότι θα σε καθοδηγήσει για να κάνεις το καλύτερο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-06-07, 20:09
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα ξεκίνησε για πρώτη φορά να με απασχολεί πριν 3 μέρες. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, η κοπέλα μου πιστεύω ότι πάσχει από Οριακή Διαταραχή Προσωπικότητας. ..........

Έψαξα σε βιβλιογραφία Ψυχολογίας καθώς και σε αντίστοιχα fora στο διαδίκτυο. Μίλησα και με μία ψυχολόγο φίλη μου, και πλέον είμαι σίγουρος πως ο άνθρωπος αυτός είναι Οριακός. Αυτή η υπόθεση βέβαια εγκυμωνεί έναν τεράστιο κίνδυνο που ισχύει για κάθε ψυχική πάθηση.
Είναι ιδιαίτερα επίφοβο το να προχωρά κανείς σε αυθαίρετες διαγνώσεις, ιδιαίτερα σε θέματα ψυχιατρικής όπου τα κριτήρια είναι υποκειμενικά. Όταν έκανα εκπαίδευση ψυχιατρικής διαπίστωσα με έκπληξη οτι τα βασικά γνωρίσματα των περισσότερων ψυχιατρικών διαταραχών ενυπάρχουν στους περισσότερους ανθρώπους σε κάποιο βαθμό. Για παράδειγμα, πόσοι γυρνούν σπίτι τους να ελέγξουν αν έκλεισαν το φούρνο ή αν κλείδωσαν? Αυτό τους κάνει ιδεοψυχαναγκαστικούς?

Είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα αναγνωρίσεις "στοιχεία" ψυχικών διαταραχών σε όλους, ακόμα περισσότερο σε ανθρώπους που γνωρίζεις πολύ καλά. Την έκταση και τη σοβαρότητα των γνωρισμάτων αυτών δεν μπορείς να την εκτιμήσεις διότι δεν έχεις την απαιτούμενη πείρα. Αυτό δε σημαίνει οτι η κοπέλα σου δεν έχει προβλήματα, απλά σημαίνει οτι ίσως η κατάσταση να μην είναι τόσο σοβαρή όσο φοβάσαι.

Παρ'όλα αυτά, η πάγια άποψή μου σε αυτές τις περιπτώσεις είναι οτι πρέπει να συμβουλευτείς έναν ειδικό. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να πείσεις την κοπέλα να σε ακολουθήσει, αλλά μπορείς να προσπαθήσεις. Αξίζει να σημειωθεί οτι δεν είναι απαραίτητο η ίδια να έχει επίγνωση της κατάστασης, οπότε μη νομίζεις οτι αναγνωρίζει τα συμπτώματα, ακόμα και αν (μεταφορικά μιλώντας) της φέρεις ένα βιβλίο ψυχιατρικής στο κεφάλι. Αφού δεν αναζήτησε βοήθεια μόνη της τόσα χρόνια, γιατί να αναζητήσει τώρα?

Σε ότι αφορά το θέμα των σχέσεων, υπάρχει μια συμβουλή που λέει: "Ποτέ μην πηγαίνεις στο κρεβάτι με κάποιον που έχει περισσότερα προβλήματα απο εσένα". Σε γενικές γραμμές οι διαταραχές προσωπικότητας είναι ιδιαίτερα επίμονες και θεραπεύονται δύσκολα, οπότε αν πιστεύεις οτι η κατάσταση είναι κουραστική για σένα θα πρέπει να το λάβεις σοβαρά υπόψιν. Δεν ξέρω αν πρέπει να φύγεις ή να μείνεις, αυτή δεν είναι μια απόφαση που μπορεί να πάρει κάποιος άλλος για σένα. Απλά να ξέρεις οτι δεν είσαι υποχρεωμένος να κουβαλάς τον σταυρό του μαρτυρίου. Μια σχέση δε διασώζεται από αισθήματα οίκτου, καθήκοντος και ενοχής.

Συνοψίζοντας, πήγαινε και δες εσύ έναν ειδικό και πες αυτά που σκέφτεσαι. Σου προτείνω να κλείσεις ένα ραντεβού στα τακτικά εξωτερικά ιατρεία του Αιγινητείου (στάση μετρό "μέγαρο μουσικής"), όπου εδράζεται η ψυχιατρική κλινική του Παν. Αθηνών. Το επίπεδο της κλινικής είναι γενικά καλό.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-06-07, 20:25
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ Στα αγγλικά πως λέγεται η συγκεκριμένη διαταραχή;
Borderline Personality Disorder
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-06-07, 20:39
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ιδιαίτερα επίφοβο το να προχωρά κανείς σε αυθαίρετες διαγνώσεις, ιδιαίτερα σε θέματα ψυχιατρικής όπου τα κριτήρια είναι υποκειμενικά.
Νομίζω ότι είναι θέμα ψυχολογίας και όχι απαραίτητα ψυχιατρικής.

Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού δεν αναζήτησε βοήθεια μόνη της τόσα χρόνια, γιατί να αναζητήσει τώρα?
Πολύ καλό σημείο. Η αλήθεια είναι ότι ο περισσότερος κόσμος, ειδικά εδώ στην Ελλάδα, λίγη σημασία δίνει σε τέτοια θέματα. Οι περισσότεροι δε γνωρίζουν καν ότι αυτές είναι διαταραχές (και μάλιστα σοβαρές) και πιθανόν χρειάζονται θεραπεία κάποιου είδους..

Α, να και το σχετικό link στη wikipedia για το BPD.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-06-07, 21:13
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάτι μου θύμισε αυτή η ονομασία...και εγώ λοιπόν είχα μια σύντομη σχέση με μια κοπέλα εδώ στις ΗΠΑ που έμαθε εκείνη εκ των υστέρων ότι είχε BPD. Το έμαθε δηλαδή μερικούς μήνες αφ'ότου τα χάλασε μαζί μου μετά από κάποιο "επεισόδιο".

Εδώ ένα link που μου είχε στείλει: http://www.tara4bpd.org/

Δεν είναι καθόλου εύκολη πάθηση. Στην περίπτωση της μάλιστα είχε αναζητήσει ψυχοθεραπεία παλαιότερα αλλά δεν τη διέγνωσαν.

Ειδικά σε άτομα με χαμηλή αυτοπεποίθεση τα συμπτώματα είναι ακραία αν δεν ξέρεις ότι κάποιος το έχει.

Δεν μου είπε αν πήρε κάποιο φάρμακο αλλά όταν τελευταία άκουσα νέα της είπε ότι είχε γραφτει για Dialectical Behavioral Therapy: http://en.wikipedia.org/wiki/Dialect...havior_Therapy
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SimonSays : 27-06-07 στις 21:17
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-06-07, 21:42
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα αναγνωρίσεις "στοιχεία" ψυχικών διαταραχών σε όλους, ακόμα περισσότερο σε ανθρώπους που γνωρίζεις πολύ καλά. Την έκταση και τη σοβαρότητα των γνωρισμάτων αυτών δεν μπορείς να την εκτιμήσεις διότι δεν έχεις την απαιτούμενη πείρα. Αυτό δε σημαίνει οτι η κοπέλα σου δεν έχει προβλήματα, απλά σημαίνει οτι ίσως η κατάσταση να μην είναι τόσο σοβαρή όσο φοβάσαι.
Έχεις μεγάλο δίκιο σε αυτό και πιέζω επίτηδες τον εαυτό μου να μην πέσει σε αυτή την παγίδα. Απλά ίσως είναι και δικός μου αμυντικός μηχανισμός ώστε να ξέρω τί πράγμα αντιμετωπίζω ακριβώς επειδή είναι τόσο χαοτικό. Όταν ήμουνα μικρότερος και διάβαζα διάφορα άσχετα βιβλία ψυχολογίας νόμιζα ότι είμαι σχιζοφρενής

Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Αξίζει να σημειωθεί οτι δεν είναι απαραίτητο η ίδια να έχει επίγνωση της κατάστασης, οπότε μη νομίζεις οτι αναγνωρίζει τα συμπτώματα, ακόμα και αν (μεταφορικά μιλώντας) της φέρεις ένα βιβλίο ψυχιατρικής στο κεφάλι. Αφού δεν αναζήτησε βοήθεια μόνη της τόσα χρόνια, γιατί να αναζητήσει τώρα?
Αυτό ίσως που δίνει κάποια "ελπίδα" είναι ότι παραδέχεται ότι το πρόβλημα στη σχέση μας το έχει η ίδια και ότι σκέψεις και συναισθήματα που κάνει για μένα είναι συνήθως δικό της πρόβλημα. Άρα δεν ξέρω αν έχει φτάσει ακόμα ένα βήμα παραπάνω για να σκεφτεί σοβαρά να πάει σε ειδικό.

Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ότι αφορά το θέμα των σχέσεων, υπάρχει μια συμβουλή που λέει: "Ποτέ μην πηγαίνεις στο κρεβάτι με κάποιον που έχει περισσότερα προβλήματα απο εσένα". Σε γενικές γραμμές οι διαταραχές προσωπικότητας είναι ιδιαίτερα επίμονες και θεραπεύονται δύσκολα, οπότε αν πιστεύεις οτι η κατάσταση είναι κουραστική για σένα θα πρέπει να το λάβεις σοβαρά υπόψιν. Δεν ξέρω αν πρέπει να φύγεις ή να μείνεις, αυτή δεν είναι μια απόφαση που μπορεί να πάρει κάποιος άλλος για σένα. Απλά να ξέρεις οτι δεν είσαι υποχρεωμένος να κουβαλάς τον σταυρό του μαρτυρίου. Μια σχέση δε διασώζεται από αισθήματα οίκτου, καθήκοντος και ενοχής.
Αυτό είναι δικό μου θέμα που πρέπει ίσως να δω επίσης σε ψυχολόγο Μου το έμαθε ο γάμος μου!
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-06-07, 21:54
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα αναγνωρίσεις "στοιχεία" ψυχικών διαταραχών σε όλους, ακόμα περισσότερο σε ανθρώπους που γνωρίζεις πολύ καλά. Την έκταση και τη σοβαρότητα των γνωρισμάτων αυτών δεν μπορείς να την εκτιμήσεις διότι δεν έχεις την απαιτούμενη πείρα. Αυτό δε σημαίνει οτι η κοπέλα σου δεν έχει προβλήματα, απλά σημαίνει οτι ίσως η κατάσταση να μην είναι τόσο σοβαρή όσο φοβάσαι.
Πραγματι... οποτε διαβαζω κατι για μια διαταραχη.. 'ααα λεει για μενα'... ισως αυτο αποτελει μια αλλη διαταραχη απο μονη της :Ρ

Μου εχει κανει εντυπωση οταν ειχα μιλησει με διαφορες κοπελες, κυριως απο Αμέρικα.... 'εχω SFV και UFD και ΟRCD (τυχαια ονοματα) γιαυτο προσεχε μη κανεις το ενα και το αλλο και μη με παρεξηγησεις'. Αναρωτηθηκα.. τοσο καλη ψυχολογικη ενημερωση εχουν εκει περα, ή μήπως είναι φιλάσθενοι και ψάχνουν για άλλοθι για τις διάφορες παραξενιές τους;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-06-07, 23:23
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν μη τι άλλο, χρειάζεται παραπάνω ενημέρωση για διάφορες διαταραχές ακόμα και στις ΗΠΑ-ιδιαίτερα σε πιο φτωχές περιοχές και μέσω του σχολικού συστήματος. Πολλά παιδιά πάσχουν από δυσλεξία κτλ αλλά αν δεν διαγνωστούν απλώς θεωρούνται χαζά. Και εννοείται ότι η πολιτεία πρέπει να να συνεισφέρει παραπάνω για την περίθαλψη. Δεν είναι τυχαίο ότι από τότε που ο Ρήγκαν σταμάτησε τις επιδοτήσεις για την μακροχρόνια ψυχιατρική περίθαλψη ανέβηκαν στα ύψη οι αριθμοί των άστεγων.

Για να γυρίσουμε στον Kiwi όμως...το πρώτο βήμα μετά την αναγνώριση του προβλήματος είναι η ειλικρινή αναζήτηση βοήθειας. Είσαι στο σωστό δρόμο πιστεύω.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.