Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #391  
Παλιά 15-10-13, 12:55
KaterinaZampi Ο χρήστης KaterinaZampi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-10-13 19:59
Kαλησπέρα και πάλι μετά από πολύ καιρό. Εξαφανίστηκα και όλο αυτο γιατί τόσους μήνες μετά από άπειρα πέρα δώθε σε νοσοκομεια, δεν είχαμε κάποια επίσημη απάντηση για την ασθένεια του πατέρα μου. Σήμερα, μετά από τόσους μήνες θα μάθουμε για το στάδιο και τη θεραπεια που θα ακολουθησει. Νιωθω πολυ φοβισμενη και δεν ξερω πως να το διαχειριστω ολο αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #392  
Παλιά 15-10-13, 13:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από KaterinaZampi Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα και πάλι μετά από πολύ καιρό. Εξαφανίστηκα και όλο αυτο γιατί τόσους μήνες μετά από άπειρα πέρα δώθε σε νοσοκομεια, δεν είχαμε κάποια επίσημη απάντηση για την ασθένεια του πατέρα μου. Σήμερα, μετά από τόσους μήνες θα μάθουμε για το στάδιο και τη θεραπεια που θα ακολουθησει. Νιωθω πολυ φοβισμενη και δεν ξερω πως να το διαχειριστω ολο αυτό.
Υπομονή, δύναμη και κουράγιο. Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #393  
Παλιά 15-10-13, 13:30
KaterinaZampi Ο χρήστης KaterinaZampi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-10-13 19:59
Μόλις είχαμε νεότερα. Του είπαν να κάνει μια σειρά εξετάσεων όπως υπερήχους σε καρδιά και κοιλιά. Αξονική και αύριο να πάει σε νευρολόγο. Επισης τελος του μηνα θα του κανουν εισαγωγη για μια μερα για χορηγηση κορτιζόνης. Η κορτιζόνη ειναι σαν χημειοθεραπεία; Eπίσης ο νευρολόγος τι σχεση εχει?
Απάντηση με παράθεση
  #394  
Παλιά 15-10-13, 15:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από KaterinaZampi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόλις είχαμε νεότερα. Του είπαν να κάνει μια σειρά εξετάσεων όπως υπερήχους σε καρδιά και κοιλιά. Αξονική και αύριο να πάει σε νευρολόγο. Επισης τελος του μηνα θα του κανουν εισαγωγη για μια μερα για χορηγηση κορτιζόνης. Η κορτιζόνη ειναι σαν χημειοθεραπεία; Eπίσης ο νευρολόγος τι σχεση εχει?
Η κορτιζόνη δεν είναι απ' όσο τουλάχιστον ξέρω, μορφή χημειοθεραπείας. Πόσο ζάχαρο έχει;

Ο νευρολόγος, θα βοηθήσει πολύ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #395  
Παλιά 15-10-13, 19:33
KaterinaZampi Ο χρήστης KaterinaZampi δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-10-13 19:59
Ξένιε, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου. Μου δίνεις πολύ κουράγιο και νιώθω οτι δεν ειμαι μονη μου σε ολο αυτό. Κρατάω στα χέρια μου τη βιοψία και γράφει διαχυτη διήθηση αιμοποιητικού μυελού σε ποσοστό 60%. Απ οτι μου ειπε ο πατερας μου του ειπε ο γιατρος οτι θα μπορουσε να ειναι και πολυ καλυτερες οι εξετασεις του, πράγμα που σημαίνει οτι ειναι ισως σε προχωρημένο στάδιο. Θα πηγαίνει απ ότι του είπαν κάθε μήνα θα κανει μια θεραπεία και μετά θα τη συνεχίζει για 2 μέρες στο σπίιτι. Κάπου κάπου του ειπε θα κάνει και κορτιζόνες. Απ όσο ξέρω δεν έχει πρόβλημα με το ζάχαρό του.
Απάντηση με παράθεση
  #396  
Παλιά 15-10-13, 19:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από KaterinaZampi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξένιε, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου. Μου δίνεις πολύ κουράγιο και νιώθω οτι δεν ειμαι μονη μου σε ολο αυτό. Κρατάω στα χέρια μου τη βιοψία και γράφει διαχυτη διήθηση αιμοποιητικού μυελού σε ποσοστό 60%. Απ οτι μου ειπε ο πατερας μου του ειπε ο γιατρος οτι θα μπορουσε να ειναι και πολυ καλυτερες οι εξετασεις του, πράγμα που σημαίνει οτι ειναι ισως σε προχωρημένο στάδιο. Θα πηγαίνει απ ότι του είπαν κάθε μήνα θα κανει μια θεραπεία και μετά θα τη συνεχίζει για 2 μέρες στο σπίιτι. Κάπου κάπου του ειπε θα κάνει και κορτιζόνες. Απ όσο ξέρω δεν έχει πρόβλημα με το ζάχαρό του.
Δεν είμαι γιατρός και δεν μπορώ να εκφράσω άποψη.

Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
KaterinaZampi (15-10-13)
  #397  
Παλιά 21-10-13, 15:40
ΔΗΜΗΤΡΑ
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από eva23 Εμφάνιση μηνυμάτων
πότε κάνατε την αυτόλογη μεταμόσχευση αμέσως όταν το μάθατε? Εμείς το έχουμε μάθει τώρα πριν λίγες μέρες κάναμε βιοψία μυελού θα βγει 5)6 αλλά κάνουμε ακτινοβολίες έχουμε κάνει 2 και 3 μέρες μεγάλη δόση κορτιζόνης.Θέλω να ρωτήσω το γιατρό για την αυτόλογη μεταμόσχευση Βέβαια πάμε καλύτερα αλλά δεν ξέρω είναι καλές οι ακτινοβολίες η θα έπρεπε να κάνουμε κάτι άλλο?
ΓΙΑΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΔΗΜΗΤΡΑ ΠΟΥ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΜ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΕΑΣ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΝΑ ΣΚΑΛΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ Η ΑΡΩΣΤΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΟΣ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΑ ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΕΙ ******

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 21-10-13 στις 17:29 Αιτία: Αφαίρεση φαρμάκου
Απάντηση με παράθεση
  #398  
Παλιά 21-10-13, 17:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΙΑΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Η ΔΗΜΗΤΡΑ ΠΟΥ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΜ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΕΑΣ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΝΑ ΣΚΑΛΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ Η ΑΡΩΣΤΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΟΣ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΑ ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΕΙ
Έσβησα το φάρμακο, γιατί απλά κάθε ασθενής, είναι διαφορετική υπόθεση.

Το είναι πολύ πιστός είναι καλό, αλλά δεν μπορεί να γίνει αιτία, για ένα θαύμα.

Όλοι οι ασθενείς πιστοί ή μη, ανάλογα με την σοβαρότητα της κατάστασης, έχουμε δικαίωμα στην ελπίδα. Η Ελπίδα δεν πωλείται πουθενά, είναι επίκτητη.

Εμπιστοσύνη στις προτάσεις και στις ενέργειες των γιατρών μας, αυτοί ξέρουν καλύτεροι και αυτοί κάνουν «θαύματα» καθημερινά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #399  
Παλιά 26-11-13, 23:20
afrodite Ο χρήστης afrodite δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-04-14 16:24
Καλώς σας βρίσκω. Πριν απο μια βδομάδα διαγνώστηκε στη μαμά μου πολλαπλό μυέλωμα. Μπήκε αρχικά στο νοσοκομείο με υψηλές τιμές κρεατινίνης, μας ανακοίνωσαν οτι έχει οξεία νεφρική ανεπάρκεια. Μετά από μια σειρά εξετάσεων και βιοψία νεφρού μας παρέπεμψαν στο Αλεξάνδρα για να ξεκινήσει άμεσα η θεραπεία της. Η μητέρα μου είναι μόλις 53 ετών και απ'ο,τι μας είπαν η ηλικία της είναι ενθαρυντική και θα μπορέσει να κάνει την αυτόλογη μεταμόσχευση. Ωστόσο,είναι αρκετά απαισιόδοξοι για την πορεία γενικά της υγείας της απ'ο,τι κατάλαβα σήμερα και μας είπαν οτι είναι σε προχωρημένο στάδιο γιατί έχει ήδη επηρεάσει και τα οστά της και της έχει προκαλέσει και αναιμία. Σημερα μάλιστα της έκαναν μετάγγιση αίματος γιατί ο αιματοκρίτης της είχε φτάσει 22. Πριν 6 μήνες είχε 42. Πριν 1.5 μήνα ήμασταν μαζί για καφέ και ηταν μεσα στη χαρα και την ενέργεια, και τώρα είναι κατωχρη,παγωμένη και αρκετα κουρασμένη. Ακόμα κανένας μας δεν έχει συνειδητοποιήσει πως είναι δυνατόν να μας έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Ακόμα δεν έχω συνειδητοποιήσει οτι η καλύτερη μου φίλη, το στήριγμα της ζωής μου, η μία και μοναδική μου μητέρα έχει κάτι τόσο σοβαρό. Θέλω να ελπίζω θέλω να της έχω εμπιστοσύνη ότι θα παλέψει για να μείνει κοντά μας , να μας δει όπως ονειρεύεται. Σήμερα ανακάλυψα τη σελίδα και όλη μέρα διάβαζα το θέμα από την αρχή της συζήτησης,διάβασα τις εμπειρίες όλων και τουλαχιστον ένιωσα οτι δεν είμαι μόνη ακόμα και αν δεν μιλήσω με κανέναν απο εσάς. Πήρα θάρρος και συγκινήθηκα σε πολλές στιγμές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη afrodite : 26-11-13 στις 23:43
Απάντηση με παράθεση
  #400  
Παλιά 26-11-13, 23:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και καλώς ήρθατε στην AcroBase.

Η ηλικία της Μητέρας σας, χωρίς να είμαι γιατρός, είναι πολύ ενθαρρυντική.

Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να πάει καλύτερα και να κάνει την μεταμόσχευση.

Κάθε καλό!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #401  
Παλιά 04-02-14, 21:51
Adonis Ο χρήστης Adonis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-14 22:26
Γειά σας!Κι εγώ δυστυχώς έζησα απο κοντά την αρρώστια με την μητέρα μου που δυστυχώς χάσαμε πρίν απο δώδεκα ημέρες μετα απο πολύ μεγάλη ταλαιπωρία και νοσηλείες.Και δυστυχώς την χάσαμε απο πολυανθεκτικό βακτήριο.
Απάντηση με παράθεση
  #402  
Παλιά 05-02-14, 09:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Adonis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας!Κι εγώ δυστυχώς έζησα απο κοντά την αρρώστια με την μητέρα μου που δυστυχώς χάσαμε πρίν απο δώδεκα ημέρες μετα απο πολύ μεγάλη ταλαιπωρία και νοσηλείες.Και δυστυχώς την χάσαμε απο πολυανθεκτικό βακτήριο.
Να ζήσετε να την θυμάστε. Λυπάμαι πολύ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #403  
Παλιά 06-03-14, 00:43
elenayian Ο χρήστης elenayian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-03-14 16:55
Γεια σας ολους!ειμαι νεα στο γκρουπ,δεν γνωριζω καλα τα forum...
ειμαι 32 ετων απο την κυπρο,και εχω διαγνωσθει με πολλαπλο μυελωμα πριν 1 μηνα.Εχω ξεκινησει χημειοθεραπεια,και θα ηθελα τις εμπειριες σας σχετικα με το τι ειναι καλυτερο να κανω στο μελλον: αυτόλογη ή αλλογενη μεταμόσχευση?
Απάντηση με παράθεση
  #404  
Παλιά 06-03-14, 09:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elenayian Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας ολους!ειμαι νεα στο γκρουπ,δεν γνωριζω καλα τα forum...
ειμαι 32 ετων απο την κυπρο,και εχω διαγνωσθει με πολλαπλο μυελωμα πριν 1 μηνα.Εχω ξεκινησει χημειοθεραπεια,και θα ηθελα τις εμπειριες σας σχετικα με το τι ειναι καλυτερο να κανω στο μελλον: αυτόλογη ή αλλογενη μεταμόσχευση?
Εύχομαι γρήγορα να είναι περαστικά σας.

Το καλύτερο το ξέρουν οι θεράποντες ιατροί. Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #405  
Παλιά 14-03-14, 00:10
SasaG
Guest
 

Διάγνωση Π.Μ. για τον πατέρα μου

Καλησπέρα σε όλους! Σας ανακάλυψα μόλις, προσπαθώντας να μάθω πληροφορίες για την συγκεκριμένη ασθένεια και έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα στο site!
Καλή δύναμη και υπομονή σε όλους μας! Μακάρι όλα να είναι περαστικά και να είναι μια δοκιμασία που θα μας κάνουν να εκτιμούμε τις όμορφες και ουσιαστικές στιγμές της ζωής μας.

Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ: Πριν λίγες ημέρες διαγνώστηκε ο πατέρας μου με π.μ. (ευτυχώς χωρίς τις περιπέτειες άλλων ασθενών που διάβασα εδώ λόγω της άγνοιας των γιατρών τους). Προς το παρόν προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη. Θα κάνουμε την βιοψία αύριο για να επιβεβαιώσουμε δυστυχώς την διάγνωση και θα γίνει και χρωμοσωμική εξέταση για να δούμε αν έχει και τους αντίστοιχους δείκτες που καθιστούν δυσκολότερη την αντιμετώπιση της ασθένειας.

Και εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας: Γνωρίζεται κάποια καλή ομάδα γιατρών στην Θεσσαλονίκη???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:57.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.