Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #226  
Παλιά 12-01-10, 13:56
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χρόνια πολλά σε όλους!! Πολλές πολλές ευχές για ΥΓΕΙΑ και αγαπη!!
απλα και τόσο δυσεύρετα...!!
Απάντηση με παράθεση
  #227  
Παλιά 15-01-10, 00:17
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χρόνια πολλά σε όλους υγειά ευτυχία αγάπη & σας εύχομαι τα καλλίτερα
Σήμερα συμπλήρωσα ένα χρόνο από την ημέρα της μεταμόσχευσης .
Όσο για την ψυχολογία μου αυτή είναι περίφημη έχω γραφτή στα ΤΕΙ Πειραιά & σπουδάζω γι΄ αυτό & έχω χαθεί ( έχει αρχίσει & η εξεταστική ) ποτέ δεν είναι αργά & γι΄ άλλες γνώσεις
Να είσθε όλοι καλά

__________________
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #228  
Παλιά 15-01-10, 09:18
Το avatar του χρήστη zyzy
zyzy Ο χρήστης zyzy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-08-12 08:41
Η διαθεσή μου τώρα:
Χρόνια Πολλά και από εμένα. Καλή χρονιά σε όλους γεμάτη υγεία και ευτυχία πλάι σε πρόσωπα αγαπημένα!
Μάνο σου εύχομαι κάθε καλό, γερός και δυνατός και να είσαι πάντα γεμάτος υγεία και ζωντάνια. Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις να κάνεις στη ζωή σου.
Απάντηση με παράθεση
  #229  
Παλιά 06-03-10, 20:01
evangelos
Guest
 

to idio problhma exv kai egv

ΠΟΛΛΑΠΛΟΥΝ ΜΥΕΛΩΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΣΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #230  
Παλιά 13-04-10, 17:40
manitari Ο χρήστης manitari δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-04-10 17:40
Αρχική Δημοσίευση από evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΟΛΛΑΠΛΟΥΝ ΜΥΕΛΩΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΑΙΜΟΚΑΘΑΡΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΣΕΙ
καλησπερα κι εμεις προβλημα με τα νεφρα μπορω να σε ρωτησω ποσο καιρο κανει αιοκαθαρση?
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #231  
Παλιά 26-04-10, 18:58
vivakot Ο χρήστης vivakot δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-04-10 08:52
Καλησπέρα.Ο πατέρας μου αύριο κάνει παρακέντηση.Δεν γνωρίζω αν είναι το ίδιο με το μυελογράφημα.Μήπως κάποιος απο εσας γνωρίζει αν είναι το ίδιο και γιατί κάνουν αυτή την εξέταση.Θέλω να πω τί σημαντικό κατανοούν απο τα αποτελέσματα αυτής της εξέτασης?
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 19-05-10, 11:40
sofia3 Ο χρήστης sofia3 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 18:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλοί μου φίλοι... Ελπίζω να μη με ξεχάσατε... Εγώ πάντως όχι. θα ήθελε να μοιραστώ κάτι πολύ ευχάριστο μαζί σας...
Πριν από μια εβδομάδα η μαμά μου νοσηλεύτηκε στο νοσοκομείο με λοίμωξη του αναπνευστικού. Μαζί με το πολλαλπό μυέλωμα οι γιατροί ήταν επιφυλακτηκοί. Μόλις τελείωσε η θεραπεία μας (την παρασκευή)μας είπαν να πάμε στο ΑΧΕΠΑ εκεί όπου είναι οι γιατροί που την παρακολουθούν για το Π.Μ. .
Χτες που πήγε στο ΑΧΕΠΑ όχι μόνο δεν την κράτησαν μέσα αλλά έκαναν διακοπή της θαλιδομίδης λέγοντας πως ΔΕΝ ΒΡΗΣΚΟΥΝ Π.Μ. ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ......
Φυσικά είμαστε πολύ χαρούμενοι με το αποτέλεσμα.....
πείτε μου ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΞΑΝΑ.......
ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΚΤΗΜΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕΒΕΣΜΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 19-05-10, 12:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sofia3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλοί μου φίλοι... Ελπίζω να μη με ξεχάσατε... Εγώ πάντως όχι. θα ήθελε να μοιραστώ κάτι πολύ ευχάριστο μαζί σας...
Σοφία χαιρόμαστε διπλά και που σε ξαναβλέπουμε και για τα υπέροχα νέα !!!!

Εύχομαι πάντα καλά και να χαίρεσαι την γλυκιά σου μανούλα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 19-05-10, 18:28
sofia3 Ο χρήστης sofia3 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 18:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Σας ευχαριστώ όλους και κυρίως τον ΧΕΝΙΟS για την άμεση ανταπόκριση. Είμαι πολύ χαρούμενη. Εύχομαι σε όλους όσους γνωρίζουν αυτή τη δύσκολη ασθένεια να ακούσουν τα ίδια χαρούμενα νέα όπως εγώ..... σας χαιρετώ μέσα από την καρδιά μου.......
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 19-05-10, 20:16
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Τα νέα σου είναι υπέροχα. Μπράβο. Όταν πρωτομάθαμε για το πολλαπλό μυέλωμα που έχει ο μπαμπάς μου μας είχαν πει πως υπάρχει και η περίπτωση για πλήρη ίαση. Να λοιπόν που ισχύει. Για τον μπαμπά μου βέβαια το έχουν αποκλείσει. Και πάλι συγχαρητήρια. Εμένα ο μπαμπάς μου απλά συνεχίζει τις θεραπείες.
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 19-05-10, 20:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από nora Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον μπαμπά μου βέβαια το έχουν αποκλείσει. Και πάλι συγχαρητήρια. Εμένα ο μπαμπάς μου απλά συνεχίζει τις θεραπείες.
Μην χάνετε ποτέ τις ελπίδες σας. Εύχομαι το καλύτερο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 22-05-10, 12:52
sofia3 Ο χρήστης sofia3 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 18:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Νόρα μου σε ευχαριστώ πολύ. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να ακούσετε τα χαρούμενα νέα και εσείς πολύ σύντομα. Να θυμάσαι Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ . Δώσε ελπίδες τον πατέρα σου , να τον πείσεις πως μπορεί να νικήσει και αυτός. Η ψυχολογία του παίζει σημαντικό ρόλο στην αντιμετώπιση της ασθένειας. Σας εύχομαι όλους το καλύτερο..
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 21-07-10, 19:59
DAEIRA Ο χρήστης DAEIRA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-09-10 18:21
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα σας! Είμαι νέο μέλος στο group σας και νιώθω την ανάγκη να σας συγχαρώ όλους, γιατί με τις προσωπικές καταθέσεις εμπειριών αυτής της νόσου με βοηθήσατε αρκετά την δύσκολη στιγμή που ανακαλύφθηκε τυχαία αύτη η νόσος στον πατέρα μου.
Ψάχνοντας να μάθω περισσότερα βρήκα το site και διάβασα κάθε ιστορία για να μπορέσω να πληροφορηθώ πιο σφαιρικά μέσω των ιστοριών σας. Με βοηθήσατε πολύ και ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Θα σας πω περιληπτικά την ιστορία γιατί χρειάζομαι την εμπειρία και τη γνώμη σας. Η νόσος ανακαλύφθηκε με δυσκολία τον Φεβρουάριο στον πατέρα μου, 52 ετών. Αναφέρω με δυσκολία γιατί δεν ανιχνευόταν στις αιματολογικές εξετάσεις(ήταν σε πρώιμο στάδιο),το ανακαλύψαμε μέσω μαγνητικής τομογραφίας και το διασταυρώσαμε με την βιοψία. Έγιναν 4 κύκλοι χημειοθεραπειών με αποτέλεσμα τα καρκινικά κύτταρα από 1240 να φτάσουν κάτω από 100.Ο οργανισμός ανταποκρίθηκε πέραν του δέοντος καλά. Η 2η βιοψία έδειξε πως το 19% των καρκινικών κυττάρων που υπήρχαν μειώθηκαν στο 1%. Οι αιματολόγοι μας είχαν μιλήσει για την αυτόλογη μεταμόσχευση. Αποφασίσαμε να την κάνουμε στο Παπανικολαόυ στη Θεσσαλονίκη υπάρχει όμως μεγάλη λίστα αναμονής απ' ότι έχουμε πληροφορηθεί. Σήμερα μας ανακοίνωσαν από το νοσοκομείο της Λάρισας, το οποίο μας παρακολουθεί, πως πρέπει να κάνει κι άλλες χημειοθεραπείες για να καθαρίσει τελείως. Οι χημειοθεραπείες όμως δυστυχώς έχουν και κάποιες συνέπειες, οι περισσότεροι θα τις γνωρίζετε. Ο πατέρας μου είναι ένας άνθρωπος με αρνητικό ιστορικό (ατομικό και οικογενειακό) και κατά των χαπιών, σε σημείο που δεν πήρε τα "προστατευτικά" χάπια που του έδωσαν οι γιατροί όταν διάβασε τις παρενέργειες. Γι αυτό και η κορτιζόνη επηρέασε το στομάχι του.
Οι ερωτήσεις μου είναι: 1)θα μπορούσε να γίνει πιο άμεσα η μεταμόσχευση από τον Οκτώβριο που οι γιατροί προτείνουν, (χωρίς να συμπεριλάβουν τη λίστα αναμονής του νοσοκομείου)?
2) Όντως ισχύει η λίστα αναμονής στο Παπανικολαόυ? πως μπορώ να το μάθω?
3)Έχουμε το δικαίωμα να μην κάνουμε νέες χημειοθεραπείες όπως προτείνουν οι γιατροί από τη στιγμή που είναι τα αποτελέσματα τόσο καλά? Μήπως είναι υπερβολικές περισσότερες χημειοθεραπείες μιας και του προκαλούν κακό σε άλλες λειτουργίες του οργανισμού?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πληροφορία σας.
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 21-07-10, 21:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από DAEIRA Εμφάνιση μηνυμάτων
Η νόσος ανακαλύφθηκε με δυσκολία τον Φεβρουάριο στον πατέρα μου, 52 ετών.
Καλώς ήρθες στην AcroBase. Εύχομαι το καλύτερο για τον πατέρα σου. Ξέρω ότι είναι μεγάλη αναμονή για τις μεταμοσχεύσεις. Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω για τις ακτινοβολίες, σίγουρα οι γιατροί ξέρουν καλύτερα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 22-07-10, 10:42
DAEIRA Ο χρήστης DAEIRA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-09-10 18:21
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλώς ήρθες στην AcroBase. Εύχομαι το καλύτερο για τον πατέρα σου.

Ευχαριστώ Χenie για το καλωσόρισμα. Ελπίζω να έχω άμεσα κάποια πληροφορία από έναν ειδικό ή κάποιον γνώστη παρόμοιας κατάστασης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:28.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.