Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #991  
Παλιά 18-10-12, 04:35
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημερα.Τωρα τελευταια ξυπναω τις νυχτες και μπαινω στην παρεα.Συγνωμη ρε ΒΑΖ νομιζα οτι εισαι αγορακι .Σε νιωθω γιατι και εγω ετσι στα δυσκολα μπη κα απο αμελεια γιατρου και κακης ψυχολογιας δικιας μου θα πεθαινα.Τωρα ομως ειμαι πολυ καλα. Δυστυχως ειμαι απο την Θεσσαλονικη και εδω δεν εχω ενημερωθει για καποια συναντηση αν και εχω επικοινωνησει με τον συλλογο θελω να πιστευω οτι θα γινει και εδω γιατι ειναι καλο να ενημερωνομαστε και σιγουρα καλυτερα απο τους γιατρους.Επισης ειναι καλο να ακους και αλλους ανθρωπους με το ιδιο προβλημα και να μοιραζεσαι εμπειριες καλες η κακες.Το ΒΑΖ δεν νομιζω να σημαινει καποια ποδοσφαιρικη ομαδα γιατι αλλιως εχουμε θεμα χα!χα!χα! ειδικα αυτη την Κυριακη.ΗΕLENBA καλωσηρθες αποτι ξερω δεν ειναι τοσο τραγικα το θεμα με τα ματια αλλα μπορεις να ρωτησεις το γιατρο σου για καθε σου απορια.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sasa1 για αυτό το μήνυμα:
captain.k (22-10-12)
  #992  
Παλιά 18-10-12, 17:59
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mariekwn Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα φίλοι chronies όπως είδα ότι αποκαλείστε :P
Είμαι 24 χρονών και από μια φλεγμονή που με ταλαιπώρησε στα γόνατα κατέληξα να εξεταστώ για τη νόσο chron με κολποσκόπηση και μητροσκόπηση .Να αναφέρω πως έχω και υποθυρεοειδισμό απ τα 19 μου τον οποίο ρυθμίζω κανονικά με χάπι!Αν και ακόμα οι βιοψίες του παχέος εντέρου δεν έχουν βγει,ο γιατρός μου προσανατολίζεται στη νόσο chron λόγω των άλλων συμπτωμάτων όπως διαρροϊκές κενώσεις, πόνος στις αρθρώσεις κτλ Αυτό που με έχει προβληματίσει είναι πως δεν έχω συμπτώματα όπως απώλεια βάρους ή οξείς πόνους στο στομάχι η στην κοιλιά ούτε νιώθω κόπωση και δεν έχω βιώσει κάποιο έντονο περιστατικό.Θεωρείτε πως είναι τυχαίο γεγονός? ακόμα κ αν είμαι σε αρχικό στάδιο και το ρυθμίσω έγκαιρα είναι σίγουρο φαινόμενο μια έξαρση της νόσου κάποια στιγμή στη ζωή μας?Ευχαριστώ πολύ όλους σας που έχετε μοιραστεί τις εμπειρίες σας δίνετε κουράγιο σε όλους!
Γεια σου mariekwn και καλως ήλθες στην παρέα μας (που καλύτερα να ήσουν υγιείς και να μην μας έβρισκες! ).
Μπορεί και να μην έχεις και νόσο κρον, μπορεί να είναι το ξαδερφάκι της ασθένειας μας, η ελκώδη κολίτιδα.
Φυσικά, στον κάθε οργανισμό, η νόσος "χτυπάει" αναλόγως. Δεν είναι απαραίτητο η απώλεια βάρους, αλλά συνήθως όλοι μας λίγο-πολύ έχουν χάσει κάποια κιλά (εγώ π.χ. έχασα 12(!) και προσπαθώ να τα βάλω με το ζόρι).
Όταν πάρεις όλες τις εξετάσεις σου θα ξέρεις καλύτερα, αν και η κολονόσκοπηση δείχνει αν υπάρχει ζημιά στο έντερο....τώρα για κολποσκόπηση ή μητροσκόπηση δεν γνωρίζω, καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
mariekwn (01-11-12)
  #993  
Παλιά 18-10-12, 20:56
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα.Ρε παδια εγω τελευταια παιρνω κιλα πολυ ευκολα κατι που δεν θελω γιατι εχω κανει μεταχειριτικη κυλη και τα κιλα ειναι επιβαριντικα.Η μητροσκοπηση τι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #994  
Παλιά 20-10-12, 12:42
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.Ρε παδια εγω τελευταια παιρνω κιλα πολυ ευκολα κατι που δεν θελω γιατι εχω κανει μεταχειριτικη κυλη και τα κιλα ειναι επιβαριντικα.Η μητροσκοπηση τι ειναι?
Δίαιτα δίαιτα!
Απάντηση με παράθεση
  #995  
Παλιά 20-10-12, 12:57
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΟ ΞΕΡΩ.Την Τεταρτη θα κανω κολονοσκοπηση .Οσο και αν εχω συμβιβασθει με την ιδεα της οταν ερχεται εκεινη η μερα κατι παθαινω.ΔΕΝ ΤΗ ΘΕΛΩ!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #996  
Παλιά 21-10-12, 20:19
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας!αυτη τη βδομαδα περναω απο επιτροπη αν εχει περασει καποιος αν θελει ας μου πει την εμπειρια του!
Απάντηση με παράθεση
  #997  
Παλιά 21-10-12, 23:03
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας!αυτη τη βδομαδα περναω απο επιτροπη αν εχει περασει καποιος αν θελει ας μου πει την εμπειρια του!
Καλή σου τύχη! Εγώ περνάω στις 14 Νοεμβρίου!
Απάντηση με παράθεση
  #998  
Παλιά 22-10-12, 12:11
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
παιδια και εγω περναω επιτροπη στις 19 νοεμβριου για αναπηρικη συνταξη.ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #999  
Παλιά 22-10-12, 15:50
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
καλη μας επιτυχια αρα θα σας πω εγω πρωτη την εμπειρια μου!!! :-) καλη υγεια πρωτα φυσικα αλλα και οι εποχες ειναι δυσκολες μακαρι να μην μας κοψουν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #1000  
Παλιά 24-10-12, 19:37
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπερα.Σημερα εκανα κολονοσκοπηση και ολα ειναι μια χαρα.Ειχα φυσικα λιγα ελκη μικρα αλλα ετσι οπως ηταν το εντερο μου πριν καμοια σχεση.Θα περιμενουμε φυσικα και τα αποτελεσματα της βιοψιας αλλα ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #1001  
Παλιά 25-10-12, 15:58
new york Ο χρήστης new york δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-10-12 15:58
βουισμα αυτιων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καλησπερα μας
Μου εχουν σπασει τα νευρα ρε παιδια το βουισμα των αυτιων μου, που εχω εδω και 3 μηνες , πηγα σε εναν γιατρο ,μου εδωσε κατι χαπια , τα πηρα σταματησε το βουισμα ,αλλα με το που τα σταματησα τα χαπια ξαναρχισε .
Μηπως ειναι παρενεργεια απο το ramicade??? Το κανει αυτο η Crohn??
Νιωθω καθε μερα οτι μολις γυρισα σπιτι απο τα club.
Εχει μηπως κανεις παρομοια εμπειρια και πως το ελυσε το προβλημα!!!!!!!!!!!
HELP!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #1002  
Παλιά 25-10-12, 21:43
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από new york Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα μας
Μου εχουν σπασει τα νευρα ρε παιδια το βουισμα των αυτιων μου, που εχω εδω και 3 μηνες , πηγα σε εναν γιατρο ,μου εδωσε κατι χαπια , τα πηρα σταματησε το βουισμα ,αλλα με το που τα σταματησα τα χαπια ξαναρχισε .
Μηπως ειναι παρενεργεια απο το ramicade??? Το κανει αυτο η Crohn??
Νιωθω καθε μερα οτι μολις γυρισα σπιτι απο τα club.
Εχει μηπως κανεις παρομοια εμπειρια και πως το ελυσε το προβλημα!!!!!!!!!!!
HELP!!!!!!!!!!!
καλησπερα.Για να ειμαι ειλικρηνης πρωτη φορα ακουω κατι σε σχεση με τα αυτια.Πιθανωτερο ειναι να ειναι απο το r***** παρα απο τη νοσο.Το καλυτερο παντως που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησεις το γιατρο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #1003  
Παλιά 30-10-12, 17:26
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από new york Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα μας
Μου εχουν σπασει τα νευρα ρε παιδια το βουισμα των αυτιων μου, που εχω εδω και 3 μηνες , πηγα σε εναν γιατρο ,μου εδωσε κατι χαπια , τα πηρα σταματησε το βουισμα ,αλλα με το που τα σταματησα τα χαπια ξαναρχισε .
Μηπως ειναι παρενεργεια απο το ram***?:
Μια γρήγορη αναζήτηση στο google "rem**** ear ringing" δείχνει ότι αρκετοί ασθενείς έχουν αυτό το σύμπτωμα που όμως υποχωρεί μετά από κάποιους μήνες.. Ψάξ' το!
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #1004  
Παλιά 01-11-12, 02:37
mariekwn Ο χρήστης mariekwn δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-11-12 01:19
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου mariekwn και καλως ήλθες στην παρέα μας (που καλύτερα να ήσουν υγιείς και να μην μας έβρισκες! ).
Μπορεί και να μην έχεις και νόσο κρον, μπορεί να είναι το ξαδερφάκι της ασθένειας μας, η ελκώδη κολίτιδα.
Φυσικά, στον κάθε οργανισμό, η νόσος "χτυπάει" αναλόγως. Δεν είναι απαραίτητο η απώλεια βάρους, αλλά συνήθως όλοι μας λίγο-πολύ έχουν χάσει κάποια κιλά (εγώ π.χ. έχασα 12(!) και προσπαθώ να τα βάλω με το ζόρι).
Όταν πάρεις όλες τις εξετάσεις σου θα ξέρεις καλύτερα, αν και η κολονόσκοπηση δείχνει αν υπάρχει ζημιά στο έντερο....τώρα για κολποσκόπηση ή μητροσκόπηση δεν γνωρίζω, καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.
καλησπέρα ο δαίμονας του τυπογραφιου χτύπησε και και το autocorrect του υπολογιστή μου μάλλον... εννοούσα γαστροσκόπηση και κωλονοσκοπηση !δυστυχώς (και ευτυχώς εγκαίρως ) διαγνώστηκα κ εγώ με τη νόσο κρον! Παρόλο το πρώτο σοκ είμαι αρκετά καλά και πιστεύω πως θα το παλέψουμε κ αυτό...Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα θεραπεία καθότι εκρεμμει να κάνω κάτι εμβόλια πρώτα που θα προφυλάξουν το ανοσοποιητικό μου...
Αυτό που με προβληματίζει είναι ποια θεραπεία να ακολουθήσω γιατί ο γιατρός μου πρότεινε 2 εναλλακτικές είτε κορτιζόνη με αζαθειοπρινη είτε το hu**ra .. γνωρίζει κανείς τπτ?τι προτείνεις με τη ιδιότητα του παλιού
Ευχαριστώ πολύ.. ελπίζω να μην σας κούρασα με το κατεβατό μου!
Απάντηση με παράθεση
  #1005  
Παλιά 01-11-12, 16:09
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mariekwn Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που με προβληματίζει είναι ποια θεραπεία να ακολουθήσω γιατί ο γιατρός μου πρότεινε 2 εναλλακτικές είτε κορτιζόνη με αζαθειοπρινη είτε το hu**ra .. γνωρίζει κανείς τπτ?τι προτείνεις με τη ιδιότητα του παλιού
Σε αυτό κανείς δεν είναι αρμόδιος να σου απαντήσει εδώ μέσα, γιατί η θεραπεία σου εξαρτάται απο τα αποτελέσματα σου και τις βιοψίες.
Εγώ προσωπικά είμαι με άζα και rem**** και είμαι σε σταθερή κατάσταση.
Ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα.
Πολύ τρέξιμο πάντως με τα νοσοκομεία. Θα τα "σιχαθείς" μετά από κανα χρόνο αλλά θα πρέπει να το αποδεχτείς αργά ή γρήγορα.
Απορώ αυτοί που δουλεύουν, πραγματικά απορώ, δεν έχουν πρόβλημα με το αφεντικό τους που πρέπει να λείπουν κάθε λίγο και λιγάκι;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.