Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1801  
Παλιά 16-09-14, 07:04
doukas77 Ο χρήστης doukas77 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-09-14 23:53
Πηγα και ρωτησα για το επιδομα στην προνοια ,μου ειπαν οτι θα πρεπει να παω μια βεβαιωση απο τον ασφαλιστικο μου φορεα οτι δεν παιρνω καποια συνταξη.Πηγα και στο ΙΚΑ και μου ηπαν οτι εχω δικαιωμα να βγαλω συνταξη ...μπερδεμα τελειως για το τι να αποφασισεις τελικα.
Το επιδομα απο την προνοια το περνεις αν εισαι ανεργος ετσι δεν ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #1802  
Παλιά 16-09-14, 21:13
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από sekeris Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Είναι ίσως περίεργο, αλλά ηρέμησα κάπως τώρα που μου μίλησε ένας άνθρωπος που τα ξέρει από πρώτο χέρι. Στην πραγματικότητα δεν παίζει ρόλο αν αυτά που είπες τα βρήκα θετικά ή όχι. Και μόνο που πήρα μια εικόνα αισθάνομαι καλύτερα.

7-8 χρόνια ε;... Υπάρχει περίπτωση να σταματήσεις ποτέ να το παίρνεις; Και όλα αυτά τώρα για να μπορείς να κρατάς τη νόσο σε ύφεση;

Να υποθέσω ότι πας σε ένα συγκεκριμένο νοσοκομείο κάθε φορά και πλέον τους ξέρεις και σε ξέρουν.

Έχω ακούσει ότι τα φάρμακα αυτά είναι ακριβά. Με το κόστος τις γίνεται; Καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ ή πρέπει να πληρώνεις κι από την τσέπη σου;

Επίσης ξέρεις τι σκέφτομαι; Αν ποτέ χρειαστεί να αλλάξω δουλειά τι θα πω στον νέο υποψήφιο εργοδότη μου; ότι πρέπει να λείπω μια μέρα κάθε 2 μήνες για να κάνω ενέσεις στο νοσοκομείο... Θα μπορούσα ίσως να τις κάνω κάποιο Σάβατο ή κάποιο απόγευμα;

Προφανώς εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα και μάλιστα σε ένα πεδίο όπου ο ανταγωνισμός είναι πολύ έντονος και βέβαια φοβάμαι να μη χάσω τη δουλεία μου, όπως οι περισσότεροι άνθρωποι που εργάζονται στην Ελλάδα σήμερα.
γεια σου!ναι 7-8 χρονια τωρα για το αν σταματησω να τα παιρνω με χρι να βρεθει καποιο αντιδοτο που αυτο ευχομαστε ολοι τοτε ναι εμενα μου ειχε πει ο γιατρος μετα απο χρονια ισως το συνηθισω και θα πρεπει να αλλαξω το φαρμακο.και ναι για συντηρηση ειναι αυτα συνηθως,στο ιδιο νοσοκομειο πηγενω ναι ειναι οντως ακριβα φαρμακα αλλα τα καλυπτει ο εοππυ παλι καλα δλδ.για σαββατο δεν νομιζω τωρα απογευμα πιθανο μολις μπεις σε καποια σειρα θα μιλησεις και με τους γιατρους και το ραντεβου ειναι το τελευταιο, καποια λυση θα βρεθει.ισως σου πει να κανεις το αλλο φαρμακο που απ'οσο γνωριζω το κανεις και μονος σου.και οσο για αυτα τα φαρμακα σιγουρα δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα συνηθως βοηθουν κατα πολυ.θα κανεις συχνα αιματολογικες και θα ελεγχεις το ολο θεμα.γενικοτερα θα μπεις σε ενα προγραμμα.και μη ξεχνας και τα απλα παυσιπονα αν διαβασεις για τις παρενεργεις κτλ ολο και κατι θα διαβασεις και θα πεις παναγια μου...!εσυ συμβουλευσου γιατρους και ολα καλα θα πανε!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #1803  
Παλιά 16-09-14, 21:15
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από doukas77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηγα και ρωτησα για το επιδομα στην προνοια ,μου ειπαν οτι θα πρεπει να παω μια βεβαιωση απο τον ασφαλιστικο μου φορεα οτι δεν παιρνω καποια συνταξη.Πηγα και στο ΙΚΑ και μου ηπαν οτι εχω δικαιωμα να βγαλω συνταξη ...μπερδεμα τελειως για το τι να αποφασισεις τελικα.
Το επιδομα απο την προνοια το περνεις αν εισαι ανεργος ετσι δεν ειναι?
γεια σου!το επιδομα ναι εφοσον εισαι ανεργος το δικαιουσε.λογικα για να σου ειπαν για συνταξη απο το ικα εχεις και τα αναλογα ενσημα?
Απάντηση με παράθεση
  #1804  
Παλιά 16-09-14, 23:53
doukas77 Ο χρήστης doukas77 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-09-14 23:53
[QUOTE=captain.k;685957]γεια σου!το επιδομα ναι εφοσον εισαι ανεργος το δικαιουσε.λογικα για να σου ειπαν για συνταξη απο το ικα εχεις και τα αναλογα ενσημα

ναι δουλευω καποια χρονια και εχω καποια ενσημα..απλα με την συνταξη δεν ξερω τι παιζει ακριβως.Η δουλεια μ ειναι εποχιακη.μενω 6 μηνες ανεργος.

Σε περιπτωση της συνταξης πρεπει να μην δουλευεις λογικα αν βγει...ειναι λιγο μπερδεμα και θελει ψαξιμο μαλλον αρκετο
Απάντηση με παράθεση
  #1806  
Παλιά 19-09-14, 11:44
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
[QUOTE=stathakis;686141]Αλλάζουν τα κριτήρια για επιδόματα και απαλλαγές αναπήρων[/QUOTEεριξα μια ματια δεν ειδα κατι για crohn με 67% αν επιτελους μας απαλλασσουν απο την ταλαιπωρια της εξετασεις καθε τρεις και λιγο.αν δεις κατι (σφυρα) οκτωβριο ειναι να με καλεσουν και ξεκιναω να ενημερωνομε απο τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #1807  
Παλιά 19-09-14, 14:43
stellaki Ο χρήστης stellaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-12-15 20:12
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΧΑΡΤΙΑ.......??????
Απάντηση με παράθεση
  #1808  
Παλιά 19-09-14, 22:02
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από stellaki Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΧΑΡΤΙΑ.......??????
Εμένα μου 'χει τύχει 5 μήνες αλλά μου 'χει τύχει και 3 μήνες.
Γενικώς, πάντως κάνει καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #1809  
Παλιά 20-09-14, 00:39
stellaki Ο χρήστης stellaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-12-15 20:12
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!ΕΣΥ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??????? ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ???????ΣΟΡΥ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #1810  
Παλιά 21-09-14, 12:34
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από stellaki Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!ΕΣΥ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??????? ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ???????ΣΟΡΥ ΠΟΥ ΣΕ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ!!!!!!!
2η χρονιά είναι που το έχω τώρα και θα το 'χω και του χρόνου.
Όχι δεν έχω κάνει κανένα χειρουργείο, ποτέ!
Απάντηση με παράθεση
  #1811  
Παλιά 26-09-14, 13:04
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από bakakass Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνταξη και επιδομα για αιμοροιδες θα βγαλουνε;

Ειναι πολυ ασχημο να προσπαθειτε να"εμεταλλευτειτε" την ασθενεια σας κατ'αυτον τον τροπο.

Οι ιφνε δεν αποτελουν αναπηρια σε καμια χωρα του κοσμου.

Τα μισα ποσταρισματα μιλουν για συνταξη λες και ειμαστε 60 χρονων.

Διεκδικηστε δωρεαν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και το δικαιωμα στη δουλεια!!!!

Χασιμο χρονου ειναι αυτο το φορουμ τελικα!

Αντε γειαααα αναπηροι!!!
http://www.epege.gr/assets/pdfs/panagou.pdf και τοτε αυτο τι ειναι?και κατι αλλο.ειναι πολλοι εδω μεσα σιγουρα που ειναι κατω των 60 και εχουν περασει πολυ δυσκολα και εξακολουθουν να περνουν, και αλλοτε μπορουν να δουλεψουν και αλλοτε οχι..και κατι αλλο.εσυ ακομα δεν αποχωρησες απο αυτο το τιποτενιο αναπηρο της πλακας φορουμ?αααα κακως αφου μονο εκνευρισμο σου προκαλει....
Απάντηση με παράθεση
  #1812  
Παλιά 27-09-14, 14:28
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από bakakass Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμια χωρα πλην της Ελλαδος.Ουτε τα αυτονοητα ρε γμτ δεν γινονται αντιληπτα.

Ασε τη κλαψα με το τι περναει ο καθενας,δεν γινονται ετσι οι συζητησεις.
Ο,τι κι αν σου συμβαινει πρεπει να εχεις μια ενεργο και δυναμικη σταση ζωης και οχι παθητικη και μεμψιμοιρη.

Πρεπει να διεκδικησουμε δωρεαν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη και το δικαιωμα μας στην εργασια και οχι συνταξεις και επιδοματα.

Εξαιρω και κατανοω οσους εχουν κανει ολικη κολεκτομη.
Τους λεω ομως οτι πολλοι διαπρεπουν χωρις εντερο, σε διαφορους τομεις.

Μπες στο crohnsforum,com.
Θα καταλαβεις πολλα.......

Πιστευα οτι και ενα ελληνικο φορουμ θα μπορουσε να φτασει σ'αυτο το επιπεδο.

Δυστυχως ομως η τεμπελικη νοοτροπια του μεσου Ελληνα , η παθητικη και ωχαδερφιστικη σταση δεν αλλαζει ευκολα.

Αυτο αποδεικνυεται περιτρανα με τη γενικοτερη κατασταση που επικρατει στην Ελλαδα.

Μας εχουν ξεβρακωσει και μας ξεπουλανε και εμεις στο κοσμο μας!!!!

Αυτο ηταν και το τελευταιο ποσταρισμα μου σε ενα χαμηλοτατου επιπεδου φορουμ.

Υπαρχουν βεβαια και καποια παιδια που αδικουνται εδω μεσα και οφειλω να τους εξαιρεσω και να τους ζητησω συγγνωμη.

Δειλοι μοιραιοι κι αβουλοι ανταμα προσμενετε ισως καποιο θαμα.
εγω παλι πιστευω η καταντια αυτης της χωρας οφειλετε απο κατι ξερολες σαν του τυπου σου..εξυπνες ατακες ιδεολογιες κτλ.προσωπικα λογο του φαρμακου που με συντηρει δοξα των θεο καλα εκανε την δουλεια του αλλα η νοσος δεν παυει να χτυπαει αλλου και να αλλαζει την καθημερινοτητα και την ποιοτητα ζωης και με εξτρα φαρμακα καθε φορα...α και το ψυχολογικο κομματι ας μην το αναφερω....και ολα αυτα δεν τα αναφερω επειδη θελω να κλαψουρισω, απλα φιλε μου ετσι ειναι.τωρα εσυ θα εχεις την καλη δουλιτσα σου που μακαρι να την εχεις με την αξια σου..και γι αυτο δεν σε ενδιαφερουν οι συνταξουλες και τα ψωροεπιδοματα.καλα να ειμαστε ολοι μας εχω να πω και κλεινω το θεμα εδω.δεν θελω να παρεξηγηθω ισως και απο αλλα ατομα εδω μεσα.
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to captain.k For This Useful Post:
bazexa (04-10-14), stathakis (27-09-14)
  #1813  
Παλιά 28-09-14, 13:32
verel Ο χρήστης verel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-10-14 23:34
@bakakass

Καταρχάς από το ύφος σου και μόνο καταλαβαίνει κανείς ότι δεν έχεις σκοπό να συζητήσεις αλλά να περάσεις "βαθιές" "φιλοσοφίες" και να πετάξεις τις κοτσάνες σου απαιτώντας κιόλας να τις δεχτούμε. Το επίπεδο του φόρουμ το έριξες εσύ "φίλε". Ε όχι, αλλού αυτά. Σε ΟΛΕΣ τις (δυτικές τουλάχιστον) χώρες η νόσος Crohn παίρνει ποσοστά αναπηρίας που διαφέρουν από χώρα σε χώρα. Η παραπληροφόρηση σου δεν έχει όρια.
Απο κει και πέρα το θράσος σου είναι τουλάχιστον προκλητικό. Η καθημερινότητα των ανθρώπων με ΙΦΝΕ είναι τέτοια που δεν μπορείς να θεωρείς ότι αυτοί οι άνθρωποι έχουν ως μοναδικό στόχο της ζωής τους να πάρουν την συνταξούλα και να κάθονται. Τράβα να πάρεις και εσύ την "παχυλή" σύνταξη ή το τεράστιο επίδομα των 313 ευρώ. Ελεος με τον κάθε τυχάρπαστο. Μιλάμε οτι ο τρόπος που αντιμετωπιζονται οι άνθρωποι με προβλήματα υγείας από διάφορους στην Ελλάδα είναι το πλέον αντιπροσωπευτικό παράδειγμα για το επίπεδο της ελληνικής κοινωνίας (και όχι η νοοτροπία των ασθενών - τι άλλο θα διαβάσω). Είσαι και ασθενής τρομάρα σου αλλά δεν φαίνεται να συνειδητοποιείς τι περνάνε άλλα άτομα. Φυσικά ουδεμία αναφορά στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν αυτά τα άτομα με ΙΦΝΕ στην καθημερινότητα τους.
Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να στηλιτεύει την επιλογή κάποιου να χαρακτηριστεί ΑΜΕΑ ειδικά από την στιγμή που το ποσοστό αναπηρικών επιδομάτων/συντάξεων στην Ελλάδα είναι ένα από τα χαμηλότερα ανάμεσα στις χώρες του ΟΟΣΑ (το ξέχασε και αυτό ο "φίλος"). Καλά για τα εργασιακά μην πούμε καλύτερα. Προφανώς ξέρει περισσότερα και από όλους εκείνους που διεκδικούν την ένταξη της Crohn (μιας από τις ΙΦΝΕ) στην λίστα με τις χρόνιες παθήσεις.
Αντε στο καλό και να μας γράφεις, δεν θα μας λείψει καθόλου η αθλιότητα σου.

Προς τα άτομα με ΙΦΝΕ: Αγνοήστε παντελώς τέτοιους "επιστήμονες" και διεκδικήστε αυτό που οφείλει ένα κράτος να παρέχει στους πολίτες τους (κοινωνική μέριμνα). Πρώτο σας μέλημα είναι η υγεία σας και τα υπόλοιπα έπονται. Μην απογοητεύεστε και το κυριότερο μην λυγίζετε στον κοινωνικό ρατσισμό του κάθε μπακάκα. Αυτά από έναν υγιή άνθρωπο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη verel : 28-09-14 στις 13:43
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην verel για αυτό το μήνυμα:
stathakis (28-09-14)
  #1814  
Παλιά 28-09-14, 18:36
verel Ο χρήστης verel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-10-14 23:34
Επέστρεψε πίσω ότι σου κάνει κέφι. Πάντως αν θες να συζητήσεις σε κόσμιο επίπεδο να μάθεις να μιλάς σωστά και μετά να ζητάς ενδεχομένως τον όποιο σεβασμό θεωρείς ότι αξίζεις.
Απο κει και πέρα εννοείται πως το πρωταρχικό μέλημα των ατόμων που ταλαιπωρούνται από κάποια χρόνια πάθηση είναι η επανένταξη στην κοινωνία και νομίζω οι περισσότεροι νοιώθουν την ανάγκη να προσφέρουν έργο (μέσω της εργασίας τους). Ολοι θέλουν να είναι χρήσιμοι άνθρωπε μου αλλά δεν τους αφήνουν πάντα και τους πετάνε στο περιθώριο. Επίσης τα περισσότερα άτομα που περνάνε από τα ΚΕΠΑ αδυνατούν να εργαστούν, τι δεν καταλαβαίνεις; Επειδη στην Ελλάδα δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση πάνω στην υγεία και επειδή γενικά οι κρατικές υπηρεσίες σε αντιμετωπίζουν με αδιαφορία, για αυτό στα ελληνικά φόρουμ βλέπεις ανθρώπους να.... "κλαψουρίζουν". Υπάρχουν άτομα που δεν έχουν ενημερωθεί ποτέ στη ζωή τους για θέματα που αφορούν την υγεία τους και την όποια κοινωνική πρόνοια και έχουν βιώσει άσχημες καταστάσεις. Σε άλλες χώρες κάποια πράγματα είναι εξασφαλισμένα και είναι λογικό νομίζω να μην υπάρχουν γκρίνιες. Πόσο μυαλό πρέπει να έχει κάποιος για να το καταλάβει;
Ξέρω άτομα που έχουν πρόβλημα υγείας και αναγκάζονται να δουλεύουν για να τα βγάλουν πέρα (όπως όλοι) επειδή το επίδομα είναι εξευτελιστικό. Επιπρόσθετα δεν υπάρχει κάποια πρωτοβουλία από κανέναν οπότε ψάχνουν εκείνοι την εργασία που τους ταιριάζει, κρύβοντας βέβαια το πρόβλημα τους για να μην απολυθούν ενδεχομένως ή επειδή νοιώθουν υποτιμητικά. Ξέρω επίσης άτομα με ΙΦΝΕ που έχουν δύσκολη καθημερινότητα και που επέλεξαν να λαμβάνουν σύνταξη/επίδομα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τα βαλουμε σε μια ζυγαριά και να δούμε ποιο είναι σωστό και ποιο λάθος. Αν νοιώθεις αυτή την ανάγκη, πρόβλημα σου.
Γενικά μπλέκεις καταστάσεις και χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς όλη την ώρα περιμένοντας να κάνει τι ο συνομιλητής; Να τους περάσει στους ντούκου;
Οσον αφορά την "αποκατάσταση" της "αλήθειας", πρώτα είπες σε άλλο ποστ ότι οι ΙΦΝΕ δεν αντιμετωπίζονται ως αναπηρία πουθενά και τώρα τα αλλάζεις και με ρωτάς σε ποια χώρα θεωρούνται ως αναπηρία με τη διάγνωση και μόνο. Σε όλες τις χώρες (συμπεριλαμβανομένου της Ελλάδας) μελετούν συμπτωματολογία, κλινική εικόνα κτλ πριν ορίσουν κάποιο ποσοστό (για αυτό ζητούν να δουν συγκεκριμένες εξετάσεις) οπότε δεν στέκει αυτό που λες.
Αν εχεις σκοπό να συνεχίσεις στο ίδιο ύφος δικαίωμα σου. Εγω ότι είχα να σου πω στο είπα και δεν θα κάτσω να αναλώσω άλλο χώρο και χρόνο ασχολούμενος μαζί σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη verel : 28-09-14 στις 18:41
Απάντηση με παράθεση
  #1815  
Παλιά 29-09-14, 04:20
bakakass Ο χρήστης bakakass δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-09-16 02:36
Επέστρεψε πίσω ότι σου κάνει κέφι. Πάντως αν θες να συζητήσεις σε κόσμιο επίπεδο να μάθεις να μιλάς σωστά και μετά να ζητάς ενδεχομένως τον όποιο σεβασμό θεωρείς ότι αξίζεις.

Πρωτα απ'ολα δεν με ενδιαφερει ο σεβασμος σου,απλα σου ανταπεδωσα τις φιλοφρονησεις.

Απο κει και πέρα εννοείται πως το πρωταρχικό μέλημα των ατόμων που ταλαιπωρούνται από κάποια χρόνια πάθηση είναι η επανένταξη στην κοινωνία και νομίζω οι περισσότεροι νοιώθουν την ανάγκη να προσφέρουν έργο (μέσω της εργασίας τους). Ολοι θέλουν να είναι χρήσιμοι άνθρωπε μου αλλά δεν τους αφήνουν πάντα και τους πετάνε στο περιθώριο. Επίσης τα περισσότερα άτομα που περνάνε από τα ΚΕΠΑ αδυνατούν να εργαστούν, τι δεν καταλαβαίνεις; Επειδη στην Ελλάδα δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση πάνω στην υγεία και επειδή γενικά οι κρατικές υπηρεσίες σε αντιμετωπίζουν με αδιαφορία, για αυτό στα ελληνικά φόρουμ βλέπεις ανθρώπους να.... "κλαψουρίζουν". Υπάρχουν άτομα που δεν έχουν ενημερωθεί ποτέ στη ζωή τους για θέματα που αφορούν την υγεία τους και την όποια κοινωνική πρόνοια και έχουν βιώσει άσχημες καταστάσεις. Σε άλλες χώρες κάποια πράγματα είναι εξασφαλισμένα και είναι λογικό νομίζω να μην υπάρχουν γκρίνιες. Πόσο μυαλό πρέπει να έχει κάποιος για να το καταλάβει;
Ξέρω άτομα που έχουν πρόβλημα υγείας και αναγκάζονται να δουλεύουν για να τα βγάλουν πέρα (όπως όλοι) επειδή το επίδομα είναι εξευτελιστικό. Επιπρόσθετα δεν υπάρχει κάποια πρωτοβουλία από κανέναν οπότε ψάχνουν εκείνοι την εργασία που τους ταιριάζει, κρύβοντας βέβαια το πρόβλημα τους για να μην απολυθούν ενδεχομένως ή επειδή νοιώθουν υποτιμητικά. Ξέρω επίσης άτομα με ΙΦΝΕ που έχουν δύσκολη καθημερινότητα και που επέλεξαν να λαμβάνουν σύνταξη/επίδομα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τα βαλουμε σε μια ζυγαριά και να δούμε ποιο είναι σωστό και ποιο λάθος



Διαπιστωσεις μπλα-μπλα διαπιστωσεις μπλα-μπλα και τ'@@ κουνιουνται δεξια κι αριστερα.
Επι της ουσιας τπτ.

Το θεμα δεν ειναι να διαπιστωνουμε ενα διαπιστωμενο προβλημα.
Το θεμα ειναι να ψαχνουμε για λυσεις ζυγιζοντας τα πραγματα.

Στο εξωτερικο καποιοι συλλογοι ατομων με ιφνε εχουν κινηθει και αλλοι κινουνται προς τις κατευθυνσεις που εχω αναφερει σε προηγουμενα ποστ μου.
Αξιοσημειωτο ειναι οτι εχουν καταθεσει τους προβληματισμους τους στις φαρμακευτικες εταιρειες και απαιτουν φαρμακα με λιγοτερες παρενεργειες.
Στο remicade εχει ληξει η πατεντα ευρεσιτεχνιας.Γιατι εδωσαν παραταση;
To humira αποτελει πανω απο το 50% των κερδων της abb vie ετησιως.
Γιατι να προωθησουν νεα φαρμακα;
Ειναι πολλα τα λεφτα αρη...


Αυτη τη στιγμη δοκιμαζονται νεες θεραπειες ανα το κοσμο σε πανεπιστημιακα νοσοκομεια με μηδαμινες παρενεργιες και πιο στοχευμενες οι οποιες υπονομευονται απο τις μεγαλες φαραμακευτικες μπλοκαροντας τις επιχορηγησεις.

Τα ατομα με ιφνε ανταλλασουν αποψεις για το πως αντιμετοπιζουν την παθηση τους με φυσικους τροπους η και με συμμετοχη φαρμακων.

Τι απ'oλα αυτα εχεις δει σ'αυτο το ερημο το φορουμ;

ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!



Μονιμο θεμα και μονο ενδιαφερον,τι αλλο;H συνταξη και τα επιδοματα.
Aντε και καποιοι ατομικοι προβληματισμοι αστειοι.
Δενδρο,δενδρο,δενδρο......για το δασος τπτ.
Το εχουμε χασει το δασος.

Οσον αφορά την "αποκατάσταση" της "αλήθειας", πρώτα είπες σε άλλο ποστ ότι οι ΙΦΝΕ δεν αντιμετωπίζονται ως αναπηρία πουθενά και τώρα τα αλλάζεις και με ρωτάς σε ποια χώρα θεωρούνται ως αναπηρία με τη διάγνωση και μόνο. Σε όλες τις χώρες (συμπεριλαμβανομένου της Ελλάδας) μελετούν συμπτωματολογία, κλινική εικόνα κτλ πριν ορίσουν κάποιο ποσοστό (για αυτό ζητούν να δουν συγκεκριμένες εξετάσεις) οπότε δεν στέκει αυτό που λες.

Αν παρακολουθεις το φορουμ θα εχεις διαβασει καποια στιγμη στο μονιμο θεμα συζητησης του συνταξιοδοτικου οτι εχει προταθει απο καποιους το να δινεται συνταξη απαξ με τη διαγνωση.
Σε αυτες τις "οκνηρες" τοποθετησεις αναφερομαι.


Εχουμε πολλα θεματα που θα επρεπε να συζητησουμε σοβαρα αλλα δυστυχως δεν βλεπω το καταλληλο υποβαθρο.

Eυχομαι ο Θεος να μας εχει ολους καλα και να μας δωσει φωτιση για να ξυπνησουμε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.