Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #256  
Παλιά 09-03-11, 22:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από marianna1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υπάρχει κάποιος με παρόμοια περίπτωση θα εκτιμούσα τις συμβουλές του. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα!!
Καλώς μας ήρθες Μαριάννα.

Όπως γράφω και παρακάτω, αυτή η νόσος παρουσιάζεται με διάφορες μορφές.
Να ξέρεις ότι αυτοί που ξέρουν καλά, είναι μόνο οι γιατροί σας.
Θα πρέπει να δείχνουμε υπομονή και να ακολουθούμε κατά γράμμα, τις συμβουλές τους.

Εύχομαι ολόψυχα, να πάνε όλα κατ' ευχήν. Πιστεύω ότι είναι θετικό που δεν πονάει η Μητέρα σου και εύχομαι να το ξεπεράσει γρήγορα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 10-03-11, 22:51
marianna1983 Ο χρήστης marianna1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-11 22:51
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!Κι εγώ αυτό ελπίζω!!Η αλήθεια είναι ότι η μητέρα μου είναι πολύ δυνατή και δυναμική και δεν το βάζει κάτω. Περισσότερο εκείνη μας δίνει κουράγιο παρά εμείς σε εκείνη.
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 24-03-11, 23:30
Αννα Ζ. Ο χρήστης Αννα Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-03-11 23:30
ευχαριστω για το καλοσωρισμα ειμαι με αρκετα πεσμενη ψυχολογια γιατι τα νεα τησ υγειασ μου ειναι καπωσ δυσαρεστα ξεκινω νεο σχημα και δεν ξερω ουτε πωσ θα παει ουτε πωσ θα αντιδρασει ο ηδη ταλαιπωροσ οργανισμοσ μου ειλικρινα κουραστικα σωματικα και σωματικα ποσο θα ζησω ακομα για ποσο ακομα θα εχω πονουσ αν υπαρχει καποιοσ που ζει τα αναλογα ασ μου δωσει συμβουλεσ αντιμετωπισεις το εχω ειλικρινα αναγκη αυτη τη δυσκολη περιοδο της ζωης μου Παρακαλω το Θεο να μου δωσει κουραγιο και δυναμη οπως και σε ολους τους αρρωστους ζω τον Γολγοθα μου μονη μου περιμενω σκεψεις απο συμπασχοντες και οχι τυπικες ψεθτικες παρηγοριες ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 08-04-11, 19:45
sofia3 Ο χρήστης sofia3 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 18:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Kαλησπέρα σας, ειμαι η Σοφία. Η μαμά μου έχει π.μ. ετών 71. Οπως οι πιο πολλοί ξέρουν, παρουσιάστηκε πριν από 6 χρόνια αλλά τον τελευταίο χρόνο η νόσος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ . Μετά από εξετάσεις δεν βρέθηκε καθόλου. Η μαμά μου είναι σε καλή κατάσταση και κάνει κάθε 2 μήνες εξετάσεις και είναι φυσιολογικές... Αυτά θέλω να πω σε όλους όσους αντιμετωπίζουν π.μ. και κυρίως στη marianna1983 και στην Αννα Ζ. . Υπομονή και μην σταματήσετε να ελπίζετε ποτέ. .......
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 08-04-11, 20:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sofia3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα σας, ειμαι η Σοφία. Η μαμά μου έχει π.μ. ετών 71. Οπως οι πιο πολλοί ξέρουν, παρουσιάστηκε πριν από 6 χρόνια αλλά τον τελευταίο χρόνο η νόσος ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .
Χαιρόμαστε πολύ Σοφία για την Μητέρα σου νά είναι πάντα καλά, γερή και σιδερένια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #261  
Παλιά 17-04-11, 12:49
Guendolin Ο χρήστης Guendolin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-15 18:30
Γεια σε ολους,
εμενα διαγνωσθηκε ο πατερας πριν απο 2 μηνες με Π.Μ. Ειναι 64.Οπως και σε πολλους αλλους διαγνωσθηκε αργα. Ειχε φουσκωματα στα ποδια, πονους στα κοκκαλα, λευκωμα στα νεφρα και λεγανε αλλα ντ' αλλων.Καποιοι στα προηγουμενα μηνυματα ειπαν για ερπητα ζωστηρα. Και μενα περασε περυσι μες στην αγνοια των γιατρων του εδιναν κορτιζονη χωρις zofira και κολλησε ερπητα. 6 μηνες ταλαιπωρουνταν γιατι εχει την καρδια του και δεν εκανε να παιρνει φαρμακα για τον ερπητα.

Στον Ευαγγελισμο εγινε η σωστη διαγνωση, να ναι καλα οι ανθρωποι εκει. Τωρα κανει θεραπεια με velcade και μας ειπαν για 10 κυκλους θεραπειας. Τωρα ειμαστε στον 2 κυκλο, αλλα τι να πω..., ενω οι αιματολογικες εξετασεις ειναι καλουτσικες, τα συμπτωματα δεν εχουν φυγει καθολου. Υποφερει και δεν το ευχομαι σε κανεναν αυτο.
Τα ποδια του ειναι φουσκωμενα, τα χερια του επισης. Δεν τα νιωθει και πολυ με αποτελεσμα ουτε να ντυθει μονος του δεν μπορει. Εχει τρομερη αδυνομια, ειναι ολη μερα ξαπλωμενος και εχει βαρεθει το μεσα. Μολις βγει λιγο με το αυτοκινητο γυρναει πισω με μια εξαντληση λες και εσκαβε ωρες. Σημερα εχει και πυρετο μας ειπε η γιατρος οτι το ανοσοποιητικο του ειναι πολυ πεσμενο. Ορεξη δεν εχει και η γλωσσα του ειναι φουσκωμενη. Αλλοι ασθενεις στο νοσοκομειο που παει για βραχεια νοσηλεια λενε οτι μετα τον 3ο κυκλο βλεπουν βελτιωση.

Εσεις απ την εμπειρια σας τι λετε; Θα δει βελτιωση; Τουλαχιστον να σηκωνεται και να περπαταει. Εχω βαρεθει να τον βλεπω ολη μερα στο κρεβατι ξαπλωμενο και να μην εχει ορεξη για τπτ...
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 18-04-11, 19:08
TOMMY Ο χρήστης TOMMY δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-09-11 19:29
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα και εγω οσες περισσοτερες πληροφοριες για το πολλαπλουν μυελωμα απο το οποιο προσφατα προσβληθηκε ενας πολυ δικος μου ανθρωπος και παροτι εχω ψαξει και διαβασει οσα μπορω, ψαχνω και αλλες πληροφοριες που θα με βοηθησουν να καταλαβω το τι μελλει γενεσθαι.
ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 18-04-11, 19:12
TOMMY Ο χρήστης TOMMY δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-09-11 19:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Αννα Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για το καλοσωρισμα ειμαι με αρκετα πεσμενη ψυχολογια γιατι τα νεα τησ υγειασ μου ειναι καπωσ δυσαρεστα ξεκινω νεο σχημα και δεν ξερω ουτε πωσ θα παει ουτε πωσ θα αντιδρασει ο ηδη ταλαιπωροσ οργανισμοσ μου ειλικρινα κουραστικα σωματικα και σωματικα ποσο θα ζησω ακομα για ποσο ακομα θα εχω πονουσ αν υπαρχει καποιοσ που ζει τα αναλογα ασ μου δωσει συμβουλεσ αντιμετωπισεις το εχω ειλικρινα αναγκη αυτη τη δυσκολη περιοδο της ζωης μου Παρακαλω το Θεο να μου δωσει κουραγιο και δυναμη οπως και σε ολους τους αρρωστους ζω τον Γολγοθα μου μονη μου περιμενω σκεψεις απο συμπασχοντες και οχι τυπικες ψεθτικες παρηγοριες ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ
Στν ζωη παντοτε κατα βαθος μονοι μας ειμαστε. Βρες οση δυναμη υπαρχει μεσα σου, πιστεψε στον εαυτο σου, και να δεις που οταν νιωσεις λιγο καλυτερα, καλυτερα θαναι κ η πορεια της υγεις σου. Ευχομαι δυναμη και πιστη!
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 26-04-11, 09:33
TOMMY Ο χρήστης TOMMY δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-09-11 19:29
Η διαθεσή μου τώρα:
πολλαπλουν μυελωμα

Καλημερα σε ολους. Ειμαι καινουργια στην παρεα, αλλα εχω πολυ ενδιαφερον να
επικοινωνησω μαζι σας και να ανταλλαξουμε αποψεις. Αυτην την περιοδο, καποιος πολυ αγαπημενος ανθρωπος ειναι στο νοσοκομειο προσβεβλημενος απο πολλαπλουν μυελωμα. Ειναι μεγαλος σε ηλικια και ειναι και ξαφνικο και εξελιξιμο. Εχω διαβασει παρομοιο θεμα στις στηλες, αλλα το ξαναθιγω μηπως και μου λυθουν περισσοτερες αποριες, οπως, ποιοα ειναι η πορεια του, εχει παντα πονους, υπαρχει περιπτωση ιασης, με την παραλυση των κατω ακρων τι γινεται?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων και συγχωρηστε με αν ειμαι βιαστικη η επαναλαμβανομενη, ειμαι απλα γεματη αγωνια και λυπη.
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 26-04-11, 09:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιοα ειναι η πορεια του, εχει παντα πονους, υπαρχει περιπτωση ιασης, με την παραλυση των κατω ακρων τι γινεται?
Καλώς ήρθες.
Μετέφερα εδώ το μήνυμα σου, που έχουμε πολλές αναφορές.

Κάθε περίπτωση μπορεί να είναι διαφορετική, ανάλογα σε ποιο στάδιο είναι η ασθένεια και σε τι κατάσταση είναι ο ασθενής.

Σε πολλές περιπτώσεις είναι ιάσιμη η ασθένεια, ειδικά αν την προλάβουν στα πρώτα στάδια με την βοήθεια μεταμόσχευσης και αγωγής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 26-04-11, 13:30
TOMMY Ο χρήστης TOMMY δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-09-11 19:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε πολλές περιπτώσεις είναι ιάσιμη η ασθένεια, ειδικά αν την προλάβουν στα πρώτα στάδια με την βοήθεια μεταμόσχευσης και αγωγής.[/QUOTE]

Eιναι ενας ανθρωπος 82 ετων που επειτα απο 1 χρονο που του διαγνωστηκε η ασθενεια και που απλα τον παρακολουθουσαν χωρις να εχει καποιο ασχημο συμπτωμα, ξαφνικα αλλαξαν οι αιματολογικες εξετασεις, αρχισε καποια ενοχληση στην πλατη και μεσα σε μια βδομαδα παρελυσε το ενα ποδι. Απ οτι ειπαν οι γιατροι εχουν δημιουργηθει καποιες μαζες πλασματοκυτταρων στον νωτιαιο μυελο. Το θεμα ειναι οτι σε αυτη την ηλικια δεν γινεται μεταμοσχευση και ακομα και η χημειοθεραπεια ειναι σχετικα ελαφριας μορφης.
Αυτο που με απασχολει ειναι το κατα ποσο μπορει να ταλαιπωρηθει ενας ανθρωπος που μεχρι λιγες μερες πριν ηταν ενεργητικος, με τα χομπυ του και την ανεξαρτησια του, οσο και αν ακουγεται παραδοξο για την ηλικια του αυτο.
Ακομα δεν εχει ιδιατερους πονους, αλλα βρισκεται πλεον ημιπαραλυτος στο νοσοκομειο και οι γιατροι σπανια σου εξηγουν.
Συγνωμη για το αγχος μου, αλλα ειμαι γεματη λυπη και αποριες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TOMMY : 26-04-11 στις 13:36
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 26-04-11, 15:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας ανθρωπος 82 ετων που επειτα απο 1 χρονο που του διαγνωστηκε η ασθενεια και που απλα τον παρακολουθουσαν χωρις να εχει καποιο ασχημο συμπτωμα, ξαφνικα αλλαξαν οι αιματολογικες εξετασεις, αρχισε καποια ενοχληση στην πλατη και μεσα σε μια βδομαδα παρελυσε το ενα ποδι.
Εμφανίζεται με εντελώς διαφορετικές μορφές η ασθένεια.
Στην περίπτωση του δικού μου ανθρώπου, εμφανίστηκε σε ραγδαία μορφή, με δυστυχώς απίστευτους πόνους.
Όπως σου είπα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 26-04-11, 19:42
Guendolin Ο χρήστης Guendolin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-15 18:30
Αρχική Δημοσίευση από TOMMY Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πολλές περιπτώσεις είναι ιάσιμη η ασθένεια, ειδικά αν την προλάβουν στα πρώτα στάδια με την βοήθεια μεταμόσχευσης και αγωγής.
Eιναι ενας ανθρωπος 82 ετων που επειτα απο 1 χρονο που του διαγνωστηκε η ασθενεια και που απλα τον παρακολουθουσαν χωρις να εχει καποιο ασχημο συμπτωμα, ξαφνικα αλλαξαν οι αιματολογικες εξετασεις, αρχισε καποια ενοχληση στην πλατη και μεσα σε μια βδομαδα παρελυσε το ενα ποδι. Απ οτι ειπαν οι γιατροι εχουν δημιουργηθει καποιες μαζες πλασματοκυτταρων στον νωτιαιο μυελο. Το θεμα ειναι οτι σε αυτη την ηλικια δεν γινεται μεταμοσχευση και ακομα και η χημειοθεραπεια ειναι σχετικα ελαφριας μορφης.
Αυτο που με απασχολει ειναι το κατα ποσο μπορει να ταλαιπωρηθει ενας ανθρωπος που μεχρι λιγες μερες πριν ηταν ενεργητικος, με τα χομπυ του και την ανεξαρτησια του, οσο και αν ακουγεται παραδοξο για την ηλικια του αυτο.
Ακομα δεν εχει ιδιατερους πονους, αλλα βρισκεται πλεον ημιπαραλυτος στο νοσοκομειο και οι γιατροι σπανια σου εξηγουν.
Συγνωμη για το αγχος μου, αλλα ειμαι γεματη λυπη και αποριες.[/QUOTE]



εμενα ο πατερας μου πριν δυο μηνες οδηγουσε και τωρα δε μπορει, περα απ την αδυναμια, τα ποδια του και τα χερια του ειναι φουσκωμενα
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 26-04-11, 22:33
TOMMY Ο χρήστης TOMMY δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-09-11 19:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Όπως σου είπα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.[/QUOTE]

Ναι τελικα απο οτι φαινεται η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, και εχει το δικο της ιστορικο και την δικη της πορεια.
Μονο που ποναει οταν βλεπεις τον ανθρωπο σου να υποφερει .
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 29-04-11, 21:03
Roula66 Ο χρήστης Roula66 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-05-11 17:32
καλησπερα σημερα εμαθα οτι η μητερα μου εχει 55% με 60% πολλαπλουν μυελωμα δεν εχει ξεκινησει ακομα θεραπεια αναμενετε να κανει μαγνητικη ξερει καποιος ποσο χρονο ζωης εχει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.