Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #706  
Παλιά 02-03-11, 19:41
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas kos Εμφάνιση μηνυμάτων
Την αζαθιοπρίνη την έπερνα περίπου 5 μέρες...
Και σου έκανε τόσο γρήγορα παγκρεατίτιδα? Η γιατρός μου μου είπε πως έχει ασθενείς που την παίρνουν 10 χρόνια χωρίς παρενέργειες (με σχολαστικό και τακτικό αιματολογικό έλεγχο φυσικά, για τα λευκά αιμοσφ.). Εγώ την παίρνω ήδη τρεις βδομάδες κάνοντας εξετάσεις κάθε παρασκευή και περιμένοντας να δράσει... Τι να πω... ο καθένας από μας είναι και μια διαφορετική περίπτωση....
  #707  
Παλιά 03-03-11, 10:37
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Καλημερα,ο γιος μου πηρε αζαθιοπρινη απο τα 6,5 εως τα17 και δεν ειχε προβλημα παροτι η αμυλαση του πριν την παρει ηταν πανω κατω στα ανωτερα φυσιολογικα ορια.Και αν σκεφτεις οτι 6μηνες πριν νοσηλευτικε με αμυλαση 2400μοναδες η αζαθυοπρινη δεν τον πειραξε καθολου.
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamaka για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (03-03-11)
  #708  
Παλιά 03-03-11, 12:31
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σου έκανε τόσο γρήγορα παγκρεατίτιδα? Η γιατρός μου μου είπε πως έχει ασθενείς που την παίρνουν 10 χρόνια χωρίς παρενέργειες (με σχολαστικό και τακτικό αιματολογικό έλεγχο φυσικά, για τα λευκά αιμοσφ.). Εγώ την παίρνω ήδη τρεις βδομάδες κάνοντας εξετάσεις κάθε παρασκευή και περιμένοντας να δράσει... Τι να πω... ο καθένας από μας είναι και μια διαφορετική περίπτωση....
Εμένα μου έκανε παγκρεατίτιδα στις 3 εβδομάδες, αλλά νομίζω ότι είναι σπάνιο να μην την αντέξεις.Βεβαια εμένα μου βγήκε σε καλό γιατί κατέληξα να παίρνω salofalk, που είναι ήπιο φάρμακο και προς το παρόν πάω καλά.
Είναι αυτό που λέμε κάθε εμπόδιο σε καλό.
  #709  
Παλιά 03-03-11, 14:55
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά να ρωτήσω ποια είναι τα συμπτώματα της παγκρεατίτιδας? Ρωτάω γιατί την προηγούμενη βδομάδα ανέβασα λίγο πυρετό 38,3 για ένα απόγευμα και από την Τρίτη πάλι μέχρι και σήμερα έχω πυρετάκο 37,3 έως 37,7 με ρίγη και τον ρίχνω με depon στο 36,6. Ο χαμηλός πυρετός μπορεί να είναι από παγκρεατίτιδα? Φυσικά έχω και κάτι πόνους στο σβέρκο και στην πλάτη και στο κορμί γενικά σαν να είμαι πιασμένος και υπέθεσα ότι είναι κάποια ίωση...
  #710  
Παλιά 03-03-11, 16:57
gemis Ο χρήστης gemis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-12 12:05
Φύλο: Άντρας
καλησπερα. ειμαι η νοπη μηπως μπορει καποια να μου πει σχετικα με την εγκυμοσυνη γιατι θελω να σταματησω το φαρμακο το remicade.ο γιατρος μου ειπε να το σταματησω για 3 μηνες το φαρμακο.μπορει καποια να μου πει αν κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης πηρε φαρμακα?
  #711  
Παλιά 03-03-11, 23:35
kostas kos Ο χρήστης kostas kos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-13 00:39
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά να ρωτήσω ποια είναι τα συμπτώματα της παγκρεατίτιδας? Ρωτάω γιατί την προηγούμενη βδομάδα ανέβασα λίγο πυρετό 38,3 για ένα απόγευμα και από την Τρίτη πάλι μέχρι και σήμερα έχω πυρετάκο 37,3 έως 37,7 με ρίγη και τον ρίχνω με depon στο 36,6. Ο χαμηλός πυρετός μπορεί να είναι από παγκρεατίτιδα? Φυσικά έχω και κάτι πόνους στο σβέρκο και στην πλάτη και στο κορμί γενικά σαν να είμαι πιασμένος και υπέθεσα ότι είναι κάποια ίωση...
Έχεις μάλλον ίωση…
Τα συμπτώματα τις παγκρεατίτιδας είναι εμετοί διάρροιες και φοβεροί πόνοι στην κοιλιά που σε κάνουν να διπλώνεις από τον πόνο. Και κάποιος μου είπε όταν είχα την παγκρεατίτιδα ότι οι πόνοι είναι πολλαπλάσιοι του τοκετού. Φυσικά νοσηλεύστε στο νοσοκομείο οπωσδήποτε και σου βάζουν σωλήνα από την μύτη για να βγαίνουν τα υγρά του στομάχου, και μένεις στο νοσοκομείο καμιά 15ρια μέρες.
Είναι κάπως ζόρικη κατάσταση…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas kos : 03-03-11 στις 23:44
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην kostas kos για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (04-03-11)
  #712  
Παλιά 04-03-11, 12:29
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά να ρωτήσω ποια είναι τα συμπτώματα της παγκρεατίτιδας? Ρωτάω γιατί την προηγούμενη βδομάδα ανέβασα λίγο πυρετό 38,3 για ένα απόγευμα και από την Τρίτη πάλι μέχρι και σήμερα έχω πυρετάκο 37,3 έως 37,7 με ρίγη και τον ρίχνω με depon στο 36,6. Ο χαμηλός πυρετός μπορεί να είναι από παγκρεατίτιδα? Φυσικά έχω και κάτι πόνους στο σβέρκο και στην πλάτη και στο κορμί γενικά σαν να είμαι πιασμένος και υπέθεσα ότι είναι κάποια ίωση...
την παγκρεατίτιδα δεν υπάρχει περίπτωση να μην την καταλάβεις.ο πόνος στην ψηλά στην κοιλιακή χώρα είναι αβάσταχτος.
Πονούσα πολύ περισσότερο κι από τη γέννα.....
  #713  
Παλιά 04-03-11, 12:31
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas kos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις μάλλον ίωση…
Τα συμπτώματα τις παγκρεατίτιδας είναι εμετοί διάρροιες και φοβεροί πόνοι στην κοιλιά που σε κάνουν να διπλώνεις από τον πόνο. Και κάποιος μου είπε όταν είχα την παγκρεατίτιδα ότι οι πόνοι είναι πολλαπλάσιοι του τοκετού. Φυσικά νοσηλεύστε στο νοσοκομείο οπωσδήποτε και σου βάζουν σωλήνα από την μύτη για να βγαίνουν τα υγρά του στομάχου, και μένεις στο νοσοκομείο καμιά 15ρια μέρες.
Είναι κάπως ζόρικη κατάσταση…
Παιδιά μιλάμε για ΠΟΝΟ!!!!!!!!!!!!!!Εγώ γέννησα φυσιολογικά, χωρίς φάρμακα, χωρίς επισκληρίδιο και στην παγκρεατίτιδα τα είδα όλα!!!!!!!!!!!!!!!!
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβει κάποιος.....
  #714  
Παλιά 04-03-11, 12:38
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Καλημερα.5.5χρονων περναει 2 ιωγενεις γαστρεντεριτιδες μεσα στον Μαη του αφηνουν ενα πονακι στην κοιλια του τυπου μαμα ποναει η κοιλιτσα μου αλλα βγαινω στον πεζοδρομο και παιζω.Απο τοτε πιστευω οτι ειχε αρχισει να ανεβαινει η αμυλαση του.Τελος οκτωβρη κανει γαστροσκοπηση ξυπναει απο την ναρκωση με πονο στην κοιλια εμετο με χαμηλη πιεση και την αμυλαση στα 2400, νοσηλευετε μπαινει σε καταστολη για 5 μερες.Σωληνακια παντου ,τον ξυπνανε περναει και η δευτερη εβδομαδα,απαγορευεται να βαλει οτιδηποτε στο στομα του,του βαζουν παρεντερικη[τροφη,βιταμινες]για 2εβδομαδες.Αν βλεπατε το παιδακι μου μικροκαμωμενο τα κοκαλα του να εχουν πεταχτει να ειναι πετσι και κοκαλο στην κυριολεξια.Να μην παραπονιεται για τιποτα.Απο την 5εβδομαδα αρχιζει να τρωει απο το στομα.Μεχρι το τελος της6 εβδομαδας η αμυλαση του εχει φτασει στις 300μοναδες και βγαινουμε απο το νοσοκομειο.Η αμυλαση μας δειχνει την φλεγμονη στο παγκρεας[παγκρεατιτιδα]Αυτη ειναι η δικη μας εμπειρια με την παγκρεατιτιδα,ετσι οταν ενα ατομο κανει εξετασεις καθε εβδομαδα ποσο να ανεβει η αμυλαση του ωστε να χρειασθει νοσηλεια,η διακοπη του φαρμακου πιστευω οτι ειναι αρκετη
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamaka για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (04-03-11)
  #715  
Παλιά 06-03-11, 13:49
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά έχω ακόμη πυρετό κάθε απόγευμα από τις 7.00 περίπου (37,9-38,4). Τον ρίχνω φυσικά με depon αλλά με προβληματίζει που δεν έχει περάσει από την Τρίτη που ξεκίνησε... Πονάνε πολύ και τα γόνατά μου και ο αυχένας μου.... Η γιατρός μου μου λέει πως μπορεί να ναι και από τη crohn ή από κάποια λοίμωξη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 06-03-11 στις 15:17
  #716  
Παλιά 07-03-11, 23:46
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα σε ολους και καλη σαρακοστη.εχω τη νοσο περιπου στα δεκα χρονια και εχω δοκιμασει σχεδον τις περισσοτερες θεραπιες..επισης περνω αζαθιοπρινη απο την διαγνωση της νοσου δηλαδη περιπου 10 χρονια και δεν εχω καμια παρενεργια.επισης καπνιζω κανονικα καθημερινα και σε γενικες γραμμες ειμαι παρα πολυ καλα,χωρις διαρροιες,πονους και αλλα συμπτωματα.εχω μια πολυ φυσιολογικη ζωη..πιστευω πως οσο περισσοτερο ξεχναμε την νοσο τοσο μας ξεχναει και αυτη,οποτε καλο θα ηταν να ζησουμε τη ζωη μας χωρις να εχουμε την νοσο στο νου μας καθε ωρα και λεπτο..καλη τυχη σε ολους..
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην greg για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (08-03-11)
  #717  
Παλιά 08-03-11, 20:29
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από greg Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους και καλη σαρακοστη.εχω τη νοσο περιπου στα δεκα χρονια και εχω δοκιμασει σχεδον τις περισσοτερες θεραπιες..επισης περνω αζαθιοπρινη απο την διαγνωση της νοσου δηλαδη περιπου 10 χρονια και δεν εχω καμια παρενεργια.επισης καπνιζω κανονικα καθημερινα και σε γενικες γραμμες ειμαι παρα πολυ καλα,χωρις διαρροιες,πονους και αλλα συμπτωματα.εχω μια πολυ φυσιολογικη ζωη..πιστευω πως οσο περισσοτερο ξεχναμε την νοσο τοσο μας ξεχναει και αυτη,οποτε καλο θα ηταν να ζησουμε τη ζωη μας χωρις να εχουμε την νοσο στο νου μας καθε ωρα και λεπτο..καλη τυχη σε ολους..
Ευχαριστούμε φίλε για το post σου... να σαι πάντα καλά....... πάντως απ' ότι είδα σε ένα παλιότερο post σου την εγχείρηση δεν την απέφυγες,,
Και κάτι άλλο να σε ρωτήσω σαν παλιό στην AZA, κάθε πότε πλέον κάνεις εξετάσεις αίματος για να ελέγχεις τα λευκά σου κλπ? Εγώ έναν μήνα τώρα που την ξεκίνησα κάνω κάθε βδομάδα και έχω σαλτάρει... αλλά η γιατρός μου μου είπε πως σιγά σιγά θα τις αραιώσουμε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 08-03-11 στις 21:43
  #718  
Παλιά 09-03-11, 21:57
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα..ναι την εγχειρηση δεν την απεφυγα αλλα ουσιαστικα φταιω κι εγω σε μεγαλο βαθμο..ειχα περιπου δυο μηνες καθημερινους πονους κι ομως δεν ειχα παει νοσοκομειο γιατι απλα δεν ηθελα να νοσηλέυτω οσπου μια μερα με πηγαν διπλωμενο..τελος παντων πιστευω πως εαν πηγαινα στην ωρα μου ισως και να την απεφευγα.Οσο για την αζα και τις εξετασεις στην αρχη κι εγω εκανα συχνα,τωρα ομως ο γιατρος μου χει πει καθε τρεις μηνες αλλα δεν το τειρω και πολυ γιατι ποτε δεν ειχα προβλημα.τωρα να φανταστεις εχω να κανω απο τον σεπτεμβρη.ολα καλα θα πανε καλο κουραγιο..
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην greg για αυτό το μήνυμα:
mamanicks (10-03-11)
  #719  
Παλιά 10-03-11, 18:49
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από greg Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα..ναι την εγχειρηση δεν την απεφυγα αλλα ουσιαστικα φταιω κι εγω σε μεγαλο βαθμο..ειχα περιπου δυο μηνες καθημερινους πονους κι ομως δεν ειχα παει νοσοκομειο γιατι απλα δεν ηθελα να νοσηλέυτω οσπου μια μερα με πηγαν διπλωμενο..τελος παντων πιστευω πως εαν πηγαινα στην ωρα μου ισως και να την απεφευγα.Οσο για την αζα και τις εξετασεις στην αρχη κι εγω εκανα συχνα,τωρα ομως ο γιατρος μου χει πει καθε τρεις μηνες αλλα δεν το τειρω και πολυ γιατι ποτε δεν ειχα προβλημα.τωρα να φανταστεις εχω να κανω απο τον σεπτεμβρη.ολα καλα θα πανε καλο κουραγιο..
Greg τι ενοείς ότι είχες καθημερινούς πόνους και δεν πήγες εγκαίρως στο νοσοκομείο? Δεν είχες ενημερώσει ούτε τον γιατρό σου για τους πόνους σου? Για τι πόνους μιλάμε? και γω έχω καθημερινούς πόνους αλλά ο γιατρός μου ουδέποτε μου ανέφερε για νοσοκομείο παρά μόνο για φαρμακευτική αγωγή και διατροφή.. Ξέρω ότι κάποιοι από μας καταλείγουν στο νοσοκομείο ή ακόμη και για εγχείρηση αλλά δεν νομίζω ότι όποιος έχει καθημερινούς πόνους ή διάρροιες σίγουρα είναι για εγχείρηση... Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δεν βλέπω που είναι το δικό σου σφάλμα εκτός εάν δεν ενημέρωνες το γιατρό σου ώστε από τα υπόλοιπα συμπτώματα να κρίνει ότι θα έπρεπε να κάνεις κάτι άλλο προκειμένου να αποφύγεις την επέμβαση....
ps: Οι εγχειρήσεις στην crohn (συρίγγια, αποστήματα, στενώσεις κλπ..) είναι πολύ δύσκολες παιδιά?
  #720  
Παλιά 11-03-11, 14:51
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπερα και παλι..οχι δεν ειχα ενημερωσει κανεναν ουτε φυσικα τον γιατρο μου.ηταν η πρωτη φορα που ειχα πονους και δεν ηξερα τι να κανω,ειχα μια ελπιδα οτι δεν ειναι τιποτα και πως θα περασουν.Η αληθεια ειναι πως μεχρι τοτε δεν ειχα ψαξει καθολου για τη νοσο και το τι προκαλει και ετσι ενω καθε μερα πονουσα και περισσοτερο το αφηνα.τωρα που ξερω ειναι ετσι οπως τα λες.το πρωτο σταδιο ειναι φαρμακευτικη αγωγη.εαν δεν σε πιασει τοτε το δευτερο σταδιο ειναι το νοσοκομειο,οπου κι εκει κανεις μια εβγομαδα ενδοφλεβια αγωγη και εαν,χτυπα ξυλο,δεν σε πιασει ουτε και αυτο περνας στο επομενο σταδιο που ειναι τα στρογγυλα φωτα πανω απο το κεφαλι σου..εννοειται αυτο που λες πως οποιος εχει πονους δεν ειναι και για χειρουργειο,σε γενικες γραμμες να σου πω πως η αγωγη στο νοσοκομειο πιανει κατα μεγαλη πιθανοτητα οποτε εισαι καλα.επισης να σου πω για τις εγχειρησεις απο την δικη μου εμπειρια δεν ειναι και κατι το τοσο δυσκολο,μια εγχειρηση βεβαια δεν ειναι οτι το ευκολοτερο για να το δεχτεις αλλα η αληθεια ειναι πως δεν ειναι πολυ δυσκολη..δυναμη χρειαζεται και οχι πανικος και ολα θα πανε μια χαρα..
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:28.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.