Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-10, 00:07
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Βιβλία θεολογικά

Σε αυτό το thread, θα μπορούσαν να ανεβαίνουν προτάσεις σας βιβλίων θεολογικών που θεωρείτε ψυχικά ωφέλιμα.


Μέσα από απλά γεγονότα, διαλόγους και προβληματισμούς, ο Σεβ. Μητροπολίτης Μεσογαίας και Λαυρεωτικής κ. Νικόλαος περιγράφει στο νέο του βιβλίο την πάλη του ανθρώπου να αποκαλύψει το πρόσωπο του Θεού εκεί που το σκεπάζει η λογική αυτού του κόσμου... Η πίστη, η αυθεντική, αθώα, παιδική πίστη στη θεότητα του Χριστού δείχνει τον Θεό... εκεί που Αυτός δεν φαίνεται.

μπορεί να παραγγελθεί και από εδώ

------------------

στεναγμοίς αλαλήτοις - προσευχητική φιλοκαλία


( δυνατότητα παραγγελίας (και από εδώ) )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 29-01-11 στις 16:29
Απάντηση με παράθεση
The Following 6 Users Say Thank You to mystakid For This Useful Post:
Alaman (25-03-10), Easty (25-03-10), konstantin@ (10-11-10), maralin (25-03-10), Oasis (08-04-10)
  #2  
Παλιά 08-04-10, 00:29
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
αγιολόγιο ημερήσιος συναξαριστής

περί ψυχής και αναστάσεως - Γρηγορίου Νύσσης

οσίου Εφραίμ του Σύρου - έλεγχος του εαυτού του και εξομολόγησις

νοερά προσευχή συλλογή στοιχείων (330 σελίδες)

νοερά προσευχή Νικηφόρου του Αγιορείτου και άλλων πατέρων (εκτυπωθέν το 1852) περί νήψεως και προσοχής νοός...

περί προσευχής

Γεροντικό του Αγίου Όρους

Γέρων Παϊσιος

Σημεία καιρών Γέροντος Παϊσίου Αγιορείτου

Οσίου Ιωάννου Σιναϊτου - Ουρανοδρόμος Κλίμαξ

Θεία Λειτουργία - Αγίου Ιωάννου Χρυσοστόμου με μετάφραση

Ερμηνεία της Θείας Λειτουργίας - άγιος Νικόλαος Καβάσιλας

Η ψυχή μετά τον θάνατο - π. Σεραφείμ Ρόουζ

Πατρολογία του Migne

αγίου Μαξίμου Ομολογητού - φιλοσοφικά και θεολογικά ερωτήματα (τμήμα εισαγωγής πρωτ. Δημητρίου Στανιλοάε περί εννοιών ''λόγου'' ....)

αγίου Μαξίμου Ομολογητού - η αγάπη

αγίου Μαξίμου Ομολογητού - θεωρία στην Μεταμόρφωση

αγίου Μαξίμου Ομολογητού - πως γίνονται και πόσες είναι οι κινήσεις ψυχής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 16-09-11 στις 10:25
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to mystakid For This Useful Post:
HelenA (08-04-10)
  #3  
Παλιά 29-04-10, 23:44
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
για μια αρμονική οικογένεια - γέροντος Παϊσίου και Προρφυρίου.

προτροπές γερόντων στον σύγχρονο κόσμο σε pdf (10 σελ) λόγοι γέροντα Παϊσίου, Πορφυρίου, από το μέγα γεροντικό, από γέροντα Κλεόπα Ηλίε...

λόγοι αθωνιτών πατέρων

αποφθέγματα ρώσων αγίων και γερόντων

προηγούνται στοιχεία του συνεδρίου και χαιρετισμοί. Μετά την σελίδα 58, στοιχεία για τους
Έλληνες νεομάρτυρες 1453-1821

άγιος Σιλουανός ο Αθωνίτης

οψώμεθα τον Θεόν καθώς εστί
περί προσευχής
περί Πνεύματος και Ζωής
άσκησις και θεωρία
....

έκδοσις ακριβής της Ορθοδόξου πίστεως Αγίου Ιωάννου Δαμασκηνού

Γέροντος Παϊσίου Αγιορείτου Λόγοι Α' Πνευματική αφύπνιση

Γέροντος Παϊσίου Αγιορείτου Λόγοι Β'

Γέροντος Παϊσίου Αγιορείτου - Λόγοι Γ' Πνευματικός Αγώνας

γέροντος Πορφυρίου καυσοκαλυβίτου βίος και λόγοι

ασκητές μέσα στον κόσμο

και δείγμα γραφής, από το scribd

ασκητική λαϊκών πρωτ.Ακριβόπουλου (εκδ. Αγίου Νικολάου Βόλου)

θαυμαστές εμπειρίες κατά τη Θεία Λειτουργία πρ. Στέφανος Αναγνωστόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 03-04-11 στις 22:44
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mystakid για αυτό το μήνυμα:
  #4  
Παλιά 30-01-11, 00:09
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας

Θείες παρεμβάσεις και θαύματα που έζησαν οι Μικρασιάτες πρόγονοι μας στην ευλογημένη γη της Ιωνίας, κατά το διωγμό αλλά και μετέπειτα εδώ στην Ελλάδα. Μια μικρή και ταπεινή παρακαταθήκη πίστης των παππούδων μας για τα παιδιά μας αλλά και για ολόκληρο τον κόσμο....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 07-02-11 στις 23:33
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mystakid για αυτό το μήνυμα:
Alaman (01-02-11)
  #5  
Παλιά 15-02-11, 13:05
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
εκδόσεις αγιοτόκος Καππαδοκία (μαρτυρίες προσκυνητών, επιστολές γέροντος Παϊσίου...)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-11, 15:54
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Πριν πώ και εγώ τις δικές μου προτάσεις απο τη φτωχή μου εμπειρία στο διάβασμα (δεν φημίζομαι για τη λατρεία μου στο διάβασμα) επέτρεψέ μου mystakid να κάνω την εξής παρατήρηση όσο αφορά τα post σου.

Κατ αρχάς επειδή κατα τη γνώμη μου είναι όμορφο θεματάκι, μη το "χαλάς" βάζοντας κατεβατά αποσπάσματα απο βιβλία. Κάνε αυτό που λέει ο τίτλος: "Προτάσεις Θεολογικών Βιβλίων". Κάτι που έχεις διαβάσει, κάτι που σε άγγιξε και πιστεύεις θα αγγίξει και τους άλλους.

Επίσης γίνε κατανοητός και πρότεινε (συγνώμη για τον ίσως αυταρχισμό του αιτήματος μου) απλά συγγράματα και κατανοητά στους άλλους. Δηλαδή τώρα αλήθεια..προτείνεις σε κάποιον να διαβάσει την...Πατρολογία του Migne...; Περιμένεις κάποιος απο δώ που δεν είναι Θεολόγος να ασχοληθεί με την πατρολογία του Migne; Nα βγάλει άκρη μέσα σε αυτό το χάος;; Να την κατανοήσει; Δεν θα το κάνει όχι επειδή δεν θέλει, αλλά επειδή δεν μπορεί. (Άν πρότεινες καμια ΕΠΕ πάει στο καλό το συζητάγαμε..). Θεωρώ πως έπρεπε τουλάχιστον να το έκανες σε ξεχωριστό θέμα. Τέλος πάντων.

Επίσης (επειδή νομίζω πως έχεις επεκταθεί σε μεγάλο εύρος θεολογικών συγγραμάτων), μη παρουσιάζεις μόνο μοναχίστικα βιβλία. Προσωπικά πάντα με απωθούσαν τέτοιου ύφους συγγράματα. Ίσως κάποτε να αλλάξω γνώμη αλλά νομίζω πως όταν του άλλου του "πετάς" συνέχεια διηγήματα για μοναχισμό και μοναστήρια, το μόνο που καταφέρνεις είναι να μην δώσει καν σημασία.


Anyway ας πω και εγώ δυο λόγια για μερικα΄βιβλία που είχα διαβάσει και μου άρεσαν πολύ πραγματικά. Νομίζω απλά και κατανοητά σε όλους.

"Ο Άγιος του Αιώνα μας (Άγιος Νεκτάριος)"
Συγγραφέας: Σώτος Χονδρόπουλος
Εκδόσεις: Καινούργια γή



Πρόκειται για ένα απο τα best sellers της θεολογικής βιβλιογραφίας. Η επιτυχία του και κατ επέκταση οι πωλήσεις του μεγάλες. Μεταφράστηκε και σε Αγγλικά και Γαλλικά. Γενικά ένιωθες ότι διάβαζες ένα διήγημα και όχι ένα "συνηθισμένο" γεροντίστικο, απρόσιτο και συχνά υπερβολικό συναξαριστή. Πλήθος συναισθημάτων σε διακατέχει διαβάζοντας το βιβλίο και μαθαίνοντας για τη ζωή του μεγάλου και πολυτάραχου αυτού αγίου. Δεν μπορώ να ξεχάσω μια περίπτωση όταν ένας γνωστός μας στην οικογένεια παρότρυνε να διαβάσει το βιβλίο μια κυρία που όχι απλώς δεν είχε σχέση με την εκκλησία, αλλά θα μπορούσα να πώ πως ήταν αρκετά εχθρική κιόλας, το βιβλίο το "ξετίναξε" σε μια μέρα. Νομίζω πως πραγματικά αξίζει.

Σημειώνω πως ο συγκεκριμένος συγγραφέας έχει γράψει στο ίδιο ύφος πολλά διηγήματα και μυθιστορήματα, τυγχάνοντας επίσης μεγάλης υποδοχής.

"Έλα Χριστέ"
Μητροπολίτου Μελετίου
Έκδοση: Ι. Μητροπόλεως Νικοπόλεως

Δεν πρόκειται για κάποιο διήγημα-μυθιστόρημα γίγας με λυρισμό και αφηγηματικές τεχνικές. Μάλλον φτωχό και απο συγγραφικό πλούτο αλλά και απο όγκο αφού ούτε λίγο ούτε πολύ δεν ξεπερνάει τις 38 σελίδες. Το βιβλίο διαπραγματεύεται τη καθημερινή σχέση ενός νέου ανθρώπου με το Χριστό. Πρόκειται στην ουσία για έναν αληγορικό διάλογο του νέου παιδιού με το Χριστό αφού ο νέος του διηγήματος παρομοιάζει τον κάθε "καθημερινό νέο" και ο Χριστός παρομοιάζει κάθε δυνατή αφορμή που έρχεται σε επικοινωνία ο Θεός με μας είτε αυτός είναι ένα αγαπητό μας πρόσωπο, είτε μια κατάσταση. Άν και μικρός όταν μου το δώρισε ένα πολύ αγαπητό μου πρόσωπο (16 ετών), 11 χρόνια μετά μπορώ να πώ πως τελικά αν και πολύ απλό και άμεσο βιβλίο, έκρυβε μεγάλο βάθος νοημάτων.
Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

"Στρατιώτης της Αλήθειας" (Μέγας Αθανάσιος)
Εκδόσεις: Η Ζωή



Πρόκειται για ένα κα τα πλη κτι κό βιβλίο περιγράφοντας τη ζωή του Μεγάλου Αθανασίου. Βιβλίο γεματο ένταση και συγκίνηση, σε έβαζε στο κλίμα και στην ένταση των δύσκολων για την εκκλησία εποχών. Θεωρώ πως πραγματικά ήταν κάτι υπέροχο. Δυστυχώς νομίζω πως το συγκεκριμένο πλέον δεν κυκλοφορεί (αλλά ένα παρόμοιο πάλι απο τις εκδοσεις "ζωή" για το οποίο δεν έχω άποψη). Πάντως άν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το κοιτάξει.

"Στάχυα"
Συγγραφέας: Κωσταντίνος Κούρκουλας



Αποτελείται απο δύο τόμους και περιλαμβάνει ρητά και σοφίες μεγάλων ανθρώπων της Ιστορίας.
Ά Τόμος
'Β Τόμος


Πολλά αποφθέγματα των βιβλίων έχουν ποσταριστεί εδώ απο την maralin.

ΥΓ: Θερμή παράκληση mystakid επειδή φάνηκε επιθετικό το post μου προς σε εσένα (αλλά δεν είναι), μην απαντήσεις όπως απαντάς συνήθως ακαταλαβίστικα του στύλ: η σύγκρουση της επουσιώδης αναφοράς του πνεύματος έχει ως κύρια πρόσφυση την εγκάρδια και μεγάλη υπομονή της εξ αποδοχής του αληθινού πνεύματος της ψυχής" συνοδευομένα απο π λ ή θ ο ς παρενθέσεων και εμπλουτισμένα με γραμματοσειρές μικρές αχνού (αχνού) χρώματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 17-02-11 στις 01:50
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-11, 16:28
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
νάσαι καλά Δημήτριε, κι ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου.

Κατ' αρχάς συγγνώμη για τους λόγους που αναφέρεις (ακαταλαβίστικα κλπ) και δεύτερον ευχαριστώ για την φιλοξενία του χώρου σας.

Ο τίτλος, αναφερόμενος σε βιβλία θεολογικά, δεν έχει αποδέκτες ΜΟΝΟ τους γνωστούς και φίλους της άκρο, αλλά και τους περαστικούς που βάζοντας αναζήτηση σε μηχανές, μπορεί καταλάθος να οδηγηθούν σ'αυτό εδώ το νήμα.

Σαν τον Βασιλόπουλο κι εμείς, διαθέτουμε και του πουλιού το γάλα, κι ας μην είναι διατροφική συνήθεια των κατοίκων της περιοχής :-). Με ενδιέφερε η πληρότητα κι ο πλουραλισμός των προτάσεων που θα κάλυπταν κάθε είδους ''αναζήτηση''.

Επίσης, ενώ οι αναρτήσεις είναι σχετικά λίγες, τα προτεινόμενα βιβλία είναι πολλά. Αυτό σημαίνει, πως παρότι 5-10 φορές ανέβηκε (ως ορατό) στην πρώτη 50άδα το συγκεκριμμένο νήμα, έκανα προσθέσεις / διορθώσεις χωρίς να σας ζαλίζω. (αυτό φαίνεται από την ημερομηνία τελευταία επεξεργασία)...

Αντιπροτείνω (ούτε αμυνόμενος, ούτε αντεπιτιθέμενος) όπως συμβαίνει και με άλλα ποστς, αν δεν σας ενδιαφέρει και αν δεν σας ακουμπά, απλά προσπεράστε το, γιατί μπορεί να μην μάθουμε ποτέ τη γνώμη και την ευχαριστία κάποιου (περαστικού) που ζητούσε κάτι, και το βρήκε εδώ, κι όχι αλλού. Ακόμη και την πατρολογία του Migne. Και πάλι συγγνώμη (που εξαιτίας μου κάποιοι μπορεί να αισθάνονται άβολα) και ευχαριστώ για κάθε πρακτική σχετική (από εσένα/και όποιον άλλο καλόγνωμο βοηθήσει) ωφέλεια.

----
...μετακινήθηκαν τα περιεχόμενα - αποσπάσματα (ενδεικτικά).... (εδώ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 22-02-11 στις 20:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.