Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 16-11-10, 21:17
Το avatar του χρήστη sknipa
sknipa Ο χρήστης sknipa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-11-10 03:09
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
παραλειψη μου..επρεπε να γραψω "θεουσες και θεουσοι" χαρακτηρισμος που δεν απευθυνεται σε σενα αλλα σαν χαρακτηρισμο βαθμιδας στην κλιμακα στην οποια αναφερθηκα πιο πριν.. (για την οποια και επιμενω)

η διαφωνια μου ειναι με το κειμενο και εκ των υστερων αποσπασμα κειμενου που δημοσιευσες

βλεπεις και μονη σου πως επιλεγμενα/απομονωμενα τμηματα κειμενων/δηλωσεων κτλ αλλαζουν το πνευμα .... (αγαπημενη συνηθεια των δημοσιογραφων να το κανουν αυτο και αντε μετα να αποδειξει κανεις οτι δεν ειναι ελεφαντας).... του κειμενου το οποιον κατα την ταπεινη μου γνωμη μονο του δεν ειναι και οτι το καλυτερο ενω σαν μερος του συνολου που ευγενικα μας προμηθευσε ο κουρσαρος και νοημα αλλαζει και λογικη αποκτα και αποδεκτο ειναι

παντως αν σε στεναχωρησα σου ζητω συγνωμη


__________________
εγνωρισα τον (την) ανθρωπο κι αγαπησα τα ζωα
(παλαια ελληνικη παροιμια)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sknipa : 16-11-10 στις 21:20
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-11-10, 22:18
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Υπάρχει διαφορά μεταξύ του διατυπώνω-εκφράζω τη θέση μου (η οποία είναι):
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ...δεν αφορά τους ανθρώπους, ούτε τα ζώα επίσης.
και επικρίνω, χαρακτηρίζω:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως τελικά όποιος δεν το έχει εφαρμόσει αυτό, μάλλον είναι χειρότερος απο ανθρώπους και ζώα.
Το φόρουμ προσφέρεται για το πρώτο (αν δεν έχω καταλάβει καλά παρακαλώ να μου διευκρινιστεί)...ως εκ τούτου δεν ανέχομαι καμία επίκριση, προσβολή και χαρακτηρισμό.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 16-11-10 στις 22:31
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-11-10, 22:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
"Σαν" ή "ώς" Χριστιανός που (πιστεύεις πως) είσαι; (Δεν κατανόησα δηλ πλήρως την "ιδιοτητά" σου αλλά οκ)
To «σαν» ή «ως», είναι καθαρά θέμα του καθενός μας.
Μεζούρα χριστιανοσύνης δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν θεωρώ κανέναν ικανό να μετρήσει την πίστη.
Η Ιερά εξέταση έχει παρέλθει.

Στα του θέματος, είπες και ρώτησες στεγνά το εξής:
"Υπάρχει κανείς εδώ, που να ακολουθεί έστω μία απ' αυτές τις οδηγίες"; και εγώ σου απάντησα πως ναι εγώ έχω ακολουθήσει κάποιες φορές την "οδηγία" που πόσταρα πρίν.
Την συγνώμη την συνέδεσα και με τις δύο περιπτώσεις

Έφταιξες; Ζήτησε συγγνώμη.
Δεν έφταιξες; Πάλι ζήτησε συγγνώμη.
Εσύ όταν δεν φταιας, ζητάς συγνώμη; Ξέρεις κανέναν που το κάνει;

Χαίρεσαι όταν σε περιφρονούν;
Αφήνεις αναπάντητες τις κοροιδίες, εδώ στην Acro δεν το διέκρινα
Σε έχουν βρίσει και σιώπησες;
Λένε άσχημα πράγματα για σένα και το αφήνεις να περάσει;
Αν ο μη γένοιτο μείνεις άνεργος θα νηστεύσεις

Τι απ όλα αυτά σε εκφράζει Δημήτρη;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-11-10, 22:50
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρωτον: μπραβο στον Κουρσαρο που εψαξε και βρηκε το πρωτοτυπο. Προσεθεσα το λινκ στο αρχικο μηνυμα
Δευτερον: το μειλ αυτολεξί ειναι αποσπασμα της ομιλιας. Δεν τιθεται θεμα αλλαγης νοηματος. Δεν ειπε αλλα ο παπας, δεν μεταφερθηκαν αλλα στο μειλ, δεν καταλαβε αλλα ο κοσμος.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-11-10, 23:05
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τριτον: δεν ξερω αν διαφωνειτε ή αν ειναι ακραιο. Το κειμενο ειναι μεσα στο πνευμα της επι του Ορους Ομιλίας. Αν το ενα ειναι προσβολη της αξιοπρεπειας, ειναι και το αλλο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-11-10, 23:11
Το avatar του χρήστη sknipa
sknipa Ο χρήστης sknipa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-11-10 03:09
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσεθεσα το λινκ στο αρχικο μηνυμαΔευτερον: το μειλ αυτολεξί ειναι αποσπασμα της ομιλιας. Δεν τιθεται θεμα αλλαγης νοηματος. Δεν ειπε αλλα ο παπας, δεν μεταφερθηκαν αλλα στο μειλ, δεν καταλαβε αλλα ο κοσμος.
πρωτον κακως εκ των υστερων το προσεθεσες...καθιστα την ολη συζητηση μια ανουσια φανατικη (απο την αλλη μερια αυτη τη φορα) βλακεια ενω διεξηχθει κατ αρχην εκ μερους μου τουλαχιστον καλη τη πιστη

δευτερον εχεις απολυτο αδικο..ενα απλο παραδειγμα

αν πχ δηλωσω σε μια υποτιθεμενη συνεντευξη και μεταδοθει οτι ειπα μονο αυτο; "ειμαι ο πιο σπουδαιος ανθρωπος στον κοσμο" θα πειτε ολοι παει την ψωνισε ο φουκαρας/ καβαλησε το καλαμι/ τον μ@λ@κ@ θα ακουμε τωρα;;

ενω αν ειχε μεταδοθει ολη η δηλωση στην συνεχεια της αρχικης μου φρασης ως θα ειχε λεχθει πχ οταν η μικρη μου εγγονη ερχετε τρεχατη στην αγγαλια μου και μου λεει κτλ κτλ

αλλο λοιπον ειπε ο κος μπαμιας ειναι ο πιο σπουδαιος κτλ και αλλο να φαινεται το συνολο αυτου που ο κος μπαμιας (εγω εν προκειμενω) ειχε τελικα πει

ναι;;;

__________________
εγνωρισα τον (την) ανθρωπο κι αγαπησα τα ζωα
(παλαια ελληνικη παροιμια)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-11-10, 23:15
Το avatar του χρήστη sknipa
sknipa Ο χρήστης sknipa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-11-10 03:09
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τριτον: δεν ξερω αν διαφωνειτε ή αν ειναι ακραιο. Το κειμενο ειναι μεσα στο πνευμα της επι του Ορους Ομιλίας. Αν το ενα ειναι προσβολη της αξιοπρεπειας, ειναι και το αλλο
αλλη μια φορα...σκετο ειναι τελειως ακραιο και φανατικο ενσωματομενο μεσα στην ολη ομιλια αποκτα αλλο νοημα και αλλη ουσια..αμαν πια

αν επιμενεις να κανεις οτι δεν καταλαβαινεις τι λεμε κανε κατι αλλο..θα στο χρωσταμε χαρη

__________________
εγνωρισα τον (την) ανθρωπο κι αγαπησα τα ζωα
(παλαια ελληνικη παροιμια)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-11-10, 23:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από sknipa Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλο λοιπον ειπε ο κος μπαμιας ειναι ο πιο σπουδαιος κτλ και αλλο να φαινεται το συνολο αυτου που ο κος μπαμιας (εγω εν προκειμενω) ειχε τελικα πει

σκετο ειναι τελειως ακραιο και φανατικο ενσωματομενο μεσα στην ολη ομιλια αποκτα αλλο νοημα και αλλη ουσια..αμαν πια
Ναι, σαφες το παραδειγμα που ειπες, μονο που εδω δεν ανταποκρινεται στην περιπτωση. Δεν εχουμε να κανουμε με μιση προταση, ούτε για δευτερέυουσα πρόταση που εμφανίζεται σαν ανεξάρτητη. Εχουμε να κανουμε με μια αυτοτελή ενοτητα του κειμενου.

Οποτε εξακολουθω να κανω οτι δεν καταλαβαινω, και ζητω να μου εξηγησει καποιος τι "αλλο νοημα και αλλη ουσια" αποκτα ως αποσπασμα, και τι "αλλο νοημα και αλλη ουσια" αποκτα ενσωματωμενο στην ολη ομιλια, γιατί και στις δυο μορφες μου φαινεται ενα και το αυτο, το νοημα της επι του Ορους Ομιλιας. Δεν εισαι υποχρεωμενος να απαντησεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 16-11-10 στις 23:34
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-11-10, 00:01
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
To «σαν» ή «ως», είναι καθαρά θέμα του καθενός μας. Μεζούρα χριστιανοσύνης δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν θεωρώ κανέναν ικανό να μετρήσει την πίστη.
Θεωρώ τον εαυτό μου αμόρφωτο μπροστά σου (όχι όμως και απαίδευτο) για να σου κάνω "μάθημα" περι ελληνικών (δεν μιλάω ειρωνικά).

-Σαν=Μοιάζει με κάτι

πχ:Ο Ξάδελφός μου ο George απο την Αγγλία, μιλάει τα Ελληνικά σαν Έλληνας! (Δεν είναι Έλληνας)

-Ώς=Φανερώνει κάτι που είναι, που διατηρεί μια ιδιότητα

πχ:Μόλις διάβασε ένα βιβλίο περί το Έπος του 40', και ώς Έλληνας που είναι, αισθάνθηκε υπερηφάνεια! (Είναι Έλληνας)


Τώρα νομίζω έκανα κατανοητό τα περι "σαν" κ΄"ώς".

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Ιερά εξέταση έχει παρέλθει.
Λέγοντας μου τέτοιες κουβέντες, είναι σα να μου λές πως μιλάω πορωμένα και τέτοιοι χαρακτηρισμοί με "πονάνε" ιδιαίτερα. Στην εφηβεία μου υπήρξα πολύ δογματικός κυρίως σε θέματα θρησκείας, μια συμπεριφορά που πλέον δεν επιθυμώ να εστερνίζομαι καθόλου .

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι απ όλα αυτά σε εκφράζει Δημήτρη;
Βρε Ξένιε είπα εγώ στο παρών thread πως συμφωνούσα με "όλα αυτά"; Aπο την αρχή ξεκαθάρισα ότι ήμουν "αντίθετος".
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-11-10, 00:05
Το avatar του χρήστη sknipa
sknipa Ο χρήστης sknipa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-11-10 03:09
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
το οτι ειναι παραγραφος και οχι φραση δεν αλλαζει το σκεπτικο μου..απομονωνοντας μια φραση η μια παραγαφο απο το συνολο μπορεις να αλλοιωσεις το νοημα...και δεν προκειται να κατσω να σου φτιαξω παραδειγμα με παραγραφους.

αν διαβασεις το πληρες κειμενο προσεκτικα θα δεις οτι περισσοτερο στρεφεται με προσεκτικο τροπο κατα αυτων που το κυρηττουν και πολυ λιγοτερο κατα των πιστων..

ο ιδιος δηλωνει αδυναμια να το εφαρμοσει κατι απολυτως ανθρωπινο.το δε κυρηγμα στο ορος αφορα θεανθρωπον και απολυτα ικανο να τα εφαρμοσει ολα αυτα οι αλλοι του ιερεα συμπεριλαμβανωμενου δεν μπορουν

ακομα θα ελεγα οτι καυτηριαζει εκεινους τους ιερεις η αυτοκλητους ιεροκυρηκες που τα φωναζουν τα απαιτουν πολλες φορες απειλωντας με το πυρ το εξωτερον ενω οι ιδιοι κλεισμενοι στα σπιτακια τους τους σαν φαρισσαιοι δεν εφαρμοζουν τιποτα απο ολα αυτα..μαλλον το αντιθετο θα ελεγα (και να μην φτασουμε στο σημειο να παραθεσουμε εναν τεραστιο καταλογο με λιγα απο τα κατορθωματα τους)

και εχει δικιο ο ιερευς...αυτοι θα πρεπει να δινουν το παραδειγμα και οχι οι πιστοι οι οποιοι δεν εχουν την υποχρεωση να δωσουν κανενα παραδειγμα και το αν θα πανε τελικα στον παραδεισο η στην κολαση δεν εξαρταται απο τους φαρισσαιους

πιο πολυ λιανα δεν εχω σκοπο να στα κανω αν και τωρα δεν καταλαβες λυπαμαι πολυ..αρκουμαι να επαναλαβω για νιοστη φορα και το πνευμα αλλαζει και το νοημα

το θεμα το εξαντλησαμε οριστικως .-
__________________
εγνωρισα τον (την) ανθρωπο κι αγαπησα τα ζωα
(παλαια ελληνικη παροιμια)
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sknipa για αυτό το μήνυμα:
Gildor (17-11-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:34.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.