Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 04-03-10, 21:06
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...χρησιμοποιώ σχήματα για ευχερέστερη αντίληψη κι όχι για μυστικιστικές θεωρήσεις και προοπτικές και ώσεις του πνεύματός σας προς τα αδιαφανή και άσχημα.

Μίλησα για τα 4 άκρα ενός τετραγώνου και την δια των διαγωνίων (Χ ή +) ακριβή και χωρίς αυθαιρεσίες, (πεμπτουσία της ζωής είναι αυτό ή εκείνο....) εντοπισμό του ''κέντρου''.

Όσο σβήνει η φωτιά αν δεν υπάρχει αέρας, όσο η πτώση του νερού θα συνεχιζόταν αν δεν το σταματούσε η γη, τόσο η σύνθεση θα ενδεικνύει ένα σημείο. Υπαρκτό; Εκδηλωμένο; Ανύπαρκτο; ανεκδήλωτο; όπου το ένα, δεν προϋποθέτει ή συνειρμικά οδηγεί στο άλλο. (κάθε ανεκδήλωτο, δεν σημαίνει πως είναι και ανύπαρκτο).

Έδωσα παραδείγματα για την αγάπη, την σοφία και την δύναμη που όποτε θέλουν εκδηλώνονται και όποτε θέλουν όχι. Όποτε θέλουν μετριούνται και όποτε θέλουν, και όπως θέλουν μένουν άπειρα, εξαρτώμενη η αντικειμενικότητα περισσότερο από τον τρόπο προσέγγισης, από την ανεύρεση του γεωμετρικού (που τελικά είναι ενδεικτικά) τόπου.

Ανέφερα και για την διαφορά της ΓΝΩΜΗΣ και της ΓΝΩΣΗΣ, ως θέμα ''φιλοσοφικού προσανατολισμού''.

Μήπως τα: ΘΕΤΙΣ - ΘΕΜΙΣ - ΘΕΣΙΣ είναι άσχετα μεταξύ τους; ως έννοιες; η μία ως ανύπαρκτη (; ) (θεά δικαιοσύνης - ΘΕΤΙΣ), η άλλη ως ρευστή ενέργεια (δικαιοσύνη - κάπως μετρούμενη ΘΕΜΙΣ), αλλά όχι άτεγκτη και πάντα ίδια ανεξάρτητα με την ιδιαιτερότητα του σφάλοντος ανθρώπου, με τελικό στόχο την αλλαγή ΘΕΣΕΩΣ του αδικούντος (ώστε να τον φέρουν στα ίσα του).

υγ. συγγνώμη για την επανάληψη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 04-03-10 στις 21:56
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-03-10, 21:24
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...περί δε του σκισίματος, είναι τράβηγμα - τάνυσμα από το κέντρο προς τα έξω, σε αντίθεση με την συρραφή (όσων βέβαια εννοιών και αντικειμένων την επιδέχονται) που είναι η πεμπτουσία της επικοινωνίας και η κίνηση προς τα μέσα keep walking

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 04-03-10 στις 21:35
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-03-10, 00:48
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
γιατί αυτό το θέμα δεν είναι στα φιλοσοφικά;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-03-10, 15:38
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Πέρασαν μέρες αλλά δε μου απάντησες. Επιμένω, όμως: γιατί στα Θεολογικά αυτή η κουβέντα; Εξ αρχής είχε χαρακτήρα φιλοσοφικό και κακώς δεν αντέδρασα ακαριαία. Μιλάμε για δίπολα και για έννοιες μη μετρήσιμες και, εν τέλει, για το πώς εφαρμόζονται στην πράξη. Είναι ή δεν είναι φιλοσοφικό το θέμα;

Το ποστ περί βασανισμού των δύο γυναικών από το Ιράν μπήκε στα Θεολογικά και δεν αντέδρασε κανείς! Τα έκτροπα των μουσουλμάνων εναντίων αλλοθρήσκων είναι θεολογικό ζήτημα;! Από πότε; Θα έπρεπε να είναι στο Κόσμος ή στα Δικαιώματά Μας, όχι στα θεολογικά! Στα θεολογικά, το βάλατε (και το αφήσατε), γιατί σκέπτεστε πρώτα ως φορείς ενός δόγματος κι έπειτα ως αυτοτελείς οντότητες. Πώς μετά μιλάς για κέντρο και για αρμονία και για μέτρο, Mystakid;

Έχω εντοπίσει στο κλαμπ της Θεολογίας πολλά θέματα, που, κατά τη γνώμη μου, ανήκουν αλλού. Αυτή η μονομανία αποθαρρύνει τα μέλη που, πιθανόν, επιθυμούν να εμπλακούν σε μια φιλοσοφική συζήτηση, διότι τους δίνει την εντύπωση ότι κάνουμε μια αμιγώς θεολογική κουβέντα. Κατά τα άλλα, δεν έχω αντίρρηση να αναφέρεσαι, στις συζητήσεις που κάνουμε, στο Χριστιανισμό. Αλλά στο Χριστιανισμό ως φιλοσοφικό ρεύμα και ως διδασκαλία που προτείνει μια στάση ζωής και μια θεώρηση του Κόσμου (θεοκρατική έστω). Όχι στο Χριστιανισμό ως Αποκάλυψη ή ως Δόγμα. Δεν κάνουμε δουλειά έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-03-10, 20:50
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
…Το ποστ περί βασανισμού των δύο γυναικών από το Ιράν μπήκε στα Θεολογικά και δεν αντέδρασε κανείς! Τα έκτροπα των μουσουλμάνων εναντίων αλλοθρήσκων είναι θεολογικό ζήτημα;! Από πότε; Θα έπρεπε να είναι στο Κόσμος ή στα Δικαιώματά Μας, όχι στα θεολογικά!
…ξαναδιάβασε σε παρακαλώ την πρότασή σου, άλλη μια φορά, από λίγη μεγαλύτερη απόσταση απότι το έγραψες. Δεν είναι που πειράζει ένας ιδιότροπος άνθρωπος έναν άλλον άνθρωπο, απλά και άχρωμα, που ναι, υπό αυτές τις συνθήκες κακοποίησης θα χωρούσε στον ‘’κόσμο’’ και ‘’στα δικαιώματά μας’’ αλλά αφού οι μεν στους δε με τις υπογραμμισμένες ιδιότητες έχουν θρησκευτική εντολή έτσι να κάνουν, τότε σίγουρα το θεολογικό φόρουμ είναι πιο αρμόδιος χώρος.

Από την άλλη, αν κάποιον του αρέσει η μπάλα, δεν κοιτάζει το γήπεδο… αλλά, παίζει μπάλα παντού, ΑΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ.

Και γιατί το λέω αυτό. Οι διάφοροι διαχειριστές, για θέματα τάξης, ‘’προσπαθούν’’ να τα έχουν διακριτώς διαχωρισμένα και καλά κάνουν. Όποτε πίσω από ιατρική, έβλεπα κάτι θεολογικό και τολμούσα (στις αρχές) να το αναφέρω, εκβαλλόμην κακείν κακώς από την αυστηρώς ‘’καθαρή’’ ενότητα της ιατρικής, με την πρόφαση της στροφής σε άλλα πεδία συζήτησης. Να πχ για το aids ή την μυστική σχέση διαστημικής και Ορθοδοξίας. Όταν πίσω από την χημεία (πχ φύση του άνθρακα σε ενδεικτική συνάφεια με τη φύση του ανθρώπου) ή φυσική (διττή φύση του φωτονίου κύμα ΚΑΙ σωματίδιο) έβλεπα κάτι πάλι θεολογικό, δλδ αναγωγής εκ των ορώμενων στα πνευματικά, ΔΕΝ ΧΩΡΟΥΣΕ υπερφυσική οπτική στις αντίστοιχες φυσικές ενότητες. Μόνο η νομική ανάλυση της δίκης Του Χριστού, χώρεσε με χίλια ζόρια στην ιστορία… φαντάσου.

Και επειδή το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού και αφού πλειστάκις μου απαγορεύτηκε να έχω φιλοσοφικοθεολογικές θέσεις ‘’αλλού’’, τα ανεβάζω εδώ και όποιος θέλει, μου μιλά.

Επί του διπόλου τώρα. Μπορεί να φτάνω κάπως γρήγορα στο δια ταύτα, αλλά ήδη έχω εξηγήσει.

Πίσω από το Χ της χαράς βλέπω εκείνην την κινητική δύναμη που μπορεί αν μπολιάσει καίρια την αρά, ώστε να την μεταστρέψει προς το ωφέλιμο. Από φαρμάκι σε φάρμακο. Από δηλητήριο και μικρόβιο, δια της παθητικοποίησης στο ακριβές αντίσωμα (όπως συμβαίνει και με τα εμβόλια).

Το δεξί μέρος του εγκεφάλου ελέγχει και κινεί το αριστερό μέρος του σώματος. Αντίστοιχα το αριστερό μέρος, κινεί το δεξί, ενδεικνύοντας την διαφορά του ακίνητου εκ του θανάτου και του κινούμενου εκ της ζωής. Και Ο Χριστός, (αυτό το φιλοσοφικό, σχηματικό, γεωμετρικό Χ, ή ο ποθούμενος σε θεωρία ΚΑΙ πράξη, ισοσκελής ελληνικός σταυρός της αρμονίας) είναι η Ζωή, είναι η Αλήθεια, η Οδός η Ανάστασις, κι είναι η ουσία της θεογνωσίας – άρα και σχετικής με θεολογία. Η πεμπτουσία που κι αυτή βρίσκεται δια της χάραξης των διαγωνίων στο εξωτερικό τετράγωνο κι είναι το κέντρο.

Μ’ άλλα λόγια, προσέγγισέ το φιλοσοφικά ή όπως θέλεις και μην νοιάζεσαι για το γήπεδο. Εκφράσου ελεύθερα. Εδώ στο θεολογικό που ‘’έτυχε’’ να είμαι διαχειριστής, χωρούν πολλά. Είναι φιλικό προς το περιβάλλον και η (καλοπροαίρετη ίσως και όχι μόνο) γνώμη ακούγεται και μετράει, μη απωθούμενη ‘’αλλού’’.

Αν το δευτεροσκεφτώ, μήπως η στάση μου σε αυτόν τον χώρο, σε κάνει και νοιώθεις άβολα; έκανα ή είπα κάτι που σε πρόσβαλλε; πιστεύεις πως σε άλλο χώρο θα μιλούσαμε διαφορετικά; ή θα είχαν άλλο ειδικό βάρος οι σκέψεις μας;

για μένα, δεν φταίει το γήπεδο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 11-03-10 στις 20:54
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-03-10, 00:41
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
…ξαναδιάβασε σε παρακαλώ την πρότασή σου, ...έχουν θρησκευτική εντολή έτσι να κάνουν
Εξακολουθώ να θεωρώ ότι το θέμα των Ιρανών δεν είναι θεολογικό. Έχω μάθει να βλέπω πίσω από τα προφανή, Μυστ. Το προφανές εδώ είναι, ότι ένας Μουσουλμάνος βασανίζει έναν πρώην Μουσουλμάνο επειδή ο τελευταίος αλλαξοπίστησε. Πίσω από τα δόγματα που φέρουν, όμως, θύτης και θύμα, υπάρχουν άνθρωποι, δηλαδή εγκέφαλοι. Το πώς αυτοί λειτουργούν και υπό ποιες συνθήκες (πολιτικές, κοινωνικές) είναι το μη προφανές. Πίσω από το μουσουλμάνο βασανιστή, υπάρχει ένας απαίδευτος εγκέφαλος που έχει μάθει να παίρνει φωτιά χωρίς να δουλεύει. Υπάρχει ένα χωράφι που το βρήκαν ακαλλιέργητο και το έσπειραν πέρα ως πέρα. Το ζήτημα είναι ότι η πράξη είναι απάνθρωπη και παράνομη. Ακόμη και η παραδοχή ότι οι Μουσουλμάνοι είναι ικανοί για ακρότητες, δεν είναι θεολογική συζήτηση. Θεολογική συζήτηση θα ήταν, ας πούμε, η παράλληλη εξέταση της Αγίας Γραφής και του Κορανίου ή η σύγκριση των δογμάτων, ακαδημαϊκά και θεωρητικά. Εδώ όμως έχουμε κάτι άλλο. Μάλιστα, μου την πέσατε κι από πάνω επειδή δεν έκραξα τους Μουσουλμάνους! Λες και το συμπέρασμα που έπρεπε να βγει ήταν: οι Μουσουλμάνοι είναι απάνθρωποι και οι Χριστιανοί μαρτυρούν για τον Κύριο. Αλίμονό μου αν σκεπτόμουν τόσο επιφανειακά! Τα δόγματα έχουν και πολιτικές βάσεις και αν τις αγνοήσουμε χάριν δικαίωσης του δικού μας Πιστεύω, μόνο στενοκέφαλοι μπορούμε να χαρακτηριστούμε.

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο η νομική ανάλυση της δίκης Του Χριστού, χώρεσε με χίλια ζόρια στην ιστορία… φαντάσου.
Η δίκη των εξ είναι αδιαπραγμάτευτο ιστορικό γεγονός. Η δίκη του Χριστού δεν είναι. Χάρη σου έγινε αν μπήκε στην Ιστορία.

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
μην νοιάζεσαι για το γήπεδο
Προσωπικά, έχω μια εμμονή με τα γήπεδα όπως λες. Με ενδιαφέρει η σωστή ταξινόμηση γιατί οι κατηγορίες (τα γήπεδα) δίνουν κατευθύνσεις στις συζητήσεις. Αν θες τη γνώμη μου, θα έπρεπε να υπάρχει ειδικό κλαμπ για ορθόδοξα χριστιανικά θέματα και εκεί να μπαίνουν οι Ευεργετινοί και οι Ανανίες. Η Θεολογία είναι κλάδος της φιλοσοφίας και εξετάζει γενικότερα θέματα. Από την άλλη, εδώ δεν είναι η σελίδα της Εκκλησίας της Ελλάδος, ούτε κανένας άμβωνας, οπότε τώρα που το καλοσκέφτομαι καλώς υπάρχει μόνο η Θεολογία και σωστά μπαίνουν εκεί τα κηρύγματα και οι βίοι των Αγίων. Τα δίπολα όμως και οι αριθμοί σου κακώς παίζονται σ’ αυτό το γήπεδο. (Να σου πω, βέβαια, ότι η λέξη γήπεδο μου φέρνει στο νου ματς και δε μου αρέσει. Προτιμώ τη λέξη φόρουμ).

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το δευτεροσκεφτώ, μήπως η στάση μου σε αυτόν τον χώρο, σε κάνει και νοιώθεις άβολα; έκανα ή είπα κάτι που σε πρόσβαλλε; πιστεύεις πως σε άλλο χώρο θα μιλούσαμε διαφορετικά; ή θα είχαν άλλο ειδικό βάρος οι σκέψεις μας;
Δε με έχεις προσβάλει. Αν με είχες, θα στο είχα γνωστοποιήσει. Δεν έχω πρόβλημα να συζητώ μαζί σου, στο έχω ξαναπεί. Με τη μονομέρειά σου έχω πρόβλημα. Δε σου ζητώ να αποχριστιανίζεσαι όσο μιλάμε, ζητώ όμως να μη χρησιμοποιείς ως επιχείρηματα τα αξιώματα της θρησκείας σου. Όσο είσαι στη Θεολογία, θα σου δίνεται πάτημα να αποπροσανατολίζεις την κουβέντα. Αν πάμε στη Φιλοσοφία και πιο χαλαροί θα είμαστε και χώρος σε άλλα μέλη θα δοθεί.

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού και αφού πλειστάκις μου απαγορεύτηκε να έχω φιλοσοφικοθεολογικές θέσεις ‘’αλλού’’, τα ανεβάζω εδώ και όποιος θέλει, μου μιλά.
Το ότι σου έγιναν συστάσεις για τις θέσεις σου αλλού, σημαίνει μάλλον ότι επιχείρησες να μετατρέψεις μια φιλοσοφική ή άλλη συζήτηση σε θεολογική. Ε ναι, αυτό ενοχλεί, Μυστ. Είναι σα να μιλάμε για το άθλημα ποδόσφαιρο κι εγώ να σου πετάω συνέχεια ατάκες για το πόσο κορυφαία είναι η τάδε ομάδα. Εδώ, ίσως νιώθεις στο χώρο σου. Εγώ παντού νιώθω στο χώρο μου. Όπου και να είμαστε θα σου λέω τα ίδια. Οι ενστάσεις μου όμως δεν αφορούν εμένα αλλά εσένα. Εσύ κάνεις την παρασπονδία και εκεί που μιλάμε για δίπολα μου πετάς το Χριστό. Αν, λοιπόν, απεμπλακείς από την ανάγκη σου να τον εξαίρεις ως το απόλυτο επιχείρημα προς πάσα αντίθετη γνώμη και ως πανάκεια για όλα τα προβλήματα της Κοινωνίας, ας τα λέμε κι εδώ.

Προσωπικά, ούτε που φαίνεται αν είμαι ή αν δεν είμαι άθεη από την παρούσα κουβέντα. Εσύ γιατί συστήνεσαι συνεχώς; Αυτό εννοώ. Δε με αφορά που είσαι χριστιανός και δεν πάω να σε μεταστρέψω. Εσύ όμως δείχνεις να μη μπορείς να απαλλαγείς από το βάρος που σου προκαλεί η αθεΐα μου, την οποία καθιστώ μεν γνωστή αλλά όχι φορτική.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.