Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-06, 09:18
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αντισύλληψη της επόμενης ημέρας

Με αφορμή άρθρο σχετικά με την έγκρισης της χορήγησης του χαπιού αντισύλληψης της επόμενης ημερας χωρίς συνταγή για κοπέλες ηλικίας μεγαλύτερης των 18 θα γράψουμε εδώ κάποιες πληροφορίες για αυτήν την μέθοδο αντισύλληψης.

Η αντισύλληψη (χάπι) της επόμενης ημέρας, χρησιμοποιείται για να προστατέψει μια γυναίκα που είχε μια ανεπιθύμητη σεξουαλική επαφή από το να μείνει έγκυος. Δεν πρέπει να χρησιμοποιείται συχνά αλλά μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως

Από αμέλεια δεν υπήρξε μέθοδος αντισύλληψης
Καταστροφή του προφυλακτικού
Αμέλεια λήψης 2 συνεχόμενων αντισυλληπτικών χαπιών
Περιπτώσεις βιασμών

Αυτού του είδους η αντισύλληψη (όπως και οι άλλες που εμπεριέχουν φυσική επαφή σωματικών υγρών) δεν προστατεύουν από σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.
Επίσης λειτουργεί πριν μια γυναίκα μείνει έγκυος (πριν γονιμοποιηθεί το ωάριο και πάρει τη θέση του στη μήτρα) και για αυτό πρέπει να λαμβάνεται τις πρώτες 72 ώρες.

Οι κυριότερες παρενέργειες του χαπιού της επόμενης μέρας είναι διαταραχές στην περιοδικότητα της περιόδου καθώς επίσης και διαφορά στην ένταση της αιμορραγίας. Μπορεί επίσης να εμφανιστεί ναυτία, ζαλάδα, κοιλιακοί πόνοι και ευαισθησία στο στήθος.

Σε αντίθεση με το χάπι της επόμενης ημέρας , υπάρχει και το εκτρωτικό χάπι (RU-486/Mifepristone) που λειτουργεί τελείως διαφορετικά από το χάπι της επόμενης ημέρας και που το οποίο προκαλεί αποβολή του εμβρύου από την μήτρα χρησιμοποιώντας ένα τεχνητό στεροιδές που μπλοκάρει την προγεστερόνη και που είναι απαραίτητη για την συνέχιση της εγκυμοσύνης.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι την 7η εβομάδα της κύησης.
Το RU-486 θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για περιπτώσεις εξωμήτριας κύησης.

Μπορείτε να θέτετε συγκεκριμένες ερωτήσεις απαντώντας στο παρών θέμα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-06, 10:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Σε αντίθεση με το χάπι της επόμενης ημέρας , υπάρχει και το εκτρωτικό χάπι (RU-486/Mifepristone)
Να κάνω μια αθώα ερώτηση;

Δηλαδή πας στο φαρμακείο αγοράζεις ένα χαπάκι και δολοφονείς μια χαρά το έμβρυο;

Γιατί γιατρέ μου άλλο πράγμα είναι η αντισύλληψη και άλλο η δολοφονία.
Ασφαλώς θα μου πει κανείς, αφού επιτρέπεται η έκτρωση γιατί να πληρώνουμε γιατρούς και μαιευτήρια;

Θα πάρω το θέμα επιστημονικά, δεν θα επιμείνω στις όποιες αντιρρήσεις μου προέρχονται από την ηθική του θέματος.

Θα ρωτούσα γιατρέ μου, υπάρχουν περιπτώσεις που ο μαιευτήρας αρνείται την έκτρωση για λόγους υγείας; Έχω ακούσει κάτι παρόμοιες περιπτώσεις χωρίς να είμαι ειδικός. Πως λοιπόν μια έγκυος χωρίς συμβουλή γιατρού προχωράει στην ενέργεια αυτή;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-06, 10:37
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Να κάνω μια αθώα ερώτηση;

Δηλαδή πας στο φαρμακείο αγοράζεις ένα χαπάκι και δολοφονείς μια χαρά το έμβρυο;

Θα ρωτούσα γιατρέ μου, υπάρχουν περιπτώσεις που ο μαιευτήρας αρνείται την έκτρωση για λόγους υγείας; Έχω ακούσει κάτι παρόμοιες περιπτώσεις χωρίς να είμαι ειδικός. Πως λοιπόν μια έγκυος χωρίς συμβουλή γιατρού προχωράει στην ενέργεια αυτή;
Αυτό το χάπι δεν μπορείς να το πάρεις χωρίς συνταγή γιατρού οπότε αναγκαστικά πέρνει τη συμβουλή του.

Όσο για το ηθικό θέμα ας ανοίξει ένα thread σε κατάλληλο club να το συζητήσουμε (με δημοσκοπήσεις και τα σχετικά)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-06, 11:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αντισύλληψη της ίδιας μέρας ώστε να μην χρειάζονται όλα αυτά? Μήπως είναι καλύτερη; Μήπως είναι καιρός να δώσουμε στα παιδιά της νέας γενιάς περισσότερη γνώση σχετικά με το σέξ και να αφήσουμε στην άκρη χαζά ταμπού; Τα παιδιά κάνουν σέξ από 16 - 17 χρονών. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην υπάρχει ένα μάθημα σεξουαλικής διαπεδαγώγισης από την πρώτη Λυκείου που να μπορούν να μάθουν πραγματικά το τι συμβαίνει και όχι από μισόλογα και urban legends των συμμαθητών τους.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-09, 20:31
barbiegirl Ο χρήστης barbiegirl δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-11-09 20:37
γεια σας.χτες ειχα επαφη με το αγορι μου.μας συνεβη ενα ατυχημα με τη μεθοδο αντισυλληψης που χρισημοιησαμε και φοβομαστε μηπως προκυψει ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη.πηρα το χαπι της επομενης ημερας.εινα 24 ετων.υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος παρολο που πηρα το χαπι??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-09, 00:11
stroumfita Ο χρήστης stroumfita δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-12 23:11
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω μια αθώα ερώτηση;

Δηλαδή πας στο φαρμακείο αγοράζεις ένα χαπάκι και δολοφονείς μια χαρά το έμβρυο;
To θέμα αυτό είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι... Ναι, μεν σταματάς μια ζωή και αυτό εξ ορισμού είναι ανήθικο αλλά δεν είναι εξίσου άσχημο ένα παιδί να μεγαλώνει με έναν μόνο γονιό ή οι γονείς να μην είναι έτοιμοι να αποκτήσουν παιδί λόγω συνθηκών , ηλικίας κλπ...; Δεν είναι το θέμα μόνο να αφήσουμε ένα παιδί να γεννηθεί αλλά και να μεγαλώνει μέσα σε ένα σωστό περιβάλλον. Βέβαια από την στιγμή που κάνουμε κάτι πρέπει να είμαστε και υπεύθυνοι για τις συνέπειες του!

Εγώ έχω τις εξής απορίες...:
Έχω ακούσει ότι το "χάπι της επόμενης μέρας" μπορείς να το πάρεις μόνο δύο φορές στην ζωή σου γιατί είναι πολύ δυνατό. Αυτό ισχύει;
Επίσης, το εκτρωτικό χάπι ή το "χάπι της επόμενης μέρας" μπορεί να σου κάνει τέτοια ζημιά που να μην μπορείς μετά να κάνεις παιδιά;
__________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-09, 02:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ο "φονος" (εντος η εκτος εισαγωγικων) ειναι απο τα κακα της λιμπιντο οπως και να χει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-09, 04:13
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από stroumfita Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ακούσει ότι το "χάπι της επόμενης μέρας" μπορείς να το πάρεις μόνο δύο φορές στην ζωή σου γιατί είναι πολύ δυνατό. Αυτό ισχύει;
Επίσης, το εκτρωτικό χάπι ή το "χάπι της επόμενης μέρας" μπορεί να σου κάνει τέτοια ζημιά που να μην μπορείς μετά να κάνεις παιδιά;
Λες να δίνουν χωρίς συνταγή τέτοιο χάπι;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-11-09, 14:15
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από stroumfita Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ακούσει ότι το "χάπι της επόμενης μέρας" μπορείς να το πάρεις μόνο δύο φορές στην ζωή σου γιατί είναι πολύ δυνατό. Αυτό ισχύει;
Το ότι μπορείς να το πάρεις μόνο δύο φορές δε νομίζω ότι ισχύει (προσοχή: δεν είμαι γιατρός), αλλά ξέρω ότι δεν είναι μέθοδος τακτικής αντισύλληψης. Περιέχει τόσο μεγάλες δόσεις ορμονών, που είναι μόνο για έκτακτη ανάγκη.

Δεν ξέρω τι παίζει στην Ελλάδα, αλλά στο εξωτερικό είτε σου το δίνουν κατόπιν συνταγής (παίρνεις τηλέφωνο το γιατρό σου όπως κάνεις σε περίπτωση ανάγκης), είτε καταγράφουν τα στοιχεία σου για να μπορούν να σε προειδοποιήσουν όταν το παρακάνεις.

Η συμβατική (μη ορμονική) αντισύλληψη δουλεύει καλύτερα (ειδικά συνδυασμός δύο μεθόδων, πχ προφυλακτικό και σπερματοκτόνο), και δεν κάνει καμία ζημιά στο σώμα σου.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-09, 19:38
stroumfita Ο χρήστης stroumfita δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-12 23:11
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι παίζει στην Ελλάδα, αλλά στο εξωτερικό είτε σου το δίνουν κατόπιν συνταγής (παίρνεις τηλέφωνο το γιατρό σου όπως κάνεις σε περίπτωση ανάγκης), είτε καταγράφουν τα στοιχεία σου για να μπορούν να σε προειδοποιήσουν όταν το παρακάνεις.
Στην Ελλάδα μπορείς να το προμηθευτείς άμεσα χωρίς ούτε καν συμβουλή γιατρού. Ο γυναικολόγος μου, μου είχε πει κάποτε ότι μπορεί κάποια κοπέλα να είναι αλλεργική στις ουσίες που έχει το χάπι και να προκαλέσει ακόμα και θάνατο (βέβαια αυτό ισχύει με όλα τα φάρμακα - για την αλλεργία μιλάω) και ότι υπάρχουν και εξετάσεις ορμονικές που μπορείς να κάνεις για να ελέγξεις εάν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις.
__________________
Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία τα μάτια δεν τη βλέπουν."
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-09, 20:11
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Όπως λες, αυτό ισχύει για κάθε φαρμακευτική αγωγή (και για πολλά φαγητά).

Εξαιρώντας ατυχήματα που συμβαίνουν πάντα, η προληπτική αντισύλληψη λειτουργεί σαφώς καλύτερα, πάντως (επιμένω εγώ). Το κόλπο είναι να μη βασίζεσαι σε μία μόνο μέθοδο, αλλά να χρησιμοποιείς δύο μαζί. Μια στάνταρ λύση είναι προφυλακτικό (95–99% θεωρητική προστασία, 80–93% στην πράξη) συν σπερματοκτόνο λιπαντικό (που κάνει και τα πράγματα πιο ευχάριστα , με 85–95% θεωρητική επιτυχία, 70–85% πρακτική). Συνδυαστικά, έχεις 99.25–99.93% θεωρητική προστασία, και 94–98.95% στην πράξη.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-09, 20:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπαρχουν και λυσεις για 100% προστασια, αλλα ας κρατησουμε τη σοβαροτητα σε υψηλα επιπεδα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-11-09, 22:48
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν και λυσεις για 100% προστασια, αλλα ας κρατησουμε τη σοβαροτητα σε υψηλα επιπεδα
Η αποχή θεωρείται κι αυτή αντισυλληπτική/ασφαλής. Απλά, όπως και το χάπι της επόμενης μέρας, είναι σε ειδική κατηγορία.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-09, 04:03
atyxos Ο χρήστης atyxos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:03
Exclamation sos erwthsh,den nomizw na exei sumbei se pollloous ayto opote 8a xreiastei psaksimo

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμή άρθρο σχετικά με την έγκρισης της χορήγησης του χαπιού αντισύλληψης της επόμενης ημερας χωρίς συνταγή για κοπέλες ηλικίας μεγαλύτερης των 18 θα γράψουμε εδώ κάποιες πληροφορίες για αυτήν την μέθοδο αντισύλληψης.

Η αντισύλληψη (χάπι) της επόμενης ημέρας, χρησιμοποιείται για να προστατέψει μια γυναίκα που είχε μια ανεπιθύμητη σεξουαλική επαφή από το να μείνει έγκυος. Δεν πρέπει να χρησιμοποιείται συχνά αλλά μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως

Από αμέλεια δεν υπήρξε μέθοδος αντισύλληψης
Καταστροφή του προφυλακτικού
Αμέλεια λήψης 2 συνεχόμενων αντισυλληπτικών χαπιών
Περιπτώσεις βιασμών

Αυτού του είδους η αντισύλληψη (όπως και οι άλλες που εμπεριέχουν φυσική επαφή σωματικών υγρών) δεν προστατεύουν από σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.
Επίσης λειτουργεί πριν μια γυναίκα μείνει έγκυος (πριν γονιμοποιηθεί το ωάριο και πάρει τη θέση του στη μήτρα) και για αυτό πρέπει να λαμβάνεται τις πρώτες 72 ώρες.

Οι κυριότερες παρενέργειες του χαπιού της επόμενης μέρας είναι διαταραχές στην περιοδικότητα της περιόδου καθώς επίσης και διαφορά στην ένταση της αιμορραγίας. Μπορεί επίσης να εμφανιστεί ναυτία, ζαλάδα, κοιλιακοί πόνοι και ευαισθησία στο στήθος.

Σε αντίθεση με το χάπι της επόμενης ημέρας , υπάρχει και το εκτρωτικό χάπι (RU-486/Mifepristone) που λειτουργεί τελείως διαφορετικά από το χάπι της επόμενης ημέρας και που το οποίο προκαλεί αποβολή του εμβρύου από την μήτρα χρησιμοποιώντας ένα τεχνητό στεροιδές που μπλοκάρει την προγεστερόνη και που είναι απαραίτητη για την συνέχιση της εγκυμοσύνης.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί μέχρι την 7η εβομάδα της κύησης.
Το RU-486 θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για περιπτώσεις εξωμήτριας κύησης.

Μπορείτε να θέτετε συγκεκριμένες ερωτήσεις απαντώντας στο παρών θέμα.
file mou eixa epafh me thn kopela mou,,egine to atyxima gt skistike to profilaktiko mesa se 30 lepta peire to xapi ths epomenhs meras..kai meta apo 12 wres ,,dld 12 wres afou pire to xapi ths epomenhs meras ksana eixame epafh kai ksana skistike to profilaktiko...egw to mono p 8elw na ma8w einai an to xapi p pire apotrepei thn egumosinh kai sthn 2h periptosh,dld afou pire to xapi kai meta apo 12 wres to xapi kanei doouleia..???? PARAKALW POLU OLOUS TOUS FILOUS KAI TIS FILES P KSEROUN KAI G TO 8EMA MOU NA MOU POUNE AN KSEROUN,,kegomai..!!!eyxaristw polu...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-10, 12:34
stella232
Guest
 

Smile 5f61ynui

<a href="http://buydiflucan2011.us/#4194">where to buy diflucan online</a>,
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.