Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 05-11-07, 15:54
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
football

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ta παιδια ειναι η απόδειξη ότι ο Θεός μας.....εμπιστεύεται ακόμα.
Και οι εκτρώσεις ειναι απόδειξη ότι ο διαβολος ειναι ο Θεος του κόσμου τουτου...
Πραγματικα όταν τα "ανεβάζουμε" στο θρησκέυτικό επίπεδο τα πραγματα...
Ο θεος εμπιστεύεται ακόμα και τα κουνέλια δηλαδή ε?
Τα παιδια ειναι η καλύτερη επένδυση που μπορείς να κανεις τόσο φέρνοντας τα στον κόσμο όσο και μεγαλώνοντας σωστα.Παντα όμως με προυποθέσεις.
Το έλα να κανουμε παιδια δεν ειναι ευλογία, βλακεια ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-11-07, 16:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ta παιδια ειναι η απόδειξη ότι ο Θεός μας.....εμπιστεύεται ακόμα. Αρα ας ελπίζουμε ότι θα γίνουμε καλύτεροι, αλλα ας κανουμε και κατι γι αυτο.
Σημερα ειχα διαλογο με μια φιλη απο δω και ειπε οτι (ως τμηματα του οικοσυστηματος) οι γυναικες εχουν χασει το ενστινκτο της αναπαραγωγης για το καλο της φυσης και του κοσμου...

η κατι τετοιο

Φιλη, αν το διαβαζεις, κανε τη συνεισφορα σου στην κουβεντα :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-11-07, 16:30
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχει χαθεί Mike το μέτρο γενικότερα στα πλαίσια της γενικότερης "ελευθερίας" και της μοντέρνας "άποψης"...
Ξεχνάμε οτι ανηκουμε στο ΖΩΙΚΟ βασίλειο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-11-07, 16:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έλα να κανουμε παιδια δεν ειναι ευλογία, βλακεια ειναι...
Αυτό να σε δω να το πεις σε δεκάδες χιλιάδες ζευγάρια, που κάνουν τα αδύνατα δυνατά, να αποκτήσουν ένα παιδάκι, καταφεύγοντας τα περισσότερα ζευγάρια σε εξωσωματική.

Η χώρα μας, πάνω απ' όλα, πάσχει στο δημογραφικό θέμα.
Χρειαζόμαστε να έχουμε πολλές και βαθιές τομές και τουλάχιστον οι Μητέρες εργαζόμενες στον ιδιωτικό τομέα, να έχουν τα προνόμια των μητέρων του δημοσίου.

Το δημογραφικό δεν λύνεται με ευχές, πρέπει να κατοχυρωθούν τα minimum δικαιώματα της Μητέρας αλλά και του Πατέρα.

Όταν θα έρθει η στιγμή, που πρώτα ο θεός, θα κρατήσεις στην αγκαλιά σου το παιδί σου, τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει αυτό το δώρο του Θεού ή για σένα της φύσεως.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-11-07, 16:42
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό να σε δω να το πεις σε δεκάδες χιλιάδες ζευγάρια, που κάνουν τα αδύνατα δυνατά, να αποκτήσουν ένα παιδάκι, καταφεύγοντας τα περισσότερα ζευγάρια σε εξωσωματική.

Η χώρα μας, πάνω απ' όλα, πάσχει στο δημογραφικό θέμα.
Χρειαζόμαστε να έχουμε πολλές και βαθιές τομές και τουλάχιστον οι Μητέρες εργαζόμενες στον ιδιωτικό τομέα, να έχουν τα προνόμια των μητέρων του δημοσίου.

Το δημογραφικό δεν λύνεται με ευχές, πρέπει να κατοχυρωθούν τα minimum δικαιώματα της Μητέρας αλλά και του Πατέρα.

Όταν θα έρθει η στιγμή, που πρώτα ο θεός, θα κρατήσεις στην αγκαλιά σου το παιδί σου, τότε θα καταλάβεις τι σημαίνει αυτό το δώρο του Θεού ή για σένα της φύσεως.
Απομόνωσες μια μικρή φραση...Αν ξαναδιαβάσεις αυτό που έγραψα θα καταλάβεις ότι αυτο που έργαψα ειναι οτι το να κανεις παιδια χωρίς να εχεις τις προυποθέσεις να κανεις δεν ειναι ευλογία αλλα μεγιστη ηλιθιότητα.Τα παιδια δεν ειναι αυτοσκοπος και σίγουρα αυτό που μου απάντησες δεν εχει σχέση με αυτό που ειπα.
Αλλο να μην μπορεις να κανεις παιδια και αλλο να ζείς στο δρόμο και να σπέρνεις παιδια.Εχει μια έστω ελαχιστη διαφορα δε νομίζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-11-07, 16:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλο να μην μπορεις να κανεις παιδια και αλλο να ζείς στο δρόμο και να σπέρνεις παιδια.Εχει μια έστω ελαχιστη διαφορα δε νομίζεις?
Το ίδιο πράγμα είναι. Μέσες άκρες μου λες ότι για να κάνεις παιδιά πρέπει να έχεις ένα αλφα εισόδημα και σπίτι. Ε δεν είναι έτσι και στο τέλος είναι ολίγον τι ρατσιστικό να κάνουν παιδιά μόνο οι βολεμένοι και όχι οι φτωχοί ή ακόμα οι απένταροι.

Αν ήταν έτσι η Ελλάδα σήμερα θα είχε πληθυσμό 50000 το πολύ κατοίκους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-11-07, 17:03
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια που με τσιγκλάτε θα πω και γω την γνώμη μου.


Το να βλέπουμε τα παιδιά ως ευλογιά είναι καθαρά νοητική εφεύρεση, σίγουρα είναι ότι ομορφότερο έχουμε στη ζωή μας αλλά σαν μέλη ενός ευρύτερου οικοσυστήματος, τα πολλά παιδιά δεν είναι και τόσο μεγάλη ευλογιά τελικά.

Αν βάλουμε στην άκρη τα εθνικά μας συναισθήματα και δούμε την ανθρωπότητα ως μια θα δούμε ότι έχουμε πρόβλημα με την αύξηση του πληθυσμού του. Στις δυτικές κοινωνίες όπου οι γυναίκες είναι ανεξάρτητες και μπορούν μόνες τους να αποφασίσουν πότε θα γίνουν μάνες, το καμπανάκι χτυπάει όλο και πιο αργά και όλα και λιγότερο, και είναι φυσιολογικό.
Στη φύση για τον αριθμό των απογόνων είναι υπεύθυνο το αρσενικό, τα αρσενικά δηλαδή έχουν έννοια να μπορέσουν να δώσουν όσο το δυνατόν περισσότερα νέα μέλη στο είδος τους, τα θηλυκά από την άλλη έχουν το ρόλο να δώσουν τους καλύτερους απογόνους αλλά και να εξασφαλίσουν την διαβίωση τους. Υπάρχουν είδη που αναστέλλουν την κυηση όταν υπάρχει έλλειψη τροφής.
Κάτι ανάλογο γίνετε και με τον άνθρωπο, από την στιγμή που όλο και λιγότερα θα μπορούμε να προσφέρουμε στους απογόνους μας θα επιλέγουμε να κάνουμε όλο και λιγότερους.
Τώρα θα μου πείτε και η Κίνα και Ινδία γιατί κάνουν τόσα παιδιά και δημιουργούν πρόβλημα, εδώ έχουμε να κάνουμε με την ανεξαρτησία της γυναίκας, σε κράτη σαν και αυτά ας μη γελιόμαστε η γυναίκα ούτε μόρφωση έχει αλλά ούτε και επιλογή αν θα κάνει παιδιά και πόσα.
Αυτά από βιολογικής άποψης πάντα

Σίγουρα τα παιδιά είναι ευλογιά είτε ένα είτε πολλά, αυτό το καθορίζει ο καθένας μόνος του, άλλοι μπορούν και θέλουν ένα άλλοι θέλουν και μπορούν πολλά.

Βεβαία το να πούμε ότι αφού είμαστε τόσο πολλοί ας μην κάνουμε παιδιά δεν είναι λύση αλλά και οι μεγάλες οικογένειες όταν δεν μπορούμε να παρέχουνε στα μέλη τους τα αναγκαία πάλι δεν είναι λύση. Προσωπικά θαυμάζω τους πολύτεκνους γιατί σήμερα θέλει μεγάλη μαγκιά να έχεις μεγάλη οικογένεια.

Συχωρήστε μου αν η γνώμη μου είναι αιρετική απλά προσπαθώ να εντάξω τον άνθρωπο στους κανόνες της φύσης κάτι που έχουμε ξεχάσει γιατί απλά θεωρούμε ότι είμαστε ανώτεροι από την φύση και όχι κομμάτι της
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-11-07, 17:11
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσες άκρες μου λες ότι για να κάνεις παιδιά πρέπει να έχεις ένα αλφα εισόδημα και σπίτι. Ε δεν είναι έτσι και στο τέλος είναι ολίγον τι ρατσιστικό να κάνουν παιδιά μόνο οι βολεμένοι και όχι οι φτωχοί ή ακόμα οι απένταροι.
Δηλαδή για να κάνει κάποιος 4-5-6 παιδιά.. δεν πρέπει να έχει ένα άλφα εισόδημα και σπίτι;

Θεωρείται ένδειξη αγάπης να κάνει 5 παιδιά και μετά να ζητά κοινωνική βοήθεια για φαγητό, ρούχα, παιχνίδια, περίθαλψη, εκπαίδευση;

Και βέβαια, δεν είναι καθόλου περισσότερο ρατσιστικό από την αδυναμία να πάρει πχ καλό αυτοκίνητο κάποιος με χαμηλότερο εισόδημα. Ή να φορέσει καλύτερα ρούχα. Ή να λάβει "χειρότερη" περίθαλψη. Ή να πάει σε "καλύτερο" σχολείο.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-11-07, 18:09
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρείται ένδειξη αγάπης να κάνει 5 παιδιά και μετά να ζητά κοινωνική βοήθεια για φαγητό, ρούχα, παιχνίδια, περίθαλψη, εκπαίδευση;

Και βέβαια, δεν είναι καθόλου περισσότερο ρατσιστικό από την αδυναμία να πάρει πχ καλό αυτοκίνητο κάποιος με χαμηλότερο εισόδημα. Ή να φορέσει καλύτερα ρούχα. Ή να λάβει "χειρότερη" περίθαλψη. Ή να πάει σε "καλύτερο" σχολείο.
Φιλε Δημήτρη τι λές?Τοτε θα φταίει το ΚΡΑΤΟΣ η ΠΟΛΙΤΕΙΑ κτλ κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-11-07, 18:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή για να κάνει κάποιος 4-5-6 παιδιά.. δεν πρέπει να έχει ένα άλφα εισόδημα και σπίτι;
Όχι δεν είναι ανάγκη. Αυτά είναι νέα κόλπα. Το 90% των σημερινών 50ριδων και άνω, γεννήθηκαν σε δύσκολες περιόδους, προπολεμικά κατοχικά και μεταπολεμικά χρόνια. Στα χωριά μας κυκλοφορούσαν ξυπόλητοι, έτρωγαν ένα κομμάτι ψωμί και όμως και μορφώθηκαν και μεγάλωσαν και μια χαρά ήταν. Τι και αν έμεναν σε ενα δωμάτιο 7-8-9 άτομα μαζί.

Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρείται ένδειξη αγάπης να κάνει 5 παιδιά και μετά να ζητά κοινωνική βοήθεια για φαγητό, ρούχα, παιχνίδια, περίθαλψη, εκπαίδευση;
Υψίστης αγάπης, αυτές οι οικογένειες είναι τόσο αγαπημένες φροντίζει ο ένας τον αλλον και αναπτύσσεται με απίστευτη αλληλεγγύη.

Τι και αν δεν είχαν 8 τηλεοράσεις στο σπίτι, τι και αν δεν είχαν ηχοσυστήματα τρεις υπολογιστές και dvd σε κάθε τηλεόραση. Τι και αν στο γκαράζ κάθε μέλος της οικογενείας δεν είχε και ένα αυτοκίνητο 4Χ4.

Η αγάπη η σύμπνοια και η ομόνοια βασίλευαν. Όλα είναι δείγματα καλής θελήσεως.

Δεν ζω σε φανταστικό κόσμο, ξέρω τι αντιμετωπίζουν σήμερα, τα σύγχρονα ζευγάρια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-11-07, 18:36
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν είναι ανάγκη. Αυτά είναι νέα κόλπα. Το 90% των σημερινών 50ριδων και άνω, γεννήθηκαν σε δύσκολες περιόδους, προπολεμικά κατοχικά και μεταπολεμικά χρόνια. Στα χωριά μας κυκλοφορούσαν ξυπόλητοι, έτρωγαν ένα κομμάτι ψωμί και όμως και μορφώθηκαν και μεγάλωσαν και μια χαρά ήταν. Τι και αν έμεναν σε ενα δωμάτιο 7-8-9 άτομα μαζί.



Υψίστης αγάπης, αυτές οι οικογένειες είναι τόσο αγαπημένες φροντίζει ο ένας τον αλλον και αναπτύσσεται με απίστευτη αλληλεγγύη.

Τι και αν δεν είχαν 8 τηλεοράσεις στο σπίτι, τι και αν δεν είχαν ηχοσυστήματα τρεις υπολογιστές και dvd σε κάθε τηλεόραση. Τι και αν στο γκαράζ κάθε μέλος της οικογενείας δεν είχε και ένα αυτοκίνητο 4Χ4.

Η αγάπη η σύμπνοια και η ομόνοια βασίλευαν. Όλα είναι δείγματα καλής θελήσεως.

Δεν ζω σε φανταστικό κόσμο, ξέρω τι αντιμετωπίζουν σήμερα, τα σύγχρονα ζευγάρια.
Εχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες.Με τη μόνη διαφορα ότι τοτε τα παιδια πεθαίνανε και από την πείνα το κρύο τις αρρώστιες, δεν είχαν εκπαίδευση...
Σίγουρα ήταν αγαπημένοι κτλ κτλ.
Ακομα παλιότερα ήταν ακόμα καλύτερα!Οι "γειτονες" ήτανε σα μία γροθια μεσα στις σπηλιές!Παλευανε για την επιβίωση χωρις 4χ4 ή DVD αλλα με κλαδια και πέτρες.Και τοτε μονιασμένοι ήταν.Αλλο τα κοινωνικα χαρακτηριστικα του ειδους μας και άλλο η ποιοτητα ζωής.Αλλο οι υπερβολές στην ποιότητα ζωης.
Για το καλύτερο δεν προσπαθούμε άλλωστε?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-11-07, 18:49
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η κίνηση αυτή για εμένα ειναι μία καθαρα τυπικότατη κίνηση με την ευκαιρία της ημέρας ενω ταυτόχρονα δεν γίνεται καμία μα καμία πραγματική προσπάθεια για τη στήριξη αυτών των οικογενειών.
Με ισχυρούς δεσμούς επιβιώνεις αλλα νομίζω οτι δε ζείς πλέον.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-11-07, 19:43
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Archmage έχει δίκιο... (Όπως σχεδόν πάντα )

Δεν προσφέρει τίποτα σε κανέναν ένα παιδί αν δε μπορεί να μεγαλώσει σωστά... Είναι πιθανό να μην έχει καλά παιδικά χρόνια, να μη μπορέσει να σπουδάσει και στη συνέχεια να καταλήξει βάρος στην κοινωνία. Δε μπορούμε να το αγνοούμε αυτό στο όνομα της αγάπης ως της μόνης προϋπόθεσης. Η αγάπη χρειάζεται, αλλά δε μπορείς να μεγαλώσεις ένα παιδί μόνο με αγάπη και αν προσπαθήσεις είναι πιθανό (όχι απόλυτο, αλλά πιθανό) να κάνεις κακό στο ίδιο και στους άλλους.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-11-07, 23:43
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...δεν νομίζω να λείπουν και τα αντίθετα παραδείγματα. Του ενός κακομαθημένου παιδιού που τα έχει όλα, (οικονομικά) γιατί έτσι το προγραμμάτισαν οι γονείς, έχει ακόμη και κοσμική παιδεία, αφού του παρέχονται χίλια φροντιστήρια, αλλά δεν έχει κοινωνική και συν-αδελφική παιδεία, με συμπλέγματα εγωκεντρισμού, (πράμα που συνήθως δεν συμβαίνει σε παιδιά πολύτεκνων οικογενειών) μπλεγμένο σε ναρκωτικά από αδιέξοδα κλπ.

Δυστυχώς, πολλές φορές η αγάπη αντικαθίσταται με υλικές παροχές, που τελικά δεν ''γεμίζουν'' το παιδί, αλλά μάλλον κακό του κάνουν με τις υλικές υπερπαροχές

Η αγάπη, είναι πάνω από το συμφέρον, τον υπολογισμό, την λογική (ως υπέρλογη, θυσιαστική) και καλό θα ήταν εκτός του ότι δεν είναι συμφέρον κανενός να υποτιμάται, να ανευρεθεί Αυτή στην πραγματική Της διάσταση, και να δοθεί στο 1 ή στα περισσότερα παιδιά που ο καθένας τελικά θα επιλέξει να κάνει, (αν φυσικά η φύση του παρέξει αυτήν την δυνατότητα), στο μέτρο της συννενόησης του ζεύγους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 05-11-07 στις 23:52
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-11-07, 21:24
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<ο 90% των σημερινών 50ριδων και άνω, γεννήθηκαν σε δύσκολες περιόδους>>

δεν είναι αθώοι οι σημερινοί πενηντάρηδες. Είναι αυτοί που χωρίζουν λίγο πριν τα εξήντα για να ζήσουν τον έρωτα με κατά πολύ νεαρότερες Ουκρανές και Ρωσίδες. Άλλωστε οι σημερινοί πενηντάρηδες είναι αυτοί που έχουν δύο παιδιά. Μπορεί οι γονείς τους που δεν ζούν σήμερα να είχαν επτά και οκτώ παιδιά, αλλά αυτοί που έζησαν τα παιδικά τους χρόνια στην κατοχή και τα πρώτα μεταπολεμικά χρόνια επέλεξαν να αποκτήσουν ένα, δύο ή το πολύ τρια παιδιά στη συντριπτική τους πλειοψηφία.
Είναι αληθεια βέβαια ότι ο μέσος όρος του 2,5 παιδιά έχει πέσει στο 1,5 παιδί πλέον σήμερα, στη νέα γενιά οικογενειών.

Όσο για τις άλλες χώρες, σας θυμίζω ότι πριν δεκα-δεκαπέντε χρόνια ο υπερπληθυσμός προβαλλόταν ως το σημαντικότερο πρόβλημα του πλανήτη, μέχρι που το πρόβλημα απαλύνθηκε (και ξεχάστηκε από τις διεθνείς διασκέψεις). Δυστυχώς ο τρόπος επίλυσης του προβλήματος ήταν το Έιτζ στην Αφρική. (υπάρχει χώρα όπου το 35% του πληθυσμού είναι φορείς).
Στην Κίνα, αντι για αρρώστια επέλεξαν τη λύση δια νόμου. Έτσι μόνο ένα παιδί δικαιούνται να αποκτήσουν οι Κινέζοι και τα πρόστιμα είναι φρικτά. (στο σημείο αυτό να σημειώσω ότι υπάρχει μέθοδος για τη διαπίστωση του φύλου του εμβρύου ήδη από τον πρώτο μήνα. η Διάθεση της συγκεκριμένης εξέτασης έχει απαγορευθεί για να μη διαδοθεί στην Κίνα).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.