Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #391  
Παλιά 13-09-11, 18:26
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκτακτη αστυνομική είδηση:
Συνελήφθη μαθητής 3ης Δημοτικού να κατέχει μικροποσότητα........ βιβλίων..
Απάντηση με παράθεση
  #392  
Παλιά 14-09-11, 14:53
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους...
Ελπίζω να είστε όλοι καλά.....
Εκτός του ότι έχουμε κατά χ....ση τον κόσμο, μια χαρά όλα
Απάντηση με παράθεση
  #393  
Παλιά 14-09-11, 19:29
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας παιδια ελπιζω να εισται ολοι καλα κ'αταρχην!μια ερωτηση επειδη περνω το επιδομα λογο crohn αν γνωριζει καποιος, λετε να μας το κοψουν?αλλοι λενε ψαχνουν για να κοψουν αυτους που περνουν (μαιμου) επιδοματα-συνταξεις δλδ που δεν εχουν κανενα προβλημα ετσι για να περνουν τα λεφτα.παντως το 67% το εχω!!!μπορει να μην ειναι πολλα τα λεφτα αλλα αν δεν υπαρχει δουλεια κατι ειναι και αυτα!!!λοιπον αυτη ηταν η ερωτηση μου μακαρι να γνωριζει καποιος κατι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #394  
Παλιά 14-09-11, 20:12
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας παιδια ελπιζω να εισται ολοι καλα κ'αταρχην!μια ερωτηση επειδη περνω το επιδομα λογο crohn αν γνωριζει καποιος, λετε να μας το κοψουν?αλλοι λενε ψαχνουν για να κοψουν αυτους που περνουν (μαιμου) επιδοματα-συνταξεις δλδ που δεν εχουν κανενα προβλημα ετσι για να περνουν τα λεφτα.παντως το 67% το εχω!!!μπορει να μην ειναι πολλα τα λεφτα αλλα αν δεν υπαρχει δουλεια κατι ειναι και αυτα!!!λοιπον αυτη ηταν η ερωτηση μου μακαρι να γνωριζει καποιος κατι!!!
Υπάρχει επίδομα Crohn?? Πρώτη φορά το ακούω! Για δώσε μας κι άλλες πληροφορίες!
Απάντηση με παράθεση
  #395  
Παλιά 14-09-11, 21:51
roulat Ο χρήστης roulat δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-12 17:08
Καλησπέρα!ευχομαι να ειστε καλα και υπομονηεπειδη βασανιζομαι με ενα συριγγιο και πρεπει να κανω εγχειρηση θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον ειδικο χειρουργο. θα προτιμουσα σε δημοσιο νοσοκομειο.Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #396  
Παλιά 16-09-11, 19:47
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει επίδομα Crohn?? Πρώτη φορά το ακούω! Για δώσε μας κι άλλες πληροφορίες!
επειδη εχει λιγο τρεξιμο πανε και ρωτα στην προνοια της περιοχης σου!!!εχω χρονια που τα εχω κανει εγω!και τωρα που ζορισαν τα πραματα ελπιζω να μην σου πουν διαφορα για να μην το παρεις γιατι κοιταζουν απο παντου να κοψουν φετος!!!αυτο ψαχνω και εγω αντε να δουμε... και αν μαθεις κατι αν θελεις ενημερωσε με!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #397  
Παλιά 16-09-11, 20:27
Red
Guest
 

Unhappy περισσοτερες πληροφορίες

Γεια σας

Εγώ είμαι 32 χρονών και έχω διαγνωστεί με την νόσο του Κρον πριν 3 χρόνια. Μέχρι πριν 6 μήνες τα πήγαινα αρκετά καλά με μικρές εξαρσεις τις οποιες αντιμετωπιζα είτε με αντιοβίωση, είτε με κορτιζόνη (τις πιο σοβαρές). Τους τελευταιους όμως 6 μήνες ο οργανισμός μου δεν ανταπακρίνεται στα φάρμακα που πέρνω (Salofalk) και μόλις σταματήσω την θεραπεία με κορτιζόνη η έξαρση επανέρχεται, έχω καθημερινές διάρροιες (3-5),πυρετό και πόνους στα έντερα και επίσης φρίκτούς πόνους από τις αιμορροειδες. Ο γιατρός μου λέει ότι πρέπει να αλλαξώ θεραπεία και το επόμενο στάδιο είναι η αζαθιοπρίνη. Έχω προσέξει ότι οι έξαρσεις μου συνδέονται αρκετά με τον ψυχολογικό παράγοντα και το στρες....
Θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες από τον terror (Γεωργιαδης) ή και όποιον άλλο έχει δοκιμάσει κάτι για τις φυσικές θεραπείες.

Ευχαριστώ

D
Απάντηση με παράθεση
  #398  
Παλιά 19-09-11, 00:11
elin05
Guest
 

[QUOTE=stathakis;498668]Υπάρχει επίδομα Crohn?? Πρώτη φορά το ακούω! Για δώσε μας κι άλλες πληροφορίες![/QUOTE
Καλησπέρα το 67% πως το έβγαλαν έκανες κάποια επέμβαση? Πως δηλαδή αξιολογούν το ποσοστό με ποια κριτηρια?
Απάντηση με παράθεση
  #399  
Παλιά 19-09-11, 00:15
ELIN Ο χρήστης ELIN δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-12 22:09
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη εχει λιγο τρεξιμο πανε και ρωτα στην προνοια της περιοχης σου!!!εχω χρονια που τα εχω κανει εγω!και τωρα που ζορισαν τα πραματα ελπιζω να μην σου πουν διαφορα για να μην το παρεις γιατι κοιταζουν απο παντου να κοψουν φετος!!!αυτο ψαχνω και εγω αντε να δουμε... και αν μαθεις κατι αν θελεις ενημερωσε με!!!!
Καλησπέρα θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γν ωριζεις με ποιο κριτηριο βγαζουν το ποσοστο αναπηρίας εσυ έκανες κάποια επεμβαση?>
Απάντηση με παράθεση
  #400  
Παλιά 19-09-11, 12:15
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα....
Μια νέα θεραπεία για την σκλύρηνση κατά πλάκας λέει και τον αυτοανοσιακό διαβήτη τύπου 1 λέει... κάτι άκουσα προχθές στις ειδήσεις.... ασθένειες με τις ίδιες πανω κατω αιτίες με τη δική μας...
Ακούσατε τίποτε?
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....
Απάντηση με παράθεση
  #401  
Παλιά 19-09-11, 23:42
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια νεα θεραπεια που γνωριζω οτι ετοιμαζετε να βγει για την κρον ειναι ενα νεο υποδοριο το stelara προς το παρον εχει εγκρυθει μονο για την ψωριαση ,ατομα που εχουν ψωριαση και κρον μαζι μπορουν να το περνουν και μεχρι στιγμης εχει πολυ θετικα αποτελεσματα.
Θα ηθελα να σας ρωτησω για την εντεροκληση(οχι την μαγνητικη,την αλλη που μπαινει το σωλινακι απο την μυτη)πωσ σασ φανηκε??Σας ερχοταν ταση για εμετο με το σωληνακι μες την μυτη σας ή οτιδηποτε αλλο???
Απάντηση με παράθεση
  #402  
Παλιά 20-09-11, 02:24
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Elli
Σχετικα με την εντεροκληση απο τη μυτη δεν νοιωθεις τιποτε παρα μονο την ωρα που σου περνανε το σωληνακι. Οταν περασει απο την μυτη ουσιαστικα εχει τελειωσει η ταλαιπωρια.
Νικολα
Αυτο το φαρμακο ξεκιναει κλινικες δοκιμες και αν παει καλα τοτε θα κυκλοφορησει σε τρια χρονια. Δεν ειναι το stelara παντως. Εχει καλα αποτελεσματα απο οτι λενε.
Το stelara παντως ειναι πολυ βαρυ φαρμακο. Δεν ξερω ομως σε ποια κατηγορια απευθυνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #403  
Παλιά 20-09-11, 08:54
NIKANN Ο χρήστης NIKANN δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-10-11 11:30
Γεια σου KATARINA μολις σημερα μπηκα και εγω σε αυτην παρεα και μου αρεσαν παρα πολυ αυτα που εγραψες.Καπως ετσι νοιωθω και εγω αλλα με βοηθαει πολυ να διαβαζω νεα και σκεψεις και αλλων ανθρωπων που αντιμετωπιζουν τα ιδια προβληματα.
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
χεχε. githeo καλώς όρισες. όλοι πέσαν πάνω σου. να σε συμβουλέψουμε, να σου πούμε ότι η ζωή σου δεν τέλειωσε κ.τ.λ.
όσον αφορά το γιατί μας συμβαίνει αυτό, κατά τη γνώμη μου, γιατί έτσι. άγχος έχει πολύς κόσμος. στις πανελλήνιες είχα φίλες που λιποθυμούσαν από το άγχος και crohn δεν έπαθαν. και την απέκτησα κι εγώ. είμαι αγχώδης. ξέρω γω.. με τρώνε πολλά. είμαι ανήσυχο πνεύμα αν θες. αλλά αυτό δεν είναι αιτία για crohn. ναι κι άλλοι παράγοντες, γεννετικοί, κληρονιμικοί μπλα μπλα μπλα... οκ. κανέις στο σόι μου δεν είχε διαγνωσμένη crohn.
καλά λένε οι προλαλήσαντες συμπάσχοντες. δεν τελειώνει η ζωή εδώ. και είσαι και μικρούλης. και σεξ θα κάνεις, και θα μεθύσεις (το αλκοολ δεν απαγορεύεται, εκτός αν παίρνεις αντιβίοση. κι αν παίρνεις, δε θα την παίρνεις για πάντα. θα πάρεις άλλα φάρμακα -στο χέρι σου είναι -κάπως- να είναι απ τα ελαφριά) και μπόλικα χρονάκια θα ζήσεις μάλλον -το γαμάει ενίοτε το έντερο η crohn, αλλά καρκίνος δεν είναι.

όσο για το θεό. δεν είναι μεγάλος κατ'εμέ. κι αν υπάρχει δεν τον ευχαριστώ καθόλου που μου στειλε αυτή την αρρώστια.

όσο για τα φάρμακα, δυστυχώς τους βολεύει να μας κρατάνε μια ζωή στο περίμενε, και πάρε τούτο το φάρμακο για ύφεση, όχι το άλλο... μια χαρά φράγκα βγάζουν απ τις αρρώστιες μας.

η αρρώστια μας είναι το χάος... μας τρώει ο ίδιος μας ο εαυτός. αλλά κατά βάση μπορείς να την κουμαντάρεις. εγώ νιώθω ορισμένες φορές σαν να:
"έχω μια τίγρη μέσα μου άγρια λυμασμένη που όλο με περιμένει κι όλο την καρτερώ. την εμισώ και με μισεί, θέλει να με σκοτώσει, μα ελπίζω να φιλιώσει καιρό με τον καιρό"

και πάλι καλως ήρθες. στο αφιερώνω. το νου σου
http://www.youtube.com/watch?v=rzmqDpPKzI0
Απάντηση με παράθεση
  #404  
Παλιά 20-09-11, 20:57
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας!!!το ποσοστο αναπηριας δλδ το 67% μου το βγαλαν βλεποντας τις εξετασεις μου οπου ηταν αναγραφομενα τα συριγγια το οζωδες ερυδιμα τα φαρμακα που περνω οι εξαρσεις εντεροκλησεις κολονοσκοπησεις η εισαγωγη που κανω καθε 2 μηνες να παρω ενδοφλεβια το RMG...με αυτα ολα και με το ζορι πηρα το 67%.εαν εχεις κανει χειρουργειο νομιζω περνεις μεγαλυτερο ποσοστο.βαιβεωση απο το γιατρο που σε παρακολουθει σαφως και απο το γιατρο του νοσοκομειο της πολης σου!!!!μπειτε να ενημερωθειτε καλυτερα, πατηστε δικαιωματα ατομων με crohn και ελκωδεις κολλιτιδα....και καλη επυτιχια αν και φετος που κοιταζουν να βγαλουν απο την μυγα ξυγκι χλωμο το βλεπω...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #405  
Παλιά 23-09-11, 03:48
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάποιοι λένε για συρίγγια...πως το καταλαβαίνεις αυτό??
Εγώ εδώ και κάτι μήνες....κυρίως όταν σκληραίνουν τα κόπρανα νιώθω σαν κάτι να με "γρατζουνάει".... και κάποιες φορές (Αρκετές θα έλεγα) ένα τσούξιμο κατά την αφόδευση και φαγούρα....


Υ.γ. μετά από ψάξιμω μήπως μπορεί να είναι και ραγάδα?? Δεν είχα ποτέ "παρενεργειες" εδώ και 16χρόια από την νόσο και δεν ξέρω...
Πως αντιμετωπίζεται ΑΝ είναι ραγάδα? (εφόσον βε΄βαια δεν είναι αιμοροίδα)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bazexa : 23-09-11 στις 17:44
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.