Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1996  
Παλιά 07-02-17, 21:50
manoyla Ο χρήστης manoyla δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-17 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
football

Καλησπέρα σας.Ανακάλυψα και εγώ το FORUM σας το προηγούμενο καλοκαίρι
όταν διαγνώσθηκε ο δεκαεννιάχρονος γιος μου με την ασθένεια.Θέλω να σας
ευχαριστήσω και χωρίς να σας γνωρίζω προσωπικά για το μεγάλο κουράγιο που μου δώσατε ορισμένοι από εσάς.Μερικοί δε νομίζω τους έχει δώσει ο Θεός χάρισμα ώστε να δίνουν παρηγοριά.stathakis θέλω να σε ευχαριστήσω ιδιαίτερα
επειδή είσαι κατατοπιστικότατος χωρίς υστερίες για τη δύσκολη ασθένεια,η οποία
όπως φαίνεται αντιμετωπίζεται με το σωστό γιατρό και θεραπεία. Ο γιος μου ήταν ένα παιδί υγιές,αθλητής και παιδί που γενικά έκανε πολύ υγιεινή ζωή χωρίς παρεκτροπές και κραιπάλες,λίγο ασυνηθιστο για την ηλικία του αλλά έτσι ήταν.
Φαίνεται οι πανελλήνιες ήταν το γεγονός που πυροδότησε την ασθένεια,αφού
όπως αποδείχθηκε είναι ασθένεια γενετική και κληρονομική(έχω 4 πρώτα ξαδέλφια με ελκώδη κολιτιδα).Ο γιος μου λοιπόν έχοντας μια αιμοροειδα και
δύο ραγάδες οι οποίες ματωναν κατά καιρους ,έτσι αποφασίσαμε να πάμε σε γαστρεντερολόγο,εκείνος εξετάζοντας τον ,υποψιάστηκε ότι κάτι πάει στραβά.
Απάντηση με παράθεση
  #1997  
Παλιά 08-03-17, 16:02
Mary loo Ο χρήστης Mary loo δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-03-17 16:17
Καλησπέρα! Τις τελευταίες μέρες διάβασα όλες τις κουβεντουλες σας και θα ήθελα να να με βοηθήσετε λιγάκι με τις απορίες που μου δημιουργηθηκαν! Είμαι 32 χρόνων και από τον Οκτώβριο έχω συμπτωματα πολύ ενοχλητικά, χωρίς όμως διάρροια. Έντονο πόνο στην κοιλιά, έντονη ναυτία, μόνιμες κράμπες μετά από κάθε γεύμα, και επίμονα δέκατα μέχρι 37,5. Ξεκίνησα το ψάξιμο κάνοντας γαστροσκόπηση. Βρέθηκε φλεγμονή στο στομάχι κ στον οισοφάγο. παρόλο που η θεραπεία ολοκληρώθηκε τα συμπτώματα παραμένουν, με επιπλέον έντονη αδυναμία, πόνο στα ποδια-χερια και πέντε κιλά χαμένα. Ο γαστρεντερολογος που με παρακολουθεί θέλει να αποκλείσουμε ιφνε γι'αυτό και σήμερα έκανα κολονοσκοπηση η οποία ειναι πεντακάθαρη χωρίς παθολογικά ευρήματα!Πήραμε βιοψίες, ενώ θα έχουμε τα αποτελεσματα σε δύο μηνες.Ερχομαι τώρα στις απορίες μου!! Υπάρχει πιθανότητα να πάσχω από τη νόσο ενώ ο γιατρός δεν είδε κάτι παθολογικό? Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι στο λεπτό έντερο και να μην είναι επαρκής η ενδοσκόπηση του παχέος εντέρου? Με συγχωρείτε για την κατάχρηση του χώρου - χρόνου σας! Καλή δύναμη σε ολους!
Απάντηση με παράθεση
  #1998  
Παλιά 10-03-17, 14:37
papouz Ο χρήστης papouz δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-17 15:36
Καλησπερα κι απο μενα.Ευχομαι σε ολους ο,τι καλυτερο.Η δικη μου περιπτωση αφορα τον συζυγο μου.εχει διαγνωσμενη crohn 15+ χρονια,ξεκινησε με aza και sal που δεν τον επιαναν(λογω κακης χρησης πιθανοτατα),χειρουργειο για ενα συρριγιο,και αλλαγη θεραπειας πριν 2,5 περιπου χρονια σε βιολογικο παραγοντα rem.Επισης δεν τον πιανει(πλεον καθολου),πολλες διαρροιες κ μονο,δεν απορροφα ουτε το φαρμακο ουτε θρεπτικα συστατικα απ'τις τροφες.ο γιατρος συνεστησε mtx πριν 1χρονο,κατι που δεν ακολουθησαμε λογω προσπαθειας για μωρο.Χειρουργειο ελεγε δεν παιρνει διοτι ειναι εκτεταμενη νοσος(φλεγμονωδης) κατα μηκος του λεπτου.πριν 1 μηνα περιπου ειχε ενα περιστατικο σαν γαστρεντεριτιδα(δεν ειχε ξαναπαθει)με υψηλο πυρετο,διαρροιες,εμετους,π νο και ηχους.πριν μερικες μερες νοσηλευτηκε εχοντας ξανα κατι αντιστοιχο,η κολονοσκοπηση εδειξε σε μια πρωτη ματια εξαρση της φλεγμονης στο σημειο ενωσης λεπτου κ παχεος εντερου,βιοψιες σε 20μερες,φοβος για ουλωδη στενωση κ πιθανοτατα αμεσο χειρουργειο.ειχε κανεις κατι παρομοιο(το απευχομαι βεβαιως)αλλα νομιζω θα τρελαθω.
Απάντηση με παράθεση
  #1999  
Παλιά 10-03-17, 15:26
papouz Ο χρήστης papouz δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-17 15:36
καλησπερα κι απο μενα.ευχομαι σε ολους σας ο,τι καλυτερο.η δικη μου περιπτωση αφορα τον συζυγο μου.διαγνωστηκε με πριν 15+ χρονια,αγωγη με aza και sal που αλλαξε πριν 2,5περιπου χρονια με βιολογικο παραγοντα παραγοντα rem.prin 1 χρονο ο γιατρος του συνεστησε mtx αλλα επειδη θελαμε να κανουμε μωρο το αναβαλλαμε.μεχρι τοτε ειχε πολλες διαρροιες κ μονο διαρροιες, δεν απορροφα ο οργανισμος του το rem αλλα ουτε κ θρεπτικες ουσιες,φλεγμονωδης νοσος κ χειρουργειο για συριγγιο.1 μηνα πριν περιστατικο παρομοιο με γαστρεντεριτιδα,υψηλος πυρετος,πονος κ θορυβος χαμηλα στην κοιλια,διαρροιες κ εμετοι.κρατησε 2 μερες για να επανελθει πριν 1 βδομαδα,οποτε κ νοσηλευτηκε.κολονοσκοπηση σε μια πρωτη ματια δειχνει εξαρση της νοσου στο σημειο ενωσης λεπτου κ παχεος,δεν μπορουσε ο γιατρος να καταλαβει,περιμενουμε βιοψιες,κ αλλες εξετασεις.πιθανοτατα θα χρειαστει χειρουργειο,κατι που ο γιατρος σχεδον απεκλειε 1χρονο πριν λογω της εκτασης της νοσου.αυτο σημαινει παρα φυσιν εδρα?εχω τρελαθει,φοβαμαι για κακοηθεια,για ολα.εει κανεις παρομοια εμπειρια(το απευχομαι)?
Απάντηση με παράθεση
  #2000  
Παλιά 12-03-17, 15:34
manoyla Ο χρήστης manoyla δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-17 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
από εμπειρία papouz από συναδελφο με την ασθένεια,εκείνη μετά από δύο χειρουργεία είναι εντελώς καλά,εδώ και 20 χρόνια δεν είχε ποτέ καμμία έξαρση.
Απάντηση με παράθεση
  #2001  
Παλιά 13-03-17, 15:35
papouz Ο χρήστης papouz δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-17 15:36
γνωριζετε τι ειδους χειρουργεια(λεπτο η παχυ εντερο,παρα φυσιν εδρα),και τι αγωγη επαιρνε η παιρνει τωρα? ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #2002  
Παλιά 13-03-17, 18:17
manoyla Ο χρήστης manoyla δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-17 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
δεν έπαιρνε καμμιά αγωγή,αρχισαν τα συμπτώματά της,έκανε συνέχεια εμετούς
και διάροιες,είχε γίνει 29 κιλά,έτσι αποφασισαν να τη χειρουργήσουν την πρώτη φορά,οι χειρούργοι έλεγαν τότε για ειλεό,στο δευτερο και μεγαλύτερο χειρουργείο υποψιάστηκαν την ασθένεια,στην αρχή μετά το χειρουργείο έτρωγε
παρεντερικά γιατί της είχαν αφαιρέσει αρκετό από το λεπτό και όπως σου είπα ήταν 29 κιλά κοντά στα όρια του θανάτου,έμεινε αρκετό διάστημα στο νοσοκομείο και όταν βγήκε ήταν πιο καλά από ποτέ.Από τότε δεν έχει ξανά ενοχλήσεις.Από τότε ακούει το γιατρό της και δεν έχει κανένα προβλημα υγείας.Παρά φύσιν έδρα ξέρω ότι κάνουν στην ελκώδη κολλίτιδα.Εμείς πάντως όταν ανακαλύψαμε το πρόβλημα του παιδιούμας,αρχίσαμε θεραπεία από την πρώτη μέρα της κολονοσκόπησης πριν βγουν οι βιοψίες,η αρρώστεια αν την αφήσεις χωρίς θεραπεία εξελίσσεται άσχημα και έχει πολλες παρενεργειες.Συγνώμη αν σε κουρασα σας εύχομαι το καλύτερο και να ακούς
τους γιατρους.
Απάντηση με παράθεση
  #2003  
Παλιά 17-03-17, 17:44
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Γεια σας συμπάσχοντες και συμπάσχουσες. Είμαι σε ύφεση εδώ και 4 χρόνια και όντας υπο θεραπεία με humira. Τελεθταία παρουσίασα κρυολόγημα το οποίο υποτροπίασε με τη μορφή ιγμορίτιδας. Με αφορμή λοιπόν την κατάστασή μου άρχισα να ανησυχώ για το humira και τις παρενέργειές του, το οποίο κατά τα άλλα με έχει κρατήσει σε γενναία ύφεση ως τώρα. Θα με ενδιέφερε να μου πει κάποιος την εμπειρία του/της με το humira. Επίσης, θα ήθελα να δω αν κάποιος/α έχει δοκιμάσει εναλλακτικές θεραπείες και πώς πήγε. Αν ενδιαφέρεται κανεις/καμιά να μοιραστούμε την ιστορία μας με την πάθηση, κάτι σαν chronicles of crohn's, μπορεί να μου γράψει στο kraterina00@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #2004  
Παλιά 21-04-17, 01:38
Μαρη
Guest
 

star Νόσος κρον

Μι φοβάστε παιδιά... Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα ο νοσος κρον... Με το αζατοπρ θα είναι όλα καλά και θα έχουμε μια φισιολογικη ζωή και να προσεχουμε λίγο το φαγητό...
Απάντηση με παράθεση
  #2005  
Παλιά 23-04-17, 17:31
spiritaki Ο χρήστης spiritaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-05-17 01:11
Αρχική Δημοσίευση από σισι Εμφάνιση μηνυμάτων
οι καλύτεροι γιατροί είναι στον ευαγγελισμό!!!!διαθέτει δύο γαστρεντερικές κλινικές και είναι απόλυτα καταρτισμένοι πάνω στη νόσο.
Χρόνια πολλά Σίσσυ. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έκανα ενδοσκοπήσεις ανωτέρου και κατωτέρου πεπτικού πριν έξι μήνες (όχι στον ευαγγελισμό όμως για τον οποίο ναι έχω ακούσει τα καλύτερα). Τα αποτελέσματα γαστρίτιδα και καθαρό ενδοσκοπικά έντερο αλλά με βλάβες μικροσκοπικού τύπου που μπορεί να είναι και ευερέθιστο έντερο. Έγινε επιπρόσθετος έλεγχος και μπήκα σε θεραπεία μεσαλαζίνης και θα επαναλάβω σε δύο μήνες ενδοσκοπήσεις και κάψουλα ελπίζοντας να δούμε τι είναι τελικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2006  
Παλιά 25-04-17, 02:10
ΑΝΤΟΝΙΣ71
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Μαρη Εμφάνιση μηνυμάτων
Μι φοβάστε παιδιά... Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα ο νοσος κρον... Με το αζατοπρ θα είναι όλα καλά και θα έχουμε μια φισιολογικη ζωή και να προσεχουμε λίγο το φαγητό...
συγνώμη, αλλά τι είναι το αζοτροπ?
Απάντηση με παράθεση
  #2007  
Παλιά 03-05-17, 09:24
Elsaporf Ο χρήστης Elsaporf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-05-17 10:40
Αρχική Δημοσίευση από terror Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πολλα τα πραγματα που πρεπει να κανουμε φιλε φτανει να εχεις θεληση και ορεξη.

Όλα αρχιζουν απο τη διατροφη και μετα τα αλλα..

Οσοι θελετε να δειτε γρηγορα αποτελεσματα παρτε αυτα:

Προβιοτικα - Ειναι τα καλα βακτηρηδια τα οποια βοηθουν στην ομαλη λειτουργια του πεμπτικου συστηματος. Λογω τον φαρκακων και των κενωσεων πεθαινουν. Μπορειτε να τα βρειτε σε φαρμακεια και health stores.

Γλουταμινη - Βασικο αμινοξεο το οποιο χανεται στις πολλες κενωσεις. Θα βοηθησει στην ενδυναμωση του εντερου. Μπορειτε να το βρειτε σε φαρμακεια. Κατα προτιμηση παρτε το σε σκονη, εχει καλυτερα αποτελεσματα.

To slippery elm το οποιο αναφερα στο πιο πανω ποστ. Αυτο κανει την περισσοτερη δουλεια. Ειναι σαν και παιρνετε 32mg κορτιζωνης, χωρις τις παρενεργειες εννοειται..

Πολυβιταμινες σε υγρη μορφη και ωμεγα-3.

Αυτα φιλε με βοηθησαν εμενα και ειμαι εδω και 3 μηνες καθαρος απο κορτιζωνες και φαρμακα..
Τα παιρνω αυτα και νοιωθω πιο ζωντανος απο ποτε..

Επισης οσοι δυσκολευστε να πιστεψετε απλα επισκεφθειτε αυτη την ιστοσελιδα και διαβαστε τις εντυπωσεις μερικων ανθρωπων που τα δοκιμασαν.. (συγνωμη στους mods για το λινκ)

nomorecrohnsdisease.com

Ειναι μια κοπελα η οποια επασχε για πολλα χρονια αυτη την νοσο και καταφερε απο μονη της, χωρις γιατρους και φαρμακα να εξαφανισει την νοσο! Στο σαιτ θα βρειτε και ενα e-book το οποιο εξηγα βημα προς βημα τι πρεπει να κανετε για να εξαφανισετε για παντα την νοσο. Το βιβλιο στοιχιζει περιπου 15-20 ευρω και το εχω αγορασει.. Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του το στειλω χωρις κοστος για να δοκιμασει αυτα τα πραγματα και να μου πει τις εντυπωσεις του μετα απο αυτα τα βηματα.

terror, μηπως μπορείς να μου στείλεις το βιβλίο; eporfilidaki@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #2008  
Παλιά 03-05-17, 09:29
Elsaporf Ο χρήστης Elsaporf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-05-17 10:40
terror, μπορείς να μου στείλεις το βιβλίο;
Απάντηση με παράθεση
  #2009  
Παλιά 14-05-17, 09:10
tony Ο χρήστης tony δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-07-17 17:36
φιλε pazo... καλημερα....επειδη κ μενα οι βιοψιες εδειξαν κατι παρομοιο..παλια φαρμακευτικη αγωγη κλπ ....τελικα τι σου προτειναν κ τι αποτελεσματα ειχες? ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tony : 14-05-17 στις 09:21 Αιτία: λαθος ονομα
Απάντηση με παράθεση
  #2010  
Παλιά 12-06-17, 13:33
Anastasia1990 Ο χρήστης Anastasia1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-06-17 04:45
Καλησπέρα είμαι η Αναστασία 27 ετων και μόλις πριν απο 4 μερες μετα απο μια κολονοσκόπηση και μια καλπροτεκτινη κοπράνων 760 (Φ.Τ <=50) ο γιατρος με ενημερωσε ότι πάσχω από νόσο του Crohn. Κάτι που απευχόμουν καθώς πολύ γνωστή σε εμένα αφού εδώ και 6+ χρόνια νοσεί η αδελφή μου. Ακόμα δεν μου έχει δώσει κάποια θεραπεία καθώς περιμένουμε να βγουν οι βιοψίες, μου είπε πολύ φευγαλέα ότι θα ακολουθήσουμε θεραπεια με κορτιζόνη, κάτι το οποίο με τρομαζει, καθώς η κορτιζόνη ως γνωστων σε πρίζει καθως και επιρρεάζει ψυχολογια κτλ. Απο την στιγμη της διαγνωσης οι πόνοι στην κοιλια και οι επισκέψεις στην τουαλέτα αυξήθηκαν συμαντικά, μου είναι πολύ δύσκολο να το δεχτώ και να το διαχειρηστώ. Ακούω ιστορίες άλλων και όλοι μου λένε ότι υπάρχουν και χειρότερα, αλλά καθόλου απίθανο τα χειρότερα να με περιμένουν και εμένα. Πώς καταφέρατε να δεχτείτε αυτήν την κατάσταση και να την αντιμετωπίσετε? ποιες ήταν οι δικές πρώτες σκέψεις όταν διαγνωστήκατε με την Νόσο? Εγώ αντιμετωπίζω την κατάσταση με υπερβολή ή είναι όντως δύσκολο για όλους? Φοβάμαι στην συνέχεια τι θα πρέπει να αντιμετωπίσω, φοβαμαι τα φαρμακα, τους γιατρους, τις ενεσεις όλα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:34.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.