Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-06, 11:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Από τα μέσα Σεπτεμβρίου η λειτουργία των παρκομέτρων στην Αθήνα

Για τα μέσα Σεπτεμβρίου προγραμματίζει ο Δήμος Αθηναίων την έναρξη λειτουργίας του συστήματος ελεγχόμενης στάθμευσης και τις επόμενες ημέρες αρχίζει η διαγράμμιση κεντρικών δρόμων της πρωτεύουσας όπου θα λειτουργούν τα παρκόμετρα.

Όπως αναφέρουν τα Νέα, η διαγράμμιση θα ξεκινήσει από την περιοχή του Προεδρικού Μεγάρου και τα ειδικά συνεργεία θα χαράξουν τις διαγραμμίσεις στις οδούς Μουρούζη, Ρηγίλλης, Στησιχόρου και Λυκείου. Ήδη το Σαββατοκύριακο που πέρασε, τοποθετήθηκαν κολόνες πάνω στις οποίες θα υπάρχουν τα ειδικά σήματα.

Oι εργασίες θα συνεχιστούν και τις επόμενες ημέρες και μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί η τοποθέτηση των διαγραμμίσεων σε δρόμους του Κολωνακίου και του Ψυρρή.

Εκτός από τις δύο παραπάνω περιοχές, το σύστημα ελεγχόμενης στάθμευσης, με τη χωροθέτηση 5.500 θέσεων, θα ισχύσει για το Εμπορικό και Ιστορικό Κέντρο της πόλης, το Σύνταγμα, την Πλάκα, τα Εξάρχεια και το Λυκαβηττό.

Από τις 5.500 θέσεις στάθμευσης, οι 2.500 θέσεις προορίζονται για τους μόνιμους κατοίκους, οι 2.000 για τους επισκέπτες και οι υπόλοιπες 1.000 για δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμούς και ξενοδοχεία.

Ήδη ο Δήμος Αθηναίων έχει ετοιμάσει τις κάρτες με τις οποίες οι οδηγοί θα χρεώνονται ανάλογα με τον χρόνο που σταθμεύουν. Oι κάρτες θα είναι είτε ξυστές είτε αντίστοιχες με εκείνες που χρησιμοποιούνται στην καρτοκινητή τηλεφωνία. Στην περίπτωση αυτή, οι οδηγοί θα περνούν στη μνήμη του κινητού τους τηλεφώνου τον κωδικό της κάρτας και θα ειδοποιούν το κέντρο ελέγχου του συστήματος με SMS ή με κανονική κλήση. Αυτομάτως, στη συνέχεια, θα αρχίζει η χρέωση και θα αφαιρούνται μονάδες από τον κωδικό του τηλεφώνου.

Το σύστημα της ελεγχόμενης στάθμευσης θα λειτουργεί από τη Δευτέρα μέχρι την Παρασκευή, από τις 9 το πρωί μέχρι τις 9 το βράδυ και τα Σάββατα από τις 9 το πρωί μέχρι τις 6 το απόγευμα. Η μέγιστη διάρκεια στάθμευσης θα είναι οι τρεις ώρες και τα πρόστιμα στους παραβάτες θα τα χρεώνει η Δημοτική Αστυνομία.

Πηγή : news.in.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-08-06, 13:10
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Να συμφωνήσω απόλυτα με την εφαρμογή της ελεγχόμενης στάθμευσης στην Αθήνα. Ειδικά σε μια περιοχή όπου πραγματικά η αυθαιρεσία βασίλευε και βασιλεύει, μόνο ανακούφιση θα φέρει. Και βεβαια πρέπει να συνοδευτεί και απο αυστηρή και χωρίς παρέκλιση απομάκρυνση των οχημάτων που είναι σταθμευμένα εκτός των προκαθορισμένων σημείων, πεζοδρόμια, γωνίες κ.τ.λ. Ειδικά για το κέντρο της Αθήνας, μόνο εισπρακτικοί δεν πιστεύω οτι είναι οι λόγοι. Παλαιά είχε εξαπλωθεί σαν επιδημία σε πολλούς άλλους δήμους, κάποιοι έξυπνοι δήμαρχοι πίστευαν οτι θα τοα κονομήσουν.

Σχετικά με τα πρόστιμα : Σαν οδηγός οι περισσότερες κλήσεις που έχω φάει είναι για "παράνομη" στάθμευση. Και όταν λέω παράνομη εννοώ τις περιπτώσεις που το αυτοκίνητό μου δεν ενοχλεί κανέναν, αλλά στέλνει ο διοικητής τους αστυνόμους τοιυ το πρωϊ και τους λέει μην κανετε το κόπο να γυρίσετε αν δεν γεμίσετε το μπλοκάκι. Απο αυτές δεν έχω πληρώσει καμία. Και μάλιστα έχω δοκιμάσει τις αντοχές πολλών φορέων, συνήθως όμως δεν ασχολούνται. Πέρυσι μου ξαναήρθε μια ξεχασμένη απο την Κατερίνη, ειδοποίηση πώς πρέπει να καταβάλω το πρόστιμο. Σε 4 μήνες συμπληρωνόταν πενταετία και παραγραφόταν :-)

Ο κανόνας είναι οτι κλήσεις για παρκάρισμα ΔΕΝ πληρωνουμε ! Το ξέρουν και αυτοί αλλά κοιτάνε μπας και τσιμπήσουν καναν που φοβηθεί. Πρώτα απο όλα δεν σου ξανάρχεται ποτέ και αν ξανάρθει δεν εχει προσαυξήσεις γιατί είναι διοικητικό πρόστιμο . (Διόρθωσέ με Μαρκέλλα αν κάνω λάθος)

Φυσικά και πληρώνουμε πρόστιμα για φανάρια, ταχύτητα και άλλα σοβαρά διοτι έχει δικαστήριο μετά !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-06, 21:53
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
οκ... κάνεις λάθος :-)
Φυσικά και έχει προσαυξήσεις το πρόστιμο :-)
Απλώς η διαφορά έγκειται στο ότι η δημοτική αστυνομία, σε αντίθεση με την κανονική δεν μπορεί να στείλει την κλήση στην Εφορία, οπότε δεν μπορούν να σε βρουν έτσι εύκολα :-)
Αν η κλήση προέρχεται από την κανονική αστυνομία, και περαστεί αυτόματα στην εφορία σου, σε περίπτωση που δεν την πληρώσεις, τότε έρχεται με προσαυξήσεις. Προσοχή, όπως πολύ σωστά αναφέρεις υπάρχουν πρόστιμα που αν δεντα πληρώσεις, επειδή είναι πταισματικές παραβάσεις, πρέπει να πας στο δικαστήριο. Σε αυτή την περίπτωση θα αποκτήσεις ποινικό μητρώο χωρίς να το καταλάβεις.

Ελβερετη

ΥΓ αν δεν έχεις κάνει την παράβαση για την οποία εκδόθηκε η κλήση μπορείς να καταθέσεις έγγραφες αντιρρήσεις εντός τριών ημερών, στο διοικητή του τμήματος που εξέδωσε την κλήση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-06, 01:09
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Μερσί για την απάντηση !
Έχω μπερδευτεί διότι ναι μέν την κλήση την κόβει η Αστυνομία αλλά συνήθως αναγράφεται οτι πληρώνεται σε κάποιο δημόσιο ταμείο υπέρ του τάδε Δήμου.

Επίσης δεν ξέρω αν ισχύει πράγματι στην πράξη η αυτόματη μεταβίβαση του προστίμου στην εφορία για τους εξής λόγους : 1) Αν ίσχυε, και τελικά η παράβαση πληρωνόταν μέσω της φορολογική δήλωσης, ποιός ο λόγος να σε τρέχουν στα δικαστήρια μετά ; 2) Πώς είναι βέβαιος αυτός ο οποίος βεβαιώνει την παράβαση οτι ιδιοκτήτης και παραβάτης είναι το ίδιο πρόσωπο ; Η κλήση δίνεται στο αυτοκίνητο και όχι στον οδηγό, ο οδηγός έχει πάει για καφέ ! :-)

Εγω να επιμείνω στο οτι μην πληρώνετε πρόστιμα για παρκάρισμα αλλά μόνο αυτά που οδηγουν στο δικαστηριο. Πολύ σημαντικό, όταν τα πληρώσετε, κρατήστε οπωσδήποτε τα αποκόμματα των παραβόλων διότι πολύ συχνά η πληροφορία δεν μεταφέρεται με αποτέλεσμα να σας τρέχουν δίχως λόγο.

Όσο για τα παράπονα, αν βρεθεί διοικητής που σου σβύσει πρόστιμο να τον βάλουμε σε μια γυάλα με οινόπνευμα, να βάλουμε και κανα τάλιρο εισιτήριο να τα κονομήσουμε ! Δεν γίνονται αυτά τα πράγματαααα !!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-06, 01:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Όσο για τα παράπονα, αν βρεθεί διοικητής που σου σβύσει πρόστιμο να τον βάλουμε σε μια γυάλα με οινόπνευμα, να βάλουμε και κανα τάλιρο εισιτήριο να τα κονομήσουμε ! Δεν γίνονται αυτά τα πράγματαααα !!
Εχω έναν τέτοιο αλλά μάλλον δεν θα δέχεται να μπει σε γυάλα :-)

Το πως θα τεκμηριώσεις την κατάσταση ανάγκης είναι στο πόσο μπορείς να αποδείξεις αυτή αλλά και το πόσο καλός και πειστικός είσαι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-06, 07:40
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η Αθήνα έχει πρόβλημα στη στάθμευση και μεγάλο μάλιστα. Δεν ξέρω αν η ελεγχόμενη στάθμευση θα βοηθήσει αλλά για εμένα που έρχομαι στην Αθήνα για δουλειά είναι πολύ χρήσιμο να μπορώ να σταθμεύσω για κάποιες ώρες στο κέντρο. Βέβαια, για τη βόλτα επιμένω στο μετρό / ηλεκτρικό αλλά μερικές φορές χρειάζεται και το αυτοκίνητο.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-06, 08:09
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth
Απλώς η διαφορά έγκειται στο ότι η δημοτική αστυνομία, σε αντίθεση με την κανονική δεν μπορεί να στείλει την κλήση στην Εφορία, οπότε δεν μπορούν να σε βρουν έτσι εύκολα :-)
Ο κλήσεις από τον Δήμο αναφέρουν στο πίσω μέρος ότι μπορεί να σταλούν στην εφορία. Υποθέτω ότι είναι ψαρωτικό.

Η αλήθεια είναι ότι το καιρό της ελεγχόμενης στάθμευσης μπορούσες να βρεις εύκολα να παρκάρεις στο κέντρο.
Βέβαια θα ήταν καλύτερο κατά τη γνώμη μου να σηκώσουν πρώτα τα χιλιάδες εγκαταλελειμένα και να ενισχύσουν την δημιουργία λεωφορολωρίδων και ίσως ακόμα να βάλουν διόδια για το κέντρο ώστε να αποτελεί αντικίνητρο για την κάθε κυρία που θέλει να πάει για ψώνια ή για τον κάθε άντρα που βαριέται να πάρει τα πόδια του να παίρνει το τζιπ και να σουλατσάρει στο κέντρο.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-06, 08:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Ο κλήσεις από τον Δήμο αναφέρουν στο πίσω μέρος ότι μπορεί να σταλούν στην εφορία. Υποθέτω ότι είναι ψαρωτικό.
Φυσικά πάνε στην εφορία και κακώς νομίζετε το αντίθετο.
Π κάθε δήμος δεν έχει εισπρακτικό μηχανισμό δεν είναι λογικό ότι πρέπει από κάτπου να τα ζητήσει;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-08-06, 08:55
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Φυσικά πάνε στην εφορία και κακώς νομίζετε το αντίθετο.
Π κάθε δήμος δεν έχει εισπρακτικό μηχανισμό δεν είναι λογικό ότι πρέπει από κάτπου να τα ζητήσει;
Νομίζω πάντως ότι δεν του επιτρέπει ο νόμος να τα στείλει στην εφορία αν και κάτι έχει αλλάξει τώρα τελευταία. Μπορεί κάποιος πιο αρμόδιος να μας διαφωτίσει;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-08-06, 13:00
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Φυσικά πάνε στην εφορία και κακώς νομίζετε το αντίθετο.
Π κάθε δήμος δεν έχει εισπρακτικό μηχανισμό δεν είναι λογικό ότι πρέπει από κάτπου να τα ζητήσει;
Σε αυτό και εγώ έχω τις αμφιβολίες μου. Το θυμάμαι απο παλιά να ακούγεται σαν ιδέα αλλά αμφιβάλλω αν έχει ποτέ υλοποιηθεί. Και δεν ξέρω πώς γίνεται να διευθετηθούν ζητήματα όπως αυτά που αναφέρω πιο πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-08-06, 15:38
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Εχω έναν τέτοιο αλλά μάλλον δεν θα δέχεται να μπει σε γυάλα :-)

Το πως θα τεκμηριώσεις την κατάσταση ανάγκης είναι στο πόσο μπορείς να αποδείξεις αυτή αλλά και το πόσο καλός και πειστικός είσαι.
Μα είναι φυσικό ότι δεν θα γίνουν δεκτές οι αντιρρήσεις, αν προβάλλεται λόγος ανάγκης. Αυτός είναι λόγος που μόνο ο δικαστής μπορεί να τον κρίνει και φυσικά δύσκολα γίνεται αποδεκτός, αφού η επίκληση λόγου ανάγκης σημαίνει και ομολογία της παράβασης.
Σοβαροί λόγοι αντιρρήσεων είναι πχ ότι ήταν άλλος ο οδηγός του οχήματος. Αυτό έχει ιδιαίτερη σημασία όταν το όχημα είναι μισθωμένο σε τρίτο.
Επίσης σοβαροί λόγοι αντιρρήσεων είναι η ύπαρξη λάθους. Πχ πώς μπορει να παρέβεις το όριο ταχύτητας την 27.7 όταν την ίδια ημερομηνία έχεις εισιτήρια που αποδεικνύουν ότι βρισκόσουν στο εξωτερικό κοκ.

χαμογελαστά
ΕΛβερέτη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.