Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1651  
Παλιά 31-03-14, 19:57
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας!μια ερωτηση.γνωριζει κανεις αν συμβαινει μετα απο 40 και μερες ενω μου παροχετευσε ο χειρουργος το συριγγιο, εδω και 2 μερες με ποναει καπως και σημερα εβγαλε ποιο πολυ υγρο και ειναι καπως ποιο σκληρο.και επισης δεν εβγαλε και αιμα μετα εφοσον το πατησα οπως συνηθηζε.να αναφερω οτι μου ανοιξε μια μικρη τρυπιτσα και αυτο ηταν γιατι ηταν ετοιμο να σκασει.δλδ δεν εχω ραμματα κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #1652  
Παλιά 12-04-14, 00:17
Arwen Ο χρήστης Arwen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-08-14 21:09
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας!μια ερωτηση.γνωριζει κανεις αν συμβαινει μετα απο 40 και μερες ενω μου παροχετευσε ο χειρουργος το συριγγιο, εδω και 2 μερες με ποναει καπως και σημερα εβγαλε ποιο πολυ υγρο και ειναι καπως ποιο σκληρο.και επισης δεν εβγαλε και αιμα μετα εφοσον το πατησα οπως συνηθηζε.να αναφερω οτι μου ανοιξε μια μικρη τρυπιτσα και αυτο ηταν γιατι ηταν ετοιμο να σκασει.δλδ δεν εχω ραμματα κτλ.
Από όσο περιγράφεις φαίνεται σαν να έχει ξανά μαζέψει υγρό... Αλλά καλύτερα να ρωτήσεις και τον γιατρό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #1653  
Παλιά 13-04-14, 13:46
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από Arwen Εμφάνιση μηνυμάτων
Από όσο περιγράφεις φαίνεται σαν να έχει ξανά μαζέψει υγρό... Αλλά καλύτερα να ρωτήσεις και τον γιατρό σου.
ευχαριστω.ειναι καπως καλυτερα αν μεχρι τελος του μηνα που χω ραντεβου δεν μ ενοχλησει εχει καλος.
Απάντηση με παράθεση
  #1654  
Παλιά 23-04-14, 08:34
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Xριστος Ανεστη Χρονια πολλα σε ολους
Απάντηση με παράθεση
  #1655  
Παλιά 28-04-14, 14:15
polly Ο χρήστης polly δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-04-14 22:42
Καλησπέρα,

Είμαι καινούργια στην παρέα και έχει περίπου 1 μήνα που διαγνωστικά με την νόσο του Crohn! Έχει 2 βδομάδες που παίρνω κορτιζόνη σε συνδυασμό με azathioprine! Έχω πρηστεί (κοιλιά εγκύου & γάμπες) χωρίς να έχω πάρει βάρος ακόμα ευτυχώς... νομίζω ότι έχω κυρίως κατακράτηση υγρών!! Επίσης έχω τρομερή όρεξη για σοκολάτες!!!! Θα ήταν καλό να δω κάποιο διατροφολόγο??? ή μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιες τροφές που θα βοηθήσουν? (Do & Don't)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #1656  
Παλιά 30-04-14, 14:45
fotini_arch Ο χρήστης fotini_arch δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-09-14 16:21
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα και από εμένα σαν νέο μέλος αλλά παλιά στη νόσο.

Μετά από ένα χειρουργείο στο 15 μου για πολλά χρόνια ήμουν σε πλήρη ύφεση και τα τελευταία δυόμιση χρόνια σε έξαρση, με μόνιμη αγωγή salofalk και budecol. Από το προηγούμενο Σάββατο ξεκίνησα την azathioprine και είμαι πολύ ανήσυχη είναι η αλήθεια λόγω όλων αυτών που διαβάζω και ακούω...ελπίζω παρόλα αυτά να πάνε καλά τα πράγματα για όλους μας..
Απάντηση με παράθεση
  #1657  
Παλιά 30-04-14, 21:18
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Καλησπέρα σε όλους ως καινούργιο μέλος θα ήθελα να παραθέσω την δική μου ιστορία γιατί πραγματικά είμαι μπερδεμένη.Πριν 1 μήνα περίπου έκανα κολονοσκόπηση καθαρά για προληπτικούς λόγους (ιστορικό καρκίνου) και μου βρήκαν έλκη στον ειλέο.Η απάντηση της βιοψίας ήταν οτι μπορεί να είναι νόσος του κρον αλλά επειδή δεν έχω καθόλου συμπτώματα,ούτε πόνους ούτε διάρροιες, μου είπαν οτι μπορεί να οφείλεται και σε μικροβιακή λοίμωξη.Η απορία μου είναι αν έχω τη νόσο του κρον θα έπρεπε να έχω και συμπτώματα ή μπορεί και να μην υπάρχουν καθόλου συμπτώματα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας και συγνωμή αν σας κούρασα.
Απάντηση με παράθεση
  #1658  
Παλιά 30-04-14, 23:56
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους ως καινούργιο μέλος θα ήθελα να παραθέσω την δική μου ιστορία γιατί πραγματικά είμαι μπερδεμένη.Πριν 1 μήνα περίπου έκανα κολονοσκόπηση καθαρά για προληπτικούς λόγους (ιστορικό καρκίνου) και μου βρήκαν έλκη στον ειλέο.Η απάντηση της βιοψίας ήταν οτι μπορεί να είναι νόσος του κρον αλλά επειδή δεν έχω καθόλου συμπτώματα,ούτε πόνους ούτε διάρροιες, μου είπαν οτι μπορεί να οφείλεται και σε μικροβιακή λοίμωξη.Η απορία μου είναι αν έχω τη νόσο του κρον θα έπρεπε να έχω και συμπτώματα ή μπορεί και να μην υπάρχουν καθόλου συμπτώματα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας και συγνωμή αν σας κούρασα.
Καλησπερα.Συνηθως η νοσος εχει καποια συπτωματα αλλα πολλες φορες δεν ειναι τοσο εμφανη.Δλδ εσενα σου μιλησαν για πιθανη νοσο;Σου εδωσαν καποια θεραπεια;Και εμενα στην αρχη πιθανη νοσο κρον μου βγαζανε στη βιοψια αλλα εγω ειχα συμπτωματα.Οπως και να εχει σου ευχομαι τα καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #1659  
Παλιά 01-05-14, 02:16
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.Συνηθως η νοσος εχει καποια συπτωματα αλλα πολλες φορες δεν ειναι τοσο εμφανη.Δλδ εσενα σου μιλησαν για πιθανη νοσο;Σου εδωσαν καποια θεραπεια;Και εμενα στην αρχη πιθανη νοσο κρον μου βγαζανε στη βιοψια αλλα εγω ειχα συμπτωματα.Οπως και να εχει σου ευχομαι τα καλυτερα
Ναι, μου είπανε για πιθανη νοσο του κρον κυρίως λόγω της θέσης που βρέθηκαν τα έλκη.Αγωγή δεν μου έδωσαν ακόμα γιατί με έχουν βάλει να κάνω έξετασεις αίματος και κοπράνων και μετα μου είπε ο γιατρός ότι θα μου δώσει αντιβίωση και θα ξέρουμε σίγουρα τι έχω όταν ξανακάνω κολονοσκόπηση σε 2 μήνες.(αν στο μεταξύ δεν έχω κανένα σύμπτωμα που να υποδήλωνει την νόσο).Τπ,σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση για την ευχή σου να πάνε όλα καλά γιατί πραγματικά έχω φρικάρει.
Απάντηση με παράθεση
  #1660  
Παλιά 01-05-14, 11:17
fotini_arch Ο χρήστης fotini_arch δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-09-14 16:21
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους ως καινούργιο μέλος θα ήθελα να παραθέσω την δική μου ιστορία γιατί πραγματικά είμαι μπερδεμένη.Πριν 1 μήνα περίπου έκανα κολονοσκόπηση καθαρά για προληπτικούς λόγους (ιστορικό καρκίνου) και μου βρήκαν έλκη στον ειλέο.Η απάντηση της βιοψίας ήταν οτι μπορεί να είναι νόσος του κρον αλλά επειδή δεν έχω καθόλου συμπτώματα,ούτε πόνους ούτε διάρροιες, μου είπαν οτι μπορεί να οφείλεται και σε μικροβιακή λοίμωξη.Η απορία μου είναι αν έχω τη νόσο του κρον θα έπρεπε να έχω και συμπτώματα ή μπορεί και να μην υπάρχουν καθόλου συμπτώματα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας και συγνωμή αν σας κούρασα.
Εγώ από την εμπειρία μου θα σου πω, πως έχω εντοπίσει φλεγμονές σε προληπτική εξέταση χωρίς να δώσουν κανένα σύμπτωμα στο ίδιο σημείο. Και μένα για χρόνια μου λέγανε πιθανή νόσος. Η ψυχολογία σε μένα τουλάχιστον παίζει τρομερά καθοριστικό ρόλο γιαυτό θα πρότεινα ψυχραιμία και πραγματικά εύχομαι όλα να πάνε καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #1661  
Παλιά 01-05-14, 12:18
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από calm Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, μου είπανε για πιθανη νοσο του κρον κυρίως λόγω της θέσης που βρέθηκαν τα έλκη.Αγωγή δεν μου έδωσαν ακόμα γιατί με έχουν βάλει να κάνω έξετασεις αίματος και κοπράνων και μετα μου είπε ο γιατρός ότι θα μου δώσει αντιβίωση και θα ξέρουμε σίγουρα τι έχω όταν ξανακάνω κολονοσκόπηση σε 2 μήνες.(αν στο μεταξύ δεν έχω κανένα σύμπτωμα που να υποδήλωνει την νόσο).Τπ,σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση για την ευχή σου να πάνε όλα καλά γιατί πραγματικά έχω φρικάρει.
Καλημερα και καλο μηνα σε ολους.Μην φρικαρεις γιατι το ψυχολογικο ειναι το Ακαι το Ω .Εγω απο την ψυχολογια μου τα τραβηξα και τα τραβαω ακομα.Αν επιτρεπεται τι ηλικια εχεις;BE COOL
Απάντηση με παράθεση
  #1662  
Παλιά 02-05-14, 15:11
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από polly Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Είμαι καινούργια στην παρέα και έχει περίπου 1 μήνα που διαγνωστικά με την νόσο του Crohn! Έχει 2 βδομάδες που παίρνω κορτιζόνη σε συνδυασμό με azathioprine! Έχω πρηστεί (κοιλιά εγκύου & γάμπες) χωρίς να έχω πάρει βάρος ακόμα ευτυχώς... νομίζω ότι έχω κυρίως κατακράτηση υγρών!! Επίσης έχω τρομερή όρεξη για σοκολάτες!!!! Θα ήταν καλό να δω κάποιο διατροφολόγο??? ή μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιες τροφές που θα βοηθήσουν? (Do & Don't)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα και καλως ήλθες κι εσύ στην μεγάλη πλέον παρέα μας!
Το ότι έχεις όρεξη για σοκολάτες σίγουρα δεν είναι υπεύθυνη η νόσος κρον.
Τώρα όσο για τις τροφές, εμένα π.χ. ο γιατρός μου μου έχει πει "Φάε τα πάντα και ότι τροφές δεις ότι τις απορρίπτει ο οργανισμός σου βάλτες στην άκρη". Και έτσι έκανα! Και είμαι μια χαρά.
Δεν χρειάζεται να κόψεις κάποιες τροφές χωρίς λόγο ούτε να πετάξεθς λεφτά σε διατροφολόγο (η γνώμη μου πάντα). Αν δεις ότι κάποια τροφή σε πειράζει, την κόβεις αλλά ενημερώνεις και τον γιατρό σου. Θα συζητάς για τα πάντα με τον γιατρό σου, ότι απορία θα έχεις, ακόμα και το πιο χαζό, να το συζητάς μαζί του.

υγ: Μην γράφεις το όνομα του φαρμάκου γιατί απαγορεύεται απο τους κανόνες του site, μπορείς π.χ. όμως να γράψεις τα 3-4 πρώτα γράμματα και τα υπόλοιπα με αστερίσκο, και θα καταλάβουμε εμεις! (π.χ. aza******)
Απάντηση με παράθεση
  #1663  
Παλιά 02-05-14, 15:18
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από fotini_arch Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από εμένα σαν νέο μέλος αλλά παλιά στη νόσο.

Μετά από ένα χειρουργείο στο 15 μου για πολλά χρόνια ήμουν σε πλήρη ύφεση και τα τελευταία δυόμιση χρόνια σε έξαρση, με μόνιμη αγωγή salofalk και budecol. Από το προηγούμενο Σάββατο ξεκίνησα την azathioprine και είμαι πολύ ανήσυχη είναι η αλήθεια λόγω όλων αυτών που διαβάζω και ακούω...ελπίζω παρόλα αυτά να πάνε καλά τα πράγματα για όλους μας..
Γεια σου Φωτεινή και καλως ήλθες κι εσύ στην μεγάλη παρέα μας.
Η οικοδεσπότης μας sasa θα σε περιποιηθεί και είναι εδώ να απαντήσει σε όλους
Όσο για την έξαρση που λες ότι βρίσκεσαι τώρα, το μόνο που μπορώ να σου συμβουλεύσω τώρα που είσαι σε έξαρση, τώρα θα πρέπει να είσαι και πιο προσεκτική και να την "προσέχεις απο κοντά" τη νόσο για να μην παρεκτραπείς κι έχεις τίποτα απρόσμενα συμπτώματα. Κάνε τις εξετάσεις σου και επισκέψου τον γιατρό σου να του λες σε τι πορεία είσαι και πως αισθάνεσαι.

υγ: Μην γράφεις το όνομα του φαρμάκου γιατί απαγορεύεται απο τους κανόνες του site, μπορείς π.χ. όμως να γράψεις τα 3-4 πρώτα γράμματα και τα υπόλοιπα με αστερίσκο, και θα καταλάβουμε εμεις! (π.χ. aza******)
Απάντηση με παράθεση
  #1664  
Παλιά 02-05-14, 18:05
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας και απο μενα.και χαιρετω τα νεα μελη.εμενα με ταλαιπωρη ακομη το συριγγιο οχι με πονο αλλα βγαζει πυο και εναι καπου ποιο σκληρο.πραγμα που θα με κανει να παρω το rem**** σε ενα μηνα αντι στους 2.αν δεν ηρεμησει παω για επεμβαση ειπε ο γιατρος.θα δειξει.θα ηθελα να σας προτεινω οσο μπορειτε να ασκηστε και για την νοσο αυτη καλυτερη ειναι η αεροβια ασκηση.και οχι βαρη τουλαχιστον οχι πολλα κιλα.εστω περπατημα βοηθαει αρκετα,και στην ψυχολογια.!
Απάντηση με παράθεση
  #1665  
Παλιά 02-05-14, 20:41
calm Ο χρήστης calm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-06-15 05:50
Φύλο: Γυναίκα
[QUOTE=sasa1;663564]Καλημερα και καλο μηνα σε ολους.Μην φρικαρεις γιατι το ψυχολογικο ειναι το Ακαι το Ω .Εγω απο την ψυχολογια μου τα τραβηξα και τα τραβαω ακομα.Αν επιτρεπεται τι ηλικια εχεις;BE COOL:

Χαιρετω παλι και συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση μου. Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας πραγματικα. Το ξερω ότι η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο απλα αυτό που με εχει τρελανει ότι δεν ξερω τι εχω να αντιμετωπισω. Εχω τη νοσο ή όχι; Και φοβάμαι ότι θα το καταλαβω όταν πλεον θα εχω συμπτώματα ασχημα, για αυτό φοβάμαι.. Α, και είμαι 28 χρονων..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη calm : 02-05-14 στις 20:48
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.