Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-09, 09:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Γιατί το μπρόκολο προστατεύει την καρδιά και τα αγγεία



Associated Press
Μπρόκολα και λαχανάκια Βρυξελλών για καθαρές αρτηρίες

Οι επιστήμονες γνώριζαν ότι το μπρόκολο κάνει καλό στο καρδιαγγειακό σύστημα, μέχρι σήμερα όμως αγνοούσαν το γιατί. Βρετανοί ερευνητές διαπιστώνουν τώρα ότι μια ουσία του πολύτιμου λαχανικού ενεργοποιεί ένα μηχανισμό που αποτρέπει την απόφραξη των αρτηριών.


Η σουλφοραφάνη, μια ουσία που απαντάται στο μπρόκολο και σε μικρότερο βαθμό στο κουνουπίδι και στα λαχανάκια Βρυξελλών, ενεργοποιεί μια πρωτεΐνη που εμποδίζει το σχηματισμό αθηρωματικής πλάκας, αναφέρει η ερευνητική ομάδα στην επιθεώρηση Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.

«Γνωρίζουμε ότι τα λαχανικά κάνουν καλό, περιέργως όμως οι μοριακοί μηχανισμοί που εξηγούν γιατί κάνουν καλό παρέμεναν άγνωστοι για πολλά χρόνια» σχολιάζει στο Reuters ο Πολ Εβανς, επικεφαλής της μελέτης στο Imperial College του Λονδίνου.

«Η έρευνα αυτή προσφέρει μια πιθανή εξήγηση για το πώς η κατανάλωση πράσινων λαχανικών προάγει την υγεία της καρδιάς».

Η σουλφοραφάνη, έδειξαν τα πειράματα, «ενεργοποιεί» την πρωτεΐνη Nrf2 , η οποία προστατεύει από το σχηματισμό αθηρωματικής πλάκας. Το πρόβλημα είναι ότι η Nrf2 δεν παράγεται στις διακλαδώσεις και τις καμπύλες των αγγείων, εκεί που η ροή του αίματος επιβραδύνεται και υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος απόφραξης.

Πάντως η νέα μελέτη πραγματοποιήθηκε με καθαρή σουλφοραφάνη και όχι με λαχανικά, οπότε οι ερευνητές θα πρέπει τώρα να επιβεβαιώσουν τα αποτελέσματα χρησιμοποιώντας πουρέ αληθινού μπρόκολου.

Newsroom ΔΟΛ

Σχόλιο : Το μπρόκολο ήταν ένα από τα λαχανικά που δεν έτρωγα ποτέ μου. Διάβασα κάπου κάτι σχετικό και το έβαλα στην διατροφή μου εδώ και δύο-τρία χρόνια, ειδικά μετά το σοβαρό μου δεύτερο έμφραγμα.

Δεν ξέρω αν φταίει μόνο το μπρόκολο ή η προσεγμένη διατροφή μου, αλλά τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά.
Χωρίς φάρμακα, έριξα την LDL χοληστερίνη (η λεγόμενο κακή ή στριμένη κατ΄εμέ), 300 μονάδες κάτω και σήμερα είναι σε σχεδόν φυσιολογικά επίπεδα.
Σβήστηκε από το χάρτη του καρδιογραφήματος το έμφραγμα και σαφώς είμαι αρκετά καλύτερα.

Ηθικό δίδαγμα, σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.