Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-13, 16:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μουσακάς

Ένα πολύ παρεξηγημένο φαγητό, που εγώ το έχω συνδυάσει με πολλές ευτυχισμένες Κυριακές και εορτές.

Η λέξη Mousaka ή Mouzaka σε τουριστικά εστιατόρια, με απωθεί γιατί αυτό που σερβίρουν μόνο μουσακάς δεν είναι και μόνο σωστό Ελληνικό φαγητό δεν σερβίρουν.

Ο μουσακάς που θα σας περιγράψω, είναι όπως τον έκανε η Γιαγιά μου, η Μητέρα μου και τον κάνει η αδελφή μου. Φυσικά οι καταβολές είναι από την Σμύρνη.

Κάτι λιγότερο από δύο κιλά μελιτζάνες μεγάλες.
Μισό κιλό μοσχαρίσιο κιμά με αν γίνεται ελάχιστο λίπος.
Δύο μεγαλούτσικα κρεμμύδια.
4 ποτήρια γάλα (κάτι παραπάνω από ένα λίτρο).
2 κουταλιές κορν φλάουερ
2 αυγά
1/2 φλιτζάνι κίτρινο τυρί τριμμένο
3/4 του κιλού ώριμες ντομάτες ψιλοκομμένες, ή έστω αντίστοιχο από κουτί, αλλά καλοκαίρι είναι βρε παιδιά έλεος.
Μισό ποτήρι κόκκινο κρασί.
Ένα ποτηράκι του κρασιού καλό ελαιόλαδο.
Ένα κλαδάκι κανέλας, αλάτι, πιπέρι (αν γίνεται φρεσκοκομμένο), μοσχοκάρυδο και δύο φυλλαράκια δάφνης.

Ψήσιμο μελιτζάνας

Κόβουμε τις μελιτζάνες εις μήκος σε πάχος κάτι λιγότερο από ένα εκατοστό. Τι ραντίζουμε με ελάχιστο ελαιόλαδο τις αλατίζουμε ελαφρα και τις βάζουμε στο γκριλ, μέχρι να ροδίσουν και από τις δύο πλευρές. Τα δύο ακραία κομμάτια της μελιτζάνας αν μπορείτε αφαιρείτε την φλούδα.

Ψήσιμο κιμά

Με ελάχιστο ελαιόλαδο, σοτάρουμε για 5-6 λεπτά τον κιμά, μετά προσθέτουμε το ψιλοκομμένο κρεμμύδι, τις ντομάτες, το κλαδάκι κανέλας, τα δύο δαφνόφυλλα και με νεράκι, το αφήνουμε να ψηθεί για 20-25 λεπτά, προσέχοντας μη πιει εντελώς το ζουμί. Στο τέλος ρίχνουμε το κρασάκι, αφαιρούμε το κλαδάκι της κανέλας και τα δαφνόφυλλα και το αφήνουμε μόνο για 5-6 λεπτά, μέχρι να πιει όλο το ζουμί του.

Μπεσαμέλ

Ο καθένας μας έχει τον δικό του τρόπο, να φτιάχνει την μπεσαμέλ.
Άλλος με αλεύρι άλλος με κορν φλάουρ, άλλος με βούτυρο και άλλος και με αυγά. Κάντε παιγνίδι ελεύθερα, μ αυτό που ξέρετε καλύτερα.
Απλά θα χρειαστείτε περίπου 4 ποτήρια γάλα. Κρατάμε μισό ποτηράκι κρύο και το υπόλοιπο το ζεσταίνομαι καλά, λίγο πριν τον βρασμό.
Στο ποτήρι με το γάλα, βάζουμε τις δύο κουταλιές κορν φλαουρ ανακατεύουμε καλά και γυρίζοντας συνέχεια την ρίχνουμε στο γάλα.
Ανακατεύουμε συνεχώς σε χαμηλή φωτιά. Λίγο πριν πήξει, έχετε κτυπήσει τα δύο αυγά, ρίχνετε μέσα δυο κουταλιές γάλα και σιγά σιγά πάει και το χτυπημένο αυγό στο γάλα. Γυρίζουμε πολύ καλά μέχρι να πήξει ικανοποιητικά.

Ρίχνουμε λίγο λάδι στο ταψί, περίπου μεγέθους ενός συνηθισμένους ταψιού ηλεκτρικής κουζίνας, απλώνουμε την μία στρώση με μελιτζάνες, από πάνω ρίχνουμε τον μισό κιμά και το μισό τυρί. Μετά μια στρώση μελιτζάνες, τον υπόλοιπο κιμά και το υπόλοιπο τυρί.
Τελευταία στρώση είναι η μπεσαμέλ. Ας σοβαρευτούμε, δεν σοβαδίζουμε... μπεσαμέλ ρίχνουμε.

Το σταυρώνουμε δύο φορές, όπως έκανε η Γιαγιά μου (και κάτι ήξεραν οι Γιαγιάδες μας) και το ψήνουμε στους 170 βαθμούς για 50 με 60 λεπτά.

Δεν σημαίνει ότι το βάζουμε στον φούρνο κι φεύγουμε, αυτά κομμένα. Να σοβαρευτούμε. Εκεί στριφογυρίζουμε μην μας καεί.

Καλή μας επιτυχία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 19-06-13 στις 17:23
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.