Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1456  
Παλιά 29-06-13, 20:57
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από chronie Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κι απο μενα. Η ειλεοστομια μου κι εγω σας χαιρεταμε μιας και σημερα επιστρεψαμε στο σπιτι!

Η επεμβαση εγινε λαπαροσκοπικα την Τεταρτη το πρωι, κι αν εξαιρεσουμε τα ραμματα που με τραβανε λιγο, κατα τ' αλλα δεν εχω νιωσει καποιου αλλου ειδους πονο.

Τωρα δε μενει παρα να συνηθισω την παρουσια της, τις αλλαγες στους σακους κλπ.

ΥΓ. Συγνωμη για την απουσια τονων στις λεξεις, αλλα το tablet ειναι λιγο κουραστικο σ' αυτο τον τομεα.

Γεια σου! Καλή ανάρρωση και καλή προσαρμογή στη νέα σου ζωή με το ανανεωμένο εντεράκι!

Χαιρετισμούς στην ειλεοστομία!
Απάντηση με παράθεση
  #1457  
Παλιά 29-06-13, 21:02
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από chronie Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κι απο μενα. Η ειλεοστομια μου κι εγω σας χαιρεταμε μιας και σημερα επιστρεψαμε στο σπιτι!

Η επεμβαση εγινε λαπαροσκοπικα την Τεταρτη το πρωι, κι αν εξαιρεσουμε τα ραμματα που με τραβανε λιγο, κατα τ' αλλα δεν εχω νιωσει καποιου αλλου ειδους πονο.

Τωρα δε μενει παρα να συνηθισω την παρουσια της, τις αλλαγες στους σακους κλπ.

ΥΓ. Συγνωμη για την απουσια τονων στις λεξεις, αλλα το tablet ειναι λιγο κουραστικο σ' αυτο τον τομεα.
Για πόσο καιρό θα είσαι με το σακουλάκι??
Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση.
Απάντηση με παράθεση
  #1458  
Παλιά 30-06-13, 11:36
Panoulis21 Ο χρήστης Panoulis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-07-14 23:36
Εχουν περασει 10 μερες απο το χειρουργιο πρως το παρων δεν ποναω κλπ ολα πανε καλα απλα νιοθω αδυναμος και οι αρθρωσεις καμια φορα πονανε αλλα πολυ λιγο οχι τπτ φοβερο.Μετα απο ποσο καιρο χεκινισατε θεραπεια μετα απο επενβαση γιατι ο doc δεν μου εχει πει τπτ μεχρι τωρα πρεπει να γινει κολονοσκοπηση και μετα?
Απάντηση με παράθεση
  #1459  
Παλιά 30-06-13, 12:50
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από chronie Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα κι απο μενα. Η ειλεοστομια μου κι εγω σας χαιρεταμε μιας και σημερα επιστρεψαμε στο σπιτι!

Η επεμβαση εγινε λαπαροσκοπικα την Τεταρτη το πρωι, κι αν εξαιρεσουμε τα ραμματα που με τραβανε λιγο, κατα τ' αλλα δεν εχω νιωσει καποιου αλλου ειδους πονο.

Τωρα δε μενει παρα να συνηθισω την παρουσια της, τις αλλαγες στους σακους κλπ.

ΥΓ. Συγνωμη για την απουσια τονων στις λεξεις, αλλα το tablet ειναι λιγο κουραστικο σ' αυτο τον τομεα.
Περαστικα σου καλη αναρωση!
Απάντηση με παράθεση
  #1460  
Παλιά 30-06-13, 20:06
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Panoulis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουν περασει 10 μερες απο το χειρουργιο πρως το παρων δεν ποναω κλπ ολα πανε καλα απλα νιοθω αδυναμος και οι αρθρωσεις καμια φορα πονανε αλλα πολυ λιγο οχι τπτ φοβερο.Μετα απο ποσο καιρο χεκινισατε θεραπεια μετα απο επενβαση γιατι ο doc δεν μου εχει πει τπτ μεχρι τωρα πρεπει να γινει κολονοσκοπηση και μετα?
εγώ νομίζω μετά από καμιά βδομάδα με 10 μέρες...
Απάντηση με παράθεση
  #1461  
Παλιά 03-07-13, 17:55
chronie Ο χρήστης chronie δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-14 20:14
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

Το σακουλάκι θα μείνει τουλάχιστον 6-12 μήνες, ενώ ταυτόχρονα θα ακολουθήσω και φαρμακευτική αγωγή μπας και καταφέρουμε να επαναφέρουμε το παχύ έντερο σε καλή κατάσταση. Αύριο κόβω τα ράμματα και από βδομάδα θα επισκεφθώ πάλι το γαστρεντερολόγο μου στον Ευαγγελισμό για να δούμε τι αγωγή θα ακολουθήσουμε.

Στα σοβαρά ζητήματα τώρα, έχετε υπόψη σας κάποιο κατάστημα που να πουλάει αξεσουάρ ειλεοστομίας; Πιο συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι για κάποια ζώνη ας το πούμε, μέσα στην οποία θα μπαίνει το σακουλάκι της ειλεοστομίας για να μπορώ να κάνω μπάνιο στη θάλασσα (greek summer foreva!). Μέχρι στιγμής έχω βρει κάποια websites στο εξωτερικό (ΗΠΑ), αλλά δεν έχω βγάλει άκρη για Ελλάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #1462  
Παλιά 07-07-13, 17:51
Bakakas Ο χρήστης Bakakas δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-07-13 15:39
Καλησπέρα σε όλους,σας αναφέρω συνοπτικά τη δική μου περίπτωση.Όλα ξεκίνησαν πριν από δύο μήνες με 3-4 διάρροιες την ημέρα οι οποίες μετά από δέκα ημέρες άρχισαν να έχουν λίγο αίμα και βλέννα. Οι γιατροί στην πόλη που ζω μιλούσαν για ΣΕΕ λόγω του οτι οι εξετάσεις μου ήταν απολύτως φυσιολογικές ( γεν. αίματος, crp, τκε κλπ ). Η συμπτωματολογία συνεχίστηκε και απευθύνθηκα σε γιατρό στην Αθήνα, ο οποίος κατόπιν κολονοσκόπησης διαπίστωσε πανκολίτιδα.Τα αποτελέσματα των βιοψιών συνηγορούν υπέρ ιφνε αλλά δεν μπορούν να ταυτοποιήσουν ποια από τις δύο είναι.
Γαστροσκόπηση και μαγνητική εντερογραφία είναι καθαρές.
Ξεκίνησα αγωγή με **** κόκκο και υπόθετα και ***.Το αίμα και οι κενώσεις μου μειώθηκαν από την πρώτη ημέρα, απλά παρέμειναν υδαρείς.
Στις δέκα ημέρες παρουσίασα αιματουρία χωρίς όμως να το δείχνουν οι εξετάσεις ούρων, πιθανολογήθηκε άμμος στα νεφρά η παρενέργεια του ***.Εδώ και τρεις εβδομάδες ακολουθώ αγωγή με **** η οποία ξεκίνησε με 40 mg ημερησίως σταθερά μειούμενη.Οι διάρροιες έχουν σταματήσει εντελώς και οι κενώσεις είναι φυσιολογικές.What is next? Δεν ξέρω.
Όπως καταλαβαίνετε οι απορίες είναι πολλές.
Το internet απογοητευτικό, μιλάει για ασθένειες με πολλές επιπλοκές, για φάρμακα με πολλές παρενέργειες και για ένα αβέβαιο προσδόκιμο. Στον αντίποδα όλων αυτών παραδείγματα τύπου ****, Βαγγέλη Χειμώνα και άλλων δίνουν μια νότα αισιοδοξίας.
• Επίσης παρατηρώ μεγάλη διαφορά στη συμπεριφορά της νόσου και ανάμεσα σε μέλη του forum.
Τι ισχύει τελικά;Γιατί οι ιφνε έχουν 1000 πρόσωπα;
1.Ευθύνεται ο εντοπισμός της νόσου ( παχύ έντερο λεπτό ), η έκταση, τα παθολογοανατομικά χαρακτηριστικά της;
2.Ευθύνεται η ηλικία εκδήλωσης;
3.Ευθύνεται το στρες, το κάπνισμα, η γενετική προδιάθεση,το αλκοόλ;
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω.
Θεωρώ τις απαντήσεις σας πολύ πιο σημαντικές λόγω του ότι είναι προϊόν βιοματικής εμπειρίας και όχι επιδημιολογικών στατιστικών της ιατρικής η οποία ακόμη δεν έχει προσδιορίσει τι προκαλεί τις νόσους αυτές και αντιμετωπίζει τα συμπτώματα τους με φάρμακα του 1950 τύπου **** και κορτιζόνη και τοξικές βόμβες τύπου βιολογικών παραγόντων.
Συγνώμη για τον εκνευρισμό μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 11-07-13 στις 20:13 Αιτία: Αναφορά σε φάρμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #1463  
Παλιά 10-07-13, 18:23
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Bakakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους,σας αναφέρω συνοπτικά τη δική μου περίπτωση.
Γεια σου.Οχι οι ιφνε αλλα ολα τα αυτοανοσα νοσηματα εχουν χιλια προσωπα.Η καθε περιπτωση ειναι μοναδικη και ο καθε ασθενης ξεχωριστος.Και εμενα στην αρχη δεν μου βρισκαν ποια απο τις δυο ειναι μεχρι που βγηκε η κρον.Γενικα μην την ψαχνεις γιατι θα μπερδευεσαι γιαυτο οτι σου λενε οι γιατροι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 11-07-13 στις 20:13
Απάντηση με παράθεση
  #1464  
Παλιά 11-07-13, 20:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θερμά παρακαλούμε, για την δικιά σας προστασία από μερικούς επιτήδειους, που θέλουν να προβάλουν φάρμακα, να μην αναφέρεστε σε σκευάσματα.

Κάθε περίπτωση είναι ιδιαίτερη και ο μόνος αρμόδιος να κρίνει, είναι ο θεράπων ιατρός σας.

Σας ευχαριστώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
george1978 (14-08-13)
  #1465  
Παλιά 19-07-13, 10:59
haris21 Ο χρήστης haris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-07-13 11:11
Καλημερα και καλο καλοκαιρι να εχουμε.Θα ηθελα να ρωτησω σχεικα με το ποσοστο αναπηριας τι γινετε τελικα και αν εχετε περασει ΚΕΠΑ .Υπαρχουν καποιοι παραμετροι οι για το ποσοστο?Διαβασα την εγκυκλιο και δινουν 67 % σε ολουσ που εχουν crohn.Θα ηθελα την γνωμη σας
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #1466  
Παλιά 27-07-13, 01:25
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Καλησπερα σε ολους,κ εγω ειχα παρουσιασει εδω κ λιγους μηνες φλεγμονη(τη δευτερη κατα σειρα,η πρωτη ητανε οταν μου διαγνωστηκε η νοσος το 2010),ξεκινησα θεραπεια αρχικα αυξανοντας τα χαπακια as..ol που επαιρνα κ ειναι τα πιο ελαφρια ομοια με τα sal.. απο 3 σε 4 τη μερα...προφανως αυτο δν εκανε απολυτως τιποτα κ η φλεγμονη μεγαλωνε(το εδειχνε η crp),μαζι κ οι πονοι που γινονταν αφορητοι πολλες φορες,στη συνεχεια ξεκινησα θεραπεια με κορτικοστεροειδη κ παλι μετα απο 2 μηνες υπηρχε μεν μια βελτιωση αλλα πολυ μικρη...κ για να φτασω στο καλο,πανω που νομιζα πως δε θα κανω καλοκαιρι αν δν παω παλι νοσοκομειο,δοκιμασα ****(ουσια που φτιαχνουν οι μελισσες κ βαζουν στην κερυθρα) την οποια αγορασα απο μαγαζακι που πουλαει μελι,βασιλικο,πολτο κλπ...μασωντας ενα δυο κομματακια καθε πρωι,ΑΜΕΣΩΣ καταλαβα τη διαφορα μεσα σε λιγες μερες,τωρα πλεον μετα απο 1 κ κατι βδομαδα η βελτιωση ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ,κ αν κανω εξετασεις 90% δε θα δειξουν φλεγμονη...ξερετε ισχυουν τα γνωστα ''οι γιατροι ξερουνε'' ''καθε ενας ειναι ξεχωριστος'' κλπ απλα οπως εχω ξαναπει θεωρω πως η συγκεκριμενη νοσος ειναι παααρα πολυ ανεξερευνητη απο τη συμβατικη ιατρικη,οποτε πρεπει να δρασουμε κ μονοι μας,κανενας δε θα μας σωσει...αυτα κ sorry για το τεραστιο μηνυμα,να ειστε ολοι καλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 24-09-13 στις 08:43
Απάντηση με παράθεση
  #1467  
Παλιά 27-07-13, 21:37
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από haris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα και καλο καλοκαιρι να εχουμε.Θα ηθελα να ρωτησω σχεικα με το ποσοστο αναπηριας τι γινετε τελικα και αν εχετε περασει ΚΕΠΑ .Υπαρχουν καποιοι παραμετροι οι για το ποσοστο?Διαβασα την εγκυκλιο και δινουν 67 % σε ολουσ που εχουν crohn.Θα ηθελα την γνωμη σας
Ευχαριστω
γεια σου!οριακα ναι μας το δινουν το 67%.βεβαια αν καποιος εχει κανει επεμβασεις ανεβαινει και αναλογα την αγωγη νομιζω του καθενος!αυτα γνωριζω. εγω περασα για 2 χρονια.α και ελεγχουν και το εισοδημα του καθενος.
Απάντηση με παράθεση
  #1468  
Παλιά 28-07-13, 00:19
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από haris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα και καλο καλοκαιρι να εχουμε.Θα ηθελα να ρωτησω σχεικα με το ποσοστο αναπηριας τι γινετε τελικα και αν εχετε περασει ΚΕΠΑ .Υπαρχουν καποιοι παραμετροι οι για το ποσοστο?Διαβασα την εγκυκλιο και δινουν 67 % σε ολουσ που εχουν crohn.Θα ηθελα την γνωμη σας
Ευχαριστω
Καλησπερα.Εγω με 2 χειρουργεια στο εντερο και ενα περιεδρικο αποστημα και με καταθλιψη βγηκα με 84% αλλα για ενα χρονο.Τωρα θα ξαναπερασω επιτροπη και ειμαι σιγουρη οτι θα μου κατεβασουν το ποσοστο γιατι οι εξετασεισ μου βγηκαν καλες.Ειμαι περιεργη να δω ποσο θα μου το κατεβασουν.
Απάντηση με παράθεση
  #1469  
Παλιά 08-08-13, 09:42
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα.Εγω με 2 χειρουργεια στο εντερο και ενα περιεδρικο αποστημα και με καταθλιψη βγηκα με 84% αλλα για ενα χρονο.Τωρα θα ξαναπερασω επιτροπη και ειμαι σιγουρη οτι θα μου κατεβασουν το ποσοστο γιατι οι εξετασεισ μου βγηκαν καλες.Ειμαι περιεργη να δω ποσο θα μου το κατεβασουν.
επιδομα παιρνεις?για ενα χρονο εσενα με χειρουργεια?τελικα ποιο ειναι το κριτηριο του ποσοστου? γενικοτερα των επιδοματων-συνταξεων?
Απάντηση με παράθεση
  #1470  
Παλιά 09-08-13, 13:40
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
είναι κανείς που παίρνει χιουμίρα ή ρεμικέιντ; έχετε εμφανίσει καμιά παρενέργεια; αν ναι πότε; τρέμω για το λέμφωμα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.