Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1396  
Παλιά 30-05-13, 21:02
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas. Εμφάνιση μηνυμάτων
8η δόση re.... σήμερα. Όλα πήγαν καλά.
Πρεζόνια καταντήσαμε......
Μπραβο.Παντα καλα.Εμενα μαλλον δεν με πιανει γιατι οι διαροιες και τα αερια συνεχιζουν.Ελπιζω να βρω και εγω μια θεραπεια.
Απάντηση με παράθεση
  #1397  
Παλιά 30-05-13, 21:03
Το avatar του χρήστη kostas.
kostas. Ο χρήστης kostas. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-03-17 20:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο.Παντα καλα.Εμενα μαλλον δεν με πιανει γιατι οι διαροιες και τα αερια συνεχιζουν.Ελπιζω να βρω και εγω μια θεραπεια.
εύχομαι το καλύτερο.....
__________________
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην kostas. για αυτό το μήνυμα:
sasa1 (31-05-13)
  #1398  
Παλιά 31-05-13, 09:04
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από kostas. Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάπι-φακός επιχειρεί να αντιμετωπίσει τα προβλήματα του εντέρου...
......
Το χάπι περιέχει μικροσκοπικούς προβολείς, οι οποίοι είναι σχεδιασμένοι να φωτίζουν και να θεραπεύουν τους ιστούς με φλεγμονή, καθώς το χάπι περνάει μέσα από το γαστρεντερικό σύστημα.
......
πηγή: http://www.vita.gr/html/ent/777/ent.26777.asp
Αρκετά ελπιδοφόρο! Φαντάζεστε τι ωραία που θα ήταν να γλιτώνουμε από τις φλεγμονές τόσο εύκολα;

Η πηγή στα αγγλικά με λίγες παραπάνω πληροφορίες: http://www.dailymail.co.uk/health/ar...l-trouble.html
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #1399  
Παλιά 31-05-13, 18:38
chronie Ο χρήστης chronie δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-14 20:14
Καλώς σας βρήκα!

Διαβάζω το συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ εδώ και πολύ καιρό, αλλά μόλις σήμερα έκανα εγγραφή για να σας πω και τα δικά μου.

Πάσχω από Crohn από 04/2007 και μόλις σήμερα βγήκα από τον Ευαγγελισμό μετά από μια ακόμα μία νοσηλεία όλα αυτά τα χρόνια (3η συνολικά). Συνοπτικά η νόσος εντοπίζεται στο παχύ έντερο μόνο, έχω δοκιμάσει τα πάντα (Sal, Rem, Hum, Aza, Meth, Med) και μόνο το Rem κατάφερε να με κρατήσει σε σχεδόν απόλυτη ύφεση για περίπου δύο χρόνια. Τα υπόλοιπα φάρμακα απλά απάλυναν λίγο τις εξάρσεις αλλά ποτέ δεν ένιωσα εντελώς καλά.

Δυστυχώς, σύμφωνα με τις τελευταίες εξετάσεις, αλλά και το γεγονός ότι δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο σκεύασμα για να ακολουθήσω συντηρητική αγωγή για την τήρηση της νόσου σε ύφεση, πάω για χειρουργείο και ειλεοστομία (προσωρινή ή μόνιμη, είναι κάτι που θα εκτιμήσουμε από την επόμενη εβδομάδα).

Με τις υγείες μου!

Αν υπάρχει άλλος παθών με ειλεοστομία και τα "παρελκόμενα" με τα οποία έρχεται στη ζωή σου, είμαι πολύ περίεργος να ακούσω και να μάθω, γιατί έχω διαβάσει τόσα και τόσα τις τελευταίες μέρες κι έχω μπερδευτεί.
Απάντηση με παράθεση
  #1400  
Παλιά 02-06-13, 13:13
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από chronie Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα!

Διαβάζω το συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ εδώ και πολύ καιρό, αλλά μόλις σήμερα έκανα εγγραφή για να σας πω και τα δικά μου.

Πάσχω από Crohn από 04/2007 και μόλις σήμερα βγήκα από τον Ευαγγελισμό μετά από μια ακόμα μία νοσηλεία όλα αυτά τα χρόνια (3η συνολικά). Συνοπτικά η νόσος εντοπίζεται στο παχύ έντερο μόνο, έχω δοκιμάσει τα πάντα (Sal, Rem, Hum, Aza, Meth, Med) και μόνο το Rem κατάφερε να με κρατήσει σε σχεδόν απόλυτη ύφεση για περίπου δύο χρόνια. Τα υπόλοιπα φάρμακα απλά απάλυναν λίγο τις εξάρσεις αλλά ποτέ δεν ένιωσα εντελώς καλά.
Sasa, δεν θα υποδεχτείς το νέο μας μέλος;;; Τι σόι οικοδέσποινα σε έχουμε εδώ;!!!

Γεια σου chronie, καλως ήλθες στην ταπεινή παρέα μας! Είσαι ο/η και λέγεσαι!
Γιατί έκανες νοσηλεία; Θέλω να πω, εφόσον λες ότι το μόνο το rem***** σε κρατάει σε απόλυτη ύφεση. Μετά τα δύο χρόνια, σταμάτησε να σε πιάνει κι αυτό; Κάνεις σωστή (το κατα δύναμην) διατροφή;
Απάντηση με παράθεση
  #1401  
Παλιά 02-06-13, 13:28
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από chronie Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρήκα!

Διαβάζω το συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ εδώ και πολύ καιρό, αλλά μόλις σήμερα έκανα εγγραφή για να σας πω και τα δικά μου.

Πάσχω από Crohn από 04/2007 και μόλις σήμερα βγήκα από τον Ευαγγελισμό μετά από μια ακόμα μία νοσηλεία όλα αυτά τα χρόνια (3η συνολικά). Συνοπτικά η νόσος εντοπίζεται στο παχύ έντερο μόνο, έχω δοκιμάσει τα πάντα (Sal, Rem, Hum, Aza, Meth, Med) και μόνο το Rem κατάφερε να με κρατήσει σε σχεδόν απόλυτη ύφεση για περίπου δύο χρόνια. Τα υπόλοιπα φάρμακα απλά απάλυναν λίγο τις εξάρσεις αλλά ποτέ δεν ένιωσα εντελώς καλά.

Δυστυχώς, σύμφωνα με τις τελευταίες εξετάσεις, αλλά και το γεγονός ότι δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο σκεύασμα για να ακολουθήσω συντηρητική αγωγή για την τήρηση της νόσου σε ύφεση, πάω για χειρουργείο και ειλεοστομία (προσωρινή ή μόνιμη, είναι κάτι που θα εκτιμήσουμε από την επόμενη εβδομάδα).

Με τις υγείες μου!

Αν υπάρχει άλλος παθών με ειλεοστομία και τα "παρελκόμενα" με τα οποία έρχεται στη ζωή σου, είμαι πολύ περίεργος να ακούσω και να μάθω, γιατί έχω διαβάσει τόσα και τόσα τις τελευταίες μέρες κι έχω μπερδευτεί.
Καλως την η' τον.Εγω εχω κανει δυο χειρουργεια στο λεπτο εντερο ομως.Το re****το κανω μετα το χειρουργειο τριτη φορα αλλα συνεχιζω να εχω διαροιες κατι που δεν αρεσει στο γιατρο μου και σκεφτεται να το αλαξουμε ουτως σιαλως μου φερνει και αλλεργια.Πες απο ποια πολη εισαι και που σε παρακολουθουνε?Stathakis στο Ιπποκρατειο σε ποια κλινικη πηγαινεις και σε ποιο γιατρο? (γραψε τα οσο ποιο διακριτικα γινεται για να μην υπαρχει προβλημα με τα ονοματα.)
Απάντηση με παράθεση
  #1402  
Παλιά 02-06-13, 18:32
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Stathakis στο Ιπποκρατειο σε ποια κλινικη πηγαινεις και σε ποιο γιατρο? (γραψε τα οσο ποιο διακριτικα γινεται για να μην υπαρχει προβλημα με τα ονοματα.)
Θα στο στείλω σε πριβέ μήνυμα..
Απάντηση με παράθεση
  #1403  
Παλιά 03-06-13, 20:59
chronie Ο χρήστης chronie δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-14 20:14
Με λένε Νίκο, είμαι από την Αθήνα και παρακολουθούμαι στην Α' Γαστρεντερολογική του Ευαγγελισμού, από την πρώτη μου νοσηλεία το 2009 μέχρι και σήμερα.

Δυστυχώς με όλα τα φάρμακα που σας ανέφερα, από ένα σημείο και μετά άρχισα να χάνω την ανταπόκριση και οι εξάρσεις επανεμφανίζονταν. By far, το πιο επιτυχημένο που δοκίμασα ήταν το Rem*****, αλλά και αυτό από ένα σημείο και μετά σταμάτησε να λειτουργεί.

Ο λόγος για τον οποίο νοσηλεύτηκα προσφάτως ήταν μια αρκετά μεγάλη εντερορραγία που είχα την περασμένη Κυριακή. Δυστυχώς η τελευταία κολονοσκόπηση που έκανα δείχνει εκτεταμένες βλάβες σε όλο το μήκος του παχέος εντέρου, με μόνο το ορθό να είναι μη προσβεβλημένο...
Απάντηση με παράθεση
  #1404  
Παλιά 04-06-13, 15:29
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από chronie Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λένε Νίκο, είμαι από την Αθήνα και παρακολουθούμαι στην Α' Γαστρεντερολογική του Ευαγγελισμού, από την πρώτη μου νοσηλεία το 2009 μέχρι και σήμερα.

Δυστυχώς με όλα τα φάρμακα που σας ανέφερα, από ένα σημείο και μετά άρχισα να χάνω την ανταπόκριση και οι εξάρσεις επανεμφανίζονταν. By far, το πιο επιτυχημένο που δοκίμασα ήταν το Rem*****, αλλά και αυτό από ένα σημείο και μετά σταμάτησε να λειτουργεί.

Ο λόγος για τον οποίο νοσηλεύτηκα προσφάτως ήταν μια αρκετά μεγάλη εντερορραγία που είχα την περασμένη Κυριακή. Δυστυχώς η τελευταία κολονοσκόπηση που έκανα δείχνει εκτεταμένες βλάβες σε όλο το μήκος του παχέος εντέρου, με μόνο το ορθό να είναι μη προσβεβλημένο...
Νικο σου ευχομαι να πανε ολα καλα και ανωδυνα.ΜΗΝ ΚΟΛΑΣ ΔΥΝΑΜΗ!!!!!!!!!!!!!Τι ειναι η εντερροραγια?
Απάντηση με παράθεση
  #1405  
Παλιά 04-06-13, 23:38
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sasa1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ειναι η εντερροραγια?
Υποθέτω πως είναι να βγάζει αίμα απο πίσω...
Απάντηση με παράθεση
  #1406  
Παλιά 06-06-13, 14:36
chronie Ο χρήστης chronie δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-14 20:14
Τελικά επικοινώνησα με το χειρουργό που θα μου κάνει την επέμβαση στο Αρεταίειο. Σε συνεννόηση με το γαστρεντερολόγο μου, αποφάσισαν να μη γίνει εκτομή του παχέος εντέρου, αλλά να γίνει μια προσωρινή (ανακουφιστική) ειλεοστομία, προκειμένου να δώσουμε στο παχύ έντερο τη δυνατότητα να ηρεμήσει και εκτιμήσουμε αν μπορεί να επανέλθει.

Αν ναι, έχει καλώς. Αν όχι, σε δεύτερη φάση πάμε για εκτομή και ησυχάζουμε.

Ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα στήριξης! Πάμε γερά! Πάμε δυνατά!
Απάντηση με παράθεση
  #1407  
Παλιά 06-06-13, 15:13
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
φίλε, κουράγιο! βασανίζεσαι και σε νιώθουμε... ερώτηση: έχεις crohn στο παχύ; ή ελκώδη κολίτιδα; αν κόψεις όλο το παχύ στη ελκώδη, ανακουφίζεσαι για πάντα...
Απάντηση με παράθεση
  #1408  
Παλιά 06-06-13, 19:47
costasbreak Ο χρήστης costasbreak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-15 19:54
[QUOTE=chronie;606595]Τελικά επικοινώνησα με το χειρουργό που θα μου κάνει την επέμβαση στο Αρεταίειο. Σε συνεννόηση με το γαστρεντερολόγο μου, αποφάσισαν να μη γίνει εκτομή του παχέος εντέρου, αλλά να γίνει μια προσωρινή (ανακουφιστική) ειλεοστομία, προκειμένου να δώσουμε στο παχύ έντερο τη δυνατότητα να ηρεμήσει και εκτιμήσουμε αν μπορεί να επανέλθει.

Αν ναι, έχει καλώς. Αν όχι, σε δεύτερη φάση πάμε για εκτομή και ησυχάζουμε.

πας στο καλητερο νοσοκομειο με χειρουργους που ξερουν το αντικειμενο και οχι ασχετους που κοβουν οτι ναναι.αριστο προσωπικο.και εγω εκει χειρουργηθηκα εδω και ενα χρονο και ειμαι πολυ καλητερα.Δυνατα και μην το βαζεις κατω.θα δεις οτι ολα θα ειναι καλητερα μετα απο αυτο.Ερρωσθε
Απάντηση με παράθεση
  #1409  
Παλιά 06-06-13, 20:20
chronie Ο χρήστης chronie δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-14 20:14
Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε, κουράγιο! βασανίζεσαι και σε νιώθουμε... ερώτηση: έχεις crohn στο παχύ; ή ελκώδη κολίτιδα; αν κόψεις όλο το παχύ στη ελκώδη, ανακουφίζεσαι για πάντα...
Έχω Crohn και προς το παρόν εντοπίζεται στο παχύ. Δυστυχώς ακόμα και να κόβαμε όλο τα παχύ, κανείς δε θα μπορούσε να εγγυηθεί ότι σε 1-2-5 χρόνια δε θα εμφανιζόταν η νόσος στο λεπτό, το στομάχι ή τον οισοφάγο. Τουλάχιστον ας ζήσουμε αξιοπρεπώς μέχρι να βγει το φάρμακο που θα μας ιάσει!

Αρχική Δημοσίευση από costasbreak Εμφάνιση μηνυμάτων
πας στο καλητερο νοσοκομειο με χειρουργους που ξερουν το αντικειμενο και οχι ασχετους που κοβουν οτι ναναι.αριστο προσωπικο.και εγω εκει χειρουργηθηκα εδω και ενα χρονο και ειμαι πολυ καλητερα.Δυνατα και μην το βαζεις κατω.θα δεις οτι ολα θα ειναι καλητερα μετα απο αυτο.Ερρωσθε
Ευχαριστώ φίλε! Να είσαι καλά και περαστικά σε σένα και σε όλους τους πονεμένους από την Crohn!
Απάντηση με παράθεση
  #1410  
Παλιά 09-06-13, 21:34
Nancy G Ο χρήστης Nancy G δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-06-13 21:08
Παιδιά καλησπέρα...Έχω καιρό να μπω...Αλλά δοκιμάζαμε κάτι καινούργιο με τον άντρα μου που πάσχει από την νόσο του Chron!Μετά από πολύ ψάξιμο στον ίντερνετ έπεσα σε μια ομάδα που λέγεται Paleo για αυτοάνοσα...Εδώ και δύο εβδομάδες ο Παναγιώτης είναι σε αυτή την διατροφή...Τα πράγματα που τρως είναι απλά για ότι έχει φτιαχτεί το dna μας και τα γονίδια μας...Τρώμε ότι μας δίνει η φύση και τίποτα επεξεργασμένο...Κόψαμε πατάτες,ρύζι,μακαρόνια,γάλ ,γαλακτοκομικά,ζάχαρη,γλυκ ά...Τρώει μέλι και butter nut το όποιο είναι το πιο εύκολο πράγμα να φτιάξεις,μαστίχα σε σκόνη ή σε αναβράζοντα δισκία.Τρώει κρέας σε όποια μορφή θέλει και όπως να'ναι μαγειρεμένο και λαχανικά και αυγά.Και το μόνο που τρώει είναι dinkel αλεύρι και πίτουρο βρώμης...Έκτος του ότι η ενέργεια του είναι στο μαξ (γιατί δυστυχώς ήταν συνέχεια σε ατονία) δεν έχει πλέον διάρροια είναι σχηματισμένα και πάει μόνο μια με δύο φορές όχι 6-8 και βάλε την ημέρα...Δοκιμάστε το...Μπορείτε να το βρείτε και στο facebook...Εγώ έχασα κιλά και ο Παναγιώτης έχει πάρει....Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει inbox με τα απαραίτητα Link...Paleo Diet with Autoimmunity, IPMG (International Paleo Movement Group)....
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nancy G για αυτό το μήνυμα:
Panoulis21 (19-06-13)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.