Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-04-09, 23:57
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
ακόμη κι αυτοί έχουν αυτήν την αντίληψη, ΑΛΛΑ! δεν διαβάζουν. ΔΕΝ βιώνουν. ΔΕΝ κατανοούν το κακό που κάνουν. Αναφέρονται τα ''ακασικά'' αρχεία, στα οποία καταγράφεται, ακόμη και το ανοιγόκλειμα των βλεφάρων... και το κάρμα και το δάρμα... (αντιθέτου φοράς αγκυλωτοί σταυροί περιστρεφόμενοι) πάει σύννεφο...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-04-09, 15:12
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι συμβαίνει σήμερα, κ τι συμβαίνει σε κορίτσια μεταναστών στην Ευρώπη ή την Αμερική (αν καλύψουν αυτή την ενότητα).
Αν το παρακολουθήσετε, να είστε προετοιμασμένοι, πιστεύω θα έχει σκληρές εικόνες.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-04-09, 19:09
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ήμουν αποφασισμένη να μη συμμετέχω καθόλου σ' αυτή τη συζήτηση, γιατί και μόνο η ύπαρξη αυτής της πολυσύλλαβης λέξης στον τίτλο, μου φέρνει ναυτία. Βρήκα ένα άρθρο όμως που αφορά την περιτομή, κι επειδή κάποια στιγμή αυτά τα δυο συγκρίθηκαν είπα να το μεταφέρω εδώ. Το άρθρο είναι απολαυστικότατο, ο αρθρογράφος έγκριτος, το έντυπο επίσης και αποτυπώνει την αντίληψη των αμερικάνων για την περιτομή.

"Το φανταζόμουν ότι αποκτώντας παιδί, διάφορα ερωτήματα θα άρχιζαν να με βασανίζουν, ποτέ δε φαντάστηκα όμως ότι το πρώτο ερώτημα θα είχε να κάνει με το πέος του γιου μου. Όταν η γυναίκα μου κι εγώ πληροφορηθήκαμε το φύλο του παιδιού, όλοι άρχισαν να μας ρωτούν αν θα του κάναμε περιτομή. Μέχρι εκείνη τη στιγμή, το μόνο που ήξερα για το θέμα είναι ότι η περιτομή είναι κάτι που στην Αμερική γίνεται ενώ στην Ευρώπη όχι, άρα θεωρείται τρομαχτική. Τα πέη μας είναι καθαρά και γυαλιστερά και καινούρια σαν ουρανοξύστες, ενώ τα δικά τους μοιάζουν με αρχαία, ρημαγμένα οικοδομήματα που κατοικούνται από κάτι χοντρούς γέρους με καπέλα.

Αλλά όσο το σκεφτόμουν όλο και πιο ενοχλητική έβρισκα τη σκέψη ότι κάποιος κάποτε πετσόκοψε μέρος του πέους μου – ένα μέρος, μάλιστα, που και νευρικές απολήξεις έχει και προστατευτικό ρόλο παίζει και θα με έκανε να δείχνω και μεγαλύτερος. Όταν, όμως, παρουσίασα αυτά τα επιχειρήματα στη σύζυγό μου, μου είπε να σκάσω. Τα κυριότερα επιχειρήματά της αφορούσαν την αισθητική αλλά περιελάμβαναν και πολλές λεπτομέρειες για τον εκπληκτικό αριθμό των ανδρών με τους οποίους είχε βγει.

Άρχισα να ρωτώ κάθε γιατρό, γυναίκα και γκέι τι είδους πέος προτιμούν, και αποδείχτηκε ότι οι γνώμες γέρνουν προς την περιτομή. Ένας παιδίατρος μου είπε ότι ο μόνος λόγος που έκανε περιτομή στο γιο του ήταν για να του μοιάζει.

Σίγουρα, η γυναίκα μου δεν ήταν καθόλου διατεθειμένη να το συζητήσει και μία έρευνα του περασμένου μήνα που έδειχνε ότι η περιτομή μειώνει σημαντικά την πιθανότητα μετάδοσης αφροδίσιου νοσήματος συντέλεσε στο να χάσω οριστικά το παιχνίδι.

Οπότε σε λίγες βδομάδες θα κάνω κάτι το οποίο είμαι σίγουρος ότι είναι λάθος".


Ολόκληρο το άρθρο εδώ http://www.time.com/time/magazine/ar...891744,00.html

Τελικά δε νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί η περιτομή με αυτό το άλλο που συζητάμε εδώ.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
Xenios (23-04-09)
  #34  
Παλιά 12-12-09, 11:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εκτός νόμου η κλειτοριδεκτομή στην Ουγκάντα

Το κοινοβούλιο της χώρας ψήφισε σχεδόν ομόφωνα νόμο που θέτει εκτός νόμου την κλειτοριδεκτομή.

Το κοινοβούλιο στην Ουγκάντα ενέκρινε ομόφωνα νόμο που καθιστά παράνομη την πρακτική της κλειτοριδεκτομής, επισύροντας ποινή κάθειρξης 10 ετών σε βάρος όποιων διεξάγουν τέτοιες επεμβάσεις και ισόβιας κάθειρξης σε βάρος όσων αναγκάζουν γυναίκες να τις υποστούν, δήλωσε ένας από τους βασικούς εισηγητές του νομοσχεδίου στο Γαλλικό Πρακτορείο χθες Παρασκευή.

«Η πρακτική αυτή έχει καταστήσει τη ζωή αναρίθμητων γυναικών αβίωτη. Λέμε, λοιπόν, όχι. Δεν μπορούμε πια να επιτρέπουμε μια τέτοια απάνθρωπη μεταχείριση σε βάρος των γυναικών», δήλωσε ο Φράνσις Επέτετ, σκιώδης υπουργός Υγείας.

Παρότι ο Επέτετ είναι ηγετικό στέλεχος του κόμματος της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ο νόμος πέρασε με σχεδόν καθολική έγκριση, εξαιρουμένου ενός βουλευτή.

«Η επέμβαση αυτή είναι πολύ οδυνηρή, τόσο απάνθρωπη. . . οι λεγόμενοι χειρουργοί πληρώνονται για να την κάνουν», είπε. «Στήριξα αυτό το νομοσχέδιο με όλη μου την δύναμη, με όλη μου την καρδιά», πρόσθεσε.

Παρότι η κλειτοριδεκτομή δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένη στην Ουγκάντα, ορισμένες κοινότητες στο βορειοανατολικό τμήμα της χώρας εξακολουθούν να αναγκάζουν γυναίκες να υποβάλλονται σε επεμβάσεις αυτού του είδους.

Τον Οκτώβριο του 2008 προύχοντες και στελέχη της αυτοδιοίκησης στην περιοχή Καπτσόρουα, όπου είναι πιο διαδεδομένη, αποφάσισαν να απαγορεύσουν τις επεμβάσεις του είδους.

Το 2007, ο ΟΗΕ είχε εγκρίνει απόφαση που χαρακτήριζε τον ακρωτηριασμό των γυναικείων γεννητικών οργάνων κατάφωρη παραβίαση των δικαιωμάτων των γυναικών και τόνιζε ότι αποτελεί «ανεπανόρθωτη, μη αναστρέψιμη κακοποίηση».

Στην απόφαση αναφερόταν επίσης ότι οι επεμβάσεις του είδους μεγεθύνουν τον κίνδυνο μετάδοσης του HIV, καθώς και την μητρική και βρεφική θνησιμότητα. Τα Ηνωμένα Έθνη εκτιμούν ότι 100-140 εκατ. γυναίκες παγκοσμίως έχουν υποστεί τέτοιες επεμβάσεις.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ - ΜΠΕ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Naias (12-12-09)
  #35  
Παλιά 06-02-10, 10:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τρία εκατ. κορίτσια υφίστανται ακρωτηριασμό γεννητικών οργάνων κάθε χρόνο!!

Διεθνής ημέρα κατά του ακρωτηριασμού των γυναικείων γεννητικών οργάνων είναι η 6η Φεβρουαρίου, και η UNICEF μαζί με το Ταμείο των Ηνωμένων Εθνών για τον Πληθυσμό εξέδωσαν ανακοίνωση, στην οποία αναφέρεται πως ακόμη και σήμερα 3 εκατομμύρια κορίτσια εξακολουθούν να τίθενται σε κίνδυνο εξαιτίας αυτής της πρακτικής κάθε χρόνο. Επίσης, καλεί όλους να συμβάλλουν, ώστε να τερματιστεί αυτή η βλαβερή πρακτική μέσα σε μία γενιά.

«Η εκτομή ή αποκοπή των γυναικείων γεννητικών οργάνων έχει άμεσες και μακροπρόθεσμες συνέπειες στην υγεία των γυναικών και των κοριτσιών και παραβιάζει τα ανθρώπινα δικαιώματα.

» Τα τελευταία χρόνια έχουν πραγματοποιηθεί πρόοδοι στον τομέα της μείωσης της εξάπλωσης αυτής της πρακτικής, κατά κύριο λόγο επειδή οι κοινότητες και οι οικογένειες αναλαμβάνουν δράση και απαιτούν αλλαγή.

» Παρ’ όλα αυτά υπολογίζεται πως 120 με 140 εκατομμύρια γυναίκες έχουν υποστεί τις συνέπειες της βλαβερής και επικίνδυνης αυτής πρακτικής και 3 εκατομμύρια κορίτσια εξακολουθούν να τίθενται σε κίνδυνο εξαιτίας της κάθε χρόνο.

» Η πρακτική της εκτομής ή αποκοπής των γυναικείων γεννητικών οργάνων εξακολουθεί να υφίσταται, επειδή συντηρείται από κοινωνικές αντιλήψεις, όπως ότι τα κορίτσια και οι οικογένειές τους θα αντιμετωπίσουν ντροπή, κοινωνική περιθωριοποίηση και θα έχουν χειρότερες προοπτικές γάμου αν την εγκαταλείψουν. Οι αντιλήψεις αυτές μπορούν και πρέπει να αλλάξουν.

» Η επιτυχία στη μείωση της εξάπλωσης της πρακτικής σε αρκετές χώρες, όπου παλαιότερα ήταν ευρύτατα διαδεδομένη, ήλθε ως αποτέλεσμα λεπτών επαφών με τις τοπικές κοινωνίες, ενθαρρύνοντας την αλλαγή εκ των έσω. Εκεί όπου οι ίδιες οι κοινότητες επέλεξαν να προβούν σε δημόσιες διακηρύξεις κατά της πρακτικής, για παράδειγμα στη Σενεγάλη, σημειώθηκε μείωση μέχρι και 65%.

» Η UNICEF, το Ταμείο των Ηνωμένων Εθνών για τον Πληθυσμό και άλλοι συνεργάτες παρέχουν υποστήριξη σε πρωτοβουλίες κοινοτήτων για την εγκατάλειψη της πρακτικής αυτής. Τα προγράμματα αυτά προσεγγίζουν κοινοβουλευτικούς, μέσα ενημέρωσης, ανθρώπους που παραδοσιακά μπορούν να μεταφέρουν επιτυχώς μηνύματα, γυναίκες δικηγόρους, ιατρικούς συλλόγους, θρησκευτικούς αρχηγούς και διανοούμενους για να μιλήσουν ενάντια στην πρακτική.

» Η Διεθνής Ημέρα κατά του Ακρωτηριασμού των Γυναικείων Γεννητικών Οργάνων προσφέρει μια ευκαιρία σε όλους να διπλασιάσουν τις προσπάθειές τους, ώστε να τερματιστεί αυτή η βλαβερή πρακτική μέσα σε μία γενιά.

» Η UNICEF, το Ταμείο των Ηνωμένων Εθνών για τον Πληθυσμό και οι συνεργάτες τους θα συνεχίσουν να εργάζονται για την επίτευξη αυτού του σημαντικού στόχου και να προωθούν την ισότητα των φύλων και τη βελτίωση της σεξουαλικής και αναπαραγωγικής υγείας των γυναικών».

Σχόλιο : Χθες διαβάζαμε για την κοπέλα που θάφτηκε ζωντανή από τον Πατέρα της, επειδή έκανε παρέα με αγόρια...
Θα με συχγωρέσετε, αλλά γι αυτό ευθυνόμαστε όλοι εμείς, οι δήθεν πολιτισμένοι.
Η απαίτηση για ίση μεταχείριση και ανθρώπινα δικαιώματα, θα έπρεπε να είναι όρος, για να μπει ένα κράτος, στον ΟΗΕ.

Θα πρέπει να σταματήσουμε να συζητάμε με κράτη, που θεωρούν τις γυναίκες εργαλεία και όχι ανθρώπους.

Νοιώθω μια απίστευτη αηδία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Naias (06-02-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.