Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-10, 16:37
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
"Άρχε πρώτον μαθών άρχεσθαι , άρχαισθαι γαρ μαθών άρχειν επιστήσει "

" Άρχε (διοίκησε), αφού πρώτα μάθεις να άρχεσαι (διοικήσαι), διότι εάν μάθεις να άρχεσαι θα γνωρίζεις να άρχεις"

ΣΟΛΩΝ

Δύο έννοιες έχουν την εξέχουσα θέσησε αυτό το ρητό του Σόλωνα , η του άρχειν και η του άρχεσθαι .
Άρχω σημαίνει διοικώ , δινω διαταγές πρός εκτέλεση , υποβάλλω σε πειθαρχία .
Αντίθετα , άρχομαι σημαίνει διοικούμαι , εκτελώ διαταγές , πειθαρχώ , υπακούω στον άρχοντα ή τους άρχοντες !
Έτσι το ρητό του Σόλωνος λέει ότι για να έχει κάποιος την ικανότητα του άρχειν , διοικείν , προϊστασθαι , του εκδίδειν διαταγές(ας) και να υποβάλλει τους άλλους σε πειθαρχία , είναι ανάγκη πρώτα να έχει μάθει να διοικήται , να εκτελεί ο ίδιος διαταγές και να υποβάλλεται σε πειθαρχία !
Αγαθός άρχων είναι εκείνος που υπήρξε ευπειθής υπήκοος .
Ικανός προϊστάμενος είναι αυτός που υπήρξε ευσυνείδητος υφιστάμενος .

Τον μέλλοντα καλώς άρχειν , αρχθήναι φασίν δει πρώτον

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-10, 16:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συζήτηση περί εξουσίας

Αν μου επιτρεπεται ενα σχολιο σαν σκεψη για συζητηση

δεν ειναι λιγες οι φορες που δεν μας διοικουν καλα, μας καταπιεζουν και μας βγαινουν κομπλεξ. Οταν μετα ερθει η σειρα μας να διοικήσουμε, αυτα τα κομπλεξ τα βγαζουμε στους "κατωτερους" μας σαν εκδίκηση

οποτε, δικοπο μαχαιρι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-10, 20:01
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
^^
Σε λίγο θα μας πείς πως αυτά συμβαίνουν στο στρατό/σώματα ασφαλείας. τς τς τς
Ένα μάτσο κομπλεξικά αγοράκια και κοριτσάκια είναι έξω με την ψευδαίσθηση πως έχουν εξουσία πάνω σε άλλους ανθρώπους..

Και by the way οπως λέγαμε και στη ΣΕΑ (Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών) : "άρχαισθαι μαθών άρχειν επιστήσει".
Με αυτό τον τίτλο ανεβάσαμε τη δική μας παράσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-10, 21:31
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
^^
Σε λίγο θα μας πείς πως αυτά συμβαίνουν στο στρατό/σώματα ασφαλείας. τς τς τς
Ένα μάτσο κομπλεξικά αγοράκια και κοριτσάκια είναι έξω με την ψευδαίσθηση πως έχουν εξουσία πάνω σε άλλους ανθρώπους..

Και by the way οπως λέγαμε και στη ΣΕΑ (Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών) : "άρχαισθαι μαθών άρχειν επιστήσει".
Με αυτό τον τίτλο ανεβάσαμε τη δική μας παράσταση.
Γιά λύσε μου την απορία dimitrios83 , πέτυχε η παράσταση με αυτόν τον τίτλο ή ήσουν και σύ ένα απο το μάτσο κομπλεξικά αγοράκια με την ψευδαίσθηση της εξουσίας τότε , γιατί καταλαβαίνω απο τα λεγόμενά σου , ότι το κόμπλεξ σου έμεινε απο την παράσταση εκείνη και μετά !
Σε ζόρισαν φαίνετε να μάθεις τον ρόλο σου .
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-07-10, 21:45
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Άν είναι η απορία σου άν είχα και εγώ ψευδαίσθηση εξουσίας, όχι. Εξάλλου ποτέ δεν είχα εξουσία. Τώρα θέλεις να συζητήσουμε για το "ζορισμα"; Πολυ ευχαρίστως. Είτε αυτό λέγεται υποχρεωτική στράτευση, είτε λέγεται βρισίδι και προσβολή (με ξερεις και απο χθες και με λες κακομαθημενο; ),είτε αυτό λέγεται υφάκι απο τους μπάτσους όταν σε σταματάνε λες και εισαι κανας εγκληματίας και σε έχουν "δεμένο" για καμια ώρα, να νιώθεις πως είσαι "έρμαιο" στα χέρια κάθε κομπλεξικού. Άμα έχεις και άλλες..."απορίες" (γιατί μόνο απορία δεν ήταν αυτό που είχες) το συζητάμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 22-07-10 στις 21:55
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-07-10, 22:09
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μίλησες για Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών και το ρητό που ήταν τίτλος παράστασης για σένα .
Υπέθεσα ότι ήσουν(έγινες) έφεδρος Αξιωματικός .
Άρα είχες έστω και μικρή εξουσία .
Όσο για τα κομπλεξικά αγοράκια και κοριτσάκια που εξασκούν εξουσία , είναι αγοράκια και κοριτσάκια , απο σπίτια του Ελληνικού Λαού , με γονείς , αδέλφια ,συζύγους , αραβωνιαστικές , κλπ .
Έχουν (εξασκούν) εξουσία , με υποχρεώσεις και δικαιώματα !
Εξουσία που την παρέχει η Ελληνική πολιτεία και που εμείς οφείλουμε , μας αρέσει δεν μας αρέσει , να την σεβόμαστε και να βοηθούμε με κάθε τρόπο για την καλή της λειτουργία , καταγκέλοντας παραβιάσεις της .
Την Ελληνική πολιτεία την απαρτίζουμε εμείς , και η εξουσία που τους δίνεται την δίνουμε εμείς , και εμείς ωφείλουμε να υπακούμε στην εξουσία και όχι μόνο οι άλλοι !
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-10, 01:24
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Εν οίδα, βρεγμένη σανίδα

Αγνώστου
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-10, 20:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άν είναι η απορία σου άν είχα και εγώ ψευδαίσθηση εξουσίας, όχι.
Δημήτρη εξουσία δεν ασκούν μόνο στον στρατό. Όταν ο άλλος είναι βλήμα, το ίδιο χάλα θα είναι σαν αξιωματκός, σαν προιστάμενος, σαν δημόσιος υπάλληλος, σαν ταξιτζής, σαν γιατρός, σαν οτιδήποτε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-07-10, 21:07
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Nαι Ξένιε έχεις απόλυτο δίκιο. Εξέφρασα απλώς κάτι το οποίο βίωσα (ως στρατεύσιμος) και βιώνω και ώς πολίτης. Απλώς δεν ήθελα να την τραβήξω την κουβέντα περαιτέρω (ειδικά το περί καταγγελίας παραβάσεων ήταν ανέκδοτο). Όλα είναι στον άνθρωπο, στην παιδεία και στα βιώματα που έχει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 23-07-10 στις 21:10
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-10, 21:21
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα κομπλεξικά αγοράκια και κοριτσάκια που εξασκούν εξουσία , είναι αγοράκια και κοριτσάκια , απο σπίτια του Ελληνικού Λαού , με γονείς , αδέλφια ,συζύγους , αραβωνιαστικές , κλπ .
Δεν εχουν μονο αυτα σπιτια, γονεις και παιδια. Εχουν και οι "κατωτεροι" τους στους οποιους βγαζουν τα απωθημενα τους, αλλα το ξεχνανε

Ολα τα αγορακια και κοριτσακια ειναι απο σπιτια με γονεις και παιδια. Καποια ειναι κομπλεξικα, καποια ειναι κακομαθημενα οπως εγω και ο Δημητρης.

Οπως εσυ επιτιθεσαι στα κακομαθημενα απο αυτα, αλλοι επιτιθομαστε στα κομπλεξικα απο αυτα.

Εξουσία που την παρέχει η Ελληνική πολιτεία
Η εξουσια δεν αποτελει χρισμα ουτε δινει αλαθητο. Ο σεβασμος που της οφειλουμε ειναι υπολειμμα της πεποιθησης οτι η βασιλεια ειναι θεόσδοτη και κεχρισμένη. Πρακτικως δεν υπαρχει παραπανω λογος για σεβασμο περαν απο το σεβασμο του καθε επαγγελματος και λειτουργηματος.

Οπως θα "βρισω" (απο μεσα μου η στους φιλους μου) τον ταξιτζη που είναι ανάγωγος ή μουτρωμένος, ετσι και θα "βρισω" τους αστυνομικους, δασκαλους και στρατιωτικους που βγαζουν τα ανθρωπινα κομπλεξ ανωτερότητας τους στους πιο αδυνατους βριζοντας και πουλωντας τσαμπουκα.

Δε δεχομαι οτι διαπραττω αμαρτημα επειδη τους παραδοθηκε στολη και εξουσια

Την Ελληνική πολιτεία την απαρτίζουμε εμείς , και η εξουσία που τους δίνεται την δίνουμε εμείς , και εμείς ωφείλουμε να υπακούμε στην εξουσία και όχι μόνο οι άλλοι !
Αυτος ο ορισμος της πολιτειας αναφερεται σε αλλες εποχες και συνθηκες. Η Ελληνικη πολιτεια δεν ειναι μικρη αυτοδικοικουμενη κοινοτητα, αλλα ενα αυτοθωρακισμένο ολιγαρχικο σύστημα (απο εβραιομασωνους οπως λες και ο ιδιος). Στο λεξιλογιο του κοσμου Πολιτεια = οι εκλεγμενοι αρμοδιοι

Αυτη ειναι ομως μεγαλη κουβεντα που εχουμε ξανασυζητησει πολλακις. Αυτη ομως ειναι η προσωπικη μου αποψη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-07-10 στις 13:36
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-07-10, 13:09
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Όποιος έχει "εξουσία", έχει και βρεγμένες σανίδες.

(Nelly)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-07-10, 13:31
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στήν κοινωνία των Ζώων ισχύει ο Νόμος του δυνατού !
Όποιο αδύναμο σηκώνει κεφάλι του το τρώνε οι άλλοι ! (δυνατοί)

Στην κοινωνία τών Ανθρώπων (Νοήμονα Ζώντα) , ενίοτε ισχύει η ανάθεση ενασκήσεως (μετά απο εξάσκηση) εξουσίας , σε αναρχικούς , χαζούς , έξυπνους , πεδαρέλια , κοριτσάκια , μορφωμένους ή αγράμματους .

Σε όλες τις κοινωνίες , παγκόσμια , υπάρχουν σε όλες τις φάσεις της ζωής προϊστάμενοι και υφιστάμενοι !
Διοικούντες και διοικούμενοι !

Στο Ζωϊκό βασίλειο υπάρχει Ηγεσία και οι Ηγήτορες του, είναι "Φύση Ηγήτορες" και κοινωνία με ιεραρχίες και καθήκοντα ανα βαθμίδα .

Στους Ανθρώπους , Φύση Ηγήτορες υπήρχαν στο παρελθόν και αναδέίχθηκαν ελάχιστοι !
Στην εποχή μας δεν ξέρω άν υπάρχουν !
Αυτό σημαίνει ότι όλοι είναι ¨Θέση Ηγήτορες" .

Κυβερνούμαστε - Διοικούμαστε απο Θέση Ηγήτορες !
Αυτό σημαίνει οτι όλοι μας μπορούμε να διοικήσουμε , αρκεί κάποιος να μας επιλέξει !

Ποιός αλήθεια , είναι αυτός που μας επιλέγει ?

Και με ποιά άραγε κριτήρια ?

Μη πως είναι λάθος τα κριτήρια ?

Στην Πατρίδα μας , όλοι ή σχεδόν όλοι , συμφωνούμε , ότι ο Κρατικός μηχανισμός στο σύνολό του ή στο μεγαλύτερο μέρος του είναι σάπιος !
Τι άραγε έφτεξε ή φταίει για το κατάντημα αυτό ?
Τι έγεινε ΄και μετά την μεταπολίτευση , για την οποία τοσος αγώνας έγεινε για τον ερχομό της , καταντήσαμε τα ρεντίκουλα του κόσμου όλου ?

Γελάει και το παρδαλό κατσίκι σε όλον τον κόσμο με τα καμώματά μας !

Μή πως πρέπει να πάρει το Κράτος (αυτό που είναι) την βρεγμένη σανίδα και να βαράει τα κακά παιδιά , εμάς , για να στρώσουμε , γιατί η πολύ Δημοκρατία μας κάθετε στο στομάχι και προσπαθούμε να την βγάλουμε απο όπου μπορούμε ?

Μη πως , αυτό το Κράτος έχει αλλωθεί από παράσιτα , που έριξαν ξένα κέντρα εξουσίας , προσπαθόντας να διαλλύσουν κάθε τί ηθηκό και Ελληνικό , που θα μπορούσε να αντισταθεί σε αυτά , με σκοπό την διάλυση σε τελική ανάλυση , αυτής της Χώρας που λέγεται " Ελλάδα" ?

Όλοι Φωνάζουμε για την κακή εξουσία και όλοι λέμε ότι εμείς μπορούμε καλύτερα !

Η Ηγεσία όμως είναι τέχνη !

Συνεχίζεται..
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-07-10, 15:44
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...τι μπορεί να κάνει ένας διοικούμενος όταν ο διοικητής είναι κακός; απλά να μην κάνει αυτό που δεν του αρέσει... (όταν θα έλθει στην θέση του) δλδ παράδειγμα προς αποφυγήν. Όταν όμως είναι καλός (με την έννοια της θέσεως που του ενεπιστεύθη η πατρίδα, κι όχι απλά σαν χαρακτήρας) ας είναι παράδειγμα προς μίμηση.

Έτσι, ΑΝ κάποιος θέλει να γίνει σωστός, έχει ΟΛΟΥΣ μα όλους να τον βοηθάνε, όλους με το παράδειγμά τους, (και ως προς τις αφορμές και ως προς τα αποτελέσματα). Τους μεν αποφεύγοντας την νοοτροπία τους δε μιμούμενος.

Αυτό το ΑΝ θέλει, είναι που παίζει τον σπουδαιότερο λόγο και μετά από αυτό, η διάκριση του τι είναι καλό. Οπωσδήποτε σύννομο και μετά βλέπουμε... Και για τα δυο, θέλει παιδεία. ΑΝ στον στρατό, (γιατί από εκεί άρχισε) ή στην Πολιτεία οργανώνεται σχετικά καλά, για να επιτευχθούν οι τεθέντες (κατά αρμοδιότητα) σκοποί, αυτό είναι άλλο θέμα.

Σόρυ για την παρέμβαση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.