Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #451  
Παλιά 30-10-15, 23:46
elangel Ο χρήστης elangel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-11-15 12:06
εαν θα μπορουσε καποιος σχετικος να με διαφωτισει : σε περιπτωση που συνυπαρχουν πολλ.μυελωμα και αυτοανοση ηπατιτιδα τι μπορει να γινει? θα πρεπει φανταζομαι πρωτα να αντιμετωπιστει η ηπατιτιδα για να μπορεσει να συνεχιστει η χημειοθεραπεια -ειναι κατι τετοιο δυνατον ομως οταν ο οργανισμος πασχει ηδη απο κατι τοσο σοβαρο οπως το πολλ.μυελωμα?
Απάντηση με παράθεση
  #452  
Παλιά 31-10-15, 09:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μόνο ο θεράπων ιατρός μπορεί να σας απαντήσει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #453  
Παλιά 23-11-15, 20:52
Xristina_ Ο χρήστης Xristina_ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-11-15 22:36
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος & γράφτηκα μόνο & μόνο επειδή βρήκα αυτή τη συζήτηση.
Την περασμένη Τετάρτη πήρε η μητέρα μου κάποια αποτελέσματα αιματολογικών εξετάσεων που έδειξαν αυξημένη γ-σφαιρίνη, χαμηλά λευκά, αιματοκρίτη, σίδηρο & αιμοσφαιρίνη.
Η αιματολόγος που την έστειλε για εξετάσεις μας μίλησε για την πιθανότητα μυελώματος & από την Τετάρτη έχω πάει στον άλλο κόσμο & έχω γυρίσει, έχω χάσει 2 κιλά & δεν μπορώ να φάω τίποτα. Κλαίω συνέχεια στη σκέψη ότι μπορεί να πάθει κάτι η μαμά μου & να μείνω μόνη, καθώς δεν έχω άλλους άμεσους συγγενείς & πανικοβάλλομαι διαβάζοντας τον γολγοθά που ενδεχομένως θα χρειαστεί να περάσουμε.
Τα γράφω όλα αυτά εδώ, καθώς δεν έχουμε πεί τίποτα σε κανέναν, αφού ακόμα εκκρεμούν εξετάσεις & το περνάμε οι 2 μας. Απλά επειδή κάπου ήθελα να τα πώ.
Απάντηση με παράθεση
  #454  
Παλιά 24-11-15, 08:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εύχομαι περαστικά στην Μητέρα σας.
Ελπίζω να μην είναι αυτή η ασθένεια, αλλά και πάλι μπορεί να είναι σε αρχικό στάδιο που είναι ιάσιμη. Όλα κατ' ευχήν να πάνε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #455  
Παλιά 24-11-15, 14:02
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xristina_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος & γράφτηκα μόνο & μόνο επειδή βρήκα αυτή τη συζήτηση.
Την περασμένη Τετάρτη πήρε η μητέρα μου κάποια αποτελέσματα αιματολογικών εξετάσεων που έδειξαν αυξημένη γ-σφαιρίνη, χαμηλά λευκά, αιματοκρίτη, σίδηρο & αιμοσφαιρίνη.
Η αιματολόγος που την έστειλε για εξετάσεις μας μίλησε για την πιθανότητα μυελώματος & από την Τετάρτη έχω πάει στον άλλο κόσμο & έχω γυρίσει, έχω χάσει 2 κιλά & δεν μπορώ να φάω τίποτα. Κλαίω συνέχεια στη σκέψη ότι μπορεί να πάθει κάτι η μαμά μου & να μείνω μόνη, καθώς δεν έχω άλλους άμεσους συγγενείς & πανικοβάλλομαι διαβάζοντας τον γολγοθά που ενδεχομένως θα χρειαστεί να περάσουμε.
Τα γράφω όλα αυτά εδώ, καθώς δεν έχουμε πεί τίποτα σε κανέναν, αφού ακόμα εκκρεμούν εξετάσεις & το περνάμε οι 2 μας. Απλά επειδή κάπου ήθελα να τα πώ.
Περαστικά σας εύχομαι ..και κουράγιο...
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #456  
Παλιά 25-11-15, 22:23
Xristina_ Ο χρήστης Xristina_ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-11-15 22:36
Xenie & maralin, σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές & τα καλά σας λόγια.
Απάντηση με παράθεση
  #457  
Παλιά 03-12-15, 06:16
Carol M Ο χρήστης Carol M δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-12-15 21:29
Καλησπέρα, τυχαία έπεσα στο forum σας ψάχνοντας για το μυέλωμα.
Μόλις διαγνώστηκε ή αδελφή μου με μυέλωμα και έχει φύγει ή γη κάτω από τα πόδια μας. Αύριο περιμένουμε τις ακριβείς αναλύσεις και οδηγίες από τον γιατρο της. Τι να πω. Δεν ξέραμε ότι υπάρχει αυτή ή ασθενεια. Καταλαβαίνω τη christina
Απάντηση με παράθεση
  #458  
Παλιά 04-12-15, 17:18
Aggeliki82 Ο χρήστης Aggeliki82 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-12-15 18:40
Αρχική Δημοσίευση από Carol M Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, τυχαία έπεσα στο forum σας ψάχνοντας για το μυέλωμα.
Μόλις διαγνώστηκε ή αδελφή μου με μυέλωμα και έχει φύγει ή γη κάτω από τα πόδια μας. Αύριο περιμένουμε τις ακριβείς αναλύσεις και οδηγίες από τον γιατρο της. Τι να πω. Δεν ξέραμε ότι υπάρχει αυτή ή ασθενεια. Καταλαβαίνω τη christina

Υπομονή,κουράγιο και δύναμη σε όλους εύχομαι. Είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται και ακούγεται αλλά τα αποτελέσματα είναι καλά.
Το καλοκαίρι διεγνώσθη η μητέρα μου με πολλαπλό μυέλωμα.Φυσικά, χάσαμε τη γη από τα πόδια μας.Δεν θα σταθώ όμως εκεί εφόσον το ζητούμενο είναι άλλο..
Ξεκινήσαμε θεραπείες στο Αλεξάνδρας τον Ιούλιο όπου οι γιατροί είναι εξαιρετικοί και πάνω από όλα άνθρωποι.Έκανε 4 κύκλους και πριν από 2 εβδομάδες έκανε την μεταμόσχευση. Δόξα τω Θεώ πήγε καλά.Τώρα περιμένουμε να δυναμώσει ο οργανισμος.
Καταλαβαίνω απόλυτα τους φόβους και την αγωνία σας.Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, carol και Christina, μην διστάσετε...όσο μπορώ φυσικά από την μικρή μου εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
  #459  
Παλιά 04-12-15, 17:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Σίγουρα το πολλαπλό μυέλωμα είναι σοβαρή ασθένεια αλλά ιάσιμη πλέον, ειδικά αν διαγνωστεί νωρίς.
Υπομονή και κουράγιο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #460  
Παλιά 05-05-16, 06:47
Billias Ο χρήστης Billias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-16 23:39
Σας χαιρετώ όλους και εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όσους έχουν πολλαπλό μυέλωμα. Τελικά αποφάσισα να γράψω τις δικιές μου εμπειρίες μήπως μπορέσω και βοηθήσω κάποιον . Μακάρι να είχα κάποιον να με ενημέρωνε για θέματα τόσο σημαντικά που τελικά αποδείχθηκε πως κάνεις γιατρός δεν τα ήξερε. Είμαι από Καβάλα , η διάγνωση με το μυέλωμα έγινε από προληπτικές εξετάσεις και έτσι δεν είχα καμία επίδραση στα όργανα και στα κόκκαλα. Με στείλαν Αλεξανδρούπολη γιατί εκεί έχει αιματολογική κλινική. Ξεκίνησα το πρώτο κύκλο θεραπείας στις 01 Απριλίου 2014 με VELCADE και έκανα μόνο 4 κύκλους επειδή δεν είχα σχεδόν καθόλου ανταπόκριση . Έπειτα συνέχισα με το REVLIMID των 25 για 7 κύκλους , και πάλι δεν είχα πολύ καλή ανταπόκριση και έτσι ο γιατρός μου με έστειλε στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ στην ομάδα του καθηγητή Τέρπου για αυτόλογη μεταμόσχευση. Έτσι στις 15 Ιουνίου 2015 έκανα τη πρώτη μεταμόσχευση . Μετά τη πρώτη μεταμόσχευση θα έμπαινα σε ένα ειδικό πρόγραμμα συντήρησης για δύο χρόνια από Αμερική πολύ καινοτόμο με θετικά αποτελέσματα . Δυστυχώς όμως η Αμερικάνικη εταιρία με απέρριψε από το πρόγραμμα διότι είχε σαν προϋπόθεση να γίνει μεταμόσχευση στον ασθενή μέσα σε ένα χρόνο από τη αρχική διάγνωση . Αυτό δεν το ήξεραν στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ διότι πάντα έκαναν στους ασθενείς τους μεταμόσχευση πριν συμπληρωθεί ο χρόνος . Όπως και το λάθος του γιατρού μου από Αλεξανδρούπολη πού δεν με έστειλε στην Αθήνα πιο μπροστά . Έτσι περίμενα το μυελόγραμμα για να δω τι θα γίνει . Το Σεπτέμβριο το μυελόγραμμα τελικά δεν ήταν καθαρό κι έτσι άρχισα θεραπεία με VELCADE και REVLIMID μαζί για 4 κύκλους σαν προετοιμασία για δεύτερη αυτόλογη μεταμόσχευση . Σε αυτούς τους 4 κύκλους είχα ανταπόκριση όχι όμως θεαματική . Έτσι στις 18 Ιανουαρίου 2016 έκανα τη δεύτερη μεταμόσχευση . Περιμένω το μυελόγραμμα σε 5 μέρες για να δω τι γίνεται και τι θα γίνει από εδώ και πέρα . Ο Θεός είναι μεγάλος και μας δίνει δοκιμασίες νομίζω . Οι γιατροί στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ είναι εξαιρετικοί και τους συνιστώ ανεπιφύλακτα . Εγώ πάντως νιώθω μια χαρά και ποτέ δεν είχα κάτι που να δείχνει ότι έχω πολλαπλό μυέλωμα , και στη δουλεία μου πάω και ταξίδια κάνω και ήδη έχω κανονίσει τις καλοκαιρινές μου διακοπές στη Κρήτη για δυο βδομάδες τον Αύγουστο με την οικογένειά μου . ΘΕΤΙΚΗ σκέψη και ενέργεια (και φυσικά πίστη στο Θεό ) και όλα θα πάνε καλά!!!! Όποιος χρειάζεται κάποια πληροφορία ας στείλει μήνυμα . Φιλιά σε όλους!!!
Απάντηση με παράθεση
  #461  
Παλιά 05-05-16, 08:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εύχομαι να είναι όλα καλά, ελπιδοφόρο το μήνυμα σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #462  
Παλιά 25-05-16, 23:44
natasa926 Ο χρήστης natasa926 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-06-16 19:53
ok


Αρχική Δημοσίευση από Billias Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας χαιρετώ όλους και εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όσους έχουν πολλαπλό μυέλωμα. Τελικά αποφάσισα να γράψω τις δικιές μου εμπειρίες μήπως μπορέσω και βοηθήσω κάποιον . Μακάρι να είχα κάποιον να με ενημέρωνε για θέματα τόσο σημαντικά που τελικά αποδείχθηκε πως κάνεις γιατρός δεν τα ήξερε. Είμαι από Καβάλα , η διάγνωση με το μυέλωμα έγινε από προληπτικές εξετάσεις και έτσι δεν είχα καμία επίδραση στα όργανα και στα κόκκαλα. Με στείλαν Αλεξανδρούπολη γιατί εκεί έχει αιματολογική κλινική. Ξεκίνησα το πρώτο κύκλο θεραπείας στις 01 Απριλίου 2014 με VELCADE και έκανα μόνο 4 κύκλους επειδή δεν είχα σχεδόν καθόλου ανταπόκριση . Έπειτα συνέχισα με το REVLIMID των 25 για 7 κύκλους , και πάλι δεν είχα πολύ καλή ανταπόκριση και έτσι ο γιατρός μου με έστειλε στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ στην ομάδα του καθηγητή Τέρπου για αυτόλογη μεταμόσχευση. Έτσι στις 15 Ιουνίου 2015 έκανα τη πρώτη μεταμόσχευση . Μετά τη πρώτη μεταμόσχευση θα έμπαινα σε ένα ειδικό πρόγραμμα συντήρησης για δύο χρόνια από Αμερική πολύ καινοτόμο με θετικά αποτελέσματα . Δυστυχώς όμως η Αμερικάνικη εταιρία με απέρριψε από το πρόγραμμα διότι είχε σαν προϋπόθεση να γίνει μεταμόσχευση στον ασθενή μέσα σε ένα χρόνο από τη αρχική διάγνωση . Αυτό δεν το ήξεραν στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ διότι πάντα έκαναν στους ασθενείς τους μεταμόσχευση πριν συμπληρωθεί ο χρόνος . Όπως και το λάθος του γιατρού μου από Αλεξανδρούπολη πού δεν με έστειλε στην Αθήνα πιο μπροστά . Έτσι περίμενα το μυελόγραμμα για να δω τι θα γίνει . Το Σεπτέμβριο το μυελόγραμμα τελικά δεν ήταν καθαρό κι έτσι άρχισα θεραπεία με VELCADE και REVLIMID μαζί για 4 κύκλους σαν προετοιμασία για δεύτερη αυτόλογη μεταμόσχευση . Σε αυτούς τους 4 κύκλους είχα ανταπόκριση όχι όμως θεαματική . Έτσι στις 18 Ιανουαρίου 2016 έκανα τη δεύτερη μεταμόσχευση . Περιμένω το μυελόγραμμα σε 5 μέρες για να δω τι γίνεται και τι θα γίνει από εδώ και πέρα . Ο Θεός είναι μεγάλος και μας δίνει δοκιμασίες νομίζω . Οι γιατροί στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ είναι εξαιρετικοί και τους συνιστώ ανεπιφύλακτα . Εγώ πάντως νιώθω μια χαρά και ποτέ δεν είχα κάτι που να δείχνει ότι έχω πολλαπλό μυέλωμα , και στη δουλεία μου πάω και ταξίδια κάνω και ήδη έχω κανονίσει τις καλοκαιρινές μου διακοπές στη Κρήτη για δυο βδομάδες τον Αύγουστο με την οικογένειά μου . ΘΕΤΙΚΗ σκέψη και ενέργεια (και φυσικά πίστη στο Θεό ) και όλα θα πάνε καλά!!!! Όποιος χρειάζεται κάποια πληροφορία ας στείλει μήνυμα . Φιλιά σε όλους!!!
Απάντηση με παράθεση
  #463  
Παλιά 26-05-16, 07:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θέλω θερμά να σας παρακαλέσω καταγγελίες επώνυμες κατά ιατρών απαγορεύονται. Μπορούμε να διωχτούμε ποινικά, Ευχαριστώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
natasa926 (29-05-16)
  #464  
Παλιά 26-05-16, 11:03
Stefanos17 Ο χρήστης Stefanos17 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-16 11:30
Καλησπερα,ονομάζομαι Στεφανος.μετα απο δικη μ ερευνα για καποιες εξετασεις του πατερα μου,κατεληξα εδω.ειναι 57,κ στις αιματολογικες ειχε 33 αιματοκριτη,11 αιμοσφαιρινη κ 33,8 αριθμο ερυθρων.αρχικα νομιζαμε πως το χαπι της καρδιας ισως προκαλει το προβλημα,κ ετσι σ περαιτερω ελεγχο μας ειπε εμας αιματολογος πως ισως εχουμε ενδειξη για μυελοπλαστικο συνδρομο κ μας εστειλε για ηλεκτροφορηση λευκωματων κ ανισοσφαιρινες.
Εγω με αυτα που διαβασα εδω,αν κ τα νουμερα δεν ειναι τοσο πεσμενα,αλλα εχει κ πονο στη μεση ο πατερας μου,καταληγω σε αυτο που απευχομαι.ειμαι 32 κ δυο μερες κλαιω κ δε κοιμαμαι.
Προσπαθω να βρω τα θετικα της υποθεσης,οπως οτι η πτωση παρατηρηθηκε απο δεκεμβριο σε φεβρουαριο,κ μολις ο πατερας μ απο μονος αραιωσε το χάπι της καρδιας μεινανε εκει στασιμα τα νουμερα.
Κοντευω να τρελαθω...ενας ανθρωπος καλοψυχος που ποτε δεν πειραξε κανενα κ ο κακομοιρος προς το παρον δε παει εκει το μυαλο του.
Ξερω πως δε δινετε γνωματευσεις,αλλα μπορει καποιος να μ πει βαση των εξετασεων που σας ειπα,ειναι ενθαρυντικα τα νουμερα η ασχημα,;
Σας ευχαριστω για οτι κανετε
Απάντηση με παράθεση
  #465  
Παλιά 26-05-16, 14:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Λυπάμαι πραγματικά που δεν μπορώ να είμαι χρήσιμος. Είχα να αντιμετωπίσει μόνο μια περίπτωση συγγενούς μου και δεν έχω τις γνώσεις.
Εύχομαι όλα να πάνε κατ' ευχήν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:18.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.