Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Τι θέλετε από την AcroBase
Πιο καλά και πιο ποιοτικά μηνύματα 16 53,33%
Θέλω να διαβάζω ειδήσεις και νέα 3 10,00%
Θέλω τα παλιά μηνύματα και άρθρα της BBS 13 43,33%
Θέλω ένα forum διαφορετικό από την BBS 2 6,67%
Θέλω photo galleries 11 36,67%
Θέλω αρχειοθήκες 3 10,00%
Θέλω λιγότερα παιγνίδια 10 33,33%
Θέλω περισσότερα παιγνίδια 5 16,67%
Μου αρέσει όπως είναι 7 23,33%
Δεν ξέρω δεν απαντώ 0 0%
Multiple Choice Poll. Ψήφισαν: 30. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-06, 20:58
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φωτογραφίες

Παιδιά, το vBulletin υποστηρίζει image galleries?

Αν ναι, να παρακαλέσω τον Στέλιο να σηκώσει ΟΛΕΣ τις φωτογραφίες που έχει από την Acrobase και τις παλιές της συναντήσεις για να τις μοιραστούμε όλοι μας...απο ο,τι έχω καταλάβει υπάρχουν πολλές ακομα που δεν έχουν αναρτηθεί δημοσίως.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-06, 16:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Προς τους νέους φίλους μας

Νέε μας φίλε, αυτό το μήνυμα προορίζεται για σένα, για να σε ενημερώσει για τι είναι η AcroBase ή για να κυριολεκτώ, τι ήταν η παλιά AcroBase. Ταυτόχρονα θα ήθελα να σου γνωρίσω το ξεκίνημα της επικοινωνίας μέσω υπολογιστών, που σήμερα δείχνει τόσο απλό και διαδεδομένο.

Τα τέλη της δεκαετίας του 80, το modem, δεν το ήξερε κανείς, παρά μια ομάδα από χομπίστες και μερικούς από τους κατόχους υπολογιστών. Αν στο πω σε αριθμούς με βάση κάποια στοιχεία που έχω, το 1988 υπήρχαν περίπου 1000 – 1500 κάτοχοι modem στην Ελλάδα περίπου. Απ’ αυτούς οι μισοί δεν το είχαν δεν το είχαν ουσιαστικά χρησιμοποιήσει. Ένα χρόνο πριν εμφανίστηκε στην Θεσσαλονίκη η πρώτη βάση επικοινωνίας, με την οποία μπορούσες να συνδεθείς , να στείλεις και να διαβάσεις δημόσια και προσωπικά μηνύματα στα άλλα μέλη, και με την βία να κατεβάσεις ένα αρχείο.

Η πρώτη εμπορική χρήση βάσης στην Ελλάδα, ήταν ο Άργως, στα τέλη του 1987.
Είχαν συνδέσει τρία PC με επεξεργαστή Intel 8086 (C) και ήταν η πρώτη βάση που είχε τρεις γραμμές.

Αυτές οι βάσεις είχαν ονομαστεί νωρίτερα με τον όρο BBS (Bulletin Board System).

Προσωπικά εγώ στον Αργως γνώρισα τους πρώτους μου ηλεκτρονικούς μου φίλους και ήταν η αιτία που ξεκίνησα στις 10 Φεβρουαρίου του 1988, να στήσω μια πρόχειρη BBS, θα μπορούσε καλύτερα να το έλεγε κανείς Host Mode.

Ειχε μια περιοχή συζητήσεων, είχε λίγα πρωτόγονα αρχεία και τίποτα άλλο…

Αν το έκανα αυτό σήμερα δεν θα έμπαινα μέσα ούτε εγώ :-)

Σύντομα αλλάξαμε πρόγραμμα και αμέσως μετά και άλλο πρόγραμμα και δημιουργήσαμε τις πρώτες περιοχές μηνυμάτων, εξειδικευμένου θέματος, που εμείς τα ονομάσαμε Clubs, άλλοι Forum και άλλοι όπως ήθελαν. Η Ελληνική μετάφραση ήταν Ειδικές Περιοχές (συζητήσεων).

Ηταν οι πρώτες περιοχές συζητήσεων, στην Ελλάδα, που δημιουργήθηκαν από μια εκπληκτικά ποιοτική ομάδα χρηστών τότε.

Απ’ αυτή την ομάδα των τότε μαθητών φοιτητών κλπ, σήμερα καμαρώνουμε τρεις καθηγητές πανεπιστημίων και πολλούς άλλους πετυχημένους επιστήμονες και επαγγελματίες. Το 1990 ακολουθήσαμε την μόδα της εποχής και αποκτήσαμε πολύγραμμη βάση, δημιουργώντας ταυτόχρονα, με μια ομάδα συνεργατών την μεγαλύτερη BBS που υπήρξε στην Ελλάδα την G.A.T.E. παρέχοντας στους χρήστες εκτός από πολλά Clubs αρχεία online παιγνίδια και άρθρα, το δικαίωμα να έχουν την πρώτη τους επαφή με linux λειτουργικό, μέσα από ένα subsystem. Ταυτόχρονα προσφέραμε και internet email.

Από το 1995 ξεκίνησε η δημιουργία από τον Αλέξιο Χούχουλα, ενός δικού μας προγράμματος BBS τον Μέγιστο (http://sourceforge.net/projects/megistos) τον οποίο εγκαινιάσαμε το 1987 στην AcroBase και λίγο αργότερα στην G.A.T.E. και έτρεχε κάτω με το λειτουργικό Linux.

Εκτός από τα διάφορα τεχνικά στοιχεία, που σας ανάφερα, πρωτίστως στην AcroBase, δημιουργήθηκε ένα μοναδικό και ήρεμο περιβάλλον, στο οποίο πολύ σημαντικοί άνθρωπο άφησαν το στίγμα τους.

Νομίζω αδυνατώ να περιγράψω με λίγα λόγια, το τι υπήρξε η AcroBase, για μια μεγάλη παρέα ανθρώπων. Νοιώθω άβολα που ευλογώ τα γένια μου. Όμως αυτό που έγινε δεν ήταν δικό μου, δεν ανήκε καν σε μικρή ομάδα ανθρώπων, ήταν αυτό που επικρατούσε γενικά. Ηρεμία, εκπληκτική ποιοτική ανταλλαγή απόψεων, πολύ καλές φιλικές σχέσεις μεταξύ των μελών, πολλές εκδηλώσεις πολλές εκδρομές, πολλές συναντήσεις.

Με πιο λίγα λόγια υπήρξαμε το θεμέλιο δημιουργίας χιλιάδων φιλιών και γιατί να μην το πω και πολλών σχέσεων. Τουλάχιστον δέκα γάμοι έγιναν από ανθρώπους που γνωρίστηκαν στην βάση.

Φτάσαμε το επίπεδο επικοινωνίας σε τόσο υψηλό επίπεδο, που χωρίς να περιαυτολογώ, χαρακτηριστήκαμε δίκαια σαν η ποιοτικότερη μορφή ηλεκτρονικής επικοινωνίας που υπήρξε ποτέ.

Ήρθε όμως και το τέλος της εποχής του modem και αργότερα του telnet και του ssh, μαζί με αυτά δεν έμπαιναν νέα μέλη και δεν μπορούσαμε να ανανεώσουμε την βάση, μέχρι που ήρθαμε εδώ, στο web, σε μορφή forum.

Tι θα κάνουμε τώρα, είναι δυνατόν να επαναλάβουμε το θαύμα;

Πραγματικά δεν ξέρω, σήμερα είναι πολύ δύσκολα, υπάρχουν χιλιάδες forum’s και πολλές επιλογές. Το μόνο που μπορώ να σας υποσχεθώ, είναι ότι θα το προσπαθήσουμε, αν μην τι άλλο θα δημιουργήσουμε ένα ζεστό και ήρεμο κλίμα και θα μας δώσετε μεγάλη χαρά αν μας αφήσατε να σας ξεναγήσουμε στον κόσμο της AcroBase.

Καλώς ήρθατε

Στέλιος Χαμόδρακας
Ιούλιος 2006
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 15-07-06 στις 10:58
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-06, 12:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχή και καλοκαιράκι είναι

H acrobase.gr μόλις έχει ξεκινήσει.

Πιστεύουμε ότι τον Σεπτέμβριο που όλοι θα έχετε γυρίσει από τις διακοπούλες σας,
θα έχουμε έτοιμο τον νέο μας χώρο για τους παλιούς και τους νέους μας φίλους.

Μέχρι στιγμής δουλεύουν δύο άνθρωποι μόνο για την τελειοποίηση της βάσης.

Ο Μίλτος (Amigos) σε θέματα software (και παντρεύεται και το παιδί σε λίγες μέρες :-) ) και ο υποφαινόμενος στην διάρθρωση των περιεχομένων, Clubs άρθρα κλπ.

Είναι φυσικό να γίνονται αλλαγές, προσθήκες και γενικά να έχουμε μια εικόνα γεμάτη με σκαλωσιές, μπογιές κλπ :-)

Ευχαριστώ όλους που μας βοηθάτε σ’ αυτό, πρώτα απ’ όλα τους χορηγούς μας της Europlanet.gr και της superweb.gr που δεν μας χαλάνε χατίρι και όχι μόνο αυτό, αλλά μας παρακινούν να τους ζητάμε και άλλα :-)

Ευχαριστούμε τους μέχρι στιγμής moderators, που φροντίζουν για τα περιεχόμενα μας.

Πάνω απ’ όλα ευχαριστούμε εσάς, παλιούς και νέους φίλους, που εσείς δίνεται την ζωή στη νέα μας προσπάθεια.

Εξακολουθούμε να ζητάμε συνεργάτες με γνώσεις Mysql / php ή και του προγράμματος vbulletin.
Επίσης νέους οργανωτές με καλές ιδέες :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 17-07-06 στις 12:56
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-07-06, 14:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Οροι εγγραφής

Με λίγη καθυστέριση βάλαμε στους όρους εγγραφής τα κάτωθι :

Όροι λειτουργίας AcroBase.

Η εγγραφή είναι ελεύθερη για όλους τους φίλους μας που επιθυμούν μια ζεστή γωνιά σωστής επικοινωνίας. Είμαστε η μακροβιότερη μορφή ηλεκτρονικής επικοινωνίας στην Ελλάδα. Από τα μέλη μας η μόνη μας απαίτηση είναι, ο σεβασμός του ενός από τον άλλον.

Αν δέχεστε τους όρους μας, ενεργοποιείστε την επιλογή ότι το διαβάσατε και πατήστε το κουμπί 'Εγγραφή'.

Αν θελήσετε τώρα να μην αποδεχτείτε τους όρους μας και να ακυρώστε την εγγραφή σας, πατήστε εδώ για να γυρίσετε στις επιλογές της AcroBase.

Όλα τα μηνύματα ανήκουν και εκφράζουν τους συγγραφείς τους και όχι τηAcroBase. Ενώ είμαστε υποχρεωμένοι να δεχτούμε όλα σας τα μηνύματα, θα βρεθούμε σε πολύ δυσάρεστη θέση, σε πρώτη φάση, να σβήσουμε κάθε μήνυμα που προσβάλει, την θρησκεία, το φύλο, τις εθνότητες και την υπόσταση των ανθρώπων. Επίσης θα διαγράψουμε μηνύματα που περιέχουν ύβρεις και σοβαρά υπονοούμενα για το σύνολο την κοινωνία και τον πολιτισμό μας. Αν αυτό συνεχιστεί θα βρεθούμε στην δυσάρεστη θέση ακόμα και να σας διαγράψουμε και εφ’ όσον υπάρξει μήνυση από τρίτο, είμαστε σύμφωνα με τον νόμο υποχρεωμένοι, να παραδώσουμε κάθε στοιχείο.

Τέλος οι Χειριστές και οι οργανωτές, έχουν δικαίωμα να μεταφέρουν ή να κλείσουν συζητήσεις, ή και μεμονωμένα μηνύματα.

Σημείωση προς τους Οργανωτές/moderators.

Συνήθως διαβάζουν τα Clubs πιο συχνά οι δύο Χειριστές της AcroBase και φυσικα δεν θα σας περιμένουμε αν διαβάσουμε μήνυμα με όσα απαγορευτικά αναφέρω επάνω.

Αν παρ΄όλα αυτά πέσει στην δικιά σας αντίληψη πρώτα, και το κάνετε με προσωρινή διαγραφή μηνύματος θα πρέπει να ενημερώστε τους Amigos και Xenios με προσωπικό μήνυμα για το κειμενο που εστάλη και για τον αποστολέα.

Δεν σβήνουμε μηνύματα που εμείς δεν συμφωνούμε, δηλαδη αν κάποιος πει οτι δεν πιστεύει στον θεό, δεν σημαίνει ότι προσβάλει τα περί θεού συναισθήματα :-)

Θα έχουμε σύντομα διατυπωμένες τις γενικές οδηγίες, περισσότερο δεν είναι ανάγκη να πουμε τώρα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-07-06, 15:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Κανονισμός λειτουργίας

Στην επιλογή Αρθρα και στην κατηγορία Acro, εστειλα την νέα διαμόρφωση του ιστορικού καταστατικου της AcroBase, με τις αναγκαίες του προσθήκες στην σημερινή πραγματικότητα.

Αν κάποιος θέλει να προσθέσει ή να αφαιρέσουμε κάτι ο διάλογος μόλος ξεκινησε και θα έχουμε τουλάχιστον δύο εβδομάδες στην διάθεση μας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-07-06, 18:28
Το avatar του χρήστη Basil
Basil Ο χρήστης Basil δεν είναι συνδεδεμένος
+ 1947 - 2007
 

Τελευταία φορά Online: 22-08-07 21:39
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xenios

Η AcroBase θα υπερασπιστεί το δικαίωμα της ελεύθερης έκφραση των χρηστών της και σε καμιά περίπτωση δεν είναι διατεθειμένη, να υποστεί πιέσεις και να προβεί σε παροχή πληροφοριών για τα μέλη της
Τι τα θέλουμε τα άλλα αυτό τα λέει όλα !

(Να δω σε ποιο άλλο site/forum σε όλον τον κόσμο υπάρχει τέτοια παράγραφος.

Μας 'εστειλες' πάλι σύσοπα !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-07-06, 18:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Basil
Μας 'εστειλες' πάλι σύσοπα !
Ονόμασα αυτό το καταστατικό Ιστορικό, γιατί μάλλον είναι το πρώτο καταστατικό που γράφτηκε σε Ελληνική βάση ηλεκτρονικής επικοινωνίας.

Η ψήφιση του και οι αναθεωρήσεις του, έγιναν με απόλυτη και καταλυτικη συμμετοχή όλων των χρηστών, σε δημόσιο διάλογο, με πολλές εντάσεις, πολλές αφαιρέσεις και προσθέσεις και πραγματικά νοιώθω πολύ υπερήφανος, που σήμερα σας το παρουσίασα και εδώ.

Θέλω να κάνω σαφές ότι απλά χρειαζόμαστε, τυπικά, ένα καταστατικό, κάποιους όρους λειτουργίας.

Για μένα είναι καθαρά τυπική διαδικασία, οι συνεργάτες μου και εγω έχουμε το λεγόμενο "περί δικαίου αίσθημα" και η λογική επικρατεί πάντων.

Θέλω και εδώ να ακούσω τις απόψεις σας. Οι αλλαγές που έγιναν είναι προσαρμοσμένες στην παρουσία μας στο WEB. Μικρές αλλά χρήσιμες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-07-06, 22:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Λίγα στατιστικά από την ιστορία μας

Η AcroBase με το ξεκίνημα της λειτουργίας της στο WEB, έχει περάσει την πιο μακροχρόνια παρουσία κάθε μορφής ηλεκτρονικής επικοινωνίας στην Ελλάδα.

Είμαστε online σήμερα 19 Ιουλίου 2006, για 18 χρόνια, 5 μήνες και 9 ημέρες, δηλαδή ….μόλις 6734 ημέρες !

Στην βάση γράφτηκαν 8.500 χρήστες.

Διεγράφησαν για διαφόρους λόγους ( διπλογραμμένους, ψευτοεγγραφές, ψευδή στοιχεία, υβριστικά και άλλα συνθήματα κλπ) 5000 εγγραφές.

Εχουν γίνει στην βάση περίπου 2.000.000 κλήσεις (login). (Σύνολο σε όλες τις εποχές της βάσης με μία, δύο, τρεις ή πέντε γραμμές.

Eχουν γραφτεί κάτι παραπάνω από 1.300.000 μηνύματα eMail και Clubs.

Εχουν λάβει σε αρχεία περίπου 300 GB. (Μαζί με τα πακέτα qwk).


Η AcroBase ξεκίνησε με έναν PC/XT 8086 με 20mb δίσκο, προχώρησε την
πρώτη αναβάθμιση σε 386SX/16 MHZ με 80ρη δίσκο, σε 486 AMD/ με 1.2 GB
δίσκο και συνέχίσε απτόητη με ένα Κ6 και συνολικούς δίσκους του
δικτύου της που ξεπερνάνε τα 35GB πάνω σε 4 μηχανήματα από Piii/500 έως
486/80 ενώ η συνολική μνήμη του δικτύου έφτανε τα 256 GB.

Το τελευταίο μηχάνημα που έχει και τώρα, είναι ένα mini epia, με επεξεργαστή VIA C3 E-series processor.

Από modems ξεκινήσαμε με ένα SmartLink στα 1200, συνεχίσαμε στα Max
Modem 2400 και 2400 MNP συνεχίσαμε με τα Zyxel's στα 16800 και φτάσαμε
σε τέσσερα Crypto στα 33.600 ένα Zoom επίσης στα 33.600 και μερικά
ακόμα... αναπληρωματικά.

Σήμερα στην εποχή του ADSL η βάση είναι online στην Vivodi (γραμμή και σύνδεση) με τον DSL Ethernet router της Cnet.

Από προγράμματα BBS η Acro ξεκίνησε σαν Host Mode από το Procomm Plus
συνεχίσαμε στο PcBoard V10 στο RBBS εκδόσεων από το 11 μέχρι 13χχ, ενώ
το 1990 γίναμε πολύγραμμη βάση αγοράζοντας το Major of BBS. Από τον
Αλέξιο μαζί με τον Λουκά τον Βαγγέλη και τον Ανδρέα σε μετάφραση του
Αντώνη είχαμε εκπληκτικές βελτιώσεις στο Major σε σημείο που να μην
μοιάζει και πολύ με το αρχικό άγαρμπο στυλ του...

Από το καλοκαίρι του 1998 'φορέσαμε' τον Μέγιστο του Αλέξιου και ....
βρήκαμε την ησυχία μας :-) (που την έχασε ο Αλέξιος :-)))

Με λίγα στεγνά λόγια αυτά είναι τα στοιχεία της μακροβιότερης BBS στην
Ελληνική ιστορία, αυτά είναι τα στοιχεία μιας βάσης που αγαπήθηκε ιδιαίτερα και που γιατί όχι μισήθηκε από μια μικρή μερίδα χρηστών, που πίστευαν ότι οι πεζοδρομιακές εκφράσεις, έχουν θέση στην ηλεκτρονική επικοινωνία/

Πάνω απ' όλα τα ψυχρά στοιχεία που σας ανέφερα, σ' αυτή την βάση μερικές
εκατοντάδες ή χιλιάδες άνθρωποι, χρωστάνε τις φιλίες και τις σχέσεις που
έκαναν, τις πολλές καλές και τις λίγες ίσως, κακές στιγμές.

Πιστεύουμε ότι έχουμε λόγο ύπαρξης και στο WEB, σαφώς και δεν διεκδικούμε τα πρωτεία, απλά εμείς ξέρουμε καλά πώς να σας προσφέρουμε, έναν ήσυχο πολιτισμένο χώρο, που θα μας κάνετε την μεγάλη τιμή, να μοιράζεστε μαζί μας.

Στέλιος Χαμόδρακας
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-06, 11:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Προώθηση AcroBase

Χρειαζόμαστε την βοήθεια σας να γίνουμε περισσότεροι γνωστοί στον κόσμο.

Τα μέσα για διαφημίσεις και προβολές δεν τα έχουμε, όπως ξέρουν οι παλιοί μας φίλοι, προσπαθούμε στόμα με στόμα και για να ακριβολογούμε email με email, να ενημερώσουμε τους παλιούς φίλους της AcroBase κατά πρώτο λόγο και αν γίνεται να φέρουμε και το ‘νέο αίμα’ στην βάση.

Αν κάποιοι από εσάς ενδιαφέρεστε να μεγαλώσουμε την παρέα μας και έχετε την διάθεση και την επιθυμία αλλά και τις δυνατότητες να μας βοηθήσετε, θα σας δώσουμε λίγα links για να βρείτε τα σήμερα μας και ένα μικρό banner.

Σήματα θα βρείτε στο : http://www.acrobase.org/images/acronew.gif

http://www.acrobase.gr/images/misc/acromain.gif

Και ένα banner στο http://www.acrobase.org/images/acrogr.gif

Η AcroBase μπορεί να έχει μερικούς χειριστές αλλά δεν ανήκει σ' αυτούς αλλά σε όλους σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-07-06, 21:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Νέα άρθρα

Προσθέσαμε στα άρθρα 4 νέα θέματα.

Το ένα περιέχει μια συζήτηση που είχε γίνει στο Φιλοσοφία Club το 1992, με ένα θέμα που θα μπορούσε και σήμερα να είναι επίκαιρο.

Επίσης αντιγράφαμε από τα άρθρα της AcroBase δύο πολύ σημαντικά ποιήματα, τον Ύμνο στην Ελευθερία του Διονυσίου Σολωμού (όλο) και το περίφημο ΑΝ του Κίπλινγκ.

Βρήκα άσχημη χρονική συγκυρία να προσθέσω και εγώ ο ανόητος ένα δικό μου πόνημα, που αναφέρεται στην προσχολική μου ηλικία περίπου, σε μια γλυκιά γειτονιά της Αθήνας.

Συγχωρέστε μου την ενέργεια, να βρεθώ ανάμεσα σε ένα Σολωμό και έναν Κιπλινγκ :-(
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-07-06, 10:27
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile Ηδη 1000 μηνύματα

Παρατήρησα ότι ήδη έχουν γραφτεί 1000 μηνύματα στην Web acrobase!

Η ανταπόκριση του κόσμου είναι μεγάλη. Η Acrobase τώρα είναι περισσότερο προσιτή από κάθε άλλη φορά για τα τελευταία 4-5 χρόνια.

Καλοσορίζουμε όλα τα νέα μέλη και στέλνω πολλούς χαιρετισμούς και στους παλαιούς χρήστες της Acrobase που τώρα με την παρουσία τους στον ιστοτόπο της βάσης με την μορφή Forums φανερώνουν ότι υπάρχει η θέληση για κάτι καλό, για συμμετοχή σε συζητήσεις και ελεύθερη παρουσίαση των απόψεων.

Αν και αυτό είναι το 1001ο μήνυμα, ξέρω ότι η παρουσία του xenioυ στην βάση είναι απαραίτητη, για την ενημέρωση και τα άρθρα μηνύματα που έχει στείλει.
Δίκαια είναι ο no 1 συντάκτης μηνυμάτων εδώ μέσα!

Εγώ μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο να γράφω πιο πολλά μηνύματα. Ο περιορισμένος χρόνος μου δεν το επιτρέπει, αλλά ξεκλέβω χρόνο τουλάχιστων για να διαβάζω!
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Einstein : 29-07-06 στις 10:30
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-08-06, 17:11
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ορίστε από την παραλία της Φοινικούντας κάνω αλλαγές...
Το άλλαξα να μην το βλέπουν, βέβαια δεν ξέρω αν συμφωνούν και οι λοιποί admins γιατί αυτό για αυτό αν διαφωνείτε ξαναλλάστε το!
Πάω για βουτιές!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-08-06, 10:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ενας μήνας πέρασε από το νέο μας ξεκίνημα

Πέρασε ένας μήνας από τότε που ουσιαστικά ανοίξαμε τις πόρτες της webικής AcroBase.

Οπως θα δείτε στα μηνύματα που σας μεταφέρω, ένας άνθρωπος δεν έπαψε να ενδιαφέρεται, όταν ακόμα και ο υποφαινόμενος είχε χάσει τις ελπίδες του.

Τα κείμενα είναι από το αντίστοιχο Acro Club της BBS

Acro/3211
ΗΜ/ΝΙΑ: Κυριακή, 18 Ιουνίου 2006, 2347 Μη διαγράψιμο
ΑΠΟ: Amigos
ΠΡΟΣ: Ολους Διαβάστηκε 13 φορές
ΘΕΜΑ: Forum Acrobase 1 απάντηση

Δειτε το http://www.******.com,χρησιμοποιει το vbulletin kai nomizv oti
exei μια μορφη που θα ταιριαζε να γινει και η acrobase kapvw etsi se forum
style...και απο οτι ξερω το vbulletin einai poly eykolo ston xeirismo tou
Η γνωμη μου ειναι οτι αν δεν παμε σε κατι τετοιο που εινα ουσιαστικα και η
καρδια της acrobase ta foryms kai tο chat tote den blepv na exoyme mellon
Amigos

Acro/3212 Απάντηση στο Acro/3211
ΗΜ/ΝΙΑ: Τρίτη, 20 Ιουνίου 2006, 16:22:35
ΑΠΟ: Xenios
ΠΡΟΣ: Amigos Διαβάστηκε 11 φορές
ΘΕΜΑ: Forum Acrobase 1 απάντηση

> Δειτε το http://www.e-steki.com,χρησιμοποιει το vbulletin kai nomizv oti
> exei μια μορφη που θα ταιριαζε να γινει και η acrobase kapvw etsi se forum
> style...και απο οτι ξερω το vbulletin einai poly eykolo ston xeirismo tou
> Η γνωμη μου ειναι οτι αν δεν παμε σε κατι τετοιο που εινα ουσιαστικα και η
> καρδια της acrobase ta foryms kai tο chat tote den blepv na exoyme mellon
> Amigos

Μίλτο φοβάμαι ότι έχουμε χάσει το τρένο.
Εγώ πάντως σας εξουσιοδοτώ αν έχει κάποιος την διάθεση να το στήσει, να το
κάνουμε παρ' ότι δεν προσβλέπω πια σε ανταπόκριση.

Σ' ευχαριστώ που συνεχίζεις να αγωνίζεσαι, μάλλον μόνος σου όμως :-(

Η επιλογή σας (? για βοήθεια); [Enter=N]:

Acro/3213 Απάντηση στο Acro/3212
ΗΜ/ΝΙΑ: Τετάρτη, 21 Ιουνίου 2006, 1352
ΑΠΟ: Gildor
ΠΡΟΣ: Xenios Διαβάστηκε 11 φορές
ΘΕΜΑ: Forum Acrobase

> Μίλτο φοβάμαι ότι έχουμε χάσει το τρένο.
> Εγώ πάντως σας εξουσιοδοτώ αν έχει κάποιος την διάθεση να το στήσει, να το
> κάνουμε παρ' ότι δεν προσβλέπω πια σε ανταπόκριση.
>
> Σ' ευχαριστώ που συνεχίζεις να αγωνίζεσαι, μάλλον μόνος σου όμως :-(

Δεν ξέρω αν ποια μόνο ένα άτομο ενδιαφέρεται, αλλά τι έγινε η απόπειρα
του Αλέξιου;


φιλικα,
Γιλδωρας

Acro/3214
ΗΜ/ΝΙΑ: Πέμπτη, 29 Ιουνίου 2006, 2353
ΑΠΟ: Amigos
ΠΡΟΣ: Ολους Διαβάστηκε 13 φορές
ΘΕΜΑ: Vbulletin 2 απαντήσεις

Υστερα απο αρκετο παιδεμα τις τελευταιες μερες καταφερα να στησω ενα
Vbulletin Server για να δειτε τις δυνατοτητες του....Πιστευω οτι ειναι οτι
πρεπει για την μεταφορα της βασης στην νεα εποχη. Οταν το εστηνα και εβλεπα
τα settings ενιωσα οπως ακριβως οταν πρωτοεβαλα το Pcboard !!!
To καλό είναι οτι εχει απειρα mods τα οποια μπορουν να προστεθουν οπως chat
games κλπ κλπ.
Εγω εγκατεστησα προς το παρον την βασικη εκδοση χωρις mods etsi gia na
παιξουμε λιγο σε πρωτη φαση...
Μπορειτε να το δειτε στις εξης διευθυνσεις
acrobase.freehostia.com/forum/upload/index.php εδω ειναι το forum
acrobase.freehostia.com/forum/upload/bindex.php και εδω ειναι η πλατφορμα
που το κανει να μοιαζει σαν βαση και το οποιο παρουσιαζει τα διαφορα
παραθυρα.

Παιξτε ελευθερα και περιμενω πρωτες γνωμες!!!!
Φιλια!!
Amigos

PS Tα sites για support ειναι
www.vbulletin.org (forum)
www.vbadvanced.com (module platform)

Αντε να ξυπναμε σιγα σιγα απο το ληθαργο!!!


Οπως καταλάβατε στην ψυχή ενός ανθρώπου που συνέχεια με κυνηγούσε να κάνουμε κάτι, είναι στημένη η νέα AcroBase.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-08-06, 11:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τοίχος και html

Ελπίζω να έχετε δει όλοι τον τοίχο μας και να σας άρεσε.

Θα σας πω μερικά μυστικά να φτιάχνετε καλύτερα καλούδια και θα πρέπει να ξεσκονίσετε τις γνώσεις σας στην HTML :-)

Κατ' αρχάς διαλέξτε το χρώμα σας

Οπου χρώμα ΄μπορείτε να βάλετε ότι σας αρεσει, white, yellow, red, green. blue. navy. black, fuchsia, aqua κλπ ή να δώσετε το νούμερο του χρώματος πχ #ffffff (λευκό) κοκ

για να σας κεντράρει το κείμενο σας.

Τώρα για τους φανατικούς των ascii γραφημάτων (γκουχ γκουχ μαζί σας παιδιά)
Θα πρέπει να υπολογίζουν τα spaces με   Ο χαρακτήρας space στην html.

Τώρα αυτό είπα να μην σας τα πω αλλά όλο και κάποιο αστέρι θα το βρει :-(

όπου 0% μπορεί να είναι από -2% έως +2% μεγαλύτερα νούμερα τα σφάζει ο σύσοπας να είμαστε εξηγημένοι :-)

Αν δω τέτοια θα πέσει delete και αμαρτία εξομολογούμενη δεν είναι αμαρτία :-)

Να σας πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει άλλα αλλά δεν χρειαζόμαστε και άλλα. Μην βάλτε τίποτα δεν το παίρνει :-(
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-08-06, 13:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ευχαριστίες

Θέλω να ευχαριστήσω από τα βάθη της ψυχής μου τον καλό παλιό φίλο Γιώργο (Beerman) που μεσολάβησε ώστε banner της AcroBase να μπούν στο δημοφιλές forum insomnia και στο site της skroutz .
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.