Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-08, 02:59
Το avatar του χρήστη Guybrush
Guybrush Ο χρήστης Guybrush δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-17 20:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κανείς άλλος με τη νόσο του Crohn;

Για όσους δε γνωρίζουν, η νόσος του Crohn είναι μια αυτοάνοση πάθηση του πεπτικού συστήματος.
Δημιουργεί φλεγμονές, σε τυχαία σημεία του πεπτικού σωλήνα (συνήθως στο λεπτό ή παχύ έντερο), τις οποίες το ανοσοποιητικό τις αναγνωρίζει ως ξένο σώμα. Τα αποτελέσματα τα αντιλαμβάνεστε...

Απ' όσο ξέρω, η νόσος οφείλεται σε συνδυασμό γενετικών και περιβαλοντικών παραγόντων.

Για να συντηρείται η ασθένεια σε ύφεση, είναι απαραίτητη η χορήγηση ανοσοκατασταλτικών.
Συνιστάται και τακτικός αιματολογικός έλεγχος.

Μου τη διέγνωσαν πρώτη φορά στα 9 μου, όταν είχα παρουσιάσει κάποιες διαταραχές το καλοκαίρι του '91.
Πέρασα διάφορα αυτά τα χρόνια, αλλά πλέον μπορώ να πω ότι έχω τη νόσο υπό πλήρη έλεγχο και δεν πρόκειται να ταλαιπωρηθώ ξανά, μια και γνωρίζω τι πρέπει να κάνω, σε περίπτωση έξαρσης.

Οποιοσδήποτε αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο πρόβλημα ή έχει συγγενή πάσχοντα, ας καταθέσει την εμπειρία του ή ας ρωτήσει αν θέλει οτιδήποτε.
Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.

Σημείωση διαχειριστή : Το αρχείο μηνυμάτων του θέματος είναι εδώ
__________________
In all this world, there is no heavier burden than a great potential!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 02-07-11 στις 10:05
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Guybrush For This Useful Post:
dimitrastr (22-02-11), popip (19-12-10)
  #2  
Παλιά 26-05-11, 18:31
terror Ο χρήστης terror δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-09-11 02:18
Ειναι πολλα τα πραγματα που πρεπει να κανουμε φιλε φτανει να εχεις θεληση και ορεξη.

Όλα αρχιζουν απο τη διατροφη και μετα τα αλλα..

Οσοι θελετε να δειτε γρηγορα αποτελεσματα παρτε αυτα:

Προβιοτικα - Ειναι τα καλα βακτηρηδια τα οποια βοηθουν στην ομαλη λειτουργια του πεμπτικου συστηματος. Λογω τον φαρκακων και των κενωσεων πεθαινουν. Μπορειτε να τα βρειτε σε φαρμακεια και health stores.

Γλουταμινη - Βασικο αμινοξεο το οποιο χανεται στις πολλες κενωσεις. Θα βοηθησει στην ενδυναμωση του εντερου. Μπορειτε να το βρειτε σε φαρμακεια. Κατα προτιμηση παρτε το σε σκονη, εχει καλυτερα αποτελεσματα.

To slippery elm το οποιο αναφερα στο πιο πανω ποστ. Αυτο κανει την περισσοτερη δουλεια. Ειναι σαν και παιρνετε 32mg κορτιζωνης, χωρις τις παρενεργειες εννοειται..

Πολυβιταμινες σε υγρη μορφη και ωμεγα-3.

Αυτα φιλε με βοηθησαν εμενα και ειμαι εδω και 3 μηνες καθαρος απο κορτιζωνες και φαρμακα..
Τα παιρνω αυτα και νοιωθω πιο ζωντανος απο ποτε..

Επισης οσοι δυσκολευστε να πιστεψετε απλα επισκεφθειτε αυτη την ιστοσελιδα και διαβαστε τις εντυπωσεις μερικων ανθρωπων που τα δοκιμασαν.. (συγνωμη στους mods για το λινκ)

nomorecrohnsdisease.com

Ειναι μια κοπελα η οποια επασχε για πολλα χρονια αυτη την νοσο και καταφερε απο μονη της, χωρις γιατρους και φαρμακα να εξαφανισει την νοσο! Στο σαιτ θα βρειτε και ενα e-book το οποιο εξηγα βημα προς βημα τι πρεπει να κανετε για να εξαφανισετε για παντα την νοσο. Το βιβλιο στοιχιζει περιπου 15-20 ευρω και το εχω αγορασει.. Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του το στειλω χωρις κοστος για να δοκιμασει αυτα τα πραγματα και να μου πει τις εντυπωσεις του μετα απο αυτα τα βηματα.
Απάντηση με παράθεση
The Following 8 Users Say Thank You to terror For This Useful Post:
Elsaporf (03-05-17), ion (30-03-13), σισι (27-01-17), katerina's (06-10-11), MAMA (11-07-13), rose1967 (27-08-17), sofia1981 (25-02-12), xris (09-02-12)
  #3  
Παλιά 01-06-11, 00:43
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Οσοι θελετε να δειτε γρηγορα αποτελεσματα παρτε αυτα:

Προβιοτικα - Ειναι τα καλα βακτηρηδια τα οποια βοηθουν στην ομαλη λειτουργια του πεμπτικου συστηματος. Λογω τον φαρκακων και των κενωσεων πεθαινουν. Μπορειτε να τα βρειτε σε φαρμακεια και health stores.

Γλουταμινη - Βασικο αμινοξεο το οποιο χανεται στις πολλες κενωσεις. Θα βοηθησει στην ενδυναμωση του εντερου. Μπορειτε να το βρειτε σε φαρμακεια. Κατα προτιμηση παρτε το σε σκονη, εχει καλυτερα αποτελεσματα.

To slippery elm το οποιο αναφερα στο πιο πανω ποστ. Αυτο κανει την περισσοτερη δουλεια. Ειναι σαν και παιρνετε 32mg κορτιζωνης, χωρις τις παρενεργειες εννοειται..

Πολυβιταμινες σε υγρη μορφη και ωμεγα-3.

Επισης οσοι δυσκολευστε να πιστεψετε απλα επισκεφθειτε αυτη την ιστοσελιδα και διαβαστε τις εντυπωσεις μερικων ανθρωπων που τα δοκιμασαν.. (συγνωμη στους mods για το λινκ)

nomorecrohnsdisease.com
Δλδ, άμα πάω σε ένα μαγαζί με βότανα ή φαρμακείο και ζητήσω αυτά θα "δω"
αποτελέσματα? Μπήκα στο site και διάβαζα την ιστορία της και πάνω που έλεγα θα δω τα 4 βήματα που πρέπει να κάνεις, σου πετάει την διαφήμιση για το βιβλίο της και κάπως μπορώ να πω μου ξύνισε.Εφόσον ξέρει τί περνάει ο κόσμος, δεν θα ήταν συνετό να το μοιραστεί μαζί μας ελεύθερα από το να βγάλει χρήματα? Τέλος πάντων,δεν θα σταθώ σε αυτό,απλά σαν παρατήρηση το είπα, φυσικά με ενδιαφέρουν terror τα λεγόμενα σου και θα 'θελα να μάθω περισσότερα.Μάλιστα δεν θα δίσταζα να το συζητήσω και με τον γιατρό μου.
Επίσης, θα 'θελα να ρωτήσω, μπορείς να παίρνεις τα φάρμακα που παίρνεις + αυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-11, 20:51
makata Ο χρήστης makata δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-08-11 14:54
terror θα'θελα σε παρακαλω πολύ να μου στείλεις ενα e-mail (έχω δώσει τα στοιχεία μου)για το αν μπορείς να μου δώσεις το τηλ. του καταστηματος που αγόρασες εκεί στην Κύπρο το slippery elm γιατί εδώ στην Ελλάδα δεν το βρίσκω πουθενά.Θα το εκτιμούσα αφάνταστα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-11, 23:57
katerina's Ο χρήστης katerina's δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-10-11 23:58
Καλησπέρα ...πάσχω κι εγώ απο crohn τα τελευταια 15 χρόνια (τωρα ειμαι 40)ευτυχως με σχετικά ήπια συμπτώματα. Τα τελευταία 2 χρόνια εχω σταματήσει τα salofalk γιατί ενας ανοσολόγος μου βρήκε οτι 'επασχα απο σαλμονέλλα και μετα απο 6μηνη αντιβίωση θεώρησα ότι θεραπέυτηκα και ότι τελικά ουδέποτε είχα crohn!! Τον τελευταίο καιρό όμως έχω καθημερινα διαρροιες (1-2) με εντονο πόνο και παρατήρησα και δερματικές φλεγμονές στα πόδια. Θα παω την Δευτέρα στον γιατρό αλλα με εξίταρε το βιβλίο που ανέφερες...οι καιροί ομως είναι δύσκολοι και εγω φοβάμαι να δώσω αρ. κάρτας σε αυτο το site γι'αυτό θέλω να σε ρωτήσω αν τα προβιοτικά την γλουταμίνη και το slippery elm τα λέει στο βιβλίο ή είναι δικης σου ερευνας αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-12-11, 04:01
petalouditsa Ο χρήστης petalouditsa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-09-12 12:53
Η διαθεσή μου τώρα:
mipws kapoios gnwrizei ean dikaioumaste kapoio epidoma san atoma me autin tin noso ?kai ean nai pou apeuthunomaste?euxaristw!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-11, 16:26
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
[QUOTE=petalouditsa;513682]mipws kapoios gnwrizei ean dikaioumaste kapoio epidoma san atoma me autin tin noso ?kai ean nai pou apeuthunomaste?euxaristw![/QUOνα γεια σου!!!εαν εχεις το 67% τοτε ναι!μπες και ενημερωσου στο δικαιωματα για ατομα με crohn και ελκωδη κολιτιδα!και εγω το ψαχνω αυτον τον καιρο αλλα με την κριση που περναει η χωρα θα καταφερουμε να το παρουμε η θα κοψουν και οσους δικαιουνται!αν μαθω η μαθεις κατι εδω ειμαστε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-11, 23:26
micha Ο χρήστης micha δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-12 10:27
Η διαθεσή μου τώρα:
[QUOTE=captain.k;513899]
Αρχική Δημοσίευση από petalouditsa Εμφάνιση μηνυμάτων
mipws kapoios gnwrizei ean dikaioumaste kapoio epidoma san atoma me autin tin noso ?kai ean nai pou apeuthunomaste?euxaristw![/QUOνα γεια σου!!!εαν εχεις το 67% τοτε ναι!μπες και ενημερωσου στο δικαιωματα για ατομα με crohn και ελκωδη κολιτιδα!και εγω το ψαχνω αυτον τον καιρο αλλα με την κριση που περναει η χωρα θα καταφερουμε να το παρουμε η θα κοψουν και οσους δικαιουνται!αν μαθω η μαθεις κατι εδω ειμαστε!!!
Εγω περασα απο επιτροπη για συνταξη αναπηριας πριν 10 μερες.ακομα δεν εχω μαθει τα αποτελεσματα.σιγουρα δικαιουμαστε αλλα τωρα με την κριση ισως να μας κοβουν πιο ευκολα η να δινουν μικροτερο ποσοστο.περυσι συναντησα μια κοπελα που επαιρνε 350 ευρω το μηνα συνταξη αναπηριας απο το ικα με ποσοστο 51%.οταν μαθω τα δικα μου αποτελεσματα θα σας πω.και η προνοια δινει καποιο επιδομα αν ειστε ανασφαλιστοι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-11, 20:29
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
[QUOTE=micha;514030]
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω περασα απο επιτροπη για συνταξη αναπηριας πριν 10 μερες.ακομα δεν εχω μαθει τα αποτελεσματα.σιγουρα δικαιουμαστε αλλα τωρα με την κριση ισως να μας κοβουν πιο ευκολα η να δινουν μικροτερο ποσοστο.περυσι συναντησα μια κοπελα που επαιρνε 350 ευρω το μηνα συνταξη αναπηριας απο το ικα με ποσοστο 51%.οταν μαθω τα δικα μου αποτελεσματα θα σας πω.και η προνοια δινει καποιο επιδομα αν ειστε ανασφαλιστοι.
η προνοια δινει καθε 2 μηνες καπου στα 580e επιδομα προνοιας!!!!αυτο ξερω τωρα ρωταμε μαθαινουμε και τα λεμε ξανα!υγεια πανω απο ολα αλλα σε αυτους τους χαλεπους καιρους οσα μας δωσουν καλο θα μας κανουν ετσι κι αλλιως τα εχουμε βγαλει τοσα χρονια με τα φαρμακα 3πλα και 4πλα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-06-12, 20:34
grahonis Ο χρήστης grahonis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-12 18:07
Καλησπέρα σας, η συζυγός μου εχει νοσο Chrons στο λεπτο έντερο. Ειδα τα συμπτωματα που αναφερουν ολες και όλοι, πραγματι ετσι ειναι. Έχει παρει σχεδον ολα τα φαρμακα αλλα ουσιαστικη βελτιωση δεν υπάρχει. ηθελα να ρωτησω τον φίλο που αναφερεται στο slippery elm σε τι μορφη ειναι και ποια εταιρεια κυκλοφορει το σκευασμα στην Ελλάδα?

Επισης για το βιβλιο που αναφερετε τελικα εχει μεσα κατι χρήσιμο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-06-12, 11:59
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Καλημερα σε ολους,ειχα αρκετο καιρο να μπω κ ειπα να τ κανω απο περιεργεια κ μονο,ωστοσο τα ποστς απο την τελευταια φορα π ειχα μπει εχουν αυξηθει ελαχιστα βλεπω,αυτο ισως ειναι καλο σημαδι,να ειστε ολοι καλα κ να περνατε οσο καλυτερα μπορειτε...οπως εχω πει κ σε παλιοτερα ποστ μ,το καλυτερο φαρμακο για τη νοσο αυτη ειναι ενα κ πολυ απλο,το σταρχιδαμολ ,το παιρνετε σε αφθονες δοσεις πρωι-μεσημερι-βραδυ κ ολα πανε ρολοϊ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-11-12, 21:13
eftichia88 Ο χρήστης eftichia88 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-11-12 21:18
Αρχική Δημοσίευση από terror Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι μια κοπελα η οποια επασχε για πολλα χρονια αυτη την νοσο και καταφερε απο μονη της, χωρις γιατρους και φαρμακα να εξαφανισει την νοσο! Στο σαιτ θα βρειτε και ενα e-book το οποιο εξηγα βημα προς βημα τι πρεπει να κανετε για να εξαφανισετε για παντα την νοσο. Το βιβλιο στοιχιζει περιπου 15-20 ευρω και το εχω αγορασει.. Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του το στειλω χωρις κοστος για να δοκιμασει αυτα τα πραγματα και να μου πει τις εντυπωσεις του μετα απο αυτα τα βηματα.
file thelw na mou peis gia pio vivlio milas apo simera ksekinisa to imuran kai fovame gia tis parenergeies tou.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην eftichia88 για αυτό το μήνυμα:
Stamatina (18-12-12)
  #13  
Παλιά 24-11-12, 14:32
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από eftichia88 Εμφάνιση μηνυμάτων
file thelw na mou peis gia pio vivlio milas apo simera ksekinisa to imuran kai fovame gia tis parenergeies tou.
Καλημερα.Παιδια να δειξετε λιγο προσοχη σε μεθοδους παραιατρικες για να μην την πληρωσετε μετα.Εγω ηξερα ατομο που ακολουθησε για την ελκωδη κολιτιδα μια ανατολιτικη μεθοδος και παραλιγο να πεθανει. Συμφωνο οτι οι φαρμακευτικες βγαζουν εκατομυρια αλλα θα πρεπει να ελεγχουμε καλα τις πηγες και φυσικα να ειναι προσωπικες διασυνδεσεις και οχι απο το διαδικτιο γιατι και εκει παιζονται συμφεροντα και μαλιστα ανωνυμα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-12-12, 21:48
worried
Guest
 

καλησπερα, θελω να ρωτησω σχετικα με το θεμα. εδω κ 3 μηνες περιπου κ μετα απο ενα επεισοδιο εμπυπυρετης γαστρεντερτιδας εξαιτιας της οποιας νοσηλευτηκα στο λοιμωδων μιας κ οι κενωσεις μου ηταν πολλες κ υδαρεις εχω βλεννα στα κοπρανα μου κ που κ που κανω διαρροιες το πρωι. χτες μαλιστα ξυπνησα απο τον πονο που ενιωθα στην κοιλια μου! Ο γαστρεντερολογος μου εδωσε προβιοτικα για ενα μιση μηνα κ οσο τα επαιρνα δεν ειχα κανενα συμπτωμα, δεν εχω χασει κιλα ομως εδω κ 2 εβδομαδες τελειωσαν κ απο προχτες παλι τα ιδια. Ο γιατρος μου λεει πως ειναι κατι μικροβιακο κ μου εδωσε διαφορετικα προβιοτικα κ παλι. Ανησυχω μιας κ ψαχνοντας στο νετ βρηκα πως εχω κοινα συμπτωματα με την νοσο του κρον κ αναρωτιεμαι τι μπορει να μου συμβαινει. πιστευετε πως πρεπει να κανω κολονοσκοπηση? μπορει να ειμαι ακομα στην αρχη κ να εχω σχετικα ηπια συμπτωματα? εχω ευαισθητο γαστρεντερολογικο γενικοτερα..ειμαι κοπελα 27 χρονων. ευχαριστω για τη βοηθεια εκ των προτερων!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-12-12, 23:23
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από worried Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα, θελω να ρωτησω σχετικα με το θεμα. εδω κ 3 μηνες περιπου κ μετα απο ενα επεισοδιο εμπυπυρετης γαστρεντερτιδας εξαιτιας της οποιας νοσηλευτηκα στο λοιμωδων μιας κ οι κενωσεις μου ηταν πολλες κ υδαρεις εχω βλεννα στα κοπρανα μου κ που κ που κανω διαρροιες το πρωι. χτες μαλιστα ξυπνησα απο τον πονο που ενιωθα στην κοιλια μου! Ο γαστρεντερολογος μου εδωσε προβιοτικα για ενα μιση μηνα κ οσο τα επαιρνα δεν ειχα κανενα συμπτωμα, δεν εχω χασει κιλα ομως εδω κ 2 εβδομαδες τελειωσαν κ απο προχτες παλι τα ιδια. Ο γιατρος μου λεει πως ειναι κατι μικροβιακο κ μου εδωσε διαφορετικα προβιοτικα κ παλι. Ανησυχω μιας κ ψαχνοντας στο νετ βρηκα πως εχω κοινα συμπτωματα με την νοσο του κρον κ αναρωτιεμαι τι μπορει να μου συμβαινει. πιστευετε πως πρεπει να κανω κολονοσκοπηση? μπορει να ειμαι ακομα στην αρχη κ να εχω σχετικα ηπια συμπτωματα? εχω ευαισθητο γαστρεντερολογικο γενικοτερα..ειμαι κοπελα 27 χρονων. ευχαριστω για τη βοηθεια εκ των προτερων!
καλησπερα.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κανεις κολονοσκοπηση.Πιστεψε με δεν ειναι τιποτα μην την φοβασαι αλλα ετσι θα εισαι σιγουρη.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sasa1 για αυτό το μήνυμα:
Stamatina (18-12-12)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.