Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 10-02-09, 15:29
LOFOS Ο χρήστης LOFOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-11-12 06:27
Φύλο: Άντρας
Κατερινιό

Πίστεψε με καταλαβαίνουμε πολύ καλά και εσένα και την κατάσταση που βιώνεις. Με ευχαρίστηση διακρίνω ότι την διαχειρίζεσαι με την λεβεντιά της πατρίδας σου.
Έχουμε συνάψει εδώ, όπως γνωρίζεις, ένα κύκλο προστασίας και πληροφόρησης μεταξύ συγγενών των ατόμων που αντιμετώπισαν την νεοπλασματική νόσο του αίματος, το πολλαπλό μυέλωμα, και θα είμαι οπότε έχω πρόσβαση κοντά σου. Περιμένω απλώς από όλους όσους γνωρίζουν κάτι που ένα μέλος της παρέας μας ρωτάει να μην διστάζει να προτείνει κλινικές και αιματολόγους. Στην δική μας προσπάθεια χρειάστηκε να κατέβουμε από Αθήνα 4 φορές στο Ηράκλειο δίπλα στη μητέρα μου. Μέχρι και σε αεροπλάνο, λόγω θαλασσοταραχής την έβαλα αν και τα φοβόταν. Για αυτό ξέρω τι γράφω. Εάν θες την άποψή μου και στην Κίνα θα έφτανα για την μάνα. Η αλυσίδα της γνώσης έχει ως εξής: Καθ. Φαίδων Φέσσας  Καθ. Γεώργιος Ηλιόπουλος  Καθ. Ελένη Παπαδάκη. Ότι καλύτερο έχει να παρουσιάσει από το 1970 μέχρι σήμερα η έρευνα και η διάγνωση στην Ελλάδα για το π.μ.. Όλα μεταβάλλονται και η νευροπάθεια και ορθοστατική υπόταση μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα αρκεί να καταφέρει ο οργανισμός του πατέρα σου να ανεχτεί τις θεραπείες. Μην φοβάσαι τίποτα ότι και εάν έχεις ακούσει ακόμα και οι ίδιοι οι γιατροί δεν μπορούν απόλυτα να προβλέψουν. Πανκυτταροπενία επί ανθεκτικού πολλαπλού μυελώματος έγραψε για την μητέρα μου η αυλαία αλλά ξέρω ότι με την δύναμη της αγάπης που είχα για την μάνα μου κινήσαμε γη και ουρανό και τα 3 χρόνια ζωής που τις έδιναν στην αρχή έγιναν 19. Ελπίζω να τα ξεπεράσετε. Ειλικρινείς ευχές καρδιάς να συντροφεύουν τις ελπίδες και τα όνειρα σου για μια αναστρέψιμη διάγνωση για τον πατέρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 12-02-09, 10:25
evagelia Ο χρήστης evagelia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-02-09 10:25
Η διαθεσή μου τώρα:
ok κουραγιο

κατερινιο κουραγιο και υπομονη πολυ θελει.οι ασθενεις με π.μ. λογω των ασχημων παρενεργειων απο τα φαρμακα,στεναχωριουνται,σπ ανε τα νευρα τους και δυστηχως καταληγουν στην καταθλιψη.τα περασα αυτα και τα περναω ακομα.αν σε βοηθαει στο θεαγενειο που παω την μαμα μου,την παρακολουθει ο καλυτερος αιματολογος κωνσταντινος ζερβας λεγεται,εχε τον υποψη σου οποτε θελησεις.οτι θελεις να με ρωτησεις μη διστασεις καθολου.υπομονη κατερινιο μου!
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 17-02-09, 13:58
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σοφία μου δεν γνωρίζω αν έχει η μητέρα σου δικαίωμα απο την πρόνοια..
ίσως αν έκανες μια ερώτηση εκει..? να μπορούσαν να σου απαντήσουν!

Παιδιά, εμεις έχουμε τα εξής νέα : η νέα θεραπεία μπορεί μεν να έχει "ρίξει" πολύ τον οργανισμό του πατέρα μου, αλλα του έκανε πάρα πολύ καλό είπε ο αιματολόγος του.. δυστυχώς όμως είναι υποχρεωμένοι να την διακόψουν γιατί του δημιουργεί πολλές παρενέργειες... - ας μη ξεχνάμε οτι είναι ΠΟΛΥ ΤΟΞΙΚΑ αυτά τα "φάρμακα". Του πήραν δείγμα για να επιχειρήσουμε την αυτόλογη μεταμόσχευση στην Αθήνα, το οποίο ήταν πολύ καλό και θα μας έστελναν και αυτή την εβδομάδα, όμως εξαντλήθηκε ο οργανισμός του πάλι και έτσι πάλι νοσηλευόμαστε, οπότε μόλις δυναμώσει θα φύγουμε για το "ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ" για την αυτόλογη...
Εκεί καθηγητής απ ότι έμαθα είναι ο κ. Δημόπουλος...
Ελπίζω σε μια - δυο εβδομάδες, να ξεκινήσουμε για την "Ιθακη"...
για οτιδήποτε άλλο νέο έχω θα σας ενημερώσω!
Είμαι λίγο αισιόδοξη προς το παρόν, αν και φοβάμαι την μεταμόσχευση

να μου είσαστε ΟΛΟΙ καλα..
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 17-02-09, 14:05
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Είναι πολύ καλά τα νέα που μας είπες Κατερινιώ μου. Ιδικά για το δείμα. Σου το λέω αυτό γιατί εμάς δεν ήταν καλό, γι' αυτό δεν είχε γίνει η μεταμόσχευση. Ευχομαι να πάνε όλα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 17-02-09, 14:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από katerinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι λίγο αισιόδοξη προς το παρόν, αν και φοβάμαι την μεταμόσχευση να μου είσαστε ΟΛΟΙ καλα..
Χαιρόμαστε για τα νέα σου, με το καλό να μας έρθετε και όλα τα πάνε κατ' ευχήν. Αν χρειαστείς κάτι από Αθήνα, μην μας ξεχάσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 21-02-09, 14:53
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά καλημέρα,
ειμαστε στο σπίτι και προς το παρόν πολύ καλά. Περιμένουμε τα νέα του γιατρού.. Θα έρθουμε στο Αλεξάνδρα μέσα στις επόμενες ημέρες..
θα επικοινωνήσω και απο Αθήνα μαζί σας και θα σας ενημερώσω σχετικά με τις εξελίξεις!!
Σας φιλώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 22-02-09, 10:32
sofia3 Ο χρήστης sofia3 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 18:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Unhappy

Καταρχην ευχαριστω για το καλοσωρισμα. θα ηθελα να ευχαριστησω το Κατερινιο και να ευχηθω καλη αναρρωση στον πατερα της.Την Αρτεμη για την αμεση ανταποκριση της και να σας πω πως θα περασει απο επιτροπη η μαμα μου και πιθανον θα παρει το βοηθημα.
θα ηθελα να σας πω τη δικη μου ιστορια.
Το2000 αρρωστησε η γιαγια μου, 78 ετων ,απο κυταρροπλασματικη λευχαιμια.
Την τριτη 10/10/2000 μπηκε στο νοσοκομειο,την παρασκευη 13/10/2000 μας ειπαν τι εχει,την κυριακη... μου ελεγε...θελω να παω στην εκλλησια. Την κυριακη 15/10/2000 το πρωι με περιμενε να παω και μολλις με ειδε ...εφυγε... Δε θα ξεχασω ποτε το τελευταιο βλεμα της. Μου κοστισε πολυ.
Το νοεμβρη 2004 μετα απο αρκετες εξετασεις μαθαμε πως η μαμα μου επασχε απο πολλαπλο μυελωμα.Ευτιχως το προλαβαμε στην αρχη. Σημερα ειναι σε καλη κατασταση. Περνει το thalix.
Ρωτησα τους γιατρους αν εχει σχεση και δεν ηταν ξεκαθαροι. Μηπως μετα ειμαι εγω;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 23-02-09, 10:12
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Ρωτησα τους γιατρους αν εχει σχεση και δεν ηταν ξεκαθαροι. Μηπως μετα ειμαι εγω;;;;;;[/QUOTE]


Παντού διαβάζω πως δεν έχει σχέση η συγκεκριμένη αρρώστια με κληρονομικότητα. Τώρα τι να πω… είναι δυνατόν να κάνουν όλοι λάθος? Δε νομίζω. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη μητέρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 23-02-09, 12:48
sofia3 Ο χρήστης sofia3 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 18:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Question Ελπιδα

Αρχική Δημοσίευση από nora Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτησα τους γιατρους αν εχει σχεση και δεν ηταν ξεκαθαροι. Μηπως μετα ειμαι εγω;;;;;;

Παντού διαβάζω πως δεν έχει σχέση η συγκεκριμένη αρρώστια με κληρονομικότητα. Τώρα τι να πω… είναι δυνατόν να κάνουν όλοι λάθος? Δε νομίζω. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη μητέρα σου.[/QUOTE]

Νορα μου καλημερα.Αυτο ελπιζω και εγω. Αλλοστε ολοι θα φυγουμε απο κατι....Η μαμα μου ευτιχως ειναι σε καλη κατασταση. Μας εστειλαν περσυ στο παπανικολαου για αυτολογη μεταμοσχευση και δεν καναμε τελικα. Ο οργανισμος της ανταποκρινετε καλα στα φαρμακα δεδομενου οτι δεν επερνε φαρμακα πριν αρρωστησει για το τιποτα. Την πεμπτη που πηγε ο αδερφος μου να παρει το thalix απο το ΑΧΕΠΑ τις εδωσαν αλλα φαρμακο.Thalidomide Pharmion 50mg, της ειπαν να περνει τα διπλασια. μηπως γνωριζει κανεις τα φαρμακα αυτα? ηδη μου ειπε οτι την φερνουν υπνηλια.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 03-03-09, 11:35
Το avatar του χρήστη nora
nora Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-01-13 15:38
Τόσο καιρό ακούω για αυτή τη περιβόητη αυτόλογη μεταμόσχευση. Δεν έχω ακούσει όμως κανένα θετικό αποτέλεσμα. Έχει άραγε βοηθήσει ποτέ κάποιον ασθενή. Πάντως ο δικός μου πατέρας την άλλη εβδομάδα θα ξαναανέβει Αθήνα για να δεί εάν αυτή τη φορά είναι έτοιμος για τη μεταμόσχευση.
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 08-03-09, 10:04
sofia3 Ο χρήστης sofia3 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 18:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημερα........

Καλημερα........
Χρονια πολλα σε ολες τις γυναικες!!! να ειμαστε καλα !!!!!!!
Αρτεμη η μαμα μου τελικα θα παρει το βοηθημα. Σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου,Νορα σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.. Ευχομαι να πανε ολα καλα με τον μπαμπα σου.
Η μαμα μου ειναι καλα.Τα νεα φαρμακα που της δωσανε φαινετε να μην εχουν προβλημα. Καλο κουραγιο σε ολους οσους γνωρισαν αυτη την ασθενεια. By!
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 08-03-09, 10:20
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile Πρόσφατα μεταμοσχευθής

Είμαι άτομο που πρόσφατα έκανα αυτόλογη μεταμόσχευση 15/01/2009.
Το θάρρος το χρειάζεται το περιβάλλον περισσότερο από τον ασθενή & όχι ο ασθενής από το περιβάλλον .
Θα ήθελα να μάθουν όλοι ειδικά όσοι βρίσκονται γύρο από τους ασθενείς , ότι τίποτα δεν αξίζει περισσότερο για εμάς από την αγάπη σας & την φροντίδα σας , τίποτα περισσότερο για εσάς από το θάρρος μας & την αγάπη μας σ΄ εσάς ,
Θέλω να σας ευχαριστήσω εκ μέρους όλων μας για ότι ταλαιπωρία έχετε υποστεί & θα υποστείτε ακόμη .
Γνωρίζω την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η υγειά μου δεν είμαι ήρωας ένας καθημερινός άνθρωπος είμαι , γι΄ αυτό ζητάω απ΄ όλους εσάς την κατανόηση για της παραξενιές μας διότι η αρρώστια & η θεραπεία βγάζει παραξενιές .
Δύναμη & κουράγιο πάντα πρόθυμος για κάθε διευκρίνηση .

Υ.Γ. Ευχαριστώ θερμά το ιατρικό & νοσηλευτικό προσωπικό της Αιματολογικής Κλινικής του Ευαγγελισμού
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 08-03-09, 17:13
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Καλώς όρισες στην άκρο κ καλή πορεία στην επέμβαση που έχεις κάνει.
Καλή δύναμη. Γράψε μας οτιδήποτε θέλεις, οτιδήποτε σε απασχολεί.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 09-03-09, 15:04
katerinio Ο χρήστης katerinio δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-05-10 12:32
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα σας παιδιά και καλή εβδομάδα. Καλώς μας όρισες Μάνο, χαίρομαι που έχεις δύναμη και κουράγιο, γιατί απο τα λόγια σου αυτό πηγάζει.!

Τα νέα μας παιδιά είναι τα εξής : όπως σας είχα πει, ανεβήκαμε Αθήνα για την αυτόλογη πριν απο κάποιες ημέρες, αλλα φύγαμε αμέσως γιατί το ραντεβού μας για την αυτόλογη θα είναι στις 20 του μηνός. Μας ήθελαν με λίγα λόγια για να κάνουν κάτι εξετάσεις του πατέρα μου, να του παρουν το ιστορικό κλπ.
Ωστόσο, δεν θα έλεγα οτι είμαστε πάντα στα καλύτερα μας.. όμως όλοι μαζί το παλεύουμε.
Η δική μας μεταμόσχευση, θα γίνει στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ με γιατρό τον κύριο Δημόπουλο.Δεν γνωρίζω τίποτα για την διαδικασία (αν ειναι επώδυνη κλπ) αλλά δεν ήθελα να τα ρωτήσω μπροστά στον πατέρα μου.. θα επικοινωνήσω με το γιατρό μέσα στις επόμενες ημέρες και οτιδήποτε μάθω, θα σας το ανακοινώσω.
Αγαπημένοι μου φίλοι να είσαστε καλά!!

ΥΓ: ΜΑΝΟ ΠΜ σ'ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 09-03-09, 19:26
manos pm Ο χρήστης manos pm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-02-10 14:31
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα σ΄ όλους , πρώτα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το καλωσόρισμα .
Κατερίνα δεν θέλω να τρομάζεις με την αυτόλογη μεταμόσχευση αν έχει γίνει περισυλλογή θα ήθελα να ξέρω ;
Αν δεν έχει γίνει θα έχει μια διαδικασία πρώτα περισυλλογής κυττάρων & μετά θα γίνει η μεταμόσχευση . Δεν είναι καθόλου επώδυνη μοιάζει με την λήψη αίματος δεν υπάρχουνε νυστέρια & χειρουργεία .
Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες είμαι πρόθυμος να σου απαντήσω
Κατερίνα πρέπει να ξέρεις ότι από εσάς τα παιδιά μας παίρνουμε κουράγιο & στις 5 του Απρίλη θα πιο την πρώτη τσικουδιά για φέτος στο Ηράκλειο.
Σας εύχομαι σ΄ όλους άντε γειά & μ΄ υγειά .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.