Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-07-11, 18:32
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βραστές πατάτες που απομείνανε.

Βραστές πατάτες που απομείνανε μπορούν να χρησιμοποιηθούν με διάφορους τρόπους.

Μπορούν να κοπούν σε φέτες και να τηγανιστούν.

Να γίνουν σφουγγάτο (ομελέτα με πατάτες).
Να τηγανιστούν και να χτυπήσουμε δύο-τρία αυγά με λίγο αλάτι, πιπέρι και λίγο γάλα εβαπορέ (όποιος θέλει) και να τα ρίξει στις πατάτες στο τηγάνι (το γάλα το φουσκώνει λίγο) (στην Βαρκελώνη κάνουν ακριβώς το ίδιο σφουγγάτο -παραδοσιακή συνταγή τους είναι, όπως και εμάς- με την μόνη διαφορά οτι προσθέτουν και λεπτές φέτες κρεμμυδιού που ψήνονται και αυτές την ίδια στιγμή με τις πατάτες.)

Μπορούμε να τις κόψουμε φέτες και να τις ψήσουμε στην φριτέζα.
Να κόψετε και μερικά κρεμμύδια, καθαρισμένα, σε αρκετά λεπτές ροδέλες και να τα βάλετε και αυτά στην φριτέζα -ξέχωρα από τις πατάτες- μέχρι να μαλακώσουν.
Όταν ψηθούν να τα ρίξουμε σε ένα μπόλ μέσα (πατάτες και κρεμμύδια μαζί) που θα έχει λυωμένο βιτάμ/βούτυρο, αλάτι πιπέρι, λυωσμένο σκόρδο, ψιλοκομμένο μαϊντανό, να ανακατευτούν όλα μαζί να πάει το σκορδοβούτυρο παντού και μετά να τις σερβίρετε σαν συνοδευτικό σε κάποιο κρέας (π.χ. μπριζόλες, πασσέτα, κοτόπουλο) τηγανιτό ή της σχάρας.
Αν το σκορδοβούτυρο μέσα στο μπόλ είναι πολύ (αν και ποτέ δεν είναι πολύ ) αφήστε λίγο τις πατάτες και τα κρεμμύδια να στραγγίσουν.

Οι βραστές πατάτες μπορούν να γίνουν μια ωραία πατατοσαλάτα με ψιλοκομμένο κρεμμύδι, άνιθο, λίγη μαγιονέζα (μπορεί και χωρίς μαγιονέζα), αλατοπίπερο.
Μπορείτε να βάλετε και ένα μανιτάρι φρέσκο,άψητο (από τα άσπρα, τα κλασσικά, όχι κονσέρβα) κομμένο σε λεπτές φέτες, να λυώσετε και μια σκελίδα σκόρδο και λίγο χυμό λεμονιού. Ανακατέψτε και αφήστε λίγο να 'ενωθούν' οι γεύσεις.

Άλλη σαλάτα που μπορούν να γίνουν είναι στα υλικά που έχει μια χωριάτικη, να προστεθούν οι πατάτες κομμένες και ένα δύο σφιχτά βραστά αυγά καθαρισμένα κομμένα και αυτά όπως θέλει ο καθένας.

Μπορεί να μπεί και κάπαρη ολόκληρη ή πατημένη και ψιλοκομμένη, και στις δύο σαλάτες.

Ένα άλλο που κάναμε με ζεστές ακόμα πατάτες -δεν το έχω δοκιμάσει σε κρύες- ήταν να βράζουμε μικρές πατάτες με την φλούδα τους -baby pots (potatoes)- μέχρι ένα σημείο που ήταν σχεδόν ψημένες, τις βγάζαμε και τις στραγγίζαμε, και μετά τις κόβαμε σε τέσσερις γωνίες (σταυρωτά κατά μήκος).
Μετά τις βάζαμε σε ένα πυρέξ και είχαμε ετοιμάσει ένα πικάντικο μείγμα με λάδι, αλάτι, πιπέρι, τσίλι σε σκόνη, λίγο κύμινο, πιπέρι -πάλι - καγιέν, λίγο ρίγανη (το μείγμα μπορεί να αλλάξει ανάλογα τα γούστα) και αδειάζαμε αυτό το μείγμα πάνω στις πατάτες, τις ανακατεύαμε να πάει παντού και τις βάζαμε στον ήδη καυτό φούρνο να αποψηθούν.
Ανάλογα πόση ώρα τις αφήναμε να ψηθούν άλλοτε μαλακές τις βγάζαμε άλλοτε τραγανές, ήταν πικάντικες και πεντανόστιμες

Μπορούμε να φτιάξουμε κιμά όπως τον φτιάχνουμε για τα μακαρόνια και να το σερβίρουμε με τις βραστές πατάτες (η μάνα μου όταν ήμασταν μικρά, έλυωνε τις πατάτες στο πιάτο μας και έριχνε τον κιμά από πάνω και τα ανακάτευε. Πολύ νόστιμο και χορταστικό).

Με λίγη φαντασία μπορούν να χρησιμοποιηθούν για οτιδήποτε...
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-07-11, 23:14
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Μια δική μου ιδέα είναι η εξής. Αν σας έχουν περισσέψει 1 ή 2 βραστές πατάτες, τότε ψήστε και δύο πιπεριές χλωρίνης, βγάλτε την φλούδα τους και χτυπήστε τες στο multi μαζί με τις πατάτες. Θα έχετε ένα πολύ νόστιμο κόκκινο πουρέ. Μπορείτε να δοκιμάσετε τις αναλογίες για να δείτε πως σας αρέσει πιο πολύ. Φυσικά θα βάλετε λάδι και αλάτι πιπέρι και δεν θα χτυπήσετε πολύ.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Maria. για αυτό το μήνυμα:
Nikoscot (03-07-11)
  #3  
Παλιά 05-07-11, 09:51
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Maria. Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια δική μου ιδέα είναι η εξής. Αν σας έχουν περισσέψει 1 ή 2 βραστές πατάτες, τότε ψήστε και δύο πιπεριές χλωρίνης,
και μετά τις πιπεριές χλωρίνης τι?
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-11, 17:23
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
χαχαχαχαχα μετά θα σου φελλαθεί ο ξερός
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-11, 22:21
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
χαχαχαχαχα δεν το είχα προσέξει!
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-11, 23:49
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Ούτε εγώ το πρόσεξα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.