Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #511  
Παλιά 28-06-10, 20:53
sofiatsili Ο χρήστης sofiatsili δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-10 09:16
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από katianto Εμφάνιση μηνυμάτων
geia xara se olous!egw exw tin noso crohn edw kai 10 peripou xronia.
geia hara.simera me valane kai emena sta remicade.an katalava kala tha ta pairnoume kathe 2 mines gia oli mas ti zoi?pois akrivos ginetai?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 28-06-10 στις 21:19 Αιτία: Μείωση Quote
  #512  
Παλιά 28-06-10, 21:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θερμή παράκληση, αν είναι δυνατόν να γράφετε με Ελληνικά γράμματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #513  
Παλιά 30-06-10, 00:01
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
greg to humira kai to remigate γιατι τα σταματησες και περνεις αζατηιπρινη?σταματησαν να σε πιανουν?εγω περνω εδω και ενα χρονο humira αλλα εχει κανα 2μηνο που μου χοριγισαν και κορτιζονη μαζι επιδη εκανα εμμετο και η ακτινογραφια εδειξε ατελη ειλεο...ελπιζω να μην εχει σταματησει να με πιανει το humra γιατι τορα το συνιθησα και δεν ελω να αλλαξω θεραπεια...γιατι αν σκεφτεις οτι ειμαι 20 και αποκλιουμε καθε χρονο και απο ενα φαρμακο στο τελος δεν θα κσερουν τι να μου δωσουν...εχω ανχοθει πολυ...την μισω την κορτιζονη αλλα θα μου ειναι απαραιτητη για μια ζωη???ελπιζω να ανακαλιψουν το φαρμακο για την καταπολεμισει τησ νοσου....εσεις εχετε καμια ελπιδα η ειμαι μονη μου???
  #514  
Παλιά 30-06-10, 13:35
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σε ολουσ
ειπαρχει καπιοιοσ που δεν πηγε καλα με remigate δεν ενοοο απο θεμα παρενεργιων περισοτερο σαν θεραπεια και ποσ σινεχισε
εχο ελκοδη κολιτιδα
  #515  
Παλιά 30-06-10, 13:39
zintan Ο χρήστης zintan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-13 14:34
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σε ολουσ
ειπαρχει κανεισ πυ εχει κανει θεραπεια με remigate και δεν πιγε καλα
ενοω περισοτερο σαν θεραπεια και οχι τοσο απο τισ παρενεργιεσ που τυχον εχει
και με πια θεραπεια σινεχισε
εχο ελκοδη κολιτιδα
  #516  
Παλιά 02-07-10, 10:16
Timotheos Ο χρήστης Timotheos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-07-10 07:32
Σήμερα έκανα εγγραφή. Είμαι 44 ετών και από τα 20 έχω καθημερινές διάρροιες με βλέννες, φουσκώματα, καούρες. Όλα αποδίδονταν στο ψυχολογικό (φιλόδοξος, τελειομανής), μέχρις ότου στα 32 μου έκανα όλες τις εξετάσεις στη Γερμανία, όπου βρισκόμουν για μεταπτυχιακά, και βρήκαν φλεγμονή στον τελικό ειλεό, συμβατή με νόσο Crohn. Όταν το έμαθα, έγινα χειρότερα από πριν, γιατί διάβασα τα πάντα για τη νόσο, νόμιζα ότι έχω όλες τις επιπλοκές, χωρίς ακόμη να έχω πάθει τίποτε. Από τότε έχω κάνει αρκετές γαστοσκοπήσεις και κολονοσκοπήσεις με την ίδια διάγνωση: τελική ειλείτιδα. Αυτά τα σε -ίτις (γαστρίτις κτλ.) είναι το ίδιο αφηρημένα με τη θεραπεία τους. Πήγα και στο ΠΕΠΑΓΝΗ στην Κρήτη και με είχε πιάσει κατάθλιψη. Πήρα budecol και αζαθειοπρίνη και σχεδόν ήμουν χειρότερα από πριν. Στα 38 μου έκανα αιμορροϊδεκτομή λόγω των διαρροιών και ο χειρουργός μου είπε το εξής:"Κύριε μου, μη κλαίγεσθε. Πεθαίνουν πολύ νεότεροι από εσάς από άλλες ασθένειες, μην πρήζετε τους άλλους, μάθετε να ζείτε με την ασθένειά σας". Μπορώ να σας πω ότι τα τελευταία έξι χρόνια σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτό το θέμα, υπήρξαν πολύ ομορφότερα πράγματα που μου απέσπασαν την προσοχή (!), ψευτοέπαιρνα μόνο το Asacol, έτσι για να λέω ότι παίρνω κάτι. Στην ουσία κατάλαβα ότι δεν υπάρχει μία μορφή της νόσου, η ιατρική είναι πολύ πίσω ακόμη και στη διάγνωση, πόσο μάλλον στη θεραπεία, και ότι οι καλύτεροι γιατροί είμαστε εμείς οι ίδιοι. Έχω τρία παιδιά, η οικογένειά μου δεν ασχολείται πλέον με το θέμα, γιατί τους έπρηζα κατά το παρελθόν, και έχω προσαρμόσει τη ζωή μου στις καθημερινές διάρροιες (δεν μπαίνω σε λεωφορείο, πηγαίνω σε χώρους που νιώθω ασφαλής για τουαλέτες και λειτουργώ στη διατροφή και τα υπόλοιπα σαν να είμαι απολύτως υγιής). Έχω εξαιρετική δουλειά και, όσον αφορά την Crohn, δεν ασχολούμαι καθόλου. Ένας γαστρεντερολόγος χθες μου είπε ότι οι διάρροιες μπορεί να μην είναι από την Crohn και να είναι μόνο ευερέθιστο έντερο και ότι το asacol δεν κάνει τίποτε, είναι σαν να έκανα ομοιοπαθητική, να αυθυποβαλλόμουν δηλαδή ότι έκανα θεραπεία. Βγάλτε άκρη. Μετά από τόσα χρόνια μπορεί και να μου πουν ότι δεν έχω Crohn.
Η συμβουλή μου, λοιπόν, στα νέα παιδιά που μετέχουν στο forum και είναι πανικοβλημένα: Όσο είναι δυνατόν, ξεχάστε τη νόσο, η ψυχολογία παίζει καθοριστικό ρόλο (το άγχος δεν είναι η γενεσιουργός αιτία , απλά μέσω του άγχους καλλιεργούμε μόνοι μας το έδαφος για να είμαστε ευάλωτοι σε εξωτερικούς εχθρούς), απολαύστε τη ζωή και τον έρωτα και, μόνο όταν είναι ανάγκη, τότε πηγαίνετε σε νοσοκομεία και γιατρούς. Στο νοσοκομείο, και καλά να είσαι, αρρωσταίνεις, πόσο μάλλον όταν οι ίδιοι οι γιατροί δεν ξέρουν και πολλά για την ασθένεια.
Γιατί υπάρχει και η άλλη πλευρά: Εγώ μπήκα στο forum, επειδή εδώ και κάποιους μήνες εμφάνισα δοθιήνες (καλόγερους) και πριν από δύο εβδομάδες θρομβοφλεβίτιδα στο χέρι, λόγω σταφυλόκοκκου κατά πάσα πιθανότητα. Αλλά οι γιατροί άρχισαν τα δικά τους: κι αν είναι γαγγραινώδες πυόδερμα από την Crohn, και αν είναι αλλού κακοήθεια και εμφάνισα τη θρομβοφλεβίτιδα; Οι εναλλακτικές είναι ή να τρελλαθώ στις εξετάσεις (αξονικές κτλ.) και να πέσω σε κατάθλιψη ή να κάνω τις καλοκαιρινές μου διακοπές. Αποφάσισα το δεύτερο: το έργο δεν θα το ζήσω δεύτερη φορά, τουλάχιστον προς το παρόν.
The Following 2 Users Say Thank You to Timotheos For This Useful Post:
sofia1981 (02-07-10), Xenios (02-07-10)
  #517  
Παλιά 03-07-10, 02:11
zogu Ο χρήστης zogu δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-03-12 18:39
Καλησπέρα σε όλους σας! Κι εγώ ασθενής, εδώ και 9 χρόνια διαγνωσμένη crohn τελικού ειλεού και παχέος εντέρου. Είναι λίγες μέρες που ανακάλυψα αυτήν εδώ την παρέα και χαίρομαι ιδιαίτερα γι' αυτό! Θέλω να μοιραστώ μαζί σας δικές μου εμπειρίες: κάποιοι ίσως βρουν απαντήσεις σε δικά τους ερωτήματα αλλά και επειδή νομίζω θα λειτουργήσει σαν ψυχοθεραπεία για εμένα -και ίσως και για μερικούς άλλους. Συγγνώμη εκ των προτέρων για την περίπτωση που θα γίνω κουραστική..
Λοιπόν.. Διάγνωση φθινόπωρο 2001, μόλις είχα περάσει στη σχολή. Η γιατρός που με παρακολουθούσε τότε σάστισε. Απ' έξω χαρούμενη και κεφάτη, μέσα πληγές και πύο. Αρχίζω θεραπεία με budecol και salofalk, στους 8 μήνες συνέχισα και με αζαθιοπρίνη. Για 9-10 μήνες (από την αρχή) καλά σχετικά, πού και πού είχα πόνους και διάρροιες. Καλοκαίρι 2002 η 1η μου νοσηλεία. Γυναικολογική λοίμωξη λόγω ανοσοκαταστολής. Πακέτο πλήρης έλεγχος εντέρου. Βγαίνω και πάω κατασκήνωση! Όλα καλά για 4 χρόνια. Τι εννοώ: ποτέ δεν είναι ΟΛΑ καλά. ΑΛΛΑ δεν είχα μεγάλα προβλήματα. ΔΕΝ έτρωγα κρεμμύδι και ΣΠΑΝΙΑ πιπεριές ΑΛΛΑ έτρωγα ό,τι άλλο ήθελα (με ένα σχετικό μέτρο). ΕΙΧΑ μερικές φορές διάρροια ΑΛΛΑ δεν ήταν το σύνηθες. ΕΙΧΑ μερικές φορές ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ πόνο για 20 ώρες συνεχόμενα ΑΛΛΑ ήταν 1 φορά το δίμηνο. ΕΙΧΑ φουσκώματα ΑΛΛΑ ελαφρά. Το ενοχλητικό ήταν οι γυναικολογικές λοιμώξεις. Την τέταρτη χρονιά συνέβαινε σχεδόν κάθε μήνα. Καλοκαίρι του 2006 έκοψα την αζαθιοπρίνη. Άλλωστε πήγαινα καλά. Είχα σταματήσει να πηγαίνω και στο γιατρό.
Τότε ήρθε και το αποκορύφωμα. Χώρισα. Κλείστηκα μέσα, μόνο έτρωγα και κάπνιζα. Δείτε συνδυασμό: κόψιμο θεραπείας, απρόσεκτη διατροφή, κακή ψυχολογία, τσιγάρο. Κιλά δεν έχασα, πήρα -τόσο φαϊ!- αλλά άρχισαν οι διάρροιες και οι πόνοι. Υποτροπή. Καλοκαίρι 2007 πάω στο γιατρό -πια είχα χάσει αρκετά κιλά. Κολονοσκόπηση η οποία έδειξε την έξαρση. Για μισό χρόνο δε θυμάμαι καθόλου αν και τι θεραπεία ακολούθησα. Γενάρης 2008. Η 2η νοσηλεία. Απρίλη ξεκίνησα remicade. Τέλη Mάη πήρα ospen για μια αμυγδαλίτιδα. Δεν ήξερα ότι δεν κάνει και ο ΩΡΛ δεν ήξερε από crohn. 3η νοσηλεία. Συνεχίζω με remicade και budenofalk. 10 μέρες έξω και πάλι μέσα, 4η νοσηλεία. Το budenofalk δεν είχε προλάβει να δράσει. Κάτι πιο δραστικό; Κορτιζόνη. Μέχρι τότε έλεγα ότι δε θα πάρω ποτέ. Πήρα.
Ρεζουμέ. Η ασθένεια είναι για μια ζωή. Πρέπει να τη μάθουμε.
Η αισιοδοξία είναι βασική: το άγχος φέρνει υποτροπές και οι υποτροπές άγχος. Αισιοδοξία γνήσια όμως! 4 χρόνια δεν είχα πρόβλημα. 4 χρόνια είναι πολύ! και σε 5 μήνες νοσηλέυτηκα 3 φορές! (στο σύνολο περίπου 30 μέρες) Γιατί; Γιατί προέκυψαν δύσκολες -ψυχολογικά- καταστάσεις και δεν είχα σημαντικές εσωτερικές αντιστάσεις. Αυτό έφερνε εξάρσεις. Και οι εξάρσεις με έριχναν ψυχολογικά. Φαύλος κύκλος!
Ο ρεαλισμός είναι βασικός: μην εφησυχαζόμαστε όταν όλα πάνε καλά. Τίποτα δεδομένο για πάντα. Έτσι την πάτησα μετά τα 4 καλά χρόνια.
Η αισιοδοξία δε φτάνει. Ο ρεαλισμός δε φτάνει. Και τα 2 είναι απαραίτητα!
Τον Ιούνη του 2008 πέρασα πολλές μέρες στο νοσοκομείο και σκέφτηκα πολλά. Ό,τι είναι στο χέρι μου το προσπαθώ. Ό,τι δεν είναι το δέχομαι. Φιλοσοφίες αιώνων, που τις εχουμε ακούσει τόσες φορές, τότε τις αντιλήφθηκα.
Και έτσι, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Ακούγεται αντιφατικό, διότι, όπως είπα, βγήκα με αζαθιοπρίνη και κορτιζόνη και ήμουν αμέσως μετά την έξαρση, άρα είχα πολλούς περιορισμούς στο φαγητό (ό,τι δεν επιτρέπει η ασθένεια ΚΑΙ ό,τι δεν επιτρέπει η κορτιζόνη) αλλά και στην καθημερινότητα. Τι απολάμβανα; ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ! Αυτό εννοώ λέγοντας "γνήσια αισιοδοξία".
Για να καταλάβετε καλύτερα: μετά από τόσο νοσοκομείο και ενδοσκόπηση (και δεν αναφέρομαι στο έντερο αλλά στις σκέψεις μου ) ήθελα χαλάρωση και παρέα με αγαπημένους ανθρώπους. Έκανα διακοπές με τις κολλητές. Επί μία βδομάδα ξυπνούσα 7 το πρωί, πήγαινα.... βόλτα στο νοσοκομείο, μου έκαναν την ένεση κορτιζόνης, στη διαδρομή για το σπίτι έριχνα μια βουτιά στη θάλασσα, επέστρεφα και τις ξυπνούσα και ακολουθούσε μία όμορφη μέρα! Διατροφή; Διακοπές ήμασταν, δε μπορούσα να μαγειρέυω συνεχώς! Ένα τάπερ κοτόπουλο, ένα τάπερ φάβα, μερικά αβγά, άσπρο ψωμί, μπανάνες. Δηλαδή φαγητά κατάλληλα για την ασθένεια, ελαφριά για το καλοκαίρι, που μπορούν να φαγωθούν κρύα (αφού ήταν μαγειρεμένα από πριν και έπρεπε να συντηρηθούν στο ψυγείο). Έξω έπινα παγωμένο τσάι. Επί 1 βδομάδα έτρωγα τα ίδια και δεν τα βαρέθηκα καθόλου. Ζάχαρη και αλάτι καθόλου. (σας πληροφορώ ότι η κορτιζόνη δε μου έδωσε ούτε μισό κιλό! για να μην πω ότι μάλλον συνέβαλε στις καλές διακοπές, αφού παρόλον τον λίγο ύπνο δεν ένιωθα κούραση ) Και δε με ενοχλούσε στη γεύση. Επειδή είχα δεχτεί την ασθένειά μου ως έχει. Το μυαλό έχει τεράστια δύναμη!
(η συνέχεια την επόμενη φορά. καληνύχτα! )
The Following 2 Users Say Thank You to zogu For This Useful Post:
christi (04-07-10), sofia1981 (03-07-10)
  #518  
Παλιά 04-07-10, 01:44
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
zogu κι εγώ πρόσφατα πέρασα ερωτική απογοήτευση κατά την οποία το έντερο τρελάθηκε... "η αγάπη βάπτει σοβαρά την υγεία" φαίνεται... βασικά δεν είμαι σε έξαρση γιατί έκανα εξετάσεις, αλλά ακόμη δεν έχει στρώσει εντελώς το έντερο.. πόνοι, μη ικανοποιητικές κενώσεις, τσούξιμο.. και βέβαια όπως λες το "είμαι καλά" είναι σχετικό, που σημαίνει πως κι εγώ δεν περιμένω να σφύζω από υγεία. και είμαι αρκετά αισιόδοξη και "περιχαρής" γενικά, αλλά υπάρχουν στιγμές που ξενερώνω απίστευτα που πρέπει να παίρνω 3 φορές τη μέρα χάπια και να τα χω στο νου μου, ειδικά όταν βλέπω πως δεν κάνουν και καμιά super δουλειά, και όταν πρέπει να προσέχω να μην πίνω πολύ, να μην καπνίζω, να μην τρώω φαγητά που πειράζουν, να μην, να μην, να μην.... προσπαθώ να ξεπερνώ τυχόν κόμπλεξ που μπορεί να μου δημιουργεί η νόσος και τα καταφέρνω (και μάλιστα εκπλήσσομαι και εκνευρίζομαι που βλέπω πόσο δύσκολη κάνουν κάποιοι άνθρωποι τη ζωή τους χωρίς να έχουν τέτοιου είδους σοβαρό -θά λεγα- πρόβλημα).. τέλος πάντων όντας άτομα με τέτοια ιδιαιτερότητα -να το πω έτσι- όσο καλά και να μαστε και όσο καλά και να περνάμε, όλο θα "προσπαθούμε" και θα παλεύουμε... είμαστε πάντως πολύ γαμάτοι, χεχε κουράγιο μας λοιπόν!
The Following 2 Users Say Thank You to katarina For This Useful Post:
christi (04-07-10), sofia1981 (05-07-10)
  #519  
Παλιά 07-07-10, 01:31
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα ελλη τι κανεις;το remigate το σταματησα οχι γιατι δεν με επιανε αλλα γιατι ο τοτε εξυπνος γιατρος μου μου ειπε πως δεν κανει να μου χορηγηθει πανω απο δυο χρονια.και οτι εφοσον ειμαι καλα πρεπει να το σταματησω..ετσι κι εγινε και μετα απο μερικους μηνες χειρουργειο..τι να πεις;οσο για το humira σε γενικες γραμμες ημουν καλα και δεν ειδα και καμια ιδιαιτερη διαφορα οποτε με την συμφωνη γνωμη του γιατρου το σταματησα.αζαοθιπρινη περνω απο την διαγνςση της νοσου δηλαδη εδω και οχτω χρονια αλλα συνηδητοποιησα πως ουτε και αυτη μου προσφερει κατι και μαλλον θα την σταματισω και αυτην.καλυτερα flagyl και αν χρειαστει κορτιζονη σε καθε εξαρση παρα να περνω αζα καθε μερα..αυτα..ευχομαι ολοι μας να ειμαστε καλα
  #520  
Παλιά 08-07-10, 16:02
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
κάθομαι και σκέφτομαι ώρες ώρες ότι, ναι Ok έχουμε crohn.. σοβαρό πρόβλημα, αυτοάνοσο.. τη βιώνουμε τη νόσο, γίνεται αντιληπτή εντελώς, μέσα από τα συμπτώματά της... αλλά πόσο απίστευτα συμφέροντα παίζονται επίσης εξαιτίας αυτών των εφ' όρου ζωής νοσημάτων.. θέλω να πω, οι φαρμακοβιομηχανίες θησαυρίζουν παράγοντας και αναπαράγοντας όλα αυτά τα φάρμακα. τελικά σίγουρα και τους γιατρούς και τους φαρμακοποιούς και τους φαρμακοβιομηχάνους πολύ τους βολεύει να είμαστε άρρωστοι, να παίρνουμε όλα αυτά τα χάπια μια ζωή και προπάντων να είμαστε πεπεισμένοι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε χωρίς αυτά. ότι είμαστε εξαρτημένοι να τα διοχετεύουμε στον (προβληματικό, οκ) οργανισμό μας και να τον αναγκάζουμε να τα ανέχεται ακόμα και όταν αντιδράει ενάντια σ'αυτά. και πόσο τους βολεύει να καθυστερήσει όσο γίνεται περισσότερο η ανακάλυψη και η κυκλοφορία ενός καθοριστικού φαρμάκου..... το ξέρω πως ακούγομαι ίσως κάπως υπερβολική.. και δεν είμαι προφανώς σίγουρη, ούτε ξέρω πραγματικά κάτι για όλα αυτά που λέω.. αλλά δεν παύει να με προβληματίζει και αυτό το σκεπτικό, δεδομένου ότι στην εποχή μας ο θεός είναι το χρήμα και ο απο-σκοπός το κέρδος με κάθε κόστος... sorry αν κούρασα
  #521  
Παλιά 09-07-10, 00:31
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
greg σε απο οτι καταλαβα εχεις δοκιμασει απο ολες τις θεραπειες πανω κατω + χειρουργιο δεν σε αποσχολει τι θεραπιες θα κανεις στο μελλον γιατι εμενα ο γιατρος μου μου ειπε πχ για το humira πως αφου εχει σταματησει να με πιανει και χρειαζομαι και την κορτιζονι για να ειμαι καλα οτι πρεπει να το σταματησω και στο μελον θα ειναι πλεον ''αχρηστο '' για τον οργανισμο μου σαν θεραπεια και δεν θα μπορω να το ξαναπαρω για να γινω καλα και πρεπει να παμε σε αλλες θεραπειες εκτος φυσικα αμα κανω χειρουργιο πραγμα που ευχομαι να μην μου χρειαστει.....!αν και απο οτι βλεπω εδω στο σιτε οι περισσοτεροι εχετε περασει και απο αυτο....και κατι τελευταιο γιατι πιστευεις οτι η αζα ειναι χειροτεροι απο την κορτιζονη???απο οσεσ θεραπειες εχει περασει συνοδευοντουσαν με σαλοφαλκ???
  #522  
Παλιά 09-07-10, 12:08
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
γεια σου elli.ναι εχω δοκιμασει ολες τις (μεγαλες) θεραπειες και ειλικρινα πλεον δε με απασχολει τι θα γινει στο μελλον.ετσι πρεπει να σκεφτομαστε και οτι ειναι ας γινει.οσο για το χειρουργειο μη το σκεφτεσαι αν ειναι καποια στιγμη να το κανεις,πραγμα που σου το απευχομαι,θα το κανεις και θα δεις πως δεν ειναι και τοσο τρομερο οσο ακουγεται.η αζα δεν ειναι χειροτερη απο την κορτιζονη.χειροτερο φαρμακο απο την κορτιζονη δεν πιστευω πως υπαρχει.ομως η αζα εχει αλλα κακα.δημιουργει μεταβολισμο του dna.μεταβαλλει δηλαδη την καταταξη των κυτταρων στον οργανισμο.αυτο εχει σαν αποτελεσμα καποιες γενετικες ανωμαλιες,φυσικα αυτο γινεται οταν το παιρνεις για πολλα χρονια.ετσι δηλαδη καταλαβαινουμε οτι παιζει ρολο σε μια ενδεχομενη εγγυμοσυνη,ομως και αυτο εχει τη λυση του.δε θελω να σε τρομαξω,απλα μην τα σκεφτεσαι και ολα καλα θα πανε.οσο για το σαλοφαλκ που λες δεν το εχω παρει ποτε.
  #523  
Παλιά 13-07-10, 17:43
ioannaa Ο χρήστης ioannaa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-13 23:44
Καλησπέρα σε όλους, διαβάζω σχετικά με την κορτιζόνη ότι οι θεραπείες σας είναι τρίμηνες περίπου, πίνω budecol εδώ και 8 μήνες και το τελευταίο εικοσαήμερο με έχει πιάσει 2 φορές τρομερός πόνος στο στομάχι που συνοδεύεται από κάψιμο που φτάνει μέχρι το λαιμό, μην μπορώντας να το αντέξω καταφεύγω σε εμετό (συγνώμη) και την τελευταία φορά μαζί με αίμα. Θα επικοινωνήσω με το γιατρό μου, αλλά με ενδιαφέρει πολύ να μου πείτε αν κάποιος έχει βιώσει κάτι ανάλογο. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και σας εύχομαι καλό καλοκαίρι!
  #524  
Παλιά 14-07-10, 11:48
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Αρχική Δημοσίευση από zintan Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σε ολουσ
ειπαρχει κανεισ πυ εχει κανει θεραπεια με remigate και δεν πιγε καλα
ενοω περισοτερο σαν θεραπεια και οχι τοσο απο τισ παρενεργιεσ που τυχον εχει
και με πια θεραπεια σινεχισε
εχο ελκοδη κολιτιδα
Καλημέρα zintan.Πριν απο 4 χρονια και πριν το χειρουργείο έκανα 2 φορές remigate και δεν έκανε τίποτα, φυσικά δεν μου έκανε τίποτα και κανένα άλλο φάρμακο γι'αυτό και έκανα το χειρουργείο.Η κατάσταση είχε φτάσει στο αμήν.
Ελπίζω να λειτουργήσει σε σένα γιατί έχω ακούσει ότι για κάποιους δίνει πολύ καλά αποτελέσματα.Καλή δύναμη και καλές διακοπές.
  #525  
Παλιά 14-07-10, 12:58
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Καλημέρα παιδιά και καλό καλοκαίρι.Απο πέρσι τον Αύγουστο και για 10 μήνες έπαιρνα Budecol στο τέλος είχα πάρει κιλά και ήμουν πολύ πρησμένη σε όλο μου το σώμα ( πως είναι όταν έχεις κατακράτηση υγρών? Ετσι).Εκτός απο αυτά το στομάχι μου ήταν χάλια πρηξίματα ανακατοσούρα και γενικά καταλάβαινα οτι δεν πάει καλά. Αποφάσισα λοιπόν να το σταματήσω χωρίς να πάω στον γιατρό, κι έτσι το ελάτωσα και μετα το έκοψα.Μετά τυχαία είδα σε αυτό το σαιτ http://www.georgepashalidis.com/el/%...%84%CE%B1.html μια αποτοξινωτική δίαιτα σχετικά εύκολη δηλ. κάποιες τροφές απαγορεύονται όπως η μαγιά και ότι έχει μαγιά μέσα,ότι προέρχεται απο ζύμωση δηλ τυριά,γιαούρτι,μπύρα κρασί,σαμπάνια.Επίσης απαγορεύονται το λεμόνι,ξύδι,κέτσαπ,μουστάρ α,ντομάτες,και τα πολύ ξινά φρούτα .Μπορείς να τρώς τυρί μανούρι ή ανθότυρο,μοτσαρέλα και όλα τα φρέσκα κραμώδη τυριά και ποτά απο απόσταξη πχ.ούζο,τσίπουρο,ουίσκι,κον ιάκ κλπ,και ψωμί χωρίς μαγιά.Γαλακτοκομικά και κρέμα γάλακτος επιτρέπονται,όπως και όλα όσα δεν είναι στην λίστα αυτών που απαγορεύονται,
Λοιπόν ,άρχισα αυτήν την δίαιτα και μέσα σε μία βδομάδα είδα διαφορά.Ελατώθηκαν κατα πολύ τα φουσκώματα ,και οι διάροιες και αργότερα και οι πόνοι που είχα.Είναι τώρα ένας μήνας και κάτι που την ακολουθώ και έχω δεί μεγάλη διαφορά.Σημειωτέον ότι καμιά φορά που έτρωγα κάτι που απαγορεύεται μετά απο λίγες ώρες ένιωθα την διαφορά ,δηλ. όπως ήμουν παλιά πχ.πρήξιμο,φούσκωμα,γουργο ρίσματα,αέρια ,και φυσικά διάροιες.
Δεν ξέρω βρε παιδιά άν είναι ένα είδος θεραπείας, γιατί εκεί έτσι λέει ότι άν την κάνεις για αρκετό καιρό λύνεται το πρόβλημα,πάντως είμαι πολύ καλύτερα και δεν παίρνω τώρα κανένα φάρμακο.Και φυσικά δεν μου λείπει το άγχος όπως σε όλους βέβαια και είμαι και καπνήστρια.
Α! Να μην ξεχάσω να σας πώ ότι πρίν απο περίπου 5 χρόνια ένας διατροφολόγς μου είχε πεί ότι έχουμε φλεγμονή (εμείς με crohn)γιατι το αίμα μας είναι όξινο και να μήν τρώω ντομάτες ,λεμόνια,μαγιά και ξινά πράγματα αλλά να τρώω πολλά λαχανικά και φρούτα για να γίνει το αίμα αλκαλικό και να σταματήσει η φλεγμονή.Αλλά τότε πού να τολμήσω να φάω λαχανικά ήταν τόσο προχωρημένη η φλεγμονή και με επιπλοκές που δεν γινόταν.
Τώρα τί να πώ ,δες τε το κι εσείς δεν χάνετε τίποτα.Καλή δύναμη και καλό Καλοκαίρι σε όλους.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.