Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-13, 13:16
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 08:20
Φύλο: Άντρας
Πιο πέρα απ’ την αγάπη. (Διήγημα)

- Σιγά βρε Ουρανία, όλο γκρίνια είσαι, άλλη φορά δεν έρχομαι μαζί σου στη λαϊκή, μας πήρε ο κόσμος «χαμπάρι» και γελάει, είπε ο κυρ Μανώλης στη γυναίκα του.
Τι σου έφταιξε ο άνθρωπος με τις πατάτες, ή ο άλλος με τα σαλιγκάρια, σαλιγκάρια θα αγόραζες και σου φάνηκαν ακριβά.
Και που ξέρεις εσύ από αυτά, πήγες καμιά φορά στο βουνό να μαζέψεις;
- Εντάξει, άσε τα σαλιγκάρια, οι πατάτες όμως; Κοντά ένα ευρώ το κιλό, που ξανακούστηκε αυτό, παραγωγός είναι, δεν μπορεί να τις πουλάει στη λαϊκή ποιο ακριβά από το σούπερ μάρκετ.

Τώρα Μανώλη μου λες να μη γκρινιάζω, το συνεργείο καθαρισμού έρχεται κάθε Δευτέρα, τι τους έπιασε σήμερα Σάββατο, που έχει και λαϊκή και γέμισαν τον κόσμο νερά; Ορίστε το καροτσάκι με τα ψώνια λερώθηκε.

- Εσύ κυρά μου του συνεργείου είσαι; Ρώτησε η Ουρανία τη γυναίκα, που εκείνη την ώρα τα σκαλοπάτια της εισόδου της πολυκατοικίας καθάριζε.
- Όχι κυρία, εγώ ανέλαβα να καθαρίζω από σήμερα.
- Και ποιος προσέλαβε εσένα και έδιωξε το συνεργείο; ποιος κάνει κουμάντο εδώ μέσα;
- Κυρία Ουρανία, μη φωνάζετε, το συνεργείο καθαρισμού σταμάτησε, νομίζω πρόβλημα με την εφορία είχε και μέχρι τη γενική συνέλευση θα μας καθαρίζει η Κατερίνα, που βλέπετε το πρόβλημα, της είπε η διαχειρίστρια της πολυκατοικίας η κυρία Δήμητρα.
- Άκουσε Δήμητρα, εδώ μέσα τα περισσότερα χιλιοστά όπως γνωρίζεις τα έχω εγώ και επομένως ότι λέω εγώ γίνεται.
Απαιτώ λοιπόν να φύγει αμέσως αυτή η γυναίκα από εδώ, δεν την βλέπεις, σκύβει και φαίνονται όλα.
- Φόρμα φοράει η γυναίκα, για όνομα του θεού, ράσο θα βάλει καλοκαιριάτικα, της είπε ο Μανώλης ο άντρας της.
- Εμ βέβαια, τις «παρδαλές» θα υποστηρίξετε εσείς οι άντρες.
- Εντάξει κυρία Ουρανία, βρείτε λοιπόν εσείς κάποιον να καθαρίζει από εδώ και μπρος την πολυκατοικία, της απάντησε η διαχειρίστρια.
- Κατερίνα μου, έλα εδώ, κάτι σκέφτηκα και έκανα λάθος που δεν σου το είπα από την αρχή, της είπε η κυρία Δήμητρα .
Μη κλαις, έλα να πιούμε ένα καφεδάκι και θα σου πω, κάτι έχω στο μυαλό μου.

Για την Κατερίνα, δεν είναι η πρώτη φορά που της φέρονται οι άνθρωποι έτσι, από μικρή στα βάσανα. Φαίνεται πως το να είναι μια γυναίκα πολύ όμορφη μα ταυτόχρονα και τίμια, δεν είναι και η καλύτερη συνταγή.

Η Κατερίνα ζούσε με τους γονείς της στην Αθήνα. Μοναχοκόρη ήταν κι’ έτσι είχε και το ένα χάδι παραπάνω, ήταν η μεγάλη αγάπη του πατέρα της, του κυρ Μιχάλη, που την καμάρωνε μεγαλώνοντας. Γιατρό την ήθελε και έκανε τα πάντα να μην της λείψει το παραμικρό. Βέβαια το περίπτερο του δεν είχε και τα μεγάλα κέρδη, ένα μεροκάματο έβγαζε και κείνο με το «ζόρι» όμως με τις οικονομίες τις δικές του και της Μαγδαληνής της γυναίκας του στο σπίτι, η Κατερίνα τους είχε τη δυνατότητα να σπουδάζει.

Η μοίρα όμως δε ρωτάει, δε βλέπει, η Κατερίνα έχασε τον αγαπημένο της πατέρα ξαφνικά ένα βράδυ, η καρδιά του τον πρόδωσε. Τέλος και το πανεπιστήμιο, στο περίπτερο από τα χαράματα μέχρι αργά το βράδυ.
Η μητέρα της, μ’ ένα σωρό προβλήματα υγείας, δεν άργησε κι’ αυτή να φύγει από τη ζωή σχετικά νέα ακόμη.
Το χτύπημα μεγάλο, έχασε τους γονείς της μα και το περίπτερο, η κρατική άδεια του περιπτέρου έπαψε να ισχύει. Τα λίγα χρήματα που πήρε από την εκποίηση του εμπορεύματος του περιπτέρου, δεν έφτασαν καλά καλά για να εξοφλήσει τους λογαριασμούς που κληρονόμησε.
Έπρεπε να δουλέψει, μα η πρώτη απόπειρα ήταν αρκετή για να δει και την άλλη πλευρά της ζωής. Δοκίμασε και δεύτερη και τρίτη μα για να πιάσει δουλειά θα έπρεπε κι’ εκείνη να πληρώσει, οι εργοδότες της την ήθελαν τις πιο πολλές φορές για παρέα, συντροφιά στο κρεβάτι τους δηλαδή.
Δεν υπήρχε λοιπόν άλλη λύση παρά να παντρευτεί, να παντρευτεί τον Νεκτάριο.

Την Κατερίνα την γνώριζε ο Νεκτάριος από τον φούρνο, από παιδί εργαζόταν στου πατέρα του την επιχείρηση. Όσες φορές λοιπόν η Κατερίνα πήγαινε στο φούρνο για ψωμί, ο Νεκτάριος δεν έχανε την ευκαιρία να της πει και δυο γλυκόλογα μέχρι που στο τέλος, μια Κυριακή βράδυ πήγε με τους γονείς του στο σπίτι της και τη ζήτησε σε γάμο, επίσημα που λένε.
Η Κατερίνα δεν απέρριψε την πρόταση του Νεκτάριου, άφηνε όμως το χρόνο να περνάει, ο άνθρωπος αυτός δεν ταίριαζε με το χαραχτήρα της, περιορισμένες και οι γραμματικές γνώσεις του, καλά καλά το δημοτικό μόλις που τέλειωσε, μα και η συμπεριφορά του στους πελάτες, δεν άρεσε στην Κατερίνα, ακόμα και τη μητέρα του, που για κάποια αιτία την έσπρωξε μπροστά της.
Ύστερα έλειπε η πληγή, «ούτε γρατζουνιά από τη σαϊτιά του έρωτα».

Η Κατερίνα την ημέρα του γάμου της έκλαψε, έκλαψε πολύ, της έλειπε ο πατέρας της η μητέρα της, παντρευόταν έναν άνθρωπο με κρύα καρδιά, χωρίς να τον έχει αγαπήσει.
Πέρασαν τα δυο πρώτα χρόνια. Η Κατερίνα εργάζεται στο φούρνο, βοηθάει τον άντρα της τον Νεκτάριο, ο οποίος μετά το θάνατο του πατέρα του έχει αναλάβει την επιχείρησε.
Κάτι όμως δεν πάει καλά, οι σχέσεις τους δεν είναι και οι καλύτερες, ο Νεκτάριος φέρεται στην Κατερίνα σαν να είναι μια ξένη, όμως εκείνη κάνει υπομονή, ελπίζει πως με τον καιρό, ο άντρας της θα ηρεμήσει.

Κυριακή πρωί, η Κατερίνα μόλις είχε γυρίσει από την εκκλησία όπως έκανε πάντα, της άρεσε ο λόγος του θεού.
Ο Νεκτάριος την περίμενε.
- Κατερίνα, θέλω να σου μιλήσω της είπε.
Εκείνη σαν να ήξερε τι θα της πει δεν είπε λέξη, κάθισε δίπλα του και περίμενε ν’ ακούσει.
Θέλω της είπε να χωρίσουμε και ο λόγος είναι το παιδί, εγώ Κατερίνα σε παντρεύτηκα για να μου κάνεις τον γιό, την κόρη, ένα παιδί τέλος πάντων, μα εσύ είσαι «στέρφα» πρέπει να το καταλάβεις και μόνη σου.
- Νεκτάριε μου, δεν περίμενα να μου πεις πως θέλεις να χωρίσουμε επειδή εγώ δεν κάνω παιδιά. Όμως πως είσαι τόσο σίγουρος για μένα, δεν θα μπορούσε να φταις εσύ δηλαδή;
Ο Νεκτάριος πετάχτηκε σαν ελατήριο από τη θέση του, τρόμαξε κι’ η Κατερίνα. Μη ξαναπείς αυτή τη κουβέντα, της είπε αγριεμένος, όλοι οι άντρες από το σόι μου έκαναν παιδιά, αλλά για να μη μπορείς και στο μέλλον να μιλάς όπως τώρα, δέχομαι να κάνουμε τεστ.

Το διαζύγιο με την συγκατάθεση της Κατερίνας δεν άργησε να βγει, ταυτόχρονα όμως και τα αποτελέσματα του τεστ. Ο Νεκτάριος ποτέ δεν θα μπορούσε να κάνει παιδί.
Μάταια έψαξε να βρει την Κατερίνα, να της ζητήσει συγνώμη. Εκείνη είχε χαθεί, ούτε και από τη διατροφή καταδέχτηκε να πάρα έστω μια δραχμή.
Όσο κι’ αν προσπάθησε δεν έμαθε ποτέ νέα της.
Πούλησε τότε την επιχείρηση, δεν ήταν σε θέση να εργαστεί πλέον, τη μορφή της Κατερίνας του έβλεπε συνέχεια δίπλα στο ταμείο.
Η μητέρα του όσο κι’ αν προσπάθησε να τον μεταπείσει στάθηκε αδύνατο.

Ο Νεκτάριος νοίκιασε ένα μικρό διαμέρισμα μακριά από την πρώην επιχείρηση του, μόνος, παρέα με τα δάκρυα του και τις αναμνήσεις του.
Εργάζεται σε κάποιον φούρνο, μα τα βράδια τριγυρίζει σε δρόμους σε στενά σε διάφορες περιοχές, τη φωτογραφία της Κατερίνας του δείχνει παντού και ρωτάει μήπως και κάποιος την είδε.

Η Κατερίνα μετά το χωρισμό τους, μένει σε κάποιο δωμάτιο που νοικιάζει, εργάζεται συνήθως σε εταιρίες καθαρισμού ή σε νοσοκομεία σαν αποκλειστική. Στάθηκε αδύνατο να στεριώσει κάπου, τις πόρτες επιχειρήσεων χτύπησε πολλές φορές μάταια όμως. Είπαμε η ομορφιά είναι μειονέκτημα για να εργαστεί μια γυναίκα.

- Εντάξει Κατερίνα; Είσαι καλά τώρα;
- Εντάξει κυρία Δήμητρα, ευχαριστώ για τον καφέ μα και για το ενδιαφέρον σου για μένα, εγώ μαθημένη είμαι με την κακία των ανθρώπων, μα δεν περίμενα να με πουν και «παρδαλή».
- Λοιπόν Κατερίνα, εδώ ποιο πάνω, δίπλα στη εκκλησία του Αγ. Νεκταρίου μένει μια γυναίκα μόνη της, την γνωρίζω από την εκκλησία. Μια γυναίκα θέλει να τη βοηθάει, τι λες, πάμε να τη δούμε;
- Πάμε Δήμητρα, ο θεός να σε έχει καλά.

Όμως, η ζωή καμιά φορά παίζει τα δικά της παιχνίδια, παιχνίδια που ποτέ δεν θα μπορούσαμε να φανταστούμε.
Στην πόρτα, αντί για μια άγνωστη γυναίκα, φάνηκε η κυρία ζωή, η πεθερά της Κατερίνας και μητέρα του Νεκτάριου.
«Βουβαμάρα από το μεγάλο σοκ» συγκίνηση και δάκρυα.
Η Κατερίνα αγαπούσε την πεθερά της, μα κι’ εκείνη αγαπούσε την Κατερίνα. Είχε κάνει τα πάντα για να μεταπείσει τον γιο της να μη χωρίσουν.

Αγκαλιασμένες τώρα και δυο ώρες, ακούει η μια την άλλη.
Η Κατερίνα της διηγήθηκε τα πολλά βάσανα που πέρασε και περνά ακόμα κι’ εκείνη για το μεγάλο δράμα του γιού της, την «κατρακύλα» της ζωής μετά το χωρισμό τους.

- Παιδί μου, πηγαίνω και τον βλέπω από καμιά φορά, μα είναι σε κακά χάλια, δεν θα τον αναγνωρίσεις αν τον δεις. Έρχεται κι’ αυτός εδώ μα πολύ σπάνια.
Εγώ όπως βλέπεις μένω εδώ, μα πολύ δύσκολα τα βγάζω πέρα, τα πόδια μου δεν με κρατούν πλέον. Ευτυχώς που ο συχωρεμένος ο άντρας μου με είχε γράψει τότε στο ΙΚΑ και έτσι με τη σύνταξη που παίρνω τα βολεύω ακόμα.

Η Κατερίνα δεν μπορεί να πιστέψει πως ο Νεκτάριος εγκατέλειψε τα πάντα και πως στους δρόμους γυρίζει και την ψάχνει.
Φαίνεται, πως ο άνθρωπος αυτός είχε μέσα του κι’ ένα μικρό παιδί, είχε ευαισθησίες βαθειά κρυμμένες, που «πρόβαλαν» μόλις έχασε την αγαπημένη του Κατερίνα.

- Παιδί μου εσύ είσαι καλός άνθρωπος και ξέρεις να συγχωρείς, πήγαινε να τον βρεις, σε έχει ανάγκη, χωρίς εσένα θα πεθάνει.
- Θα πάω μητέρα, της είπε η Κατερίνα που δεν σταμάτησε να κλαίει.

Περασμένα μεσάνυχτα, η Κατερίνα έχει φτάσει στην πόρτα του μικρού διαμερίσματος του Νεκτάριου.
Είναι αποφασισμένη να χτυπήσει την πόρτα μα διστάζει. Κι’ αν εκείνος αρνηθεί να τη δει; Μα πάλι… πολλές σκέψεις περνούν και φεύγουν από το μυαλό της. Το χέρι της τρέμει μα πρέπει, το κουδούνι της πόρτας όμως δεν λειτουργεί, με το χέρι της χτυπά την πόρτα δυνατά, ακόμα ποιο δυνατά, καμιά απάντηση, φόβος και κρύος ιδρώτας τη λούζει, τι να κάνει…

- Κατερίνα μου, αγάπη μου γύρισες; Σε περίμενα χαρά μου, γιατί άργησες.
Ήταν ο Νεκτάριος πίσω της, μόλις έφτασε ύστερα από την αναζήτηση της βραδιάς, στα χέρια του ακόμα κρατά τη φωτογραφία της.
Την αγκάλιασε τόσο δυνατά που η ανάσα της κόπηκε για μια στιγμή.
Κατερίνα μου, γλυκιά μου αγάπη, ξεφώνιζε ο Νεκτάριος, τόσο δυνατά που ξεσήκωσε την πολυκατοικία, όλη τη γειτονιά.
Αυτός όμως δεν άκουγε, δεν έβλεπε, ζούσε το δικό του όνειρο…
Εκεί έξω από την πόρτα, τους βρήκε το ξημέρωμα αγκαλιασμένους, χωρίς δάκρυα πια, οι πηγές τους είχαν στερέψει…

Στα εγκαίνια της καινούργιας επιχείρησης, στον ολοκαίνουργιο φούρνο με την επιγραφή «Κατερίνα» όλοι η γειτονιά ήταν εκεί, όλοι είχαν μάθει την ιστορία τους, αυτό που δεν γνώριζαν ήταν πως ένας μεγάλος έρωτας «πιο πέρα απ’ την αγάπη» γεννιόταν.
Η Κατερίνα ήταν πραγματικά ερωτευμένη, το καινούργιο νυφικό της αυτή τη φορά, θα ήταν αληθινά λευκό.

Yiannis H.
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to justin For This Useful Post:
maralin (08-11-13), vviola (05-11-13), Xenios (05-11-13)
  #2  
Παλιά 05-11-13, 13:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πολύ καλό Γιάννη!!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
justin (05-11-13)
  #3  
Παλιά 05-11-13, 17:25
vviola Ο χρήστης vviola δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-04-16 21:59
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην vviola για αυτό το μήνυμα:
justin (05-11-13)
  #4  
Παλιά 08-11-13, 13:06
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
πολυ ωραιο Γιαννη.....
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην maralin για αυτό το μήνυμα:
justin (08-11-13)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.