Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-07-06, 01:57
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
αρχεία στην ακρο

Λίγες μέρες μετά την έναρξη λειτουργίας της Άκρο με την νέα μορφή θα ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις. Προκαταβολικά θέλω να πώ, για να αποφύγω παρερμηνείες και παρεξηγήσεις, οτι δεν θέλω ούτε να κάνω κριτική εκ του ασφαλούς ούτε να το "παίξω" έξυπνος. Δεν είχα την παραμικρή συμβολή στην προσπάθεια τόσο λόγω ανεπάρκειας γνώσεων όσο και ανεπάρκειας ελεύθερου χρόνου. Χαίρομαι που βρισκόμαστε σε έναν καλό δρόμο και δεν σας κρύβω οτι το πρώτο πράγμα που κοιτάω κάθε φορά που συνδέομαι είναι εαν ο αριθμός των μελών έχει μεγαλώσει.

Τα νέα μέλη του forum τώρα είναι αποκλειστικά χρήστες της παλαιάς και αγαπημένης BBS. Σε τι αλλάζει λοιπόν τα εως τωρα δεδομένα το forum ? Τι είναι αυτό που θα παρακινήσει τους παλαιούς χρήστες (και φίλους) να συμμετάσχουν όταν τον τελευταίο καιρό η παλαιά βάση είχε ερημώσει ; Ασφαλώς με τη νέα μορφή η βάση προσφέρει πολύ μεγαλύτερη φιλικότητα διότι :

1) Δουλεύει σε μορφή WEB, γεγονός που την κάνει άμεσα προσιτή στον καθένα.
2) Έχει την μορφή του φόρουμ τα οποία έχουν αναπτυχθεί πολύ τελευταία και ειναι σχεδόν απίθανο ο μέσος χρήστης του ιντερνετ να μην εχει εστω και μία φορά ανατρέξει σε κάποιο απο αυτά.
3) Δεδομένη υποστήριξη της ελληνικής γραμματοσειράς.

Μόνο και μόνο απο την ευκολία πρόσβασης, κάποιοι παλαιοί χρήστες ήδη έχουν ενεργοποιηθεί και με χαρά βλέπω μηνύματά τους. Ο φόβος μου ειναι μήπως οταν παρέλθει ο αρχικός ενθουσιασμός το φόρουμ καταλήξει να αποτελείται απο (αναπάντητα) μηνύματα ενός μόνου ανθρώπου. Θα πρέπει λοιπόν να δούμε με ποιον τρόπο θα παρακινήσουμε νέους χρήστες (που ενδεχομένως να μην ξέρουν τίποτα για την παλαιά ιστορία της άκρο) να ασχοληθούν ενεργά με το φόρουμ . Αν με την ΒΒΣ δεν μπορούσαμε να είχαμε καμιά απαίτηση ένας 15χρονος να γνωρίζει περι τελνετ (και γιατί να ξέρει άλλωστε) , τώρα ίσως έχουμε μια ευκαιρία να μας προσεγγίσει.

Δεν περιμένω βέβαια κανέναν σε πρώτη φάση (το τονίζω) να συγκινηθεί απο τα κλαμπς και τα μηνύματά τους. Προσωπικά, γράφτηκα στην acrobase πρίν απο 12 περίπου χρόνια επειδή ήθελα να κατεβάζω αρχεία. Η δυνατότητα όμως λήψης αρχείων ήταν άμεση συνδεδεμένη με την ενεργή συμμετοχή στην συγγραφή μηνυμάτων και ως εκ τούτου αποτέλεσε ένα είδος κινήτρου το οποίο μου όμως έδωσε την ευκαιρία να διαπιστώσω το πολύ υψηλό επίπεδο των συζητήσεων.

Σήμερα βέβαια, δεν χρειάζεται να ψάξεις πολύ για έναν amiga emulator, modules για γλώσσες ή οτιδήποτε άλλο , τα πάντα βρίσκονται γρήγορα, μην ξεχναμε οτι η ακρο προυπήρξε του διαδικτύου. Λόγω του γεγονότος οτι βρίσκομαι στο εξωτερικό επισκέφτομαι και κατεβάζω πολύ συχνά αρχεία ήχου και βίντεο απο τορρεντ. Ειδικότερα, απο ελληνικό σαϊτ το οποίο διαθέτει πληθώρα αρχείων , κατεβάζω παλαιές ελληνικές ταινίες , ντοκιμαντέρ (κάθε είδους !) μέχρι και ειδήσεις ! Φυσικά υπάρχουν και περιοχές για μουσική, software κτλ. Πρέπει να προσθέσω οτι η όποια δυνατότητα λήψης βασίζεται στο κατα πόσο έχεις συνεισφέρει στην λήψη άλλων χρηστών. Καθ'αυτόν τον τρόπο δημιοργείται ένα ratio το οποίο τελικά καθορίζει και την "ποιότητα" κάθε μέλους.

Χωρίς ,επαναλαμβάνοντας, να έχω τις γνώσεις τόσο για το τεχνικό μέρος όσο και για το νομικό προτείνω αρχικά να εξετάσουμε την δυνατότητα ενσωμάτωσης ενός module torrent για την άνταλλαγή αρχείων μεταξύ των χρηστών . Πιστεύω οτι θα αποτελέσει ένα ισχυρό κινητρο εγγραφής νέων ανθρωπων στη βάση. Και φυσικά οποιοδήποτε δικαίωμα λήψης αρχείων θα βασίζεται στην ενεργή παρούσία στα κλάμπς. Επίσης τα διαθέσιμα αρχεία θα είναι απόλυτα ελεγχόμενα απο τους χειριστές για να αποφευχθούν περιπτώσεις που εμφανώς καταπατούν πνευματικά δικαιώματα αν και άμεσα η ακρο δεν μπορεί να εμπλέκεται αφού η ανταλλαγή είναι μεταξύ χρηστων και όχι μεταξύ βάσης και χρήστη. Δεν μπορώ ας πουμε να φανταστώ νομική επιπλοκή στην περίπτωση που είναι για παράδειγμα ένα επεισόδιο του "παρα πέντε" διαθέσιμο για κατέβασμα.

Καθ'αυτόν τον τρόπο μπορεί να δημιουργηθεί σταδιακά μια νέα δυναμική, όμοια με αυτήν που υπήρξε πριν απο κάποια χρόνια με την παλαιά βάση. Πίστευα και πιστεύω οτι η ποιοτική μας διαφοροποίηση είναι ο χώρος στον οποίο οι χρήστες γράφουν. Για ενδιαφερθεί ο νέος χρήστης όμως, ίσως πρέπει προσφέρουμε και ένα γλυκάκι !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-07-06, 14:48
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
ως ενας απο τους υπευθυνους του Hardware & Software Club θα ηθελα να σας επισημανω σε οτι αφορα τα αρχεια καλο ειναι να μην περιλαμβανονται αρχεια τα οποια προστατευονται απο τον νομο περι πνευματικης ιδιοκτησιας καθωτι ειμαστε σε ελληνικο domain name και κατα δευτερο επειδη υπαρχει ο αναλογος νομος (με τα κενα του) καλο ειναι να προστατευσουμε αυτο που αγαπαμε.

ΝΑΙ συμφωνω να τραβηξουμε τα νεα μελη να γραφουν μηνυματα.

ΔΕΝ συμφωνω ομως να κανουμε την Acrobase ενα forum ανταλλαγης αρχειων (warez/mp3/movies/torrents) υπαρχουν αρκετα τετοια για να βρει καποιος αυτο που θελει.

βεβαια τον τελευταιο λογο το εχει το αφεντικο της Acrobase εγω απλα ειπα την προσωπικη μου αποψη και προς θεου δεν ειμαι "αγιος" να πω οτι εγω το ιντερνετ το εχω μονο για σερφαρισμα φυσικα και το χρησιμοποιω για κατεβασμα οτι αρχειων με ενδιαφερει οπως ολος ο κοσμος πιστευω.

περιμενω της αποψεις σας.

βεβαια ενα module ανταλλαγης αρχειων (freeware/drivers) παντα ειναι χρησιμο.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-07-06, 15:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Zerocool
ως ενας απο τους υπευθυνους του Hardware & Software Club θα ηθελα να σας επισημανω σε οτι αφορα τα αρχεια καλο ειναι να μην περιλαμβανονται αρχεια τα οποια προστατευονται απο τον νομο περι πνευματικης ιδιοκτησιας καθωτι ειμαστε σε ελληνικο domain name και κατα δευτερο επειδη υπαρχει ο αναλογος νομος (με τα κενα του) καλο ειναι να προστατευσουμε αυτο που αγαπαμε.
Αυτή ήταν η πάγια αρχή της AcroBase εδώ και 18 χρόνια.
Αυτό μπορώ να πω δεν το επιβάλαμε και πολύ εύκολα, αναγκαστήκαμε πολλές φορές, να φτάσουμε από αυστηρές συστάσεις μέχρι και την διαγραφή του.

Φτιάξάμε μάλιστα μία από τις πρώτες αρχειοθήκες, με συνεργασίες των μελών μας, με πολύ μεγάλη επιτυχία.

Αυτό ίδιο το πρόγραμμα της βάσης, που δημιούργησε ο Αλέξιος Χούχουλας, ήταν freeware και open source.



ΝΑΙ συμφωνω να τραβηξουμε τα νεα μελη να γραφουν μηνυματα.

ΔΕΝ συμφωνω ομως να κανουμε την Acrobase ενα forum ανταλλαγης αρχειων (warez/mp3/movies/torrents) υπαρχουν αρκετα τετοια για να βρει καποιος αυτο που θελει.

βεβαια τον τελευταιο λογο το εχει το αφεντικο της Acrobase εγω απλα ειπα την προσωπικη μου αποψη και προς θεου δεν ειμαι "αγιος" να πω οτι εγω το ιντερνετ το εχω μονο για σερφαρισμα φυσικα και το χρησιμοποιω για κατεβασμα οτι αρχειων με ενδιαφερει οπως ολος ο κοσμος πιστευω.

περιμενω της αποψεις σας.

βεβαια ενα module ανταλλαγης αρχειων (freeware/drivers) παντα ειναι χρησιμο.
Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι εδώ μέσα αφεντικά δεν υπάρχουν :-)

Συνεργάτες υπάρχουν που όλοι μαζί ξεκινάμε κάτι νέο για την AcroBase. Δεν δεχόμαστε κανενός είδους καπέλωμα από κανέναν. Ακόμα και τους χορηγούς που αναφέρουμε στο κεντρικό, είναι παλιά μέλη της βάσης, με χρόνια προσφορά σ' αυτήν και απλά θεωρήσαμε την υποχρέωση να τους ευχαριστήσουμε δημόσια για την βοήιθεια τους.

Η AcroBase ήταν είναι και θα παραμείνει, ερασιτεχνική προσπάθεια όλων των μελών της.

Οσο για τα αρχεια νομίζω ότι θα είναι αρκετό ένα link.

Ανταλλαγή μπορούν να κάνουν και μεταξυ τους τα μελη μας αφου ολοι εχουν email.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-07-06, 15:13
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
με καλυψες απολυτα φιλε μου και συγνωμη για την κακη προσεγγιση με την λεξη "αφεντικο"

δεν θα ξαναγινει.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-07-06, 16:00
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Δεν βλέπω άλλο τρόπο για να έρθει νέος κόσμος στην βάση, ήδη ότι γινεται γίνεται από έναν σκληρό πυρήνα παλαιών χρηστών. Το να μπεί ένα torrent module και να έχεις για παράδειγμα επεισόδια του παραπέντε ή άλλων ελληνικών σειρών τι πρόβλημα θα μπορούσε να προκαλέσει ; Αν περιμένουμε μόνο μέσα απο τα μηνύματα να ενδιαφερθεί κόσμος ή απο το πάκμαν νομίζω οτι χάσαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-07-06, 16:18
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδη ημουν σε φορουμ του Παρα Πεντε και συζητουσαμε αυτο το θεμα, ειναι παρανομο (απο οσο συνεπερανα δηλαδη) ακομα κι αυτο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-07-06, 16:33
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Είχα δηλώσει προκαταβολικά άγνοια για την νομική φύση του θέματος. Δεν αναφέρθηκα κάν σε ανταλλαγή μουσικής γιατί σε τέτοια περίπτωση δεν θα διαφέραμε πολύ (μόνο στο χρώμα ! ) απο τους συμπαθείς μαυρούκους που έρχονται μαζί με τον καφέ μας. Στην κατηγορία αυτή βέβαια συγκαταλέγονται ταινίες και προγράμματα. Η διανομή του λεγόμενου TvRip είναι ίσως τελείως διαφορετική και δεν έχει ακουστεί προς το παρόν τίποτα για τηλεοπτικούς σταθμούς που κινούνται δικαστικά εναντίον όσων καταγράφουν ψηφιακά το σήμα τους και το διανέμουν μέσω του δικτύου. Μην ξεχνάμε επίσης οτι είναι σύνηθες άλλα κανάλια να ακολουθούν αυτην την τακτική , βλέπε το ΟΛΑ και το I love tv. Γι αυτό το λόγο όταν οι σταθμοί πιστεύουν οτι μεταδίδουν κάτι το οποίο είναι αποκλειστικό, χρησιμοποιούν το λογότυπό τους σαν φόντο. Καταλαβαίνω τις ευαισθησίες του Στέλιου πάνω σε αυτό το ζήτημα και φυσικά δεν θα επιμείνω διοτι αφενός δεν θα καταφέρω τίποτα (!) αφετέρου δεν θέλω να τον συγχήσω καλοκαιριάτικα ! Τι να πώ, αν θέλετε να πάρω μια κάμερα και να τραβάω τις αγγλίδες εδώ που είναι στα γρασίδια και λιάζονται φορώντας τα απολύτως απαραίτητα (καμιά φορά ούτε αυτά) ! Μετά όμως θα μας μηνυσουν οι Αγγλίδες ! Ρε που μπλέξαμε ! Τέλος , δεν επανέρχομαι, πάκμαν και πάλι πακμαν !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-07-06, 11:11
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Παρ'ολα αυτ'ά είναι χρήσιμο έστω και σε μορφή link να υπάρχουν διαθέσιμα freeware και shareware προγραμματάκια, από αυτά που όλοι χρησιμοποιούμε αλλά μερικές φορές ψάχνουμε να τα βρούμε. Υπάρχουν πολλές διευθύνσεις για κάτι τέτοιο, αλλά πάντα είναι χρήσιμο να υπάρχει και στο "μέρος που συχνάζουμε". Ακόμα μπορεί όλοι να πάρουμε ιδέες. Π.χ. στα antivirus ρήσιμο είναι να μάθουμε οχι μόνο οτι υπάρχουν και free εκδόσεις, αλλά να υπάρχει και μεταξύ μας διάλογος (έστω και με μορφή μέσου όρου από ψήφο του κάθε ένα μας) για το χρησιμότερο ανά περίπτωση. Επίσης ανακάλυψα πριν από 1,5 χρόνο το shareware UltraEdit και κυριολεκτικά άλλαξε η ζωή μου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-07-06, 11:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pero
Παρ'ολα αυτ'ά είναι χρήσιμο έστω και σε μορφή link να υπάρχουν διαθέσιμα freeware και shareware προγραμματάκια, από αυτά που όλοι χρησιμοποιούμε αλλά μερικές φορές ψάχνουμε να τα βρούμε. Υπάρχουν πολλές διευθύνσεις για κάτι τέτοιο, αλλά πάντα είναι χρήσιμο να υπάρχει και στο "μέρος που συχνάζουμε". Ακόμα μπορεί όλοι να πάρουμε ιδέες. Π.χ. στα antivirus ρήσιμο είναι να μάθουμε οχι μόνο οτι υπάρχουν και free εκδόσεις, αλλά να υπάρχει και μεταξύ μας διάλογος (έστω και με μορφή μέσου όρου από ψήφο του κάθε ένα μας) για το χρησιμότερο ανά περίπτωση. Επίσης ανακάλυψα πριν από 1,5 χρόνο το shareware UltraEdit και κυριολεκτικά άλλαξε η ζωή μου.
Πολύ σωστά, αυτό ακριβώς και θα κάνουμε!

Και δεν χριαζόμαστε και τίποτα δηλαδή;
Ακόμα και τώρα πριν βάλουμε αρχειοθήκες, μπορούμε να ορίσουμε ένα Club στο οποίο θα έχουμε προτάσεις για ενδιαφέροντα αρχεία, ταξινομημένα κατά κατηγορία.

Σε κάθε πρόταση και link θα ήταν χρήσιμο να κάνω και μια μικρή περίληψη του προγράμματος που προτείνεται.

Αν είστε σύμφωνοι ξεκινάμε το Club Files και όταν μπουν οι αρχειοθήκες τα μεταφέρουμε εκεί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:44.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.