Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-07, 19:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
19 χρόνια σκιρτημάτων

Σαν όνειρο κύλησαν 19 ολόκληρα χρόνια, παρέα με έναν τόσο υπέροχο κόσμο.

Σαν να ήταν σήμερα θα μπορούσα να πω και να πάω η σκέψη μου πίσω στο 1988. Όμως δεν είναι τόσο απλό, δεν είναι απλά δεκαπέντε χρόνια, είναι χιλιάδες αμέτρητες στιγμές που βιώσανε μερικοί άνθρωποι στην μικρή ήσυχη ηλεκτρονική γωνιά που την είπαμε ακρούλα.

Πρέπει να σας μιλήσω γι' αυτή την εμπειρία και βλέπω στα μάτια των παλαιών ακροβασιανών τον ... τρόμο ενώ θα ψιθυρίζουν 'ωχ πάλι θα κάνει αναδρομή'. :-)

Η απόφαση να δημιουργηθεί η AcroBase, ελήφθη μέσα από τις πάναργες συνομιλίες του Αργως, της πρώτης Ελληνικής BBS. Μίλαγα με τον Τώνη Μαγκλάρα τον Μπάμπη τον Κατσικέα και τον Σπύρο Δευτεραίο, για το νέο είδος ηλεκτρονικής επικοινωνίας που ήταν η νεόφερτη στην Ελλάδα BBS. Ο 16 χρονος Τώνης με παρέσυρε με το τόλμημα του 'γιατί δεν κάνουμε και εμείς μια βάση;'

Μαζί με τον Τώνη κάναμε τις πρώτες διεργασίες να εξελληνίσουμε το host mode του procomm plus, μέσα από τα Norton utilities και φυσικά κάναμε και τις πρώτες δοκιμές σύνδεσης.

Μια μέρα πριν στις 9 Φεβρουαρίου άφησα ένα φοβισμένο μήνυμα στην μια και μοναδική περιοχή μηνυμάτων του Αργως : Αύριο 10 Φεβρουαρίου και από 20:00 έως 24:00, θα λειτουργήσει ένα νέο πειραματικό Host Mode με το όνομα AcroSoft στο τηλέφωνο 8231753 1200bps/N81…..



Αυτό είναι το πρώτο ansi login που χρησιμοποίησα ποτέ. Δώστε προσοχή στα χρώματα, δεν είχα ιδέα τι χρώμα έβγαινε, λίγο αργότερα ένας φίλος με CGA έγχρωμη οθόνη με βοήθησε να τα διορθώσω.

Αυτό είναι το πρώτο ansi γραφικό που έκανα στην ζωή μου, ακολούθησαν μέσα στα 19 αυτά χρόνια πολλές δεκάδες χιλιάδες άλλα.

Ευτυχώς στον Αργως φέρθηκαν καλά στο μήνυμα μου και δεν το έσβησαν :-) και στις 10 Φεβρουαρίου 1988 στις 19:59 έκανα τον σταυρό μου και είπα ας έχω έστω ένα δύο κλήσεις...

Εκείνο το 4ωρο έγινε αμέσως 12ωρο, 36 φίλοι μπήκαν στην τότε πρωτόγονη βάση και μάλιστα έλεγαν και μπράβο αν και δεν είχαμε καν μια BBS, ακόμα και τα χρώματα των ansi βγήκαν με 'μαντεψιά' αφού δεν είχα παρά μία απλή cga/Hercules μονόχρωμη οθόνη.... Εγώ την άλλη μέρα πήγα στο γραφείο χωρίς ούτε ένα λεπτό ύπνου, ξαγρύπνησα πάνω στην βάση σκιρτώντας χαρούμενα σε κάθε κτύπημα τηλεφώνου, σε κάθε μήνυμα που έλεγε, συνέχισε καλά τα πάς....



Το πρώτο από τα δύο είναι το πρώτο ansi στο οποίο χρησιμοποιώ τον σημερινό μας τίτλο AcroBase που διαδέχτηκε το πρώτο ατυχές AcroSoft. Το login αυτό χρησιμοποιήθηκε στον πρώτο κανονικό μας πρόγραμμα βάσης που ήταν το PcBoard στα μέσα του 1988.

H δεύτερη φωτογραφία είναι για την 'δοκιμαστική Λειτουργία του νέου μας προγράμματος', που αναφέρει το ansi, ήταν στα τέλη του 1988, το RBBS και η γραμμή της AcroBase, έγινε επιτέλους 24ωρη.

Η παρουσία στην βάση μερικών πολύ σημαντικών ανθρώπων από το ξεκίνημα της, την χάραξε βαθιά, ξέφυγε από τις δικές μου δυνατότητες και πέταξε ψηλά με τα φτερά νέων παιδιών καταξιωμένων από την εφηβεία τους μέχρι την σημερινή επιστημονική τους οντότητα.



Στο μενού των Ειδικών Περιοχών, μπορείτε να διαβάστε μερικά γνωστά σας μέχρι σήμερα Clubs, μερικά απ' αυτά ευτύχησαν να τα οργανώσουν, πολύ σπουδαίοι σήμερα επιστήμονες και καθηγητές Πανεπιστημίων.

Ενδιάμεσα και πριν και μετά μερικοί εκπληκτικοί άνθρωποι έφτιαξαν την πιο ποιοτική βάση που υπήρξε στην Ελλάδα (όχι με βάση τα δικά μας πιστεύω).

Ομως εκτός από τους συντελεστές της βάσης, υπήρξαν χιλιάδες επώνυμοι και ανώνυμοι φίλοι, που έμειναν δημιούργησαν και προσέφεραν στην κοινή προσπάθεια σαν απλοί χρήστες.



Το μενού αυτό είναι από το RBBS στις αρχές του 1989.
Μην το δείτε βιαστικά αυτό το μενού, κρύβει όλη την γοητεία και πολύ φαντασία από την δημιουργική περίοδο των BBS. Τρώγαμε πάρα πολύ χρόνο στον σχεδιασμό των ansi, ήταν ένας άτυπος ανταγωνισμός μεταξύ των SysOps.
Σε κάθε νέα σχεδιασμό, έπρεπε να αλλάξεις δεκάδες μενού και οθόνες και όλες να ακολουθούν το ίδιο στυλ.

Στα 19 χρυσά μας χρόνια είχαμε στο πλευρό μας συμπαραστάτες και αρωγούς χιλιάδες φίλους, λιγότερο ή περισσότερο γνωστοί, όλοι συμμετείχαν στην προσπάθεια της δημιουργίας αυτής της βάσης.

Ολους αυτούς ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου, εμείς θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε και θα σκιρτάει η καρδιά μας σε κάθε κλήση που που κάνετε στην ακρούλα, έτσι ακριβώς όπως σκιρτούσε το βράδυ της 10ης Φεβρουαρίου 1988.

Χρόνια Πολλά στην παρέα μας

Στέλιος Χαμόδρακας
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-07, 23:09
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό θα βλέπαμε εάν είμασταν κάποια χρόνια πίσω
και παίρναμε τηλεφωνάκι απόψε στην acro. Κάποια
πράγματα μένουν αναλλοίωτα στο πέρασμα του
χρόνου, οπότε το έφτιαξα για να κάνουμε κέφι ακόμα
περίσσοτερο! Χρόνια Πολλά και καλά λοιπόν παιδιά σε
όλους και πάμε για άλλα 100+ !!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg acro19.jpg (63,5 KB, 7 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-07, 23:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό θα βλέπαμε εάν είμασταν κάποια χρόνια πίσω
Θα βλέπαμε κάτι καλύτερο πάντως :-) Καλώς ήρθες στην χώρα των ascii graphics.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-07, 01:49
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βλέπαμε κάτι καλύτερο πάντως :-) Καλώς ήρθες στην χώρα των ascii graphics.
Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να κάνουμε έναν διαγωνισμό πάνω σε
κάποιο θέμα ή λογότυπο με ascii γραφικά. Το προτείνω σαν ιδέα
και δηλώνω πανέτοιμος για τη συμμετοχή...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-07, 12:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ένας φίλος με ρώτησε πόσες ιδιαίτερες στιγμές έχω από την άκρο.

Κάθισα να σκεφτώ λίγο και είδα ότι ήταν πολλές και θα σας κούραζα αν σας τις περιγράψω. Έτσι διάλεξα λίγες μια ντουζίνα και είναι απ αυτές που θα τις ξεχάσω μόνο όταν κλείσω τα μάτια για πάντα.

Φυσικά θα ξεκινήσω πάντα από την μέρα που ξεκίνησα την άκρο, στις 10 Φεβρουαρίου 1988, εκείνη η αναμονή να πάει η ώρα 20:00 που είχα ορίσει και η αγωνία αν θα είχα κανένα τηλέφωνο. Το πρώτο ντριν και ο ήχος του modem στο auto answer ήταν αιώνια . Παρακολουθούσα τον πρώτο χρήστη της AcroBase να συνδέεται και οι κτύπου της καρδιάς έκαναν θόρυβο σαν ένα τύμπανο. Το πρώτο email που έλαβα στην AcroBase το διάβαζα και το ξαναδιάβαζα.

Στιγμές μοναδικές ζούσα σε κάθε αναβάθμιση της άκρο, αναβάθμιση σε πρόγραμμα σε εξοπλισμό σε ταχύτητα modem που με την σειρά ήταν 1200 – 2400 – 2400 MNP – 9600 – 14400 – 16800 με τα θρυλικά μου Zyxel – 28800 – 33600 – 56Κ – DSL….

Θα περάσω σε ανθρώπινες στιγμές που και αυτές χάραξαν την μνήμη μου, στιγμές χαρούμενες, στιγμές βουλιμίας (θυμούνται μερικοί που βγαίναμε από το chat στις 4 το πρωί και πηγαίναμε για κρέπες) στιγμές συγκίνησης, αγωνίας προσπάθειας.

Θα σας πω ένα περιστατικό που με σημάδεψε πολύ. Ένας εξαιρετικός φίλος μου κάνει page sysop (ήταν στις BBS ένας τρόπος να καλείς τον χειριστή σε chat).
Μόλις είχα ξαπλώσει και διάβαζα όταν άκουγα τα επίπονα beep. Ο συνδυασμός της προχωρημένης ώρας (κάπου στις 2 την νύχτα) με την επιμονή του φίλου μου με έκαναν να καταλάβω ότι κάτι σοβαρό συμβαίνει. Μόλις είχε χωρίσει με την κοπέλα του και ήταν σε σημείο απόγνωσης, κατάλαβα ότι τα πράγματα ήταν σοβαρά και ότι μπορεί να έκανε καμιά τρέλα. Αφού δώσαμε ραντεβού σε ένα ζαχαροπλαστείο που ξενυχτούσε, ντύθηκα πήρα ένα ταξί και βρεθήκαμε να συζητήσουμε. Όταν πρόσεξα την ώρα μετά από πολύ κουβέντα είδα ότι η ώρα ήταν 9 το πρωί και είχα ήδη καθυστερήσει από την δουλειά μου. Δεν ξέρω αν το ξενύχτι απέδωσε και εξαιτίας της κουβέντας μας, ο φίλος μου τελικά δεν έφτασε στο σημείο της ‘τρέλας’, εγώ ξέρω ότι λίγο καιρό μετά γνώρισε μια κοπέλα και τώρα έχουν μια όμορφη ευτυχισμένη οικογένεια.

Η άλλη σκηνή ήταν στην Στουρνάρα, έξω από το Πλαίσιο με πλησιάζει ένας νεαρός και μου ζήτησε χρήματα, όταν βλέπει ποιος είμαι, μια απίστευτη γκριμάτσα ντροπής σχηματίστηκε στο πρόσωπο του, προσπάθησε να φύγει αλλά τον έπιασε και του λέω ηρέμησε φίλε, θέλω απλά να σου μιλήσω. Ήταν ένας πολύ καλός φίλος από την AcroBase, φοιτητής του Πολυτεχνείου. Σχεδόν σηκωτό τον πήγα σε μια κοντινή μπυραρία και του είπα ότι θέλω να τον βοηθήσω. Έβαλε τα κλάματα και ξεκίνησε να μου περιγράφει το πώς έμπλεξε με τα ναρκωτικά, κάνοντας τον κύκλο από ελαφρά μέχρι τα δυνατά. Όταν τελείωσε την κουβέντα του, τον ρώτησα αν θέλει να ξεφύγει, αν έχει το κουράγιο να πολεμήσει για να γυρίσει και πάλι κοντά μας. Το βοήθησε με μου ράγισε την καρδιά, του είχαν κλείσει την πόρτα οι δικοί του άνθρωποι, τον είχαν πετάξει, σαν σκουπίδι.
Εκείνη την εποχή στο γραφείο μου είχαμε πελάτες τον οργανισμό κατά των ναρκωτικών, ταυτόχρονα είχα μια επαφή με ένα κέντρο επανένταξης που βοηθούσα όσο μπορούσα. Φίλησα κατουρημένες ποδιές αλλά το παιδί μπήκε αμέσως μέσα σε ένα κέντρο. Πήγα στους γονείς του και τους μίλησα. Αποτέλεσμα αυτό το παιδί σήμερα να είναι εδώ κοντά μας, καταξιωμένος στην επιστήμη του και στην όμορφη οικογένεια που έχει κάνει και μέσα απ αυτές τις γραμμές θέλω να τον ευχαριστήσω για την δύναμη και το θάρρος του. Τώρα που θα διαβάζεις αυτό το κείμενο απλά να ξέρεις ότι μου πρόσφερες μια από τις μεγαλύτερες συγκινήσεις της ζωής μου.

Η άλλη σκηνή ήταν χάρμα οφθαλμών, τρεις από τους πιο στενούς μου φίλους και συνεργάτες, από τα πιο πανάξια παιδιά μου, Guru ο καθένας στο είδος του, ο Βαγγέλης (Vagelis) ο Λουκάς (Qluser) και ο Αλέξιος (Morgul), προσπαθούσαν μα χωρέσουν το πρόγραμμα της BBS Major μαζί με τις προσθήκες και τα modules του Αλέξιου, συνολικά 745Κ, σε μνήμη 640 του Dos. Εκείνη την δεδομένη στιγμή, έπρεπε να την είχα βιντεοσκοπήσει. Με qemm ο Βαγγέλης με 4dos ο Λουκάς και με κόψιμο και ράψιμο προγράμματος ο Αλέξιος εξαντλούσαν κάθε χρήσιμο byte.
Να βλέπεις να ανεβαίνει το major να έχει 0 free memory και με την πρώτη εντολή να κρασάρει. Τελικά τα ιερά τέρατα τα κατάφεραν και μια ακόμα βελτιωμένη AcroBase ήταν στην διάθεση των χρηστών της.

Το επόμενο περιστατικό ήταν απίστευτο, η ακρο στα πρώτα της βήματα κοντά στις αρχές του 1989. Στις 5 το πρωί, ακούω συνεχόμενα beep στην κονσόλα, ο πατέρας μου έρχεται και με ξυπνάει, παιδί μου αυτό το κομπιούτερ κάνει φασαρία :-)
Πάω βλέπω στην κονσόλα έναν τύπο να μου κάνει page αλλα μου ήταν φρεσκογραμμένος. Από περιέργεια και μόνο του κάνω sysop chat και πιάνουμε την κουβέντα με το ρολόι να δείχνει πάντα 5 και κάτι το πρωί. Τι θέλουμε ρωτάω και αυτός ξεκινάει :
-Μεγάλε ωραία το βασάκι σου, λοιπόν θα με ακούσει και θα κάνουμε φίνα δουλειά, θα σου έρθει εκεί μια μέρα να σου φέρω πράγμα ζωντανό θα βάλουμε και μια συνδρομή και η μάσα μισή μισή μιλάμε μεγάλε θα σαρώσουμε.

-Τι είναι το πράγμα το ζωντανό φιλάρα; Ρωτάω εγώ στο κλίμα
-Πρόγραμμα ρε πρόγραμμα εμπορικό πολύ πράγμα ότι θες έχω και λειτουργικά έχω και database έχω και όλα τα παιγνίδια έχω.
-Και δεν μου λες ρε φιλάρα, απαντώ εγώ, στην φυλακή που θα μας κλείσουνε θα σου φέρνω ή θα μου φέρνεις τσιγάρα.
-Τι φυλακή ρε φιλάρα, ποιος θα μας πάρει μυρωδιά να ‘ούμε;
-Καλά ρε φιλάρα έπρεπε να με ξυπνήσεις στις 5 το πρωί για να μου πεις τόσες μ….. μαζεμένες
-Δεν το έπιασα αυτό σπάστα και ξαναρίξτα
Λυπάμαι ο νόμος περί ασέμνων δεν μου επιτρέπει να σας μεταφέρω τι του είπα :-)

Η τελευταία σκηνή είναι πολύ πρόσφατη, πάλι ξεκίνησε με ένα page sysop στην κονσόλα της παλιάς AcroBase. Δεν πρόλαβα τον ίδιο μέσα αλλά διάβασα ένα μήνυμα του στο Acro Club που έλεγε :

--
Acro/3214
ΗΜ/ΝΙΑ: Πέμπτη, 29 Ιουνίου 2006, 2353
ΑΠΟ: Amigos
ΠΡΟΣ: Όλους

Ύστερα από αρκετο παιδεμα τις τελευταιες μερες καταφερα να στησω ένα Vbulletin Server για να δειτε τις δυνατοτητες του....Πιστευω οτι ειναι ότι πρεπει για την μεταφορα της βασης στην νεα εποχη. Οταν το εστηνα και εβλεπα τα settings ενιωσα οπως ακριβως οταν πρωτοεβαλα το Pcboard !!!
To καλό είναι οτι εχει απειρα mods τα οποια μπορουν να προστεθουν οπως chat games κλπ κλπ.
Εγω εγκατεστησα προς το παρον την βασικη εκδοση χωρις mods έτσι για να παιξουμε λιγο σε πρωτη φαση...
Μπορειτε να το δειτε στις εξης διευθυνσεις acrobase.freehostia.com/forum/upload/index.php εδω ειναι το forum acrobase.freehostia.com/forum/upload/bindex.php και εδω ειναι η πλατφορμα που το κανει να μοιαζει σαν βαση και το οποιο παρουσιαζει τα διαφορα παραθυρα.

Παιξτε ελευθερα και περιμενω πρωτες γνωμες!!!!
Φιλια!!
Amigos

Αντε να ξυπναμε σιγα σιγα απο το ληθαργο!!!

--

Φίλε Μίλτο αν εγώ είμαι αυτός που ξεκίνησε την AcroBase, εσύ ήσουν αυτόν που την αναγέννησες και πρόσφερες σε μένα και σ’ όλους τους συνεργάτες μας, την ευκαιρία να δημιουργήσουμε ένα ήσυχο φιλόξενο και πολιτισμένο χώρο. Σου αξίζει η εκτίμηση ο θαυμασμός και η αγάπη όλων μας.

Νυν απολύεις τον δούλο σου δέσποτα….
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-07, 14:59
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 11:25
Φύλο: Άντρας
Smile Χρονια Πολλα

Χρόνια Πολλά και Καλά γλυκειά μου!!!
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.